• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت مس از ابتدای قرن 21 و کاربرد آن در بسیاری از صنایع باعث شده تا تولیدکنندگان به استفاده از جایگزین‌های ارزان‌تری روی آورند. از میان مواد مختلف، آلومینیوم بیشترین میزان جایگزینی را به‌خود اختصاص داده است. این در حالی است که تاکنون از رشد تقاضای مس کاسته نشده است. در کاربردهای الکتریکی، آلومینیوم رسانایی الکتریکی بر واحد «وزن» بهتری دارد، در حالی که مس، هدایت الکتریکی بر واحد «حجم» خوبی ارائه می‌دهد.

به گزارش اخبار فلزات، فلز مس یکی از فلزات ارزشمندی است که با توجه به رسانایی منحصربه‌فرد الکتریکی و حرارتی‌اش، در بسیاری از صنایع از جمله دستگاه‌های الکترونیکی، سیم و کابل، تجهیزات سرمایشی-گرمایشی و تهویه مطبوع مصارف بسیاری دارد. این فلز سرخ همچنین در ساخت خودروهای الکتریکی و زیرساخت‌های مورد نیاز برای آن‌ها و صنعت انرژی‌های نو و تجدیدپذیر نیز کاربرد بسیاری دارد. با وجود همه این ویژگی‌ها، قیمت بالای مس که از اوایل قرن حاضر، به‌رغم برخی افت و خیزها، رشد قابل‌توجهی نسبت به سایر فلزات تجربه کرده، عامل بالقوه‌ای برای روی آوردن بسیاری از صنایع به انتخاب مواد جایگزین بوده است.

از سال 2004 تا 2015، حدود 5 میلیون تن از مصرف مس با مواد دیگر جایگزین شد که آلومینیوم بخش عمده‌ای از این جایگزینی‌ها را تشکیل می‌داد. علاوه بر نسبت قیمتی مس به آلومینیوم که همواره حتی در دوره بحران مالی سال‌های 2008 و 2009 رقم قابل توجهی بوده، دو عامل وزن و ظرفیت الکتریکی از جمله ملاحظات صنایع الکتریکی برای جایگزینی مس با آلومینیوم بوده است. مس ظرفیت الکتریکی بر واحد «حجم» خوبی دارد، در حالی که آلومینیوم ظرفیت الکتریکی بر واحد «وزن» بهتری را ارائه می‌دهد.

در رسانایی الکتریکی ثابت، نسبت وزن آلومینیوم به مس، 1:1.85 است؛ به این معنا که یک کیلوگرم آلومینیوم، رسانایی الکتریکی برابر با 1.85 کیلوگرم مس دارد. در نتیجه، در صورت جایگزینی مس با آلومینیوم، علاوه بر کاهش هزینه مواد، با کاهش وزن محصولات تولیدی، هزینه‌های حمل و نقل و نیروی انسانی نیز کاهش پیدا می‌کند. با این وجود، در میزان رسانایی یکسان، حجم آلومینیوم بیشتر از مس است، به این معنا که سیم‌های آلومینیومی به قطر بیشتری نسبت به مس نیاز دارند که این امر خود باعث افزایش هزینه می‌شود.

                                   
 
جدول فوق، برخی از خواص دو فلز مس و آلومینیوم را با یکدیگر مقایسه می‌کند. شایان ذکر است که این مقایسه در حالت خالص مورد بررسی قرار گرفته و طبعا در آلیاژهای متفاوت، متغیر است. در انتخاب جایگزین برای مس، هادی‌های آلومینیومی به سطح مقطع حدودا 56 درصد بیشتر نیاز دارند تا رسانایی الکتریکی برابر با هادی‌های مسی داشته باشند. این امر باعث شده تا کاربری هادی‌های آلومینیومی در مصارفی که از نظر فضا محدودیت دارند، کمتر شود. به عنوان مثال، استفاده از سیم و کابل آلومینیومی در ساختمان‌ها و منازل غیرعملی است. با این وجود، سیم و کابل‌های آلومینیومی کمتر از نصف هادی‌های مسی وزن دارند.

خطوط انتقال در شبکه برق یکی از مصارفی است که هادی‌های آلومینیومی به خوبی جایگزین محصولات مسی شده‌اند. این امر در پروژه‌های بزرگ برق‌رسانی چین پیاده شده است که علاوه بر کاهش وزن، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود. کاهش وزن هادی‌های خطوط انتقال، به معنای کاهش تعداد دکل‌ها و تقلیل بیشتر هزینه‌ها است. جایگزینی هادی‌های آلومینیومی در شبکه‌های فشارقوی انتقال برق، در حال گسترش در تمامی مناطق جهان است، اما بازار سیم‌کشی‌های ساختمانی، کاربری‌های زیرزمینی و سایر مصارفی که محدودیت فضایی دارند، همچنان در دست مس است. علاوه بر این رشد تقاضای مس در کاربردهای رایج آن، ایجاد بازارهای جدید مصرف چون انرژی‌های نو و خودروهای الکتریکی، از عوامل رشد روزافزون تقاضای این فلز سرخ خواهد بود.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family