• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین در ماه گذشته (اکتبر) مجموعا، حدود 350 هزار تن از انواع محصولات آلومینیومی به اقصی نقاط جهان صادر کرد که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت. در حالی که پنجره آربیتراژ بین 2 بازار بورس فلزات لندن و شانگهای، به‌دلیل کاهش عرضه در بازار چین، به‌شدت باز شده بود، انتظار می‌رود که در ماه‌های پیش رو، این پنجره کمی بسته‌تر شود.

به گزارش اخبار فلزات، براساس داده‌های گمرک چین از واردات و صادرات در ماه اکتبر که در روز چهارشنبه، 8 نوامبر، منتشر شد، میزان حجم صادرات انواع محصولات آلومینیومی، شامل محصولات کارنشده، در ماه اکتبر حدود 350 هزار تن بود که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت و در عین حال نسبت به ماه اکتبر سال گذشته، بدون تغییر باقی ماند.

افت ماهانه صادرات آلومینیوم چین در حالی به وقوع پیوست که میزان تولیدات آن نیز در ماه‌های گذشته کاهش داشته است. گرچه گزارش‌های محلی از افزایش موجودی آلومینیوم در بازار چین خبر می‌دهد (که در هفته گذشته سبب افت قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نیز شد)، اما براساس تخمین‌های تحلیل‌گران متال بولتن، احتمال می‌رود که مقدار موجودی انبارها در چین در ماه اکتبر تا بین 24 و 27 هزار تن کاهش یافته باشد که در این صورت نسبت به ماه گذشته کاهش 7.3 درصدی و نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، تا 19 درصد افت داشته است. کاهش تولید آلومینیوم در چین، نه‌تنها در ماه اکتبر، بلکه در ماه سپتامبر نیز رخ داد؛ به این صورت که در این ماه چین حدود 2.61 میلیون تن آلومینیوم تولید کرد که نسبت به سال گذشته، کاهش 5.6 درصدی داشت. لازم به ذکر است که این مقدار از کاهش تولید، کمتر از کاهش صادرات بود؛ بدین ترتیب می‌توان گفت که صادرات به نسبت همچنان رونق خود را حفظ کرده است.

با وجود اینکه از تناژ صادرات آلومینیوم طی ماه‌های گذشته کاسته شده، ولی در مجموع حجم صادرات آلومینیوم چین طی 10 ماه ابتدایی سال جاری که به حدود 3.98 میلیون تن رسید، حدود 4.1 درصد از دوره مشابه سال گذشته بیشتر بود که عمده آن را محصولات میان‌دستی و پایین‌دستی آلومینیوم تشکیل می‌داد.

این در حالی بود که آربیتراژ چه در صادرات و چه در واردات، منفی بود. افزایش قیمت در صادرات به‌گونه‌ای بود که بنا به آمار گمرک چین، متوسط قیمت صادرات آلومینیوم در ماه اکتبر 2،940.40 دلار بر تن بود که نسبت به سپتامبر با متوسط قیمتی 2،800.58 دلار بر تن، افزایش تقریبا 5 درصدی داشت. این آربیتراژ منفی در صادرات و واردات (که به معنی بیشتر بودن قیمت کالاها در صادرات و واردات نسبت به بازار داخل است)، یکی از مهمترین عواملی بود که سبب شد تا از حجم آلومینیوم در دسترس در بازار چین کاسته شود و قیمت آلومینیوم در این بازار رشد کند.

در حالی که در سال گذشته، پنجره آربیتراژ آلومینیوم بین دو بازار بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای بسته‌تر بود (تقریبا 108- یوان به ازای هر تن)، اما در سال جاری به‌واسطه رشد قیمت آلومینیوم در بازار چین به مقدار قابل توجهی این پنجره باز شد؛ به‌طوری اختلاف قیمت بین این 2 بازار، تا 1،818 یوان به‌ازای هر تن (معادل 273 دلار بر تن) در ماه اکتبر افزایش یافت. این در حالی است که در ماه نوامبر (7 نوامبر) این اختلاف باز بیشتر شد و به 1،971 یوان به‌ازای هر تن رسید.

از طرف دیگر، قیمت یک ماهه آلومینیوم در بورس آتی شانگهای در ماه گذشته (اکتبر) به‌طور متوسط در حدود 16،227 یوان بر هر تن بود که نسبت به قیمت 16،334 یوانی به‌ازای هر تن، این قیمت در ماه سپتامبر کاهش 0.66 درصدی داشت. این در حالی است که قیمت 3 ماهه آلومینیوم در بورس فلزات لندن در ماه اکتبر 2،148.5 دلار بر تن بود که نسبت به ماه سپتامبر، 1.07 درصد رشد داشت. بدین ترتیب انتظار می‌رود که با تداوم روند کاهش قیمت در بورس آتی شانگهای در کنار رشد قیمت در بورس فلزات لندن، پنجره آربیتراژ کمی بسته‌تر شود. نمودار 1، قیمت 3 ماهه آلومینیوم را در بورس فلزات لندن نشان می‌دهد.

                                           

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family