• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین در ماه گذشته (اکتبر) مجموعا، حدود 350 هزار تن از انواع محصولات آلومینیومی به اقصی نقاط جهان صادر کرد که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت. در حالی که پنجره آربیتراژ بین 2 بازار بورس فلزات لندن و شانگهای، به‌دلیل کاهش عرضه در بازار چین، به‌شدت باز شده بود، انتظار می‌رود که در ماه‌های پیش رو، این پنجره کمی بسته‌تر شود.

به گزارش اخبار فلزات، براساس داده‌های گمرک چین از واردات و صادرات در ماه اکتبر که در روز چهارشنبه، 8 نوامبر، منتشر شد، میزان حجم صادرات انواع محصولات آلومینیومی، شامل محصولات کارنشده، در ماه اکتبر حدود 350 هزار تن بود که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت و در عین حال نسبت به ماه اکتبر سال گذشته، بدون تغییر باقی ماند.

افت ماهانه صادرات آلومینیوم چین در حالی به وقوع پیوست که میزان تولیدات آن نیز در ماه‌های گذشته کاهش داشته است. گرچه گزارش‌های محلی از افزایش موجودی آلومینیوم در بازار چین خبر می‌دهد (که در هفته گذشته سبب افت قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نیز شد)، اما براساس تخمین‌های تحلیل‌گران متال بولتن، احتمال می‌رود که مقدار موجودی انبارها در چین در ماه اکتبر تا بین 24 و 27 هزار تن کاهش یافته باشد که در این صورت نسبت به ماه گذشته کاهش 7.3 درصدی و نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، تا 19 درصد افت داشته است. کاهش تولید آلومینیوم در چین، نه‌تنها در ماه اکتبر، بلکه در ماه سپتامبر نیز رخ داد؛ به این صورت که در این ماه چین حدود 2.61 میلیون تن آلومینیوم تولید کرد که نسبت به سال گذشته، کاهش 5.6 درصدی داشت. لازم به ذکر است که این مقدار از کاهش تولید، کمتر از کاهش صادرات بود؛ بدین ترتیب می‌توان گفت که صادرات به نسبت همچنان رونق خود را حفظ کرده است.

با وجود اینکه از تناژ صادرات آلومینیوم طی ماه‌های گذشته کاسته شده، ولی در مجموع حجم صادرات آلومینیوم چین طی 10 ماه ابتدایی سال جاری که به حدود 3.98 میلیون تن رسید، حدود 4.1 درصد از دوره مشابه سال گذشته بیشتر بود که عمده آن را محصولات میان‌دستی و پایین‌دستی آلومینیوم تشکیل می‌داد.

این در حالی بود که آربیتراژ چه در صادرات و چه در واردات، منفی بود. افزایش قیمت در صادرات به‌گونه‌ای بود که بنا به آمار گمرک چین، متوسط قیمت صادرات آلومینیوم در ماه اکتبر 2،940.40 دلار بر تن بود که نسبت به سپتامبر با متوسط قیمتی 2،800.58 دلار بر تن، افزایش تقریبا 5 درصدی داشت. این آربیتراژ منفی در صادرات و واردات (که به معنی بیشتر بودن قیمت کالاها در صادرات و واردات نسبت به بازار داخل است)، یکی از مهمترین عواملی بود که سبب شد تا از حجم آلومینیوم در دسترس در بازار چین کاسته شود و قیمت آلومینیوم در این بازار رشد کند.

در حالی که در سال گذشته، پنجره آربیتراژ آلومینیوم بین دو بازار بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای بسته‌تر بود (تقریبا 108- یوان به ازای هر تن)، اما در سال جاری به‌واسطه رشد قیمت آلومینیوم در بازار چین به مقدار قابل توجهی این پنجره باز شد؛ به‌طوری اختلاف قیمت بین این 2 بازار، تا 1،818 یوان به‌ازای هر تن (معادل 273 دلار بر تن) در ماه اکتبر افزایش یافت. این در حالی است که در ماه نوامبر (7 نوامبر) این اختلاف باز بیشتر شد و به 1،971 یوان به‌ازای هر تن رسید.

از طرف دیگر، قیمت یک ماهه آلومینیوم در بورس آتی شانگهای در ماه گذشته (اکتبر) به‌طور متوسط در حدود 16،227 یوان بر هر تن بود که نسبت به قیمت 16،334 یوانی به‌ازای هر تن، این قیمت در ماه سپتامبر کاهش 0.66 درصدی داشت. این در حالی است که قیمت 3 ماهه آلومینیوم در بورس فلزات لندن در ماه اکتبر 2،148.5 دلار بر تن بود که نسبت به ماه سپتامبر، 1.07 درصد رشد داشت. بدین ترتیب انتظار می‌رود که با تداوم روند کاهش قیمت در بورس آتی شانگهای در کنار رشد قیمت در بورس فلزات لندن، پنجره آربیتراژ کمی بسته‌تر شود. نمودار 1، قیمت 3 ماهه آلومینیوم را در بورس فلزات لندن نشان می‌دهد.

                                           

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family