• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین در ماه گذشته (اکتبر) مجموعا، حدود 350 هزار تن از انواع محصولات آلومینیومی به اقصی نقاط جهان صادر کرد که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت. در حالی که پنجره آربیتراژ بین 2 بازار بورس فلزات لندن و شانگهای، به‌دلیل کاهش عرضه در بازار چین، به‌شدت باز شده بود، انتظار می‌رود که در ماه‌های پیش رو، این پنجره کمی بسته‌تر شود.

به گزارش اخبار فلزات، براساس داده‌های گمرک چین از واردات و صادرات در ماه اکتبر که در روز چهارشنبه، 8 نوامبر، منتشر شد، میزان حجم صادرات انواع محصولات آلومینیومی، شامل محصولات کارنشده، در ماه اکتبر حدود 350 هزار تن بود که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت و در عین حال نسبت به ماه اکتبر سال گذشته، بدون تغییر باقی ماند.

افت ماهانه صادرات آلومینیوم چین در حالی به وقوع پیوست که میزان تولیدات آن نیز در ماه‌های گذشته کاهش داشته است. گرچه گزارش‌های محلی از افزایش موجودی آلومینیوم در بازار چین خبر می‌دهد (که در هفته گذشته سبب افت قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نیز شد)، اما براساس تخمین‌های تحلیل‌گران متال بولتن، احتمال می‌رود که مقدار موجودی انبارها در چین در ماه اکتبر تا بین 24 و 27 هزار تن کاهش یافته باشد که در این صورت نسبت به ماه گذشته کاهش 7.3 درصدی و نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، تا 19 درصد افت داشته است. کاهش تولید آلومینیوم در چین، نه‌تنها در ماه اکتبر، بلکه در ماه سپتامبر نیز رخ داد؛ به این صورت که در این ماه چین حدود 2.61 میلیون تن آلومینیوم تولید کرد که نسبت به سال گذشته، کاهش 5.6 درصدی داشت. لازم به ذکر است که این مقدار از کاهش تولید، کمتر از کاهش صادرات بود؛ بدین ترتیب می‌توان گفت که صادرات به نسبت همچنان رونق خود را حفظ کرده است.

با وجود اینکه از تناژ صادرات آلومینیوم طی ماه‌های گذشته کاسته شده، ولی در مجموع حجم صادرات آلومینیوم چین طی 10 ماه ابتدایی سال جاری که به حدود 3.98 میلیون تن رسید، حدود 4.1 درصد از دوره مشابه سال گذشته بیشتر بود که عمده آن را محصولات میان‌دستی و پایین‌دستی آلومینیوم تشکیل می‌داد.

این در حالی بود که آربیتراژ چه در صادرات و چه در واردات، منفی بود. افزایش قیمت در صادرات به‌گونه‌ای بود که بنا به آمار گمرک چین، متوسط قیمت صادرات آلومینیوم در ماه اکتبر 2،940.40 دلار بر تن بود که نسبت به سپتامبر با متوسط قیمتی 2،800.58 دلار بر تن، افزایش تقریبا 5 درصدی داشت. این آربیتراژ منفی در صادرات و واردات (که به معنی بیشتر بودن قیمت کالاها در صادرات و واردات نسبت به بازار داخل است)، یکی از مهمترین عواملی بود که سبب شد تا از حجم آلومینیوم در دسترس در بازار چین کاسته شود و قیمت آلومینیوم در این بازار رشد کند.

در حالی که در سال گذشته، پنجره آربیتراژ آلومینیوم بین دو بازار بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای بسته‌تر بود (تقریبا 108- یوان به ازای هر تن)، اما در سال جاری به‌واسطه رشد قیمت آلومینیوم در بازار چین به مقدار قابل توجهی این پنجره باز شد؛ به‌طوری اختلاف قیمت بین این 2 بازار، تا 1،818 یوان به‌ازای هر تن (معادل 273 دلار بر تن) در ماه اکتبر افزایش یافت. این در حالی است که در ماه نوامبر (7 نوامبر) این اختلاف باز بیشتر شد و به 1،971 یوان به‌ازای هر تن رسید.

از طرف دیگر، قیمت یک ماهه آلومینیوم در بورس آتی شانگهای در ماه گذشته (اکتبر) به‌طور متوسط در حدود 16،227 یوان بر هر تن بود که نسبت به قیمت 16،334 یوانی به‌ازای هر تن، این قیمت در ماه سپتامبر کاهش 0.66 درصدی داشت. این در حالی است که قیمت 3 ماهه آلومینیوم در بورس فلزات لندن در ماه اکتبر 2،148.5 دلار بر تن بود که نسبت به ماه سپتامبر، 1.07 درصد رشد داشت. بدین ترتیب انتظار می‌رود که با تداوم روند کاهش قیمت در بورس آتی شانگهای در کنار رشد قیمت در بورس فلزات لندن، پنجره آربیتراژ کمی بسته‌تر شود. نمودار 1، قیمت 3 ماهه آلومینیوم را در بورس فلزات لندن نشان می‌دهد.

                                           

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family