• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین در ماه گذشته (اکتبر) مجموعا، حدود 350 هزار تن از انواع محصولات آلومینیومی به اقصی نقاط جهان صادر کرد که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت. در حالی که پنجره آربیتراژ بین 2 بازار بورس فلزات لندن و شانگهای، به‌دلیل کاهش عرضه در بازار چین، به‌شدت باز شده بود، انتظار می‌رود که در ماه‌های پیش رو، این پنجره کمی بسته‌تر شود.

به گزارش اخبار فلزات، براساس داده‌های گمرک چین از واردات و صادرات در ماه اکتبر که در روز چهارشنبه، 8 نوامبر، منتشر شد، میزان حجم صادرات انواع محصولات آلومینیومی، شامل محصولات کارنشده، در ماه اکتبر حدود 350 هزار تن بود که نسبت به ماه پیش از آن، افت 5.4 درصدی داشت و در عین حال نسبت به ماه اکتبر سال گذشته، بدون تغییر باقی ماند.

افت ماهانه صادرات آلومینیوم چین در حالی به وقوع پیوست که میزان تولیدات آن نیز در ماه‌های گذشته کاهش داشته است. گرچه گزارش‌های محلی از افزایش موجودی آلومینیوم در بازار چین خبر می‌دهد (که در هفته گذشته سبب افت قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نیز شد)، اما براساس تخمین‌های تحلیل‌گران متال بولتن، احتمال می‌رود که مقدار موجودی انبارها در چین در ماه اکتبر تا بین 24 و 27 هزار تن کاهش یافته باشد که در این صورت نسبت به ماه گذشته کاهش 7.3 درصدی و نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، تا 19 درصد افت داشته است. کاهش تولید آلومینیوم در چین، نه‌تنها در ماه اکتبر، بلکه در ماه سپتامبر نیز رخ داد؛ به این صورت که در این ماه چین حدود 2.61 میلیون تن آلومینیوم تولید کرد که نسبت به سال گذشته، کاهش 5.6 درصدی داشت. لازم به ذکر است که این مقدار از کاهش تولید، کمتر از کاهش صادرات بود؛ بدین ترتیب می‌توان گفت که صادرات به نسبت همچنان رونق خود را حفظ کرده است.

با وجود اینکه از تناژ صادرات آلومینیوم طی ماه‌های گذشته کاسته شده، ولی در مجموع حجم صادرات آلومینیوم چین طی 10 ماه ابتدایی سال جاری که به حدود 3.98 میلیون تن رسید، حدود 4.1 درصد از دوره مشابه سال گذشته بیشتر بود که عمده آن را محصولات میان‌دستی و پایین‌دستی آلومینیوم تشکیل می‌داد.

این در حالی بود که آربیتراژ چه در صادرات و چه در واردات، منفی بود. افزایش قیمت در صادرات به‌گونه‌ای بود که بنا به آمار گمرک چین، متوسط قیمت صادرات آلومینیوم در ماه اکتبر 2،940.40 دلار بر تن بود که نسبت به سپتامبر با متوسط قیمتی 2،800.58 دلار بر تن، افزایش تقریبا 5 درصدی داشت. این آربیتراژ منفی در صادرات و واردات (که به معنی بیشتر بودن قیمت کالاها در صادرات و واردات نسبت به بازار داخل است)، یکی از مهمترین عواملی بود که سبب شد تا از حجم آلومینیوم در دسترس در بازار چین کاسته شود و قیمت آلومینیوم در این بازار رشد کند.

در حالی که در سال گذشته، پنجره آربیتراژ آلومینیوم بین دو بازار بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای بسته‌تر بود (تقریبا 108- یوان به ازای هر تن)، اما در سال جاری به‌واسطه رشد قیمت آلومینیوم در بازار چین به مقدار قابل توجهی این پنجره باز شد؛ به‌طوری اختلاف قیمت بین این 2 بازار، تا 1،818 یوان به‌ازای هر تن (معادل 273 دلار بر تن) در ماه اکتبر افزایش یافت. این در حالی است که در ماه نوامبر (7 نوامبر) این اختلاف باز بیشتر شد و به 1،971 یوان به‌ازای هر تن رسید.

از طرف دیگر، قیمت یک ماهه آلومینیوم در بورس آتی شانگهای در ماه گذشته (اکتبر) به‌طور متوسط در حدود 16،227 یوان بر هر تن بود که نسبت به قیمت 16،334 یوانی به‌ازای هر تن، این قیمت در ماه سپتامبر کاهش 0.66 درصدی داشت. این در حالی است که قیمت 3 ماهه آلومینیوم در بورس فلزات لندن در ماه اکتبر 2،148.5 دلار بر تن بود که نسبت به ماه سپتامبر، 1.07 درصد رشد داشت. بدین ترتیب انتظار می‌رود که با تداوم روند کاهش قیمت در بورس آتی شانگهای در کنار رشد قیمت در بورس فلزات لندن، پنجره آربیتراژ کمی بسته‌تر شود. نمودار 1، قیمت 3 ماهه آلومینیوم را در بورس فلزات لندن نشان می‌دهد.

                                           

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family