• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت مس از ابتدای قرن 21 و کاربرد آن در بسیاری از صنایع باعث شده تا تولیدکنندگان به استفاده از جایگزین‌های ارزان‌تری روی آورند. از میان مواد مختلف، آلومینیوم بیشترین میزان جایگزینی را به‌خود اختصاص داده است. این در حالی است که تاکنون از رشد تقاضای مس کاسته نشده است. در کاربردهای الکتریکی، آلومینیوم رسانایی الکتریکی بر واحد «وزن» بهتری دارد، در حالی که مس، هدایت الکتریکی بر واحد «حجم» خوبی ارائه می‌دهد.

به گزارش اخبار فلزات، فلز مس یکی از فلزات ارزشمندی است که با توجه به رسانایی منحصربه‌فرد الکتریکی و حرارتی‌اش، در بسیاری از صنایع از جمله دستگاه‌های الکترونیکی، سیم و کابل، تجهیزات سرمایشی-گرمایشی و تهویه مطبوع مصارف بسیاری دارد. این فلز سرخ همچنین در ساخت خودروهای الکتریکی و زیرساخت‌های مورد نیاز برای آن‌ها و صنعت انرژی‌های نو و تجدیدپذیر نیز کاربرد بسیاری دارد. با وجود همه این ویژگی‌ها، قیمت بالای مس که از اوایل قرن حاضر، به‌رغم برخی افت و خیزها، رشد قابل‌توجهی نسبت به سایر فلزات تجربه کرده، عامل بالقوه‌ای برای روی آوردن بسیاری از صنایع به انتخاب مواد جایگزین بوده است.

از سال 2004 تا 2015، حدود 5 میلیون تن از مصرف مس با مواد دیگر جایگزین شد که آلومینیوم بخش عمده‌ای از این جایگزینی‌ها را تشکیل می‌داد. علاوه بر نسبت قیمتی مس به آلومینیوم که همواره حتی در دوره بحران مالی سال‌های 2008 و 2009 رقم قابل توجهی بوده، دو عامل وزن و ظرفیت الکتریکی از جمله ملاحظات صنایع الکتریکی برای جایگزینی مس با آلومینیوم بوده است. مس ظرفیت الکتریکی بر واحد «حجم» خوبی دارد، در حالی که آلومینیوم ظرفیت الکتریکی بر واحد «وزن» بهتری را ارائه می‌دهد.

در رسانایی الکتریکی ثابت، نسبت وزن آلومینیوم به مس، 1:1.85 است؛ به این معنا که یک کیلوگرم آلومینیوم، رسانایی الکتریکی برابر با 1.85 کیلوگرم مس دارد. در نتیجه، در صورت جایگزینی مس با آلومینیوم، علاوه بر کاهش هزینه مواد، با کاهش وزن محصولات تولیدی، هزینه‌های حمل و نقل و نیروی انسانی نیز کاهش پیدا می‌کند. با این وجود، در میزان رسانایی یکسان، حجم آلومینیوم بیشتر از مس است، به این معنا که سیم‌های آلومینیومی به قطر بیشتری نسبت به مس نیاز دارند که این امر خود باعث افزایش هزینه می‌شود.

                                   
 
جدول فوق، برخی از خواص دو فلز مس و آلومینیوم را با یکدیگر مقایسه می‌کند. شایان ذکر است که این مقایسه در حالت خالص مورد بررسی قرار گرفته و طبعا در آلیاژهای متفاوت، متغیر است. در انتخاب جایگزین برای مس، هادی‌های آلومینیومی به سطح مقطع حدودا 56 درصد بیشتر نیاز دارند تا رسانایی الکتریکی برابر با هادی‌های مسی داشته باشند. این امر باعث شده تا کاربری هادی‌های آلومینیومی در مصارفی که از نظر فضا محدودیت دارند، کمتر شود. به عنوان مثال، استفاده از سیم و کابل آلومینیومی در ساختمان‌ها و منازل غیرعملی است. با این وجود، سیم و کابل‌های آلومینیومی کمتر از نصف هادی‌های مسی وزن دارند.

خطوط انتقال در شبکه برق یکی از مصارفی است که هادی‌های آلومینیومی به خوبی جایگزین محصولات مسی شده‌اند. این امر در پروژه‌های بزرگ برق‌رسانی چین پیاده شده است که علاوه بر کاهش وزن، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود. کاهش وزن هادی‌های خطوط انتقال، به معنای کاهش تعداد دکل‌ها و تقلیل بیشتر هزینه‌ها است. جایگزینی هادی‌های آلومینیومی در شبکه‌های فشارقوی انتقال برق، در حال گسترش در تمامی مناطق جهان است، اما بازار سیم‌کشی‌های ساختمانی، کاربری‌های زیرزمینی و سایر مصارفی که محدودیت فضایی دارند، همچنان در دست مس است. علاوه بر این رشد تقاضای مس در کاربردهای رایج آن، ایجاد بازارهای جدید مصرف چون انرژی‌های نو و خودروهای الکتریکی، از عوامل رشد روزافزون تقاضای این فلز سرخ خواهد بود.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family