• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: قیمت هر تن آلومینیوم در سال آتی بالای سطح حمایتی یک هزار و 865 دلار بر تن و پایین‌تر از سطح مقاومتی 2 هزار و 445 دلار به‌ازای هر تن قرار خواهد گرفت؛ بدین ترتیب می‌توان گفت قیمت آلومینیوم در سال آتی به‌طور میانگین تا حدود 2 هزار و 200 دلار به‌ازای هر تن رشد خواهد کرد.

نمودار 1، روند تغییرات قیمت نقدی آلومینیوم را در بورس فلزات لندن از سال 2010 نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، قیمت معاملات نقدی آلومینیوم در بورس فلزات لندن طی این دوره دستخوش تغییرات زیادی بوده است؛ به‌طوری که در سال 2011 به نزدیک 2.8 هزار دلار بر تن نیز رسید، ولی پس از آن در اواخر سال 2015، به کمترین مقدار خود طی دوره مورد بررسی، یعنی حدود 1.4 هزار دلار بر تن هم تنزل یافت. با این وجود قیمت هر تن آلومینیوم با آغاز سال 2016 در روندی صعودی قرار گرفت که تا به امروز تقریبا ادامه داشته است. هر چند که در ماه‌های آگوست و سپتامبر سال جاری، قیمت آلومینیوم با جهش نزدیک به 200 دلار بر تنی مواجه شد و در بالای سطح 2.1 هزار دلار بر تن تثبیت شد.

در نمودار 1، براساس روندهای گذشته، محدوده تکنیکال قیمت آلومینیوم در سال 2018 نیز نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، بنا به پیش‌بینی‌های تکنیکال، قیمت هر تن آلومینیوم در سال آتی بالای سطح حمایتی یک هزار و 865 دلار بر تن و پایین‌تر از سطح مقاومتی 2 هزار و 445 دلار به‌ازای هر تن قرار خواهد گرفت؛ بدین ترتیب می‌توان گفت قیمت آلومینیوم در سال آتی به‌طور میانگین تا حدود 2 هزار و 200 دلار به‌ازای هر تن رشد خواهد کرد.

طی سال جاری، شرایط بنیادی بازار آلومینیوم از مازاد عرضه تغییر کرد و با تعطیلی بخشی از ظرفیت آلومینیوم چین، موجب نگرانی از بروز کسری تا پایان سال شد. با این حال انتظار می‌رود که رشد ظرفیت آلومینیوم در چین همچنان ادامه یابد؛ هر چند در بلند مدت از سرعت آن کاسته خواهد شد. طبق داده‌های انجمن جهانی آلومینیوم، همچنان چین بیشترین سهم از بازار تولید آلومینیوم را در اختیار دارد.

براساس این پیش‌بینی، مهم‌ترین محرک‌ها برای رشد قیمت آلومینیوم تا رنج حدود 2.2 هزار دلار بر تن، تولید چین و برنامه‌های کاهش ظرفیت این کشور خواهد بود. همان‌طور که اشاره شد، انتظار می‌رود از سرعت رشد تولید آلومینیوم در بلندمدت کاسته شود. در عین حال، بازرسی‌های زیست‌محیطی چین از واحدهای صنعتی از جمله واحدهای ذوب آلومینیوم که از ابتدای سال جاری به‌شکلی سخت‌گیرانه اجرا شد، منجر به تعطیلی نزدیک به 3.3 میلیون تن از ظرفیت چین شد. این در حالی است که اجرای این قوانین باز با شدت بیشتری طی ماه‌های انتهایی سال و اوایل سال آتی ادامه خواهد داشت.

ازدیگر محرک‌های بازار آلومینیوم می‌توان به اقدامات پس از تحقیقات بخش 232 ایالات متحده در خصوص تهدیدات امنیت ملی این کشور، متأثر از وضعیت بازار آلومینیوم، اشاره کرد. واردات آلومینیوم آمریکا در سال‌های گذشته منجر به تعطیلی برخی از واحدهای ذوب این کشور شده است. حتی واحدهایی که آلومینیوم مورد استفاده در صنایع نظامی را (که خلوص بسیار بالایی را دارند) تولید می‌کنند نیز در این لیست وجود دارد. این امر که می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را مورد تهدید قرار دهد، سبب سیاست‌گذاری‌های جدیدی، از اعمال تعرفه‌های گمرکی و اقدامات ضد دامپینگ تا استفاده از معاهده نفتا شده است. علاوه بر این عوامل، پیش‌بینی افزایش قیمت نفت و همچنین بالا رفتن تقاضای آلومینیوم در صنعت خودروسازی، از عوامل مهم دیگر در رشد قیمتی پیش‌بینی شده بودند.

 

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family