• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی ایرالکو به‌دلیل دست و پنجه نرم کردن با برخی مسائل فروش در داخل، نتوانست آن چنان که باید از این موهبت بهره‌مند شود.

به گزارش اخبار فلزات، گرچه با آغاز سال 2017، افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای بین‌المللی سبب شد تا بر سود خالص و عملیاتی بسیاری از تولیدکنندگان آلومینیوم افزوده شود ولی در ایران، دست و پنجه نرم کردن برخی از تولیدکنندگان با مشکلاتی که فروش آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌داد، موجب شد نتوانند آن‌چنان که باید از موهبت افزایش قیمت‌ها بهره ببرند و در عین حال، افزایش هزینه‌های تأمین برخی مواد اولیه نیز سبب دامن زدن بیشتر به این مسئله شد.

در مورد ایرالکو، اصلی‌ترین مشکلی که این شرکت را گریبان‌گیر خود کرد، مسئله فروش در بازار داخل بود. این شرکت تقریبا تمامی فروش داخلی خود را در بورس کالای ایران به ثمر می‌رساند. معمولا عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا به این صورت است که در ابتدای عرضه، قیمت پایه، قیمتی است که توسط مکانیزم و فرمول توافق شده، از قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) محاسبه می‌شود و در ادامه پس از تعیین تقاضا، برای انجام معاملات این قیمت توسط عرضه‌کننده می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. بدین ترتیب، با افزایش قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، قیمت پایه عرضه‌های آلومینیومی در بورس کالا نیز افزایش یافت. در عین حال، به‌دلیل رکود نسبی اقتصادی در کشور از سال گذشته و کمبود نقدینگی، خریداران قادر به خرید آلومینیوم با چنین قیمت‌هایی نبودند؛ این امر سبب شد تا در بازار آزاد، معاملاتی به‌صورت تهاتری انجام شود که در بورس کالای ایران، غیر قابل اجراست.

بدین ترتیب، عرضه‌کنندگان آلومینیوم در بورس کالا، به‌تدریج با کاهش تقاضا مواجه شدند یا موفق به فروش تمامی محصولات خود نشدند. ایرالکو که تمامی فروش داخلی خود را از طریق بورس کالا انجام می‌دهد، تحت تأثیر این شرایط قرار گرفت و سبب شد تا فروش داخلی آن افت کند و درآمدهای عملیاتی آن نیز بالطبع کاهش یافت. در عین حال در این دوره، قیمت آلومینا و آندهای کربنی، به‌عنوان اصلی‌ترین مواد مصرفی در تولید آلومینیوم، در بسیاری از بازارهای بین‌المللی افزایش یافت. این موارد در حالی برای شرکت ایرالکو رخ داد که طی ماه‌های گذشته، این شرکت پروژه‌های اصلاح و نوسازی خط کارگاه‌های قدیم را در دست داشت. نمودار 1، حجم فروش محصولات آلومینیومی این شرکت را در نیمه ابتدایی سال جاری با نیمه ابتدایی سال گذشته مقایسه می‌کند.

                                          

گفتنی است که از خط 4 کارگاه قدیم احیای این شرکت که به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، در سال گذشته از مدار تولید خارج شدند تا در فاصله چند ماهه، با نصب ماشین‌آلات و تجهیزات جدید، بهینه‌سازی و نوسازی شوند. بخش جنوبی این خط در مرداد ماه و بخش شمالی آن در دی ماه سال گذشته از مدار تولید خارج شدند؛ در عین حال فرآیند اصلاحات و بهینه‌سازی بخش شمالی آن در مرداد ماه سال جاری به پایان رسید و از ابتدای مهر ماه وارد چرخه تولید شد، در حالی که کار اصلاحات بخش جنوبی آن در هفته‌های گذشته به پایان رسید و در حال حاضر آماده بهره‌برداری است. با در نظر گرفتن این موارد، سود عملیاتی هر سهم برای این شرکت تا پایان سال جاری که 162 ريال پیش‌بینی شده بود، به 121 ريال تقلیل یافت.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family