• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مواد اولیه جزء جدایی‌ناپذیر از چرخه تولید محسوب می‌شوند و کمبود آن در صنایع ممکن است باعث بروز مشکلاتی در چرخه تولید شود. مدت‌ها بود که شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) بیلت خود را در بورس کالا عرضه نمی‌کرد و باعث شده بود تا صنایع مصرف‌کننده و پایین‌دستی به حالت نیمه‌تعطیل درآیند؛ اما در هفته گذشته چشم همگان بر عرضه بیلت ایرالکو در بورس کالای ایران روشن شد و این شرکت علاوه بر بیلت، شمش خود را نیز عرضه کرد.

به گزارش اخبار فلزات، تک‌قطبی بودن تولید مواد اولیه یا هر کالای دیگری باعث ایجاد انحصار و در پی آن بروز مشکلاتی در صنعت خواهد شد. به‌‌طوری که ممکن است با ایجاد هر جریان یا بروز مشکلی برای تولیدکننده انحصاری، چرخه تأمین مواد اولیه در کشور قطع و صنایع مصرف‌کننده و پایین‌دست با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل معمولا در هر کشور از یک کالا چندین تولیدکننده حضور دارند و در صورت بروز مشکل برای یکی از آن‌ها، دیگر تولیدکنندگان این کمبود را جبران می‌کنند. در عین حال اگر تولید داخلی کفاف نیاز مصرف‌کنندگان و صنایع داخلی را ندهد، در این صورت واردات راه حل دیگری برای تأمین آن خواهد بود.

در صنعت آلومینیوم ایران تنها 2 تولیدکننده بزرگ شمش اولیه وجود دارند و در این میان تنها یکی از آن‌ها بیلت تولید می‌کند. طی یکی دو ماه اخیر بنا به برخی دلایل از جمله باز شدن نماد ایرالکو در فرابورس و تعیین تکلیف این شرکت در سامانه کدال، عرضه محصولات این شرکت برای مدتی در بورس کالا متوقف شده بود. از آن‌جایی که شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال نیز به تولید و عرضه شمش اولیه در بازار آزاد می‌پردازد، در این زمینه مشکل چندانی به‌جز افزایش قیمت به‌وجود نیامد. این در حالی بود که در مورد بیلت دیگر ماده اولیه حیاتی صنعت آلومینیوم، اتفاق دیگری رخ داد. این محصول برای مدت 2 ماه در بورس کالا عرضه نشد و در این مدت مصرف‌کنندگان با مشکلاتی مواجه شده بودند. جلسات متعددی در این زمینه از سوی مصرف‌کنندگان برگزار شد، اما به واقع تا زمانی که ایرالکو محصول خود را در بورس کالا عرضه نکند، مصرف‌کنندگان چاره‌ای جز صبر و انتظار ندارند. گرچه تولیدکنندگان دیگری نیز در بازار ایران وجود دارند، ولی امکان تهیه این محصول در بورس کالا با قیمتی مناسب‌تر سبب انتظار مصرف‌کنندگان تا عرضه بعدی شد.

در همین راستا نمودار 1 نشان می‌دهد طی هفته گذشته پس از مدت‌ها بیلت ایرالکو به همراه شمش اولیه به میزان 2 هزار 500 تن در بورس کالا عرضه شدند که در مقابل آن حدود 4 هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت تمامی عرضه به فروش رفت. شمش اولیه به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 3 هزار و 100 تن داشت. ضمن اینکه بیلت به میزان یک هزار تن عرضه شد که این محصول با تقاضای یک هزار 400 تنی مواجه شد.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family