• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: قیمت هر تن آلومینیوم در سال آتی بالای سطح حمایتی یک هزار و 865 دلار بر تن و پایین‌تر از سطح مقاومتی 2 هزار و 445 دلار به‌ازای هر تن قرار خواهد گرفت؛ بدین ترتیب می‌توان گفت قیمت آلومینیوم در سال آتی به‌طور میانگین تا حدود 2 هزار و 200 دلار به‌ازای هر تن رشد خواهد کرد.

نمودار 1، روند تغییرات قیمت نقدی آلومینیوم را در بورس فلزات لندن از سال 2010 نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، قیمت معاملات نقدی آلومینیوم در بورس فلزات لندن طی این دوره دستخوش تغییرات زیادی بوده است؛ به‌طوری که در سال 2011 به نزدیک 2.8 هزار دلار بر تن نیز رسید، ولی پس از آن در اواخر سال 2015، به کمترین مقدار خود طی دوره مورد بررسی، یعنی حدود 1.4 هزار دلار بر تن هم تنزل یافت. با این وجود قیمت هر تن آلومینیوم با آغاز سال 2016 در روندی صعودی قرار گرفت که تا به امروز تقریبا ادامه داشته است. هر چند که در ماه‌های آگوست و سپتامبر سال جاری، قیمت آلومینیوم با جهش نزدیک به 200 دلار بر تنی مواجه شد و در بالای سطح 2.1 هزار دلار بر تن تثبیت شد.

در نمودار 1، براساس روندهای گذشته، محدوده تکنیکال قیمت آلومینیوم در سال 2018 نیز نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، بنا به پیش‌بینی‌های تکنیکال، قیمت هر تن آلومینیوم در سال آتی بالای سطح حمایتی یک هزار و 865 دلار بر تن و پایین‌تر از سطح مقاومتی 2 هزار و 445 دلار به‌ازای هر تن قرار خواهد گرفت؛ بدین ترتیب می‌توان گفت قیمت آلومینیوم در سال آتی به‌طور میانگین تا حدود 2 هزار و 200 دلار به‌ازای هر تن رشد خواهد کرد.

طی سال جاری، شرایط بنیادی بازار آلومینیوم از مازاد عرضه تغییر کرد و با تعطیلی بخشی از ظرفیت آلومینیوم چین، موجب نگرانی از بروز کسری تا پایان سال شد. با این حال انتظار می‌رود که رشد ظرفیت آلومینیوم در چین همچنان ادامه یابد؛ هر چند در بلند مدت از سرعت آن کاسته خواهد شد. طبق داده‌های انجمن جهانی آلومینیوم، همچنان چین بیشترین سهم از بازار تولید آلومینیوم را در اختیار دارد.

براساس این پیش‌بینی، مهم‌ترین محرک‌ها برای رشد قیمت آلومینیوم تا رنج حدود 2.2 هزار دلار بر تن، تولید چین و برنامه‌های کاهش ظرفیت این کشور خواهد بود. همان‌طور که اشاره شد، انتظار می‌رود از سرعت رشد تولید آلومینیوم در بلندمدت کاسته شود. در عین حال، بازرسی‌های زیست‌محیطی چین از واحدهای صنعتی از جمله واحدهای ذوب آلومینیوم که از ابتدای سال جاری به‌شکلی سخت‌گیرانه اجرا شد، منجر به تعطیلی نزدیک به 3.3 میلیون تن از ظرفیت چین شد. این در حالی است که اجرای این قوانین باز با شدت بیشتری طی ماه‌های انتهایی سال و اوایل سال آتی ادامه خواهد داشت.

ازدیگر محرک‌های بازار آلومینیوم می‌توان به اقدامات پس از تحقیقات بخش 232 ایالات متحده در خصوص تهدیدات امنیت ملی این کشور، متأثر از وضعیت بازار آلومینیوم، اشاره کرد. واردات آلومینیوم آمریکا در سال‌های گذشته منجر به تعطیلی برخی از واحدهای ذوب این کشور شده است. حتی واحدهایی که آلومینیوم مورد استفاده در صنایع نظامی را (که خلوص بسیار بالایی را دارند) تولید می‌کنند نیز در این لیست وجود دارد. این امر که می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را مورد تهدید قرار دهد، سبب سیاست‌گذاری‌های جدیدی، از اعمال تعرفه‌های گمرکی و اقدامات ضد دامپینگ تا استفاده از معاهده نفتا شده است. علاوه بر این عوامل، پیش‌بینی افزایش قیمت نفت و همچنین بالا رفتن تقاضای آلومینیوم در صنعت خودروسازی، از عوامل مهم دیگر در رشد قیمتی پیش‌بینی شده بودند.

 

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family