• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مقایسه بین وضعیت صنعت ذوب آلومینیوم اولیه بین تولیدکنندگان خاورمیانه نشان داده که این صنعت در ایران با کمترین بازدهی نسبت به سایرین فعالیت می‌کند. با توجه به اینکه صنعت ذوب آلومینیوم به شدت وابسته به انرژی است (برای تولید هر تن آلومینیوم خالص از آلومینا، حدود 18 مگاوات ساعت انرژی نیاز است)، مقایسه وضعیت تولید انرژی در بین کشورهای تولیدکننده منطقه  ضروری می‌نماید.

به گزارش اخبار فلزات،در منطقه خاورمیانه قسمت اعظمی از انرژی از طریق نیروگاه‌های گاز طبیعی حاصل می‌شود، به منظور بررسی وضعیت انرژی بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم، در این گزارش وضعیت ذخایر و مصرف گاز طبیعی بررسی شده است. نمودار شماره 1، ذخایر گاز طبیعی را برای کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خاورمیانه نشان می‌دهد. به وضوح در نمودار شماره 1، ایران با دارا بودن ذخایر گاز طبیعی بالغ بر 34 هزار میلیارد متر مکعب، در بین تولیدکنندگان آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، دارای بزرگ‌ترین ذخیره این ماده پرانرژی است.
 
نمودار شماره 2، مقدار این ذخایر با ارزش را به ازای هر نفر در هر کشور نشان می‌دهد. گرچه با نگاه اول به نمودار شماره 1، ذخایر عظیم انرژی در ایران در قیاس با سایر کشورهای تولیدکننده آلومینیوم بسیار چشم‌گیر است، اما با در نظر گرفتن جمعیت هر کشور ذخایر انرژی به ازای هر نفر در ایران در قیاس با سایر کشورها به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است.
 
نمودار شماره 3، مصرف سرانه منابع انرژی در بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در خاورمیانه نشان می‌دهد. بنا به نمودار شماره 3، مصرف سرانه (ظاهری) گاز طبیعی در ایران به مقدار قابل ملاحظه‌ای از سایر کشورهای تولیدکننده آلومینیوم بیشتر است. با توجه به اینکه قسمت عمده مصرف گاز طبیعی، صرف تولید انرژی الکتریکی می شود، ایران را در منطقه می‌توان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی محسوب کرد.
 
ایران با وجود دارا بودن ذخایر انرژی قابل توجه نسبت به سایر کشورها، بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی محسوب می‌شود. این در حالی است که صنعتی همچون آلومینیوم سازی که وابسته شدیدی به منابع انرژی دارد، در کشوری چون ایران می‌تواند شدیدا تحت الشعاع قرار بگیرد. وضعیت مصرف گاز طبیعی ایران بیش از دو برابر کشورهای پر مصرف است علاوه بر این صنعت آلومینیوم سازی که نیاز شدیدی به منابع انرژی دارد نیز اوضاع نابسامانی دارد.
شاید بتوان یکی از مهم‌ترین علل بازدهی کم تولید آلومینیوم اولیه در ایران و مقدار اندک آن را در قیاس با سایر کشورهای تولیدکننده در منطقه خاورمیانه عدم مصرف مناسب انرژی و دسترسی مناسب تولیدکنندگان به منابع انرژی دانست. گرچه در ایران شرکت هرمزال در مجاورت منابع انرژی در حال فعالیت است و پروژه‌های جدید ذوب آلومینیوم نیز در جنوب کشور و در مجاورت منابع انرژی شده‌اند ولی بدون اصلاح کردن پارامترهای لازم مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن (خصوصا در انتقال و توزیع) و همچنین برقرار کردن زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری از منابع انرژی جدید، همچنان وضعیت نامساعد صنعت آلومینیوم‌سازی را در کشور می‌توان متصور بود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family