• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

هرچند در روزها و ماه‌های اخیر، شرایط حاکم بر کشور از نظر بیماری کرونا برگزاری جلسات در ادارات، سازمان‌ها و تشکل‌ها را با محدودیت مواجه کرده است اما با این وجود سندیکای صنایع آلومینیوم بیکار ننشسته و با برگزاری جلسات با مسوولین مربوطه و نامه‌ نگاری‌های متعدد، سعی بر آن داشته که با ارائه راهکارهایی اجرایی در کوتاه مدت از تگرانی‌ و آشفتگی تولیدکنندگان بکاهد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از باشگاه آلومینیوم، در تیرماه تلاطم بسیاری در بازار آلومینیوم شاهد بودیم که نوسان و افزایش قابل توجهی در قیمت‌ها ایجاد نمود بطوریکه پس از مدت‌ها ثبات در صنعت آلومینیوم، باز هم بسیاری انگشت اشاره را به سمت سندیکای صنایع آلومینیوم و عملکرد آن نشانه رفتند. این در شرایطی است که در روزهای خوب صنعت و ثبات قیمت‌ها اندک شماری از فعالین این صنعت به یاد سندیکای صنایع آلومینیوم و اقدامات آن در جهت ایجاد این ثبات بوده‌اند.

هرچند در روزها و ماه‌های اخیر، شرایط حاکم بر کشور از نظر بیماری کرونا برگزاری جلسات در ادارات، سازمان‌ها و تشکل‌ها را با محدودیت مواجه کرده است اما با این وجود سندیکای صنایع آلومینیوم بیکار ننشسته و با برگزاری جلسات با مسوولین مربوطه و نامه‌ نگاری‌های متعدد، سعی بر آن داشته که با ارائه راهکارهایی اجرایی در کوتاه مدت از تگرانی‌ و آشفتگی تولیدکنندگان بکاهد.

حال به منظور بررسی فعالیت‌ها و اقدامات سندیکای صنایع آلومینیوم در این خصوص مجله آلومینیوم با مهندس هوشنگ گودرزی رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم گفت و گویی انجام داده که در ادامه می‌خوانیم:

جناب آقای مهندس لطفا در مورد افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها در هفته گذشته بفرمایید و آیا این مساله می‌تواند در پی انتشار شایعه‌ی مبنی بر عدم تخصیص ارز نیمایی به صنایع آلومینیوم بوده باشد؟

از ابتدای سال جاری در پی دستورالعمل بانک مرکزی به وزارت صمت مبنی بر آنکه این وزارتخانه می‌بایست ارز مورد نیاز صنایع را از خود صنعت تامین نماید، وزارت صمت به کارخانه‌ها اعلام نمود که ارز مورد نیاز خودشان باید از طریق صادرات تامین کنند.

تا پیش از این ارز مورد نیاز صنعت که از طریق صادرات شرکت‌های فولاد، مس، روی و.. تامین می‌شد اما از آنجا که شرکت‌های خودروسازی جهت تامین قطعات، نیاز به ارز داشتند، ارز مورد نیاز برای صنایع آلومینیوم کاهش داده شد تا شرکت‌های آلومینیومی مجبور شوند خودشان ارز مورد نیازشان را تامین کنند.

طبق این دستور شرکت‌های آلومینیومی بر آن شدند که برای تامین ارز مورد نیازشان دپوی مناسبی از شمش آلومینیوم برای صادرات داشته باشند و همین باعث شد تا عرضه‌های آنها در بورس کالا کاهش پیدا کند و همین شایعه باعث هجوم برای خرید مواد اولیه شد و در نتیجه هفته قبل قیمت‌ها از حدود ۳۰ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان شیفت پیدا کرد.

سندیکای صنایع آلومینیوم در این راستا اقداماتی انجام داده است؟

صنایع بالادستی آلومینیوم جهت تأمین مواد اولیه مانند آلومینا، آند، کریولیت و غیره و همچنین تجهیزات مورد نیاز خود نیاز به ارز دارند و با توجه به تحریم‌های اعمال شده، ورود مواد اولیه و کالاهای که عمدتاً وارداتی هستند دچار مشکل شده است بنابراین شرکت‌های مادر برای تامین ارز مورد نیاز خود به صادرات روی آوردند. سندیکای صنایع آلومینیوم دو ماه پیش با مهندس مدرس خیابانی که در آن زمان هنوز سرپرست وزارت صمت نشده بودند جلسه‌ای داشت. در این جلسه که با همراهی کارگروه آلومینیوم ستاد تنظیم بازار تشکیل شده بود پیشنهاد سندیکا این بود که زمینه‌ای فراهم شود تا صنایع پایین دستی که قابلیت صادرات محصولات خود را دارند بتوانند با قیمت مناسب شمش را از صنایع مادر بگیرند و محصولات خود را با ارزش افزوده صادر کنند تا با برگشت این ارز به داخل بتوان مشکل ارزی صنایع بالادستی را مرتفع کرد این پیشنهاد مورد توجه آقای مدرس خیابانی قرار گرفت اما هرگز هیچ مصوبه‌ای صادر نشد. در واقع سندیکا تلاش کرد که به جای صادرات مواد اولیه خام، محصولات پایین دستی صادر شود چون معمولاً صادرات شمش خالص با قیمت حدود LME فلت با مثبت و منفی 25 دلار انجام می‌شود ولی اگر همین شمش در داخل به فروش برسد بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار پرمیوم بر آن اضافه می‌شود و در واقع این اختلاف قیمت قدرت صادرات را از شرکت‌های پایین دستی گرفته است. پس بهتر است که به جای اینکه شمش خالص صادر شود این شمش در داخل کشور به محصول تبدیل شود و پس از ایجاد ارزش افزوده، صادر گردد که در این صورت، هم ارز مورد نیاز صنایع بالادستی تامین می‌شود و هم صنایع پایین دستی رونق خود را به دست می‌آورند.

صنعت آلومینیوم مانند صنایعی مثل فولاد، مس، روی و ... نیست که معادن آن‌ها در داخل کشور موجود است در واقع صنعت آلومینیوم وابستگی زیادی به واردات دارد.

تنها مزیت صنعت آلومینیوم در کشور انرژی و نیروی کار ارزان است که با صادرات شمش خام این یارانه‌ها تقدیم خارجی‌ها خواهد شد مسئله دیگری که سندیکا پیشنهاد نموده است در خصوص نحوه عرضه و ساماندهی عرضه‌ها بوده است به طوری که پیشنهاد داده‌ایم فروش اعتباری تا اطلاع ثانوی لغو گردد و همچنین از هفته آینده مقرر شده است که هفته‌ای ۵ هزار و ۳۵۰ تن آلومینیوم توسط 4 تولیدکننده شمش آلومینیوم در بورس عرضه شود که همین مقدار بخش عمده‌ای از نیاز بازار را تامین خواهد کرد اما باید برای عرضه بیشتر هم تلاش نمود.

اگر بتوانیم شمش آلومینیوم را که ماده اولیه بسیاری از شرکت‌های داخلی است با قیمت مناسب به شرکت‌های پایین دستی تحویل دهیم در آن موقع در کنار اشتغال و جهش تولید، ارزی نصیب مملکت خواهد شد که می‌تواند مشکل شرکت‌ها را نیز برطرف نماید. اما با توجه به دستور بانک مرکزی و همچنین وزارت صمت، صنایع بالادستی مجبور شدند که محصول خود را دپو نمایند.

همچنین پیشنهاد شده است که در سامانه بهین یاب بازنگری شود. به علت اینکه مقداری نقدینگی سرگردان در بازار وجود دارد که هر از چندگاهی به سمت بازار آلومینیوم حرکت می‌کند و سبب تلاطم این بازار می‌شود و با توجه به عرضه کم و فروش اعتباری موجب آشفتگی بازار می‌شود و قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

شرکت‌هایی که تولید مستقیم از شمش آلومینیوم ندارند بایستی سهمیه شان در حال حاضر محدود شود و سهمیه به شرکت‌ها با توجه به مالیات ارزش افزوده‌ای که پرداخت کرده‌اند اختصاص یابد و بدین طریق دست سفته بازان از صنعت کوتاه شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family