• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: خالص صادرات انواع محصولات پایین‌دستی بحرین بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خاورمیانه به مقدار قابل توجهی بیش از سایر کشورهاست. بحرین نه تنها در بخش تولید آلومینیوم اولیه از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در جهان محسوب می شود، بلکه در بخش صنایع پایین دستی آلومینیوم نیز فعالیت چشم‌گیری در مقیاس جهانی دارد.

به گزارش اخبار فلزات، نمودار شماره 1، خالص صادرات پودر آلومینیوم کشورهای تولیدکننده آلومینیوم  منطقه خاورمیانه را عنوان یکی از محصولات پایین‌دستی مهم آلومینیوم در سال 2015 نشان می‌دهد. مهم‌ترین مصارف پودر آلومینیوم در ساخت انواع وسایل آتش‌بازی، سوخت‌های جامد و صنایع تولید رنگ است. در بین کشورهای تولیدکننده فلز آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، تنها دو کشور بحرین و مصر، تولیدکننده و صادرکننده پودر آلومینیوم محسوب می‌شوند. با توجه به نمودار شماره 1، بقیه کشورها دارای خالص صادرات منفی بوده، به این معنی که عمدتا واردکننده این محصول پایین دستی صنعت آلومینیوم‌سازی هستند. روش تولید پودر آلومینیوم به این صورت است که مذاب آلومینیوم از طریق ناز‌ل‌هایی اسپری می‌شود و همزمان با عمل اسپری کردن مذاب آلومینیوم، گاز اتمیزه‌کننده‌ای که از لحاظ شیمیایی نسبت به مذاب آلومینیوم خنثی باشد، سبب سرد شدن سریع قطرات مذاب شده و به این ترتیب پودر آلومینیوم تهیه می‌شود. با توجه به نوع و دمای گاز اتمیزه‌کننده، می‌توان اشکال مختلفی از پودر آلومینیوم را از شکل سوزنی تا کروی بدست آورد.

                        

نمودار شماره 2، خالص صادرات انواع محصولات طویل پایین دستی در صنعت آلومینیوم، شامل انواع مقاطع و پروفیل‌ها را نشان می‌دهد. با توجه به نمودار شماره 2، کشورهای بحرین، ترکیه، امارات متحده عربی و مصر خالص صادراتی مثبت دارند، به این معنی که در سال 2015 مجموع صادرات این محصولات بیشتر از مجموع واردات آن‌ها به این کشورها بوده است. با توجه به نمودار شماره 2، از میان صادرکنندگان محصولات طویل آلومینیوم، دو کشور بحرین و ترکیه با اختلاف زیادی نسبت به سایرین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات طویل به شمار می‌آیند.

                       

در نمودار شماره 3، خالص صادرات محصولات تخت آلومینیوم که از مهم‌ترین محصولات پایین دستی صنعت آلومینیوم‌ به شمار می‌رود، نشان داده شده است. همان‌طور که در نمودار شماره 3 مشخص شده، از بین کشورهای تولیدکننده فلز آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، تنها 3 کشور بحرین، ترکیه و مصر صادرات خالص مثبت در سال 2015 داشته‌اند و بقیه کشورهای تولیدکننده حجم واردات بیشتری نسبت به صادرات محصولات تخت آلومینیوم را دارا بودند.

                      

نکته حائز اهمیت بین نمودارهای شماره 1 تا 3، صادرات خالص قابل توجه بحرین برای انواع محصولات پایین دستی آلومینیوم است. این کشور نه تنها از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلومینیوم اولیه در منطقه و جهان به شمار می‌رود، بلکه با سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش صنایع پایین دستی آلومینیوم، در این حوزه نیز از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محسوب می‌شود.

بحرین به دلیل ظرفیت‌های بسیار بالا در بخش های پایین‌دستی آلومینیوم و همچنین با عملکرد نزدیک به 100 درصد ظرفیت‌های تولید توانسته جایگاه ویژه‌ای نه تنها در منطقه بلکه در کل جهان از منظر بازار محصولات پایین دستی آلومینیوم را کسب نماید. در حال حاضر ایران واحدهای متعدد تولیدی با ظرفیت‌های گسترده‌ای را در بخش صنایع پایین دستی آلومینیوم داراست. در بین واحدهای فعال کنونی در ایران، مجموع ظرفیت تولید پودر، انواع محصولات طویل و همچنین محصولات تخت آلومینیوم به ترتیب حدود 3، 588 و 190 هزار تن در سال است.

گرچه ظرفیت‌های موجود برای این محصولات در ایران حتی بیش از مقدار صادرات خالص بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات پایین دستی آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، یعنی بحرین، است؛ ولی عدم مدیریت مناسب سبب شده تا عمده این واحدها با بازدهی بسیار پایین (به طور متوسط کمتر از 50 درصد) فعالیت کنند. این امر حاکی از آن است که با مدیریت مناسب و بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های موجود، جایگاه ایران در تولید و صادرات انواع محصولات پایین دستی آلومینیوم می‌تواند بهبود یابد.

 

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family