• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مناطق تولید آلومینیوم جهان خاورمیانه است و در این میان امارات متحده عربی، بیشترین تأثیر را در کل منطقه می‌گذارد؛ چرا که حدود نیمی از تولیدات آلومینیوم اولیه این منطقه را در اختیار دارد. این کشور از ظرفیت پالایش آلومینای جدید خود در سال جاری بهره‌برداری خواهد کرد که این امر منجر به افت تقاضای وارداتی آن به آلومینا خواهد شد. به‌دنبال این اتفاق، انتظار می‌رود که حدود 10 درصد از واردات کل خاورمیانه از آلومینای متالورژیکی نیز کاسته شود.

به گزارش اخبار فلزات، یکی از مهم‌ترین قطب‌های صنعت آلومینیوم اولیه در جهان،‌ منطقه خاورمیانه با تولید نزدیک به 10 درصد از کل آلومینیوم اولیه جهان است. از جمله کشورهایی که در این منطقه دارای ظرفیت‌های تولید آلومینیوم اولیه (آلومینیوم تولید شده از منابع معدنی) هستند می‌توان به امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، قطر، ایران، عمان، ترکیه و مصر اشاره کرد. در میان این کشورها، تنها ایران و عربستان سعودی به‌واسطه داشتن ذخایر معدنی بوکسیت، دارای ظرفیت‌های پالایشگاه آلومینا هستند؛ هر چند که امارات متحده عربی نیز با واردات بوکسیت از گینه، احداث ظرفیت حدود 1.2 میلیون تنی از پالایش آن و تولید آلومینا را در دست دارد که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. همچنین این کشور بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه را از اواخر سال 2016 آغاز کرد که در حال حاضر عمده بوکسیت استخراج شده از این معادن به بازارهای صادراتی، از جمله چین، منتقل می‌شود.

بدین ترتیب، بخش اعظمی از تقاضای آلومینای متالورژیکی منطقه خاورمیانه برای مصرف در واحدهای ذوب آلومینیوم از محل واردات تأمین می‌شود. نمودار 1، تخمینی از میزان واردات صورت گرفته برای تأمین این تقاضا در کشورهای دارای واحدهای ذوب آلومینیوم منطقه خاورمیانه در سال گذشته  را نشان می‌دهد. همراه با این نمودار، تخمینی از میزان واردات برای سال جاری نیز به‌تصویر کشیده شده است.

                                    

همان‌طور که در این نمودار نشان داده شده است، واردات آلومینا تقریبا در تمامی کشورها در سال جاری شاهد رشد خواهد بود؛ هر چند که این میزان از رشد برای کشورهای ترکیه و عربستان در قیاس با سایر کشورها ناچیز است. افزایش نرخ بهره‌وری در واحدهای ذوب کشورهای مورد مطالعه از اصلی‌ترین دلایل میزان رشد مصرف آلومینا در این کشورها است. در حالی که در مورد امارات متحده عربی، بهره‌برداری از ظرفیت پالایش آلومینای این کشور در سال جاری که تقاضای وارداتی آن به آلومینا را کاهش می‌دهد، سبب افت تقاضای وارداتی آن به این محصول در سال جاری خواهد شد.

تقاضای آلومینا در ایران در صورتی که کل واحدهای ذوب آلومینیوم با تمامی ظرفیت خود فعالیت کنند، به‌حدود 980 هزار تن می‌رسد که از این مقدار کمتر از 250 هزار تن می‌تواند از داخل تأمین شود؛ این میزان از ظرفیت تولید آلومینا در داخل کشور، هر چند که طی سال‌های گذشته با نرخ بهره‌وری بالایی فعالیت کرده، ولی به‌دلیل تغییر عیار در کانسنگ‌های بوکسیت استخراج شده، هر ساله با کمی نوسان همراه بوده است. در صورتی که مقدار تولید آلومینا از این کارخانه به مقدار ظرفیت عملی آن باشد و با در نظر گرفتن انتظارات بر افزایش بهره‌وری ظرفیت‌های تولید آلومینیوم کشور، انتظار می‌رود که بر حجم واردات ایران افزوده شود. در عین حال عربستان سعودی نیز تقریبا تمامی تقاضای خود از آلومینا را از داخل تأمین می‌کند، از این رو تغییر چندانی بر حجم واردات آن در سال جاری صورت نمی‌‌گیرد.

با توجه به اینکه امارات متحده عربی، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آلومینا در منطقه خاورمیانه است، افت تقاضای وارداتی آن در سال جاری، به‌طور محسوسی در مجموع واردات این محصول در منطقه می‌تواند تأثیر بگذارد، با توجه به اطلاعات نشان داده شده در نمودار 1، انتظار می‌رود که از حجم واردات آلومینا در منطقه خاورمیانه در سال جاری حدود 10 درصد کاسته شود.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family