• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه مسئله آلایندگی واحد آندسازی ایرالکو به اثبات رسیده است گفت: شرکت ایرالکو از سال ۹۰ عوارض آلایندگی خود را پرداخت نکرده است.

به گزارش اخبارفلزات، رضامیرزایی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به وضعیت هوا اظهار داشت: امسال با مدیرکل محافظت محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: پرونده آلایندگی شرکت ایرالکو یکی از بزرگترین پرونده های زیست محیطی که از سال 90 این پرونده باز بوده و این پرونده در 14 شعبه دادگستری تهران و شعب اراک باز است و در سال 92 دادگاه به نفع شرکت ایرالکو مبنی بر عدم آلایندگی و عدم قانونی بودن مصوبه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک رای صادر کرد و امسال پیگیری‌های متعدد دستگاه قضا و اداره محیط زیست باعث شد که شعبه دو تجدیدنظر دیوان عدالت اداری رای صادره مذکور را نقض کند و با نقض رای صادره مسئله آلایندگی واحد آندسازی به اثبات رسیده است.

میرزائی افزود: شرکت ایرالکو از سال 90 عوارض آلایندگی خود را پرداخت نکرده درصورتی که صنایع و شرکت های دارای آلایندگی باید یک درصد از فروش خود را طبق قانون به حساب شهرداری و دهیاری ها واریز کنند و طی 9 سال اخیر این مهم از سوی این شرکت تحقق پیدا نکرده و امسال طبق تصمیم مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 99 لحاظ شده که 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست واریز شود تا همین مبالغ صرف رفع مشکل آلایندگی صنایع شود.

کارخانه قدیم آلومینیوم سازی اراک از صنایع آلاینده اعلام شد

همچنین به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعلام کرد: بر اساس نتایج سنجش معتبر مراجع علمی کشور دو کارگاه احیا و پخت آند کارخانه قدیم آلومینیوم ایران در اراک از واحدهای با آلایندگی شدید شناخته شد.

امیر انصاری افزود: در پی مطرح شدن پرونده زیست محیطی شرکت آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو) در دیوان عدالت اداری و اعتراض واقع شده به نتایج اندازه گیری از آلاینده های این شرکت، محیط زیست استان مرکزی با دعوت از تیم کارشناسی مرکز تحقیقات استان تهران به صورت تخصصی و علمی در 26 شهریورماه جاری کیفیت آلاینده های ایرالکو را سنجش کرد. وی توضیح داد: تیم کارشناسی مذکور مجهز به دستگاه لیزر مختص سنجش میزان HF و سایر ابزارهای تخصصی سنجش کیفیت هوا بوده و با نمونه برداری از دودکش کارگاه های احیا و آندسازی سنجش خود را انجام داده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج این آزمایش ها میزان آلاینده HF ،CO  و ذرات معلق در کارگاه‌های ایرالکو بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است. انصاری ادامه داد: آلایندگی کارخانه آلومینیم سازی اراک در مراجع قضایی استان مرکزی پرونده 30 ساله دارد و تعطیلی خطوط تولید کارخانه قدیم در مصوبات دولت نیز مورد تاکید است. وی اضافه کرد: با وجود اجماع نظر نمایندگان اراک و مسوولان استانی و تایید و پیگیری پرونده آلایندگی ایرالکو در مراجع قضایی استان این پرونده به دیوان عدالت اداری انتقال یافت که نتایج آزمایش های سنجش آلودگی مهر تاییدی بر آلایندگی این واحد است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: مسوولان اجرایی و قضایی ذیربط و نمایندگان مجلس اقدامات لازم را برای تعطیلی سایر دیگ های آلاینده باقی مانده از کارگاه احیا و انتقال واحد آند سازی ایرالکو به شهرک صنعتی خیرآباد را در اولویت برنامه های امسال قرار دهند. انصاری بیان کرد: برنامه آتی این اداره کل تشکیل کارگروه کاهش تعداد صنایع آلاینده استان است که در این کارگروه نسبت به بررسی ساز و کارهای رفع آلودگی صنایع استان اقدام خواهد شد. کارخانه آلومینیم سازی ایران (ایرالکو) به عنوان بزرگترین تولید شمش های آلومینیم کشور از سال 51 فعالیت خود را در اراک آغاز کرده و هم اکنون بیش از سه هزار نفر در آن شاغل هستند. پرونده آلایندگی این کارخانه از سال 74 تاکنون در مراجع قضایی مفتوح است و در مراحل مختلف تعداد زیادی از دیگ های خطوط قدیم ایرالکو تعطیل شده و از مدار تولید حذف شده است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family