• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مواد اولیه جزء جدایی‌ناپذیر از چرخه تولید محسوب می‌شوند و کمبود آن در صنایع ممکن است باعث بروز مشکلاتی در چرخه تولید شود. مدت‌ها بود که شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) بیلت خود را در بورس کالا عرضه نمی‌کرد و باعث شده بود تا صنایع مصرف‌کننده و پایین‌دستی به حالت نیمه‌تعطیل درآیند؛ اما در هفته گذشته چشم همگان بر عرضه بیلت ایرالکو در بورس کالای ایران روشن شد و این شرکت علاوه بر بیلت، شمش خود را نیز عرضه کرد.

به گزارش اخبار فلزات، تک‌قطبی بودن تولید مواد اولیه یا هر کالای دیگری باعث ایجاد انحصار و در پی آن بروز مشکلاتی در صنعت خواهد شد. به‌‌طوری که ممکن است با ایجاد هر جریان یا بروز مشکلی برای تولیدکننده انحصاری، چرخه تأمین مواد اولیه در کشور قطع و صنایع مصرف‌کننده و پایین‌دست با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل معمولا در هر کشور از یک کالا چندین تولیدکننده حضور دارند و در صورت بروز مشکل برای یکی از آن‌ها، دیگر تولیدکنندگان این کمبود را جبران می‌کنند. در عین حال اگر تولید داخلی کفاف نیاز مصرف‌کنندگان و صنایع داخلی را ندهد، در این صورت واردات راه حل دیگری برای تأمین آن خواهد بود.

در صنعت آلومینیوم ایران تنها 2 تولیدکننده بزرگ شمش اولیه وجود دارند و در این میان تنها یکی از آن‌ها بیلت تولید می‌کند. طی یکی دو ماه اخیر بنا به برخی دلایل از جمله باز شدن نماد ایرالکو در فرابورس و تعیین تکلیف این شرکت در سامانه کدال، عرضه محصولات این شرکت برای مدتی در بورس کالا متوقف شده بود. از آن‌جایی که شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال نیز به تولید و عرضه شمش اولیه در بازار آزاد می‌پردازد، در این زمینه مشکل چندانی به‌جز افزایش قیمت به‌وجود نیامد. این در حالی بود که در مورد بیلت دیگر ماده اولیه حیاتی صنعت آلومینیوم، اتفاق دیگری رخ داد. این محصول برای مدت 2 ماه در بورس کالا عرضه نشد و در این مدت مصرف‌کنندگان با مشکلاتی مواجه شده بودند. جلسات متعددی در این زمینه از سوی مصرف‌کنندگان برگزار شد، اما به واقع تا زمانی که ایرالکو محصول خود را در بورس کالا عرضه نکند، مصرف‌کنندگان چاره‌ای جز صبر و انتظار ندارند. گرچه تولیدکنندگان دیگری نیز در بازار ایران وجود دارند، ولی امکان تهیه این محصول در بورس کالا با قیمتی مناسب‌تر سبب انتظار مصرف‌کنندگان تا عرضه بعدی شد.

در همین راستا نمودار 1 نشان می‌دهد طی هفته گذشته پس از مدت‌ها بیلت ایرالکو به همراه شمش اولیه به میزان 2 هزار 500 تن در بورس کالا عرضه شدند که در مقابل آن حدود 4 هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت تمامی عرضه به فروش رفت. شمش اولیه به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 3 هزار و 100 تن داشت. ضمن اینکه بیلت به میزان یک هزار تن عرضه شد که این محصول با تقاضای یک هزار 400 تنی مواجه شد.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family