• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: قیمت فوب هر تن آلومینا در بنادر استرالیا طی سال‌های 2018 و 2019، به‌ترتیب به مقدار 0.6 و 5.4 درصد افت خواهد کرد. از اصلی‌ترین دلایلی که قیمت فوب آلومینای استرالیا را تحت فشار قرار خواهد داد، می‌توان به پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید آلومینا در چین و سایر کشورها، از جمله هند و امارات متحده عربی اشاره کرد.

در 8 ماه ابتدایی سال جاری، قیمت فوب هر تن آلومینا در بنادر استرالیا، با رشد چشم‌گیر 37 درصدی نسبت به دوره مشابه از سال گذشته مواجه شد و به‌طور میانگین به رقم 316 دلار به‌ازای هر تن رسید. اصلی‌ترین علت رشد قیمتی در این دوره، کاهش ظرفیت تولید آلومینا در چین بود که سبب افزایش قیمت آن در بسیاری از بازارهای بین‌المللی شد. انتظار می‌رود که تا حدود 30 درصد از ظرفیت پالایشگاه‌های آلومینای چین براساس برنامه‌های کاهش ظرفیت برای مقابله با آلودگی، تا پایان فصل زمستان سال جاری کاهش یابد. این در حالی است که بازرسی‌ها برای جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرقانونی ادامه خواهد یافت. در عین حال نیز، تولیدکنندگان چینی قبل از فرارسیدن فصل زمستان بر حجم تولیدات خود افزودند؛ تا از زیان ناشی از تعطیلی ظرفیت‌های تولیدیشان بکاهند و در عین حال در زمان فصل زمستان که با تعطیلی واحدهای ذوب، احتمال افزایش قیمت‌ها وجود دارد، بتوانند سود قابل توجهی کسب ‌کنند. این امر سبب شد تا تقاضای آلومینا به‌یک باره افزایش یابد و قیمت آن در اکثر بازارهای بین‌المللی رشد کند.
با این حال، انتظار می‌رود که حجم تولید آلومینیوم در ماه‌های پیش رو از سال جاری در سطح جهان تا حدود 0.3 درصد افت داشته باشد. با توجه به این‌که، این مقدار از افت تولید آلومینیوم، افت کمی را نیز در تقاضای آلومینا به‌همراه خواهد داشت، می‌توان گفت که این افت تولید تأثیر ناچیزی در قیمت می‌گذارد؛ از این رو انتظار می‌رود که از رشد قیمت آلومینا تا پایان سال جاری کاسته شود و به سطح قیمتی 324 دلار به‌ازای هر تن برسد. نمودار 1، روند تغییرات قیمت فوب آلومینا را در بنادر استرالیا طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد.


 
همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، پس از سال 2017، با شیب کمی، انتظار می‌رود که قیمت آلومینا افت کند. با توجه به نمودار، قیمت فوب هر تن آلومینا در سال‌های 2018 و 2019، به‌ترتیب به مقدار 0.6 و 5.4 درصد افت خواهد کرد؛ از این رو سطح قیمتی 322 دلار بر تن را در سال 2018 و مقدار 305 دلار به‌ازای هر تن را در سال 2019 می‌توان متصور شد. از اصلی‌ترین دلایلی که قیمت فوب آلومینای استرالیا را تحت فشار قرار خواهد داد، پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید آلومینا در چین و سایر کشورهای بزرگ تولیدکننده آلومینا خواهد بود.
براساس پروژه‌های در دست اجرا در حوزه پالایش آلومینا، می‌توان اذعان کرد که بالغ بر 6.8 میلیون تن تا پایان سال 2018 به ظرفیت چین افزوده شود که شامل پروژه‌های احداث واحدهای جدید و همچنین پروژه‌های توسعه‌ای می‌شود. در این میان، عمده ظرفیت‌های افزوده شده در استان‌های شانژی و شاندونگ چین، به‌عنوان قطب‌های صنعت آلومینیوم، واقع خواهد شد. خارج از چین نیز در کشورهای هند و امارات متحده عربی، مجموعا حدود 3 میلیون تن به ظرفیت تولید و پالایش آلومینا اضافه خواهد شد. نزدیکی این ظرفیت‌های جدید در حال احداث به بازارهای مصرف، نسبت به واحدهای مستقر در استرالیا، سبب خواهد شد تا با بهره‌برداری از این ظرفیت‌های جدید، قیمت آلومینای صادراتی از استرالیا تحت فشار قرار بگیرد و با کاهش همراه شود.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family