• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی ایرالکو به‌دلیل دست و پنجه نرم کردن با برخی مسائل فروش در داخل، نتوانست آن چنان که باید از این موهبت بهره‌مند شود.

به گزارش اخبار فلزات، گرچه با آغاز سال 2017، افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی در ایران، دست و پنجه نرم کردن برخی از تولیدکنندگان با مشکلاتی که فروش آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌داد، موجب شد نتوانند آن‌چنان که باید از موهبت افزایش قیمت‌ها بهره ببرند و در عین حال، افزایش هزینه‌های تأمین برخی مواد اولیه نیز سبب دامن زدن بیشتر به این مسئله شد.

در مورد ایرالکو، اصلی‌ترین مشکلی که این شرکت را گریبان‌گیر خود کرد، مسئله فروش در بازار داخل بود. این شرکت تقریبا تمامی فروش داخلی خود را در بورس کالای ایران به ثمر می‌رساند. معمولا عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا به این صورت است که در ابتدای عرضه، قیمت پایه، قیمتی است که توسط مکانیزم و فرمول توافق شده، از قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) محاسبه می‌شود و در ادامه پس از تعیین تقاضا، برای انجام معاملات این قیمت توسط عرضه‌کننده می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. بدین ترتیب، با افزایش قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، قیمت پایه عرضه‌های آلومینیومی در بورس کالا نیز افزایش یافت. در عین حال، به‌دلیل رکود نسبی اقتصادی در کشور از سال گذشته و کمبود نقدینگی، خریداران قادر به خرید آلومینیوم با چنین قیمت‌هایی نبودند؛ این امر سبب شد تا در بازار آزاد، معاملاتی به‌صورت تهاتری انجام شود که در بورس کالای ایران، غیر قابل اجراست.

بدین ترتیب، عرضه‌کنندگان آلومینیوم در بورس کالا، به‌تدریج با کاهش تقاضا مواجه شدند یا موفق به فروش تمامی محصولات خود نشدند. ایرالکو که تمامی فروش داخلی خود را از طریق بورس کالا انجام می‌دهد، تحت تأثیر این شرایط قرار گرفت و سبب شد تا فروش داخلی آن افت کند و درآمدهای عملیاتی آن نیز بالطبع کاهش یافت. در عین حال در این دوره، قیمت آلومینا و آندهای کربنی، به‌عنوان اصلی‌ترین مواد مصرفی در تولید آلومینیوم، در بسیاری از بازارهای بین‌المللی افزایش یافت. این موارد در حالی برای شرکت ایرالکو رخ داد که طی ماه‌های گذشته، این شرکت پروژه‌های اصلاح و نوسازی خط کارگاه‌های قدیم را در دست داشت. نمودار 1، حجم فروش محصولات آلومینیومی این شرکت را در نیمه ابتدایی سال جاری با نیمه ابتدایی سال گذشته مقایسه می‌کند.

                                          

گفتنی است که از خط 4 کارگاه قدیم احیای این شرکت که به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، در سال گذشته از مدار تولید خارج شدند تا در فاصله چند ماهه، با نصب ماشین‌آلات و تجهیزات جدید، بهینه‌سازی و نوسازی شوند. بخش جنوبی این خط در مرداد ماه و بخش شمالی آن در دی ماه سال گذشته از مدار تولید خارج شدند؛ در عین حال فرآیند اصلاحات و بهینه‌سازی بخش شمالی آن در مرداد ماه سال جاری به پایان رسید و از ابتدای مهر ماه وارد چرخه تولید شد، در حالی که کار اصلاحات بخش جنوبی آن در هفته‌های گذشته به پایان رسید و در حال حاضر آماده بهره‌برداری است. با در نظر گرفتن این موارد، سود عملیاتی هر سهم برای این شرکت تا پایان سال جاری که 162 ريال پیش‌بینی شده بود، به 121 ريال تقلیل یافت.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family