• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مناطق تولید آلومینیوم جهان خاورمیانه است و در این میان امارات متحده عربی، بیشترین تأثیر را در کل منطقه می‌گذارد؛ چرا که حدود نیمی از تولیدات آلومینیوم اولیه این منطقه را در اختیار دارد. این کشور از ظرفیت پالایش آلومینای جدید خود در سال جاری بهره‌برداری خواهد کرد که این امر منجر به افت تقاضای وارداتی آن به آلومینا خواهد شد. به‌دنبال این اتفاق، انتظار می‌رود که حدود 10 درصد از واردات کل خاورمیانه از آلومینای متالورژیکی نیز کاسته شود.

به گزارش اخبار فلزات، یکی از مهم‌ترین قطب‌های صنعت آلومینیوم اولیه در جهان،‌ منطقه خاورمیانه با تولید نزدیک به 10 درصد از کل آلومینیوم اولیه جهان است. از جمله کشورهایی که در این منطقه دارای ظرفیت‌های تولید آلومینیوم اولیه (آلومینیوم تولید شده از منابع معدنی) هستند می‌توان به امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، قطر، ایران، عمان، ترکیه و مصر اشاره کرد. در میان این کشورها، تنها ایران و عربستان سعودی به‌واسطه داشتن ذخایر معدنی بوکسیت، دارای ظرفیت‌های پالایشگاه آلومینا هستند؛ هر چند که امارات متحده عربی نیز با واردات بوکسیت از گینه، احداث ظرفیت حدود 1.2 میلیون تنی از پالایش آن و تولید آلومینا را در دست دارد که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. همچنین این کشور بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه را از اواخر سال 2016 آغاز کرد که در حال حاضر عمده بوکسیت استخراج شده از این معادن به بازارهای صادراتی، از جمله چین، منتقل می‌شود.

بدین ترتیب، بخش اعظمی از تقاضای آلومینای متالورژیکی منطقه خاورمیانه برای مصرف در واحدهای ذوب آلومینیوم از محل واردات تأمین می‌شود. نمودار 1، تخمینی از میزان واردات صورت گرفته برای تأمین این تقاضا در کشورهای دارای واحدهای ذوب آلومینیوم منطقه خاورمیانه در سال گذشته  را نشان می‌دهد. همراه با این نمودار، تخمینی از میزان واردات برای سال جاری نیز به‌تصویر کشیده شده است.

                                    

همان‌طور که در این نمودار نشان داده شده است، واردات آلومینا تقریبا در تمامی کشورها در سال جاری شاهد رشد خواهد بود؛ هر چند که این میزان از رشد برای کشورهای ترکیه و عربستان در قیاس با سایر کشورها ناچیز است. افزایش نرخ بهره‌وری در واحدهای ذوب کشورهای مورد مطالعه از اصلی‌ترین دلایل میزان رشد مصرف آلومینا در این کشورها است. در حالی که در مورد امارات متحده عربی، بهره‌برداری از ظرفیت پالایش آلومینای این کشور در سال جاری که تقاضای وارداتی آن به آلومینا را کاهش می‌دهد، سبب افت تقاضای وارداتی آن به این محصول در سال جاری خواهد شد.

تقاضای آلومینا در ایران در صورتی که کل واحدهای ذوب آلومینیوم با تمامی ظرفیت خود فعالیت کنند، به‌حدود 980 هزار تن می‌رسد که از این مقدار کمتر از 250 هزار تن می‌تواند از داخل تأمین شود؛ این میزان از ظرفیت تولید آلومینا در داخل کشور، هر چند که طی سال‌های گذشته با نرخ بهره‌وری بالایی فعالیت کرده، ولی به‌دلیل تغییر عیار در کانسنگ‌های بوکسیت استخراج شده، هر ساله با کمی نوسان همراه بوده است. در صورتی که مقدار تولید آلومینا از این کارخانه به مقدار ظرفیت عملی آن باشد و با در نظر گرفتن انتظارات بر افزایش بهره‌وری ظرفیت‌های تولید آلومینیوم کشور، انتظار می‌رود که بر حجم واردات ایران افزوده شود. در عین حال عربستان سعودی نیز تقریبا تمامی تقاضای خود از آلومینا را از داخل تأمین می‌کند، از این رو تغییر چندانی بر حجم واردات آن در سال جاری صورت نمی‌‌گیرد.

با توجه به اینکه امارات متحده عربی، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آلومینا در منطقه خاورمیانه است، افت تقاضای وارداتی آن در سال جاری، به‌طور محسوسی در مجموع واردات این محصول در منطقه می‌تواند تأثیر بگذارد، با توجه به اطلاعات نشان داده شده در نمودار 1، انتظار می‌رود که از حجم واردات آلومینا در منطقه خاورمیانه در سال جاری حدود 10 درصد کاسته شود.

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family