• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی ایرالکو به‌دلیل دست و پنجه نرم کردن با برخی مسائل فروش در داخل، نتوانست آن چنان که باید از این موهبت بهره‌مند شود.

به گزارش اخبار فلزات، گرچه با آغاز سال 2017، افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی در ایران، دست و پنجه نرم کردن برخی از تولیدکنندگان با مشکلاتی که فروش آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌داد، موجب شد نتوانند آن‌چنان که باید از موهبت افزایش قیمت‌ها بهره ببرند و در عین حال، افزایش هزینه‌های تأمین برخی مواد اولیه نیز سبب دامن زدن بیشتر به این مسئله شد.

در مورد ایرالکو، اصلی‌ترین مشکلی که این شرکت را گریبان‌گیر خود کرد، مسئله فروش در بازار داخل بود. این شرکت تقریبا تمامی فروش داخلی خود را در بورس کالای ایران به ثمر می‌رساند. معمولا عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا به این صورت است که در ابتدای عرضه، قیمت پایه، قیمتی است که توسط مکانیزم و فرمول توافق شده، از قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) محاسبه می‌شود و در ادامه پس از تعیین تقاضا، برای انجام معاملات این قیمت توسط عرضه‌کننده می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. بدین ترتیب، با افزایش قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، قیمت پایه عرضه‌های آلومینیومی در بورس کالا نیز افزایش یافت. در عین حال، به‌دلیل رکود نسبی اقتصادی در کشور از سال گذشته و کمبود نقدینگی، خریداران قادر به خرید آلومینیوم با چنین قیمت‌هایی نبودند؛ این امر سبب شد تا در بازار آزاد، معاملاتی به‌صورت تهاتری انجام شود که در بورس کالای ایران، غیر قابل اجراست.

بدین ترتیب، عرضه‌کنندگان آلومینیوم در بورس کالا، به‌تدریج با کاهش تقاضا مواجه شدند یا موفق به فروش تمامی محصولات خود نشدند. ایرالکو که تمامی فروش داخلی خود را از طریق بورس کالا انجام می‌دهد، تحت تأثیر این شرایط قرار گرفت و سبب شد تا فروش داخلی آن افت کند و درآمدهای عملیاتی آن نیز بالطبع کاهش یافت. در عین حال در این دوره، قیمت آلومینا و آندهای کربنی، به‌عنوان اصلی‌ترین مواد مصرفی در تولید آلومینیوم، در بسیاری از بازارهای بین‌المللی افزایش یافت. این موارد در حالی برای شرکت ایرالکو رخ داد که طی ماه‌های گذشته، این شرکت پروژه‌های اصلاح و نوسازی خط کارگاه‌های قدیم را در دست داشت. نمودار 1، حجم فروش محصولات آلومینیومی این شرکت را در نیمه ابتدایی سال جاری با نیمه ابتدایی سال گذشته مقایسه می‌کند.

                                          

گفتنی است که از خط 4 کارگاه قدیم احیای این شرکت که به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، در سال گذشته از مدار تولید خارج شدند تا در فاصله چند ماهه، با نصب ماشین‌آلات و تجهیزات جدید، بهینه‌سازی و نوسازی شوند. بخش جنوبی این خط در مرداد ماه و بخش شمالی آن در دی ماه سال گذشته از مدار تولید خارج شدند؛ در عین حال فرآیند اصلاحات و بهینه‌سازی بخش شمالی آن در مرداد ماه سال جاری به پایان رسید و از ابتدای مهر ماه وارد چرخه تولید شد، در حالی که کار اصلاحات بخش جنوبی آن در هفته‌های گذشته به پایان رسید و در حال حاضر آماده بهره‌برداری است. با در نظر گرفتن این موارد، سود عملیاتی هر سهم برای این شرکت تا پایان سال جاری که 162 ريال پیش‌بینی شده بود، به 121 ريال تقلیل یافت.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family