• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

با وجود آن‌که طی ماه‌های اخیر شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) توانست معاملات خود را بهبود بخشد، اما نبود دیگر شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم مانند آلومینیوم المهدی- هرمزال باعث شد تا آمار کلی معاملات 6 ماه ابتدای سال 1396 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد و غیبت آلومینیوم‌سازان در بورس بیش از پیش حس شود.

به گزارش اخبار فلزات، بازار آلومینیوم ایران طی چند ماه اخیر دستخوش تغییرات مهمی شد و این تغییرات نیز بر میزان عرضه و معاملات اثر گذاشتند. ضمن اینکه تغییرات قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی نیز به سمتی رفت که رکوردهای قیمتی چند ساله به ثبت رسید. در نتیجه بازار آلومینیوم داخلی نیز تحت تأثیر قیمت‌های بین‌المللی قرار گرفت. در عین حال عرضه آلومینیوم اولیه و نیز برخی از محصولات آلومینیوم همچون بیلت نیز در بورس کالا محدود شد. در نتیجه طی 6 ماه ابتدای سال 1396 به‌دلیل محدودیت در عرضه بسیاری از مصرف‌کنندگان و صنایع پایین‌دست برای تأمین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شده بودند.

به این مشکلات باید نوع عرضه و حتی خرید را نیز اضافه کرد؛ چرا که از ابتدای سال هر چه به میانه نزدیک می‌شدیم، تعداد عرضه‌ها کاهش می‌یافت و در مقابل میزان حجم هر نوبت عرضه زیاد می‌‎شد. به‌طوری عرضه‌های کمتر از یک هزار تن در ابتدای سال به عرضه‌های چندین هزار تنی در شهریور ماه تبدیل شد. در نگاه اول ممکن است میزان عرضه منظم و نوبت‌های آن اصلاح شده به‌نظر برسد، اما در واقع بسیاری از مصرف‌کنندگان با نوع و میزان عرضه و موضوع اصلی یعنی افزایش قیمت قادر نخواهند بود که آلومینیوم عرضه شده در بورس کالا را خریداری کنند و در این میان تنها شرکت‌های بسیار بزرگ که خود مصرف‌کننده واقعی نیستند یا واسطه‌ها، قادر به خرید این مقادیر بزرگ عرضه هستند. حتی در این میان زمزمه‌هایی مبنی بر تهاتر نیز به گوش می‌رسید.

در حقیقت تنها افرادی که در این سیستم عرضه آسیب می‌بینند، تولیدکنندگان واقعی و مصرف‌کنندگان هستند؛ چرا که ممکن است قیمت عرضه شرکت‌های خریدار در بازار آزاد یا حتی واسطه‌ها بسیار بیشتر از بورس کالا و قیمت‌های جهانی باشد و این مسئله تنها به زیان تولیدکنندگان است. به این موضوع باید کمبود عرضه برخی از مواد اولیه مانند بیلت و شمش آلیاژی را نیز اضافه کرد. نمودار 1 نیز در این رابطه حاکی از آن است که طی 6 ماه ابتدای سال 1396، حدود 82 هزار تن انواع محصولات آلومینیومی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 63 هزار تن تقاضا وجود داشت، اما در نهایت اندکی کمتر از 50 هزار تن آن معامله شد. در این میان حدود 70 هزار تن از عرضه آلومینیوم را شمش اولیه به‌خود اختصاص داد که تقاضایی در حدود 55 هزار تن داشت و 43 هزار تن آن معامله شد. همچنین بیلت نیز به میزان 12 هزار تن عرضه شد که این محصول نیز حدود 8 هزار تن تقاضا داشت، اما در نهایت 6 هزار تن آن مورد معامله قرار گرفت. در نهایت نیز 260 تن شمش آلیاژی آلومینیوم در بورس کالا عرضه شد که تنها 100 تن آن مورد معامله قرار گرفت.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family