• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مقایسه بین وضعیت صنعت ذوب آلومینیوم اولیه بین تولیدکنندگان خاورمیانه نشان داده که این صنعت در ایران با کمترین بازدهی نسبت به سایرین فعالیت می‌کند. با توجه به اینکه صنعت ذوب آلومینیوم به شدت وابسته به انرژی است (برای تولید هر تن آلومینیوم خالص از آلومینا، حدود 18 مگاوات ساعت انرژی نیاز است)، مقایسه وضعیت تولید انرژی در بین کشورهای تولیدکننده منطقه  ضروری می‌نماید.

به گزارش اخبار فلزات،در منطقه خاورمیانه قسمت اعظمی از انرژی از طریق نیروگاه‌های گاز طبیعی حاصل می‌شود، به منظور بررسی وضعیت انرژی بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم، در این گزارش وضعیت ذخایر و مصرف گاز طبیعی بررسی شده است. نمودار شماره 1، ذخایر گاز طبیعی را برای کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خاورمیانه نشان می‌دهد. به وضوح در نمودار شماره 1، ایران با دارا بودن ذخایر گاز طبیعی بالغ بر 34 هزار میلیارد متر مکعب، در بین تولیدکنندگان آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، دارای بزرگ‌ترین ذخیره این ماده پرانرژی است.
 
نمودار شماره 2، مقدار این ذخایر با ارزش را به ازای هر نفر در هر کشور نشان می‌دهد. گرچه با نگاه اول به نمودار شماره 1، ذخایر عظیم انرژی در ایران در قیاس با سایر کشورهای تولیدکننده آلومینیوم بسیار چشم‌گیر است، اما با در نظر گرفتن جمعیت هر کشور ذخایر انرژی به ازای هر نفر در ایران در قیاس با سایر کشورها به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است.
 
نمودار شماره 3، مصرف سرانه منابع انرژی در بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در خاورمیانه نشان می‌دهد. بنا به نمودار شماره 3، مصرف سرانه (ظاهری) گاز طبیعی در ایران به مقدار قابل ملاحظه‌ای از سایر کشورهای تولیدکننده آلومینیوم بیشتر است. با توجه به اینکه قسمت عمده مصرف گاز طبیعی، صرف تولید انرژی الکتریکی می شود، ایران را در منطقه می‌توان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی محسوب کرد.
 
ایران با وجود دارا بودن ذخایر انرژی قابل توجه نسبت به سایر کشورها، بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی محسوب می‌شود. این در حالی است که صنعتی همچون آلومینیوم سازی که وابسته شدیدی به منابع انرژی دارد، در کشوری چون ایران می‌تواند شدیدا تحت الشعاع قرار بگیرد. وضعیت مصرف گاز طبیعی ایران بیش از دو برابر کشورهای پر مصرف است علاوه بر این صنعت آلومینیوم سازی که نیاز شدیدی به منابع انرژی دارد نیز اوضاع نابسامانی دارد.
شاید بتوان یکی از مهم‌ترین علل بازدهی کم تولید آلومینیوم اولیه در ایران و مقدار اندک آن را در قیاس با سایر کشورهای تولیدکننده در منطقه خاورمیانه عدم مصرف مناسب انرژی و دسترسی مناسب تولیدکنندگان به منابع انرژی دانست. گرچه در ایران شرکت هرمزال در مجاورت منابع انرژی در حال فعالیت است و پروژه‌های جدید ذوب آلومینیوم نیز در جنوب کشور و در مجاورت منابع انرژی شده‌اند ولی بدون اصلاح کردن پارامترهای لازم مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن (خصوصا در انتقال و توزیع) و همچنین برقرار کردن زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری از منابع انرژی جدید، همچنان وضعیت نامساعد صنعت آلومینیوم‌سازی را در کشور می‌توان متصور بود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family