• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: صنعت آلومینیوم اولیه در عربستان، از قدمت کمتری نسبت به سایر رقبای منطقه برخوردار است. جدید بودن این صنعت باعث شده تا توسعه آن هنوز کمتر از حد لازم آن نسبت به تقاضا باشد؛ درنتیجه مقدار سرانه مصرف آلومینیوم این کشور در مقایسه با میانگین جهانی، مقداری بسیار پایین‌تری است. با این حال، مقدار رشد مصرف آلومینیوم در عربستان به‌ازای هر نفر طی سال‌های گذشته، بیشتر از میانگین جهانی برآورد شده است.

به گزارش فلزات آنلاین، توسعه صنعت آلومینیوم در عربستان سعودی، نسبت به سایر کشورهای مطرح این حوزه در منطقه خاورمیانه دیرتر آغاز شد. این در حالی است که این کشور،  ذخیره قطعی و احتمالی بوکسیت حدودا 290 میلیون تنی دارد که آن را در میان کشورهای خاورمیانه از لحاظ ذخایر معدنی آلومینیوم سرآمد کرده است. به‌طور کلی در خاورمیانه تنها 2 کشور ایران و عربستان سعودی، از ذخار بوکسیت بهره‌مند هستند که میزان ذخایر بوکسیت ایران کمتر از 20 میلیون تن برآورد شده است. هر چند که عربستان دارای ذخایر بوکسیت قابل توجهی است، اما عیار نسبتا پایین آلومینای آن، پالایش آن را تا حدی دشوار کرده و بهره‌وری پالایشگاه آلومینای این کشور، در سال‌های ابتدایی فعالیت خود، تحت‌الشعاع این امر قرار گرفت و موفق به دست‌یابی به بهره‌وری قابل قبولی نشد. عبار آلومینا در بوکسیت کانسار معدن Al Ba’itha، بزرگ‌ترین معدن بوکسیت این کشور، به حدود 40 درصد می‌رسد که کمترین مقدار برای اقتصادی بودن پالایش بوکسیت برشمرده می‌شود.

صنعت تولید آلومینیوم اولیه در عربستان سعودی، با تأسیس شرکت آلومینیوم معادن به‌صورت انتفاعی با شرکت آلکوای ایالات متحده و شرکت دولتی معادن عربستان پایه‌ریزی شد. تولید آلومینیوم اولیه از آلومینا، برای اولین بار از سال 2013 در این کشور آغاز شد. به گزارش فلزات آنلاین، در حال حاضر، ظرفیت نصب شده برای تولید آلومینیوم اولیه در این کشور به حدود 740 هزار تن می‌رسد. در نمودار 1، مقدار مصرف و تولید آلومینیوم در عربستان سعودی طی 6 سال گذشته نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، مقدار تولید آلومینیوم اولیه در این کشور در اولین سال بهره‌برداری (2013) از ظرفیت ذوب آلومینیوم، بالغ بر 187 هزار تن بود که این میزان در دومین سال بهره‌برداری به 665 هزار تن افزایش یافت. هر چند که همچنان مقدار بهره‌وری تولید آلومینیوم اولیه عربستان در این سال، کمتر از نُرم بسیاری از واحدهای ذوب مطرح جهان بود، اما شرکت آلومینیوم معادن موفق شد تا میزان بهره‌وری از ظرفیت خود را از سومین سال بهره‌برداری به بعد به مقدار قابل قبولی افزایش دهد؛ به‌طوری که براساس برآوردهای انجام شده، این شرکت در سال گذشته موفق به دست‌یابی به بهره‌برداری کامل از ظرفیت عملی خود شد.

                                       

با توسعه صنعت تولید آلومینیوم اولیه در عربستان سعودی، چرخ دیگری از زنجیره تأمین آلومینیوم در این کشور به گردش درآمد و سبب شد تا میزان مصرف شمش آلومینیوم در این کشور افزایش یابد. به گزارش فلزات آنلاین، تا پیش از آغاز فعالیت واحد ذوب شرکت آلومینیوم معادن در عربستان، عمده تولیدات شمش‌های آلومینیومی در این کشور برپایه شمش‌های ثانویه بنا شده بود؛ هر چند که بخش عمده‌ای از منابع ثانویه آلومینیومی این کشور، از جمله قراضه قوطی‌های آلومینیومی به اقصی نقاط جهان صادر می‌شد و بخش اندکی از آن در داخل به مصرف می‌رسید. در پی همین امر، میزان سرانه مصرف شمش آلومینیوم عربستان در مقایسه با میزان میانگین جهانی طی سال‌های ابتدایی از دوره مورد بررسی در سطح بسیار پایینی قرار داشت، اما با رشد و توسعه بخش‌های پایین‌دستی آلومینیوم در این کشور میزان سرانه مصرف آن شاهد رشد بیشتری در مقایسه با سرانه جهانی بود؛ به‌طوری که در هر سال، حدود 2 کیلوگرم به سرانه مصرف آلومینیوم عربستان سعودی اضافه شد که حدود 25 درصد بیشتر از میزان رشد در سطح جهان بود. نمودار 2، سرانه مصرف شمش آلومینیومی را در عربستان طی 6 سال گذشته با میانگین جهانی مقایسه می‌کند.

                                       

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family