• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مناطق تولید آلومینیوم جهان خاورمیانه است و در این میان امارات متحده عربی، بیشترین تأثیر را در کل منطقه می‌گذارد؛ چرا که حدود نیمی از تولیدات آلومینیوم اولیه این منطقه را در اختیار دارد. این کشور از ظرفیت پالایش آلومینای جدید خود در سال جاری بهره‌برداری خواهد کرد که این امر منجر به افت تقاضای وارداتی آن به آلومینا خواهد شد. به‌دنبال این اتفاق، انتظار می‌رود که حدود 10 درصد از واردات کل خاورمیانه از آلومینای متالورژیکی نیز کاسته شود.

به گزارش اخبار فلزات، یکی از مهم‌ترین قطب‌های صنعت آلومینیوم اولیه در جهان،‌ منطقه خاورمیانه با تولید نزدیک به 10 درصد از کل آلومینیوم اولیه جهان است. از جمله کشورهایی که در این منطقه دارای ظرفیت‌های تولید آلومینیوم اولیه (آلومینیوم تولید شده از منابع معدنی) هستند می‌توان به امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، قطر، ایران، عمان، ترکیه و مصر اشاره کرد. در میان این کشورها، تنها ایران و عربستان سعودی به‌واسطه داشتن ذخایر معدنی بوکسیت، دارای ظرفیت‌های پالایشگاه آلومینا هستند؛ هر چند که امارات متحده عربی نیز با واردات بوکسیت از گینه، احداث ظرفیت حدود 1.2 میلیون تنی از پالایش آن و تولید آلومینا را در دست دارد که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. همچنین این کشور بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه را از اواخر سال 2016 آغاز کرد که در حال حاضر عمده بوکسیت استخراج شده از این معادن به بازارهای صادراتی، از جمله چین، منتقل می‌شود.

بدین ترتیب، بخش اعظمی از تقاضای آلومینای متالورژیکی منطقه خاورمیانه برای مصرف در واحدهای ذوب آلومینیوم از محل واردات تأمین می‌شود. نمودار 1، تخمینی از میزان واردات صورت گرفته برای تأمین این تقاضا در کشورهای دارای واحدهای ذوب آلومینیوم منطقه خاورمیانه در سال گذشته  را نشان می‌دهد. همراه با این نمودار، تخمینی از میزان واردات برای سال جاری نیز به‌تصویر کشیده شده است.

                                    

همان‌طور که در این نمودار نشان داده شده است، واردات آلومینا تقریبا در تمامی کشورها در سال جاری شاهد رشد خواهد بود؛ هر چند که این میزان از رشد برای کشورهای ترکیه و عربستان در قیاس با سایر کشورها ناچیز است. افزایش نرخ بهره‌وری در واحدهای ذوب کشورهای مورد مطالعه از اصلی‌ترین دلایل میزان رشد مصرف آلومینا در این کشورها است. در حالی که در مورد امارات متحده عربی، بهره‌برداری از ظرفیت پالایش آلومینای این کشور در سال جاری که تقاضای وارداتی آن به آلومینا را کاهش می‌دهد، سبب افت تقاضای وارداتی آن به این محصول در سال جاری خواهد شد.

تقاضای آلومینا در ایران در صورتی که کل واحدهای ذوب آلومینیوم با تمامی ظرفیت خود فعالیت کنند، به‌حدود 980 هزار تن می‌رسد که از این مقدار کمتر از 250 هزار تن می‌تواند از داخل تأمین شود؛ این میزان از ظرفیت تولید آلومینا در داخل کشور، هر چند که طی سال‌های گذشته با نرخ بهره‌وری بالایی فعالیت کرده، ولی به‌دلیل تغییر عیار در کانسنگ‌های بوکسیت استخراج شده، هر ساله با کمی نوسان همراه بوده است. در صورتی که مقدار تولید آلومینا از این کارخانه به مقدار ظرفیت عملی آن باشد و با در نظر گرفتن انتظارات بر افزایش بهره‌وری ظرفیت‌های تولید آلومینیوم کشور، انتظار می‌رود که بر حجم واردات ایران افزوده شود. در عین حال عربستان سعودی نیز تقریبا تمامی تقاضای خود از آلومینا را از داخل تأمین می‌کند، از این رو تغییر چندانی بر حجم واردات آن در سال جاری صورت نمی‌‌گیرد.

با توجه به اینکه امارات متحده عربی، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آلومینا در منطقه خاورمیانه است، افت تقاضای وارداتی آن در سال جاری، به‌طور محسوسی در مجموع واردات این محصول در منطقه می‌تواند تأثیر بگذارد، با توجه به اطلاعات نشان داده شده در نمودار 1، انتظار می‌رود که از حجم واردات آلومینا در منطقه خاورمیانه در سال جاری حدود 10 درصد کاسته شود.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family