• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

بورس کالای ایران برابر تصمیم ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز، پایان مهرماه 99 را به عنوان آخرین فرصت برای دارندگان کد معاملاتی در بازار فیزیکی جهت ثبت انبار در سامانه جامع انبارها تعیین و اعلام نمود.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از صنایع پلاستیک، از سال گذشته که خریداران پلیمرها و محصولات شیمیایی (یا سایر اقلام عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا) ملزم شدند، تا یک انبار مشخص را برای خریدار و دپوی محصولات خود اعلام کنند، عرصه بر دلالان و سفته بازانی که به هر شکل توانسته اند با دریافت کد معاملاتی در بازار فیزیکی حاضر شده و اقدام به خرید سهمیه ای کنند، تنگ تر شد.

آنها روش‌های گوناگونی را برای فرار از ثبت انبار در سامانه جامع انبارها پیش گرفتند، که یکی از آنها، استفاده از انبار پتروشیمی‌ها به عنوان انبار خود بود، و در عوض پتروشیمی‌ها هم مدت نگهداری محموله‌های فروخته شده را کاهش داده و برای تاخیر در ترخیص محموله های خریداری شده، خسارت های سنگین مقرر نمودند.

حال، بورس کالای ایران با ارسال ابلاغیه ای به کارگزاری‌های خود، از آنها خواسته است تا نسبت اطلاع رسانی به مشتریانی که بنا به هر دلیلی تا به حال نسبت به ثبت یک انبار در سامانه جامع انبارها اقدام ننموده اند، مبادرت ورزند و الا تا پایان مهرماه، هر کد معاملاتی که یک انبار را در سامانه جامع انبارها برای خود تعریف نکرده باشد، با تعلیق کد معاملاتی خود مواجه خواهد شد.

مسلما تعلیق کد معاملاتی تمامی افرادی که در بازار فیزیکی مجوز معامله دارند، ولی نسبت به ثبت یک انبار به عنوان محلی که محموله‌های خریداری شده شان، به آنجا می رود می‌تواند عرصه را بر دلالان و سفته بازانی که با استفاده از ضعف های بهین یاب، سهمیه های تولیدکنندگان را می‌خرند و در بازار آزاد به چند برابر قیمت می‌فروشند، تنگ و تنگ تر نماید.

 

 

 مدیران عامل محترم شرکت های کارگزاری

موضوع: مهلت مجدد جهت ثبت انبار توسط اشخاص دارای کد معاملاتی بازار فیزیکی

با سلام و احترام؛

با توجه به اعلام ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر لزوم ثبت انبارهای مشتریان جامع انبارها، به استحضار می رساند که تمام فروشندگان و خریداران دارای کد معاملاتی بازار فیزیکی که تا کنون نسبت به ثبت انبار اقدام ننموده اند تا تاریخ 30/07/1399 مهلت دارند تا نسبت به ثبت انبارهای محل تحویل، دریافت و تخلیه کالا در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا اقدام نمایند. (واحدهای تولیدی که کالای خود را به کارخانه حمل می کنند، کارخانه باید به عنوان انبار ثبت شود(.

لازم به ذکرست که پس از پایان مهلت مقرر کد معاملاتی اشخاصی که نسبت به ثبت انبار در سامانه جامع انبارها اقدام نکرده باشند، غیرفعال خواهد شد.

خواهشمندست موضوع به نحو مقتضی به مشتریان اطلاع رسانی شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family