• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: قیمت فوب هر تن آلومینا در بنادر استرالیا طی سال‌های 2018 و 2019، به‌ترتیب به مقدار 0.6 و 5.4 درصد افت خواهد کرد. از اصلی‌ترین دلایلی که قیمت فوب آلومینای استرالیا را تحت فشار قرار خواهد داد، می‌توان به پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید آلومینا در چین و سایر کشورها، از جمله هند و امارات متحده عربی اشاره کرد.

در 8 ماه ابتدایی سال جاری، قیمت فوب هر تن آلومینا در بنادر استرالیا، با رشد چشم‌گیر 37 درصدی نسبت به دوره مشابه از سال گذشته مواجه شد و به‌طور میانگین به رقم 316 دلار به‌ازای هر تن رسید. اصلی‌ترین علت رشد قیمتی در این دوره، کاهش ظرفیت تولید آلومینا در چین بود که سبب افزایش قیمت آن در بسیاری از بازارهای بین‌المللی شد. انتظار می‌رود که تا حدود 30 درصد از ظرفیت پالایشگاه‌های آلومینای چین براساس برنامه‌های کاهش ظرفیت برای مقابله با آلودگی، تا پایان فصل زمستان سال جاری کاهش یابد. این در حالی است که بازرسی‌ها برای جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرقانونی ادامه خواهد یافت. در عین حال نیز، تولیدکنندگان چینی قبل از فرارسیدن فصل زمستان بر حجم تولیدات خود افزودند؛ تا از زیان ناشی از تعطیلی ظرفیت‌های تولیدیشان بکاهند و در عین حال در زمان فصل زمستان که با تعطیلی واحدهای ذوب، احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد، بتوانند سود قابل توجهی کسب ‌کنند. این امر سبب شد تا تقاضای آلومینا به‌یک باره افزایش یابد و قیمت آن در اکثر بازارهای بین‌المللی رشد کند.
با این حال، انتظار می‌رود که حجم تولید آلومینیوم در ماه‌های پیش رو از سال جاری در سطح جهان تا حدود 0.3 درصد افت داشته باشد. با توجه به این‌که، این مقدار از افت تولید آلومینیوم، افت کمی را نیز در تقاضای آلومینا به‌همراه خواهد داشت، می‌توان گفت که این افت تولید تأثیر ناچیزی در قیمت می‌گذارد؛ از این رو انتظار می‌رود که از رشد قیمت آلومینا تا پایان سال جاری کاسته شود و به سطح قیمتی 324 دلار به‌ازای هر تن برسد. نمودار 1، روند تغییرات قیمت فوب آلومینا را در بنادر استرالیا طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد.


 
همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، پس از سال 2017، با شیب کمی، انتظار می‌رود که قیمت آلومینا افت کند. با توجه به نمودار، قیمت فوب هر تن آلومینا در سال‌های 2018 و 2019، به‌ترتیب به مقدار 0.6 و 5.4 درصد افت خواهد کرد؛ از این رو سطح قیمتی 322 دلار بر تن را در سال 2018 و مقدار 305 دلار به‌ازای هر تن را در سال 2019 می‌توان متصور شد. از اصلی‌ترین دلایلی که قیمت فوب آلومینای استرالیا را تحت فشار قرار خواهد داد، پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید آلومینا در چین و سایر کشورهای بزرگ تولیدکننده آلومینا خواهد بود.
براساس پروژه‌های در دست اجرا در حوزه پالایش آلومینا، می‌توان اذعان کرد که بالغ بر 6.8 میلیون تن تا پایان سال 2018 به ظرفیت چین افزوده شود که شامل پروژه‌های احداث واحدهای جدید و همچنین پروژه‌های توسعه‌ای می‌شود. در این میان، عمده ظرفیت‌های افزوده شده در استان‌های شانژی و شاندونگ چین، به‌عنوان قطب‌های صنعت آلومینیوم، واقع خواهد شد. خارج از چین نیز در کشورهای هند و امارات متحده عربی، مجموعا حدود 3 میلیون تن به ظرفیت تولید و پالایش آلومینا اضافه خواهد شد. نزدیکی این ظرفیت‌های جدید در حال احداث به بازارهای مصرف، نسبت به واحدهای مستقر در استرالیا، سبب خواهد شد تا با بهره‌برداری از این ظرفیت‌های جدید، قیمت آلومینای صادراتی از استرالیا تحت فشار قرار بگیرد و با کاهش همراه شود.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family