• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: خالص صادرات انواع محصولات پایین‌دستی بحرین بین کشورهای تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خاورمیانه به مقدار قابل توجهی بیش از سایر کشورهاست. بحرین نه تنها در بخش تولید آلومینیوم اولیه از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در جهان محسوب می شود، بلکه در بخش صنایع پایین دستی آلومینیوم نیز فعالیت چشم‌گیری در مقیاس جهانی دارد.

به گزارش اخبار فلزات، نمودار شماره 1، خالص صادرات پودر آلومینیوم کشورهای تولیدکننده آلومینیوم  منطقه خاورمیانه را عنوان یکی از محصولات پایین‌دستی مهم آلومینیوم در سال 2015 نشان می‌دهد. مهم‌ترین مصارف پودر آلومینیوم در ساخت انواع وسایل آتش‌بازی، سوخت‌های جامد و صنایع تولید رنگ است. در بین کشورهای تولیدکننده فلز آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، تنها دو کشور بحرین و مصر، تولیدکننده و صادرکننده پودر آلومینیوم محسوب می‌شوند. با توجه به نمودار شماره 1، بقیه کشورها دارای خالص صادرات منفی بوده، به این معنی که عمدتا واردکننده این محصول پایین دستی صنعت آلومینیوم‌سازی هستند. روش تولید پودر آلومینیوم به این صورت است که مذاب آلومینیوم از طریق ناز‌ل‌هایی اسپری می‌شود و همزمان با عمل اسپری کردن مذاب آلومینیوم، گاز اتمیزه‌کننده‌ای که از لحاظ شیمیایی نسبت به مذاب آلومینیوم خنثی باشد، سبب سرد شدن سریع قطرات مذاب شده و به این ترتیب پودر آلومینیوم تهیه می‌شود. با توجه به نوع و دمای گاز اتمیزه‌کننده، می‌توان اشکال مختلفی از پودر آلومینیوم را از شکل سوزنی تا کروی بدست آورد.

                        

نمودار شماره 2، خالص صادرات انواع محصولات طویل پایین دستی در صنعت آلومینیوم، شامل انواع مقاطع و پروفیل‌ها را نشان می‌دهد. با توجه به نمودار شماره 2، کشورهای بحرین، ترکیه، امارات متحده عربی و مصر خالص صادراتی مثبت دارند، به این معنی که در سال 2015 مجموع صادرات این محصولات بیشتر از مجموع واردات آن‌ها به این کشورها بوده است. با توجه به نمودار شماره 2، از میان صادرکنندگان محصولات طویل آلومینیوم، دو کشور بحرین و ترکیه با اختلاف زیادی نسبت به سایرین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات طویل به شمار می‌آیند.

                       

در نمودار شماره 3، خالص صادرات محصولات تخت آلومینیوم که از مهم‌ترین محصولات پایین دستی صنعت آلومینیوم‌ به شمار می‌رود، نشان داده شده است. همان‌طور که در نمودار شماره 3 مشخص شده، از بین کشورهای تولیدکننده فلز آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، تنها 3 کشور بحرین، ترکیه و مصر صادرات خالص مثبت در سال 2015 داشته‌اند و بقیه کشورهای تولیدکننده حجم واردات بیشتری نسبت به صادرات محصولات تخت آلومینیوم را دارا بودند.

                      

نکته حائز اهمیت بین نمودارهای شماره 1 تا 3، صادرات خالص قابل توجه بحرین برای انواع محصولات پایین دستی آلومینیوم است. این کشور نه تنها از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلومینیوم اولیه در منطقه و جهان به شمار می‌رود، بلکه با سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش صنایع پایین دستی آلومینیوم، در این حوزه نیز از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محسوب می‌شود.

بحرین به دلیل ظرفیت‌های بسیار بالا در بخش های پایین‌دستی آلومینیوم و همچنین با عملکرد نزدیک به 100 درصد ظرفیت‌های تولید توانسته جایگاه ویژه‌ای نه تنها در منطقه بلکه در کل جهان از منظر بازار محصولات پایین دستی آلومینیوم را کسب نماید. در حال حاضر ایران واحدهای متعدد تولیدی با ظرفیت‌های گسترده‌ای را در بخش صنایع پایین دستی آلومینیوم داراست. در بین واحدهای فعال کنونی در ایران، مجموع ظرفیت تولید پودر، انواع محصولات طویل و همچنین محصولات تخت آلومینیوم به ترتیب حدود 3، 588 و 190 هزار تن در سال است.

گرچه ظرفیت‌های موجود برای این محصولات در ایران حتی بیش از مقدار صادرات خالص بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات پایین دستی آلومینیوم در منطقه خاورمیانه، یعنی بحرین، است؛ ولی عدم مدیریت مناسب سبب شده تا عمده این واحدها با بازدهی بسیار پایین (به طور متوسط کمتر از 50 درصد) فعالیت کنند. این امر حاکی از آن است که با مدیریت مناسب و بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های موجود، جایگاه ایران در تولید و صادرات انواع محصولات پایین دستی آلومینیوم می‌تواند بهبود یابد.

 

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family