جدیدترین گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان‌دهنده کاهش صادرات بخش معدن است؛ موضوعی که در ماه‌های گذشته، فعالان این بخش نیز به آن اشاره کرده و برخی مشکلات داخلی را از مهمترین موانع صادرات عنوان کرده بودند.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایسنا، نگاهی به آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست سال جاری میزان صادرات محصولات معدنی به ترتیب به لحاظ وزنی و ارزشی ۲۲ و ۳۴.۲ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، کاهش یافته است.

طبق این آمار از بین محصولات معدنی، تنها میزان صادرات ذغال سنگ و لینیت در شش ماهه نخست امسال ۴۵.۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته و به بیش از ۱۵۹ هزار تن رسیده است. همچنین ارزش صادرات این محصول نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

اما میزان صادرات کانه‌های فلزی در نیمه اول سال جاری از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۸.۴ و ۴۱ درصد کمتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده است، به طوریکه ارزش صادرات این محصولات از ۸۰۹ به حدود ۴۷۷ میلیون دلار رسیده است.

همچنین ارزش صادرات سایر محصولات معدنی به جز موارد ذکر شده، با کاهش ۴.۴ درصدی به حدود ۱۵۱ میلیون دلار رسیده است. وزن صادرات این محصولات نیز در نیمه نخست سال جاری شش درصد نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته، کاهش یافته است.

در همین حال در ماه‌های گذشته فعالان اقتصادی بخش معدن در مصاحبه‌های مختلف مشکلات صادرات را مطرح کرده و خواستار رفع موانع داخلی صادرات محصولات معدنی شده بودند.

آن‌ها می‌گویند مشکلات مربوط به صادرات محصولات معدنی دو وجه داخلی و خارجی دارد، که وجه خارجی، یعنی تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا بر ضد مردم ایران، باعث اختلال در سیستم‌های پولی و افزایش هزینه‌های حمل و نقل بین‌المللی شده و حل آن‌ها از کنترل دولت خارج است.

اما این تمام ماجرا نیست؛ در میان موانع داخلی صادرات محصولات معدنی، تقریبا همه فعالان اقتصادی در مورد "نواقص سامانه نیما و پیمان‌سپاری ارزی" توافق دارند؛ سامانه‌ای که در اردیبهشت ماه امسال برای ساماندهی و شفاف­‌سازی تجارت خارجی و انجام مبادلات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شد و طبق بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی، صادرکنندگان موظف هستند ارز حاصل از صادرات خود را در این سامانه عرضه کنند.

یکی از کسانی که سامانه نیما را دارای نواقصی در زمینه صادرات کالا می‌داند، سعید عسگرزاده - دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران - است که می‌گوید این سامانه بر پایه معاملات نقدی طراحی شده است، ‌در حالیکه در شرایط تحریمی می‌توان از قراردادهای اعتباری سود جست و به جای پول، کالا وارد کرد.

البته برخی از کارشناسان نیز بخشی از کاهش صادرات را ناشی از کم‌اظهاری صادرکنندگان می‌دانند برای مثال کامران وکیل - دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی - می‌گوید صادرکنندگان باید ابزار و کالاهای مورد نیاز خود را به نرخ ارز آزاد تهیه کنند، اما ارز حاصل از صادرات خود را به قیمت نرخ ارز در سامانه نیما که حدود پنج هزار تومان ارزان‌تر از نرخ ارز در بازار آزاد است، به این سامانه عرضه کنند. بنابراین برخی از صادرکنندگان در سامانه نیما میزان صادرات خود را کمتر از مقدار واقعی ثبت می‌کنند.

عوارض صادراتی، افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل داخلی و نرخ هزینه‌های مربوط به بنادر نیز از جمله مشکلاتی است که برخی فعالان معدنی خواهان رفع آن‌ها هستند.

در این میان برخی قوانین و بخشنامه‌های صادراتی نیز برای صادرکنندگان مشکلاتی ایجاد کرده است؛ برای مثال سنگ و روی محصولاتی هستند که گفته‌ می‌شود به رغم وجود مازاد مصرف در انبارها، اجازه صادرات به آن‌ها داده نمی‌شود. انجمن روی اخیرا اعلام کرده بود که بیش از ۵۰ هزار تن روی دپو شده در کارخانه‌ها وجود دارد، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حدود چهار ماه است که صادرات این محصول را با هدف تامین بازار داخلی متوقف کرده که در پی آن واحدهای تولیدی در پرداخت هزینه‌های خود دچار مشکل شده‌اند.

به نظر می‌رسد تقویت ارتباط دولت با فعالان اقتصادی یکی از راه‌های برون‌رفت از بحران‌های فعلی باشد تا اگر اجرای برخی قوانین و بخشنامه‌ها نواقصی دارد، برطرف شود، یا اگر مسائلی وجود دارد که اصلاح این قوانین ممکن نیست با کمک کارشناسان تدابیر جدیدی اتخاذ شود.

 

 


 

Hot events

 • Iran Alloy Steel Company; the Pioneer of Production

  Iran Alloy Steel Company is the first producer of alloy steel in Iran. This company posse one of the most equipped and modern plants in alloy steel production business and is capable of exporting its products to many developed countries such as Europe. Mohammad Ebrahim Ghadirian, CEO of the company…
  read more...
 • Foulad Nab Tabriz; Pioneer of Iran’s Steel Industry

  Foulad Nab Tabriz Company as a pioneer of the steel industry in the private sector was established in 2003 by Iranian-Turkish joint venture in the city of Tabriz in order to benefit from economic and industrial potentials of both countries. Preparation and foundation operations started in the beginning of 2004…
  read more...
 • Automobile with Iranian Galvanized Roll

  Galvanized roll has a lot of usage in different industries due to unique properties and also high resistance against corrosion. One of the largest consumers of this roll is automotive industry. In this regard, a factory for production of galvanized roll for coachbuilding has been built in Sefid Dasht region,…
  read more...
 • Iran Alumina Company Plan for 40 Years Activity

  Iran Alumina Company as the first producer of three strategic products "metal grade alumina", "aluminum hydroxide" and "alpha alumina" in the Middle East is active in Jajarm region in North Khorasan province activities and with the goal to complete the value chain in the region, have implemented the plan for…
  read more...
 • Foulad Nab Tabriz, a Pattern for Iranian-Turkish Joint Investments

  Foulad Nab Tabtiz has been establish by Iranian and Turkish partners and has an excellent track record in supplying Iranian domestic market demand for steel profiles in its ten years of successful production. Çetin Kaya the head of iron and steel division of NAB Holding, the Turkish partner, believes that…
  read more...

Featured photos and videos

cache/resized/aa7d917e71928f6a9ae69309a14eb771.jpg
Metalsnews: Tehran Stock Exchange’s main index
cache/resized/f7bd3787264080d9f828ea1e37767d36.jpg
Metalsnews: HRC 2 mm thickness was USD 632/mt on
cache/resized/9f5a39817150ca6b13ba8fce8d9a7293.jpg
Metalsnews: Debar price was downward in Iran last
cache/resized/475bfb901212d0e67c24d635a5cda6cb.jpg
Metalsnews: Billet was downward during last week
cache/resized/09fd58b1711d14553d6a6f629ff81b22.jpg
Metalsnews: HRC 2 mm thickness was offered at USD
cache/resized/6b5e88a8c966eadd3d8e5ec244b48024.jpg
Metalsnews: Debar diameter 14-25 mm were offered
cache/resized/2a4dc3e8234ef34d103a4a5ab702c332.jpg
Metalsnews: Billet price started first week of
cache/resized/9fbb0027b1ff28e6cb538a97c9b1b9e2.jpg
Metalsnews: Iranian steelmakers produced 30
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family