• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی ایرالکو به‌دلیل دست و پنجه نرم کردن با برخی مسائل فروش در داخل، نتوانست آن چنان که باید از این موهبت بهره‌مند شود.

به گزارش اخبار فلزات، گرچه با آغاز سال 2017، افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی در ایران، دست و پنجه نرم کردن برخی از تولیدکنندگان با مشکلاتی که فروش آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌داد، موجب شد نتوانند آن‌چنان که باید از موهبت افزایش قیمت‌ها بهره ببرند و در عین حال، افزایش هزینه‌های تأمین برخی مواد اولیه نیز سبب دامن زدن بیشتر به این مسئله شد.

در مورد ایرالکو، اصلی‌ترین مشکلی که این شرکت را گریبان‌گیر خود کرد، مسئله فروش در بازار داخل بود. این شرکت تقریبا تمامی فروش داخلی خود را در بورس کالای ایران به ثمر می‌رساند. معمولا عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا به این صورت است که در ابتدای عرضه، قیمت پایه، قیمتی است که توسط مکانیزم و فرمول توافق شده، از قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) محاسبه می‌شود و در ادامه پس از تعیین تقاضا، برای انجام معاملات این قیمت توسط عرضه‌کننده می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. بدین ترتیب، با افزایش قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، قیمت پایه عرضه‌های آلومینیومی در بورس کالا نیز افزایش یافت. در عین حال، به‌دلیل رکود نسبی اقتصادی در کشور از سال گذشته و کمبود نقدینگی، خریداران قادر به خرید آلومینیوم با چنین قیمت‌هایی نبودند؛ این امر سبب شد تا در بازار آزاد، معاملاتی به‌صورت تهاتری انجام شود که در بورس کالای ایران، غیر قابل اجراست.

بدین ترتیب، عرضه‌کنندگان آلومینیوم در بورس کالا، به‌تدریج با کاهش تقاضا مواجه شدند یا موفق به فروش تمامی محصولات خود نشدند. ایرالکو که تمامی فروش داخلی خود را از طریق بورس کالا انجام می‌دهد، تحت تأثیر این شرایط قرار گرفت و سبب شد تا فروش داخلی آن افت کند و درآمدهای عملیاتی آن نیز بالطبع کاهش یافت. در عین حال در این دوره، قیمت آلومینا و آندهای کربنی، به‌عنوان اصلی‌ترین مواد مصرفی در تولید آلومینیوم، در بسیاری از بازارهای بین‌المللی افزایش یافت. این موارد در حالی برای شرکت ایرالکو رخ داد که طی ماه‌های گذشته، این شرکت پروژه‌های اصلاح و نوسازی خط کارگاه‌های قدیم را در دست داشت. نمودار 1، حجم فروش محصولات آلومینیومی این شرکت را در نیمه ابتدایی سال جاری با نیمه ابتدایی سال گذشته مقایسه می‌کند.

                                          

گفتنی است که از خط 4 کارگاه قدیم احیای این شرکت که به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، در سال گذشته از مدار تولید خارج شدند تا در فاصله چند ماهه، با نصب ماشین‌آلات و تجهیزات جدید، بهینه‌سازی و نوسازی شوند. بخش جنوبی این خط در مرداد ماه و بخش شمالی آن در دی ماه سال گذشته از مدار تولید خارج شدند؛ در عین حال فرآیند اصلاحات و بهینه‌سازی بخش شمالی آن در مرداد ماه سال جاری به پایان رسید و از ابتدای مهر ماه وارد چرخه تولید شد، در حالی که کار اصلاحات بخش جنوبی آن در هفته‌های گذشته به پایان رسید و در حال حاضر آماده بهره‌برداری است. با در نظر گرفتن این موارد، سود عملیاتی هر سهم برای این شرکت تا پایان سال جاری که 162 ريال پیش‌بینی شده بود، به 121 ريال تقلیل یافت.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family