• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

تولید آلومینیوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه پس از فولاد پرمصرف‌ترین فلز شناخته می‌شود، تاجایی‌که آن را فلز قرن ۲۱ می‌نامند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روزنامه صمت، سرانه مصرف این فلز نیز با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، رو به رشد است. از مهم‌ترین ویژگی‌های منحصر به فرد آلومینیوم می‌توان به استحکام بالا در عین سبکی، مقاومت قابل توجه و پایداری زیست‌محیطی آن اشاره کرد. منظور از پایداری زیست‌محیطی آن است که این فلز به‌راحتی و با هزینه محدود بازیافت می‌شود و از این منظر در دنیای کنونی که حفظ اکوسیستم اهمیت ویژه‌ای یافته است، مورد توجه قرار دارد.

در چند سال گذشته، کاربرد آلومینیوم در صنعت خودروسازی رو به رشد بوده است. درواقع ازآنجاکه این فلز در مقایسه با فولاد سبک‌تر است، مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. درنتیجه این جایگزینی با کاهش وزن خودروها، مصرف سوخت و درنتیجه کاهش آلودگی همراه است.

ایران نخستین کشور در منطقه خاورمیانه است که اقدام به احداث واحد آلومینیومی کرد. با این وجود و با گذشت زمان طولانی، بسیاری از کشورهای منطقه در تولید این فلز با ارزش از ما پیشی گرفته‌اند. شرکت‌های صحار واقع در عمان، قط آلوم در قطر، دوبال در دوبی، امال در ابوظبی امارات، آلبا در بحرین، معادن در عربستان و اجیپتالوم در مصر جزو تولیدکننده‌های مطرح آلومینیوم جهان هستند.

این عقب‌افتادگی در حالی است که ایران از ظرفیت‌های ویژه‌ای برای تولید فلز مورد بحث برخوردار است. مهم‌ترین مزیت تولید آلومینیوم در ایران وجود ذخایر غنی گاز ارزان است، البته سایر کشورهای منطقه خلیج‌فارس نیز از این مزیت بهره‌مند هستند. نیروی انسانی متخصص و ارزان و همچنین وسعت سرزمینی را باید از دیگر ظرفیت‌های کشور برای توسعه صنعت آلومینیوم نام برد. با این وجود، ایران از ذخایر بسیار محدود بوکسیت برخوردار است، بنابراین باید بخش قابل‌توجهی از مواد اولیه مورد نیاز این صنعت از طریق واردات تامین شود. اما در طول سال‌های گذشته تامین این مواد اولیه با انواع چالش‌های جدی روبه‌رو شده است. درواقع تحریم‌های بین‌المللی و روابط نامساعد سیاسی ایران با سایر کشورها را می‌توان علت اصلی عقب‌ماندگی صنعت آلومینیوم کشور دانست. چالش‌هایی که باعث شدند این صنعت نه‌تنها از اهداف توسعه‌ای خود دور بماند، بلکه در رقابت با سایر کشورهای منطقه نیز عقب بیفتد. حال برای بررسی این موضوع با صاحب‌نظران صنعت آلومینیوم کشور گفت‌وگو کرده و نظر آنها را درباره عقب‌ماندگی صنعت آلومینیوم ایران در منطقه، جویا شده‌ایم.

سیاست‌ها، مانع عقب‌ماندگی صنعت آلومینیوم

هوشنگ گودرزی، رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران درباره علل عقب‌ماندگی صنعت آلومینیوم ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقه خلیج‌فارس گفت: نخستین واحد آلومینیومی کشور در دهه ۴۰ احداث شد و در سال‌های نخست دهه ۵۰، آغاز به تولید کرد. با این وجود، درحال‌حاضر بسیاری از کشورهای حوزه خلیج‌فارس در این صنعت از ما پیشی گرفته‌اند. این موضوع را باید به سیاست‌گذاری‌ها دولت در طول سالیان گذشته مربوط دانست.

ایران با وجود منابع غنی معدنی، ذخایر محدودی بوکسیت دارد؛ بنابراین برای توسعه این صنعت و افزایش ظرفیت تولید آن، باید حجم قابل‌توجهی از مواد اولیه موردنیاز آن برای تولید وارد شود. ما در سال‌های گذشته همواره با قدرت‌های بزرگ مشکل سیاسی داشتیم و به‌نوعی با تحریم روبه‌رو بوده‌ایم؛ بنابراین تامین مواد اولیه صنعت آلومینیوم در سایه این روابط تیره‌وتار سیاسی دشوار شده است.

گودرزی در ادامه گفت: تولید این فلز استراتژیک غیرآهنی در ایران با مزیت‌هایی همراه است. ازجمله این مزیت‌ها می‌توان به جمعیت جوان و تحصیلکرده اشاره کرد. بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیروی کار خود را از کشورهایی مانند هند وارد می‌کنند. به‌علاوه اینکه ایران از گستردگی قابل‌توجهی در مقایسه با سایر کشورهای موردبحث برخوردار است. همین گستردگی و جمعیت قابل‌توجه موجب می‌شود سرانه مصرف این فلز در کشور افزایش یابد. در چنین شرایطی، توسعه صنعت آلومینیوم در کشور ما اهمیت ویژه‌ای می‌یابد، چراکه از یک سو از ظرفیت‌های یادشده برای ارزش‌آفرینی و تولید استفاده می‌شود و از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری در این صنعت به منزله توسعه اشتغالزایی است.

تمام کشورهای حوزه خلیج‌فارس از ذخایر غنی نفت و گاز برخوردار هستند. همین ذخایر عظیم انرژی، مزیتی برای این واحدها در تولید آلومینیوم به‌شمار می‌رود. ایران نیز از منظر داشتن ذخایر گازی در رتبه اول یا دوم جهان قرار دارد؛ درنتیجه نسبت به سایر کشورهای مورد بحث از جایگاه مشابهی برخوردار است.

در مثال یادشده به این نتیجه می‌رسیم که ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقه وضعیت حتی مناسب‌تری برای تولید آلومینیوم دارد. چنانچه روابط بین‌الملل ایران با سایر کشورها اصلاح و زمینه ورود مواد اولیه مورد نیاز این صنعت فراهم شود، این صنعت جای رشد بسیاری خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلایل ایجاد واحدهای آلومینیومی در کشور گفت: نصب واحدهای ذوب و تولید فلز آلومینیوم در منطقه خاورمیانه و به‌ویژه برای کشورهای حوزه خلیج‌فارس، در بهره‌گیری از ذخایر انرژی است. درواقع این کشورها ترجیح می‌دهند به‌جای صادرات گاز، بخشی از این ذخایر انرژی را در مسیر تولید به محصولاتی با ارزش‌افزوده بالاتر یعنی آلومینیوم تبدیل کنند.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران افزود: این صنعت با وجود تمام چالش‌های یادشده، همچنان توان اداره خود را دارد. اگر سرمایه قابل‌قبولی جذب صنعت آلومینیوم می‌شد، در وضعیت بهتری قرار داشت؛ یعنی شاید بستری برای دور زدن تحریم‌ها و ارتقای جایگاه این صنعت در کشور فراهم می‌شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلایل پایین بودن ظرفیت صنعت آلومینیوم در کشور گفت: ظرفیت واحدهای آلومینیومی وابسته به میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده در احداث این واحدهاست. در ایران و در فعالیت‌هایی که به سرمایه قابل‌توجهی نیاز دارند، دولت پا پیش می‌گذارد یا شرکت‌های متعلق به بخش دولتی، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

تحریم، مانع توسعه آلومینیوم

امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اظهارکرد: سیاست‌گذاری برای توسعه صنایع در کشورهای گوناگون از عوامل متفاوتی تاثیر می‌پذیرد. سیاست‌های اتخاذ شده برای صنعت آلومینیوم نیز با در نظر گرفتن نقاط قدرت و ضعف ایجاد این صنعت، تدوین شده‌اند. عمده مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فلز آلومینیوم وارداتی هستند.

در همین حال تامین این ماده اولیه بخش قابل‌توجهی از هزینه تمام شده این فلز را تشکیل می‌دهد. بنابراین این صنعت در شرایط تحریم و انواع محدودیت‌های بین‌المللی که کشور با آن روبه‌رو شده، نمی‌تواند شرایط بهتری داشته باشد و حرف بیشتری در رقابت بزند. درواقع تحریم‌ها موجب می‌شود تولیدکنندگان آلومینیوم، ماده اولیه مورد نیاز خود برای تولید را گران خریداری کنند. در همین حال و به‌دلیل همین محدودیت‌ها ناچار هستند محصولات خود را با قیمتی پایین‌تر از عرف جهانی، به فروش برسانند. بدون تردید در چنین شرایطی، این صنعت از وضعیت مطلوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیست.

صباغ افزود: به‌علاوه آنکه دسترسی ما به بازار فاینانس بین‌المللی محدود است. در چنین شرایطی، امکان تامین مالی پروژه‌ها به راحتی ممکن نخواهد بود. در چنین شرایطی، احداث پروژه‌ها با شرایط محدودکننده‌ای مواجه است و طبعا این صنعت جای رشد و توسعه چندانی نخواهد داشت.

وی در ادامه افزود: البته با وجود تمام محدودیت‌های یادشده، صنعت آلومینیوم در چند سال گذشته، پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای را از آن خود کرده است و واحدهای مختلفی از این صنعت وارد مدار تولید شده‌اند. سالکو با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد دلار آغاز به‌کار کرد. فاز ۲ واحد المهدی (هرمزال) راه‌اندازی شد. واحد آلومینیوم شرکت آلومینای ایران در جاجرم نیز شروع به تولید کرد. بنابراین ظرفیت تولید آلومینیوم در زمان فعالیت این دولت، به‌طور تقریبی دو برابر شده و درواقع فرصتی مناسبی به توسعه اختصاص داده شده است. با این وجود، همچنان از چشم‌انداز صنعت آلومینیوم کشور که تولید ۱.۵ میلیون تن شمش است، فاصله داریم.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو گفت: طرح‌های توسعه صنعت آلومینیوم برای تحقق هدف تولید ۱.۵ میلیون تن آلومینیوم شناسایی شده‌اند، اما برای اجرای آنها نیاز به سرمایه‌گذار احساس می‌شود؛ بنابراین چنانچه شرایط مناسب سرمایه‌گذاری فراهم شود، زمینه رشد و توسعه این صنایع هم فراهم خواهد شد. درواقع آینده این صنعت به وضعیت اقتصادی کشورمان گره خورده است.

در عصر حاضر، تقاضا برای آلومینیوم رو به فزونی است، چراکه سبک‌سازی خودروها و کاهش مصرف سوخت در طول سالیان گذشته اهمیت ویژه‌ای یافته است و زمینه رشد تقاضا برای آلومینیوم وجود دارد. درواقع فرصتی برای ایران پیش آمده که سهم خود را از تولید و مصرف آلومینیوم در جهان افزایش دهد

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family