• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

با وجود آن‌که طی ماه‌های اخیر شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) توانست معاملات خود را بهبود بخشد، اما نبود دیگر شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم مانند آلومینیوم المهدی- هرمزال باعث شد تا آمار کلی معاملات 6 ماه ابتدای سال 1396 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد و غیبت آلومینیوم‌سازان در بورس بیش از پیش حس شود.

به گزارش اخبار فلزات، بازار آلومینیوم ایران طی چند ماه اخیر دستخوش تغییرات مهمی شد و این تغییرات نیز بر میزان عرضه و معاملات اثر گذاشتند. ضمن اینکه تغییرات قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی نیز به سمتی رفت که رکوردهای قیمتی چند ساله به ثبت رسید. در نتیجه بازار آلومینیوم داخلی نیز تحت تأثیر قیمت‌های بین‌المللی قرار گرفت. در عین حال عرضه آلومینیوم اولیه و نیز برخی از محصولات آلومینیوم همچون بیلت نیز در بورس کالا محدود شد. در نتیجه طی 6 ماه ابتدای سال 1396 به‌دلیل محدودیت در عرضه بسیاری از مصرف‌کنندگان و صنایع پایین‌دست برای تأمین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شده بودند.

به این مشکلات باید نوع عرضه و حتی خرید را نیز اضافه کرد؛ چرا که از ابتدای سال هر چه به میانه نزدیک می‌شدیم، تعداد عرضه‌ها کاهش می‌یافت و در مقابل میزان حجم هر نوبت عرضه زیاد می‌‎شد. به‌طوری عرضه‌های کمتر از یک هزار تن در ابتدای سال به عرضه‌های چندین هزار تنی در شهریور ماه تبدیل شد. در نگاه اول ممکن است میزان عرضه منظم و نوبت‌های آن اصلاح شده به‌نظر برسد، اما در واقع بسیاری از مصرف‌کنندگان با نوع و میزان عرضه و موضوع اصلی یعنی افزایش قیمت قادر نخواهند بود که آلومینیوم عرضه شده در بورس کالا را خریداری کنند و در این میان تنها شرکت‌های بسیار بزرگ که خود مصرف‌کننده واقعی نیستند یا واسطه‌ها، قادر به خرید این مقادیر بزرگ عرضه هستند. حتی در این میان زمزمه‌هایی مبنی بر تهاتر نیز به گوش می‌رسید.

در حقیقت تنها افرادی که در این سیستم عرضه آسیب می‌بینند، تولیدکنندگان واقعی و مصرف‌کنندگان هستند؛ چرا که ممکن است قیمت عرضه شرکت‌های خریدار در بازار آزاد یا حتی واسطه‌ها بسیار بیشتر از بورس کالا و قیمت‌های جهانی باشد و این مسئله تنها به زیان تولیدکنندگان است. به این موضوع باید کمبود عرضه برخی از مواد اولیه مانند بیلت و شمش آلیاژی را نیز اضافه کرد. نمودار 1 نیز در این رابطه حاکی از آن است که طی 6 ماه ابتدای سال 1396، حدود 82 هزار تن انواع محصولات آلومینیومی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 63 هزار تن تقاضا وجود داشت، اما در نهایت اندکی کمتر از 50 هزار تن آن معامله شد. در این میان حدود 70 هزار تن از عرضه آلومینیوم را شمش اولیه به‌خود اختصاص داد که تقاضایی در حدود 55 هزار تن داشت و 43 هزار تن آن معامله شد. همچنین بیلت نیز به میزان 12 هزار تن عرضه شد که این محصول نیز حدود 8 هزار تن تقاضا داشت، اما در نهایت 6 هزار تن آن مورد معامله قرار گرفت. در نهایت نیز 260 تن شمش آلیاژی آلومینیوم در بورس کالا عرضه شد که تنها 100 تن آن مورد معامله قرار گرفت.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family