• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در سال‌های اخیر که آلومینیوم به‌‌اتکای ویژگی وزن کم خود توانست بسیاری از کاربردهای فولاد را در صنعت خودروسازی تصاحب کند، فولاد توانست با ظهور نسل جدید آلیاژهای پیشرفته به میدان رقابت بازگردد. در حال حاضر، فولادهای پیشرفته با استحکام بالا و آلیاژهای آلومینیومی، 2 رقیب اصلی در صنعت خودروسازی محسوب می‌شوند.

به گزارش اخبار فلزات، آلومینیوم به‌دلیل خواص منحصر به‌فردش از جمله هدایت حرارتی و الکتریکی بالا، نسبت وزن به استحکام بسیار زیاد و مقاومت به خوردگی، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. نمودار 1، سهم صنایع مختلف را در مصرف آلومینیوم نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار نشان داده شده، صنعت خودروسازی با سهم نزدیک به 27 درصدی، بیشترین حجم مصرف آلومینیوم را در بین صنایع مختلف داراست. مهم‌ترین عامل توسعه و گسترش کاربرد آلومینیوم در صنعت خودروسازی به ویژگی نسبت استحکام به وزن بالای آلومینیوم و آلیاژهای آن متکی است تا به‌واسطه استفاده از این فلز، بتوان مصرف سوخت و متعاقبا انتشار گازهای گلخانه‌ای هر خودرو را کاهش داد. گفتنی است که در سال‌های اخیر، استانداردهای سخت‌گیرانه وضع شده برای صنعت خودروسازی که آن را مجاب به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌کند، سبب شده است تا تولیدکنندگان خودرو به موادی با وزن پایین و در عین حال دارای استحکام لازم سوق پیدا کنند. این امر عمدتا مستلزم استفاده از طیف گسترده‌ای از مواد، شامل آلیاژهای آلومینیومی، فولادهای پیشرفته، آلیاژهای منیزیمی، کامپوزیت‌های کربنی و برخی از پلاستیک‌ها می‌شود که در این میان، آلیاژهای آلومینیومی و فولادهای پیشرفته بیشترین سهم را به‌خود اختصاص داده‌اند. در همین راستا، سرمایه‌‌گذاری‌های عظیمی برای نورد آلومینیوم و فولادهای پیشرفته در سال‌های اخیر انجام شده است.

                                         

در سال‌های اخیر که آلومینیوم به‌‌اتکای ویژگی خود توانست بسیاری از کاربردهای فولاد را در صنعت خودروسازی تصاحب کند، با ظهور نسل جدید فولادهای پیشرفته (AHSS)، فولاد توانست به میدان رقابت بازگردد. در حال حاضر، رقابت اصلی در صنعت خودروسازی جدید، بین 2 فلز آلومینیوم و فولاد است. البته باید در نظر داشت که با صنعتی شدن برخی از روش‌های جوشکاری نوین، از جمله جوشکاری اصطکاکی، امروزه امکان ساخت اتاق سرنشینان خودرو به‌طور کامل از آلومینیوم ایجاد شده است که این امر می‌تواند منجر به کاهش چشم‌گیر وزن خودرو شود. اما در مقابل فولادهای پیشرفته به‌اتکای استحکام بسیار بالایی که دارند، همواره یکی از گزینه‌ها برای خودروسازان مطرح هستند تا با استفاده از این فولادها بتوانند امنیت سرنشینان را تضمین کنند. در همین راستا، مرکز تحقیقات خودرو (CAR) طی گزارش خود در سال جاری، عنوان کرد که مصرف فولادهای استحکام بالا در صنعت خودروسازی تا سال 2020 با نرخ اندکی به بیشینه مقدار خود برسد؛ ولی پس از آن با افت مصرف مواجه شده، به‌گونه‌ای که تا سال 2040، سهم این نوع از فولادها در هر خودرو به حدود 5 درصد تقلیل یابد.

از نقطه نظر هزینه تولید برای خودروسازان باید اذعان داشت که بنا به تخمین‌های ارائه شده، هزینه کاهش وزن هر کیلوگرم از خودرو با استفاده از فولادهای پیشرفته با استحکام بالا، بین 2 تا 2.5 دلار و توسط آلیاژهای آلومینیومی، بسته به نوع آلیاژ، بین 3 تا 6 دلار برآورد شده است. این رقم برای آلیاژهای منیزیمی و کامپوزیت‌های کربنی حتی بیشتر شده و به سطح 16 دلار نیز می‌رسد. از این رو خودروسازان بایستی متحمل هزینه‌های بیشتری برای کاهش وزن خودروهای خود شوند. در حالی که در گذشته، هزینه هر کیلوگرم کاهش وزن در خودروها، رقمی بین یک تا 2 دلار بود، این مقدار امروزه بین 4 تا 12 دلار افزایش یافته و انتظار می‌رود که با کاهش بیشتر وزن خودروها، کاستن هر کیلوگرم از وزن خودروهای سبک جدید، هزینه‌های بیشتری را، حتی تا 20 دلار، برای خودروساز همراه داشته باشد. این هزینه بالا در کاهش وزن، عمدتا محدود به خودروهای لوکس و گران‌قیمت خواهد بود. بدین ترتیب انتظار می‌رود که آلومینیوم و فولادهای پیشرفته در سال‌های آتی همچنان سهم 20 تا 30 درصدی خود را در هر خودرو حفظ کنند، البته در مورد خودروهای بزرگ‌تر مثل SUV سهم آلومینیوم بیشتر از فولاد خواهد بود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family