• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سیاست‌ها و برنامه‌های چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فلزات اساسی جهان، همواره تأثیر بزرگی در ساختار هزینه‌های تولید هر صنعتی دارد. در این بین، قیمت بسیاری از مواد اولیه صنعت آلومینیوم نیز که تحت تأثیر برنامه‌های این کشور تغییر کرده و سبب تغییراتی در ساختار هزینه تولید جهانی این صنعت شده است.

به گزارش اخبار فلزات، قیمت آلومینا که طی سال‌های گذشته (از 2011) ابتدا روندی نزولی را طی کرد و سپس در سال 2017 به‌یکباره به صورت جهشی افزایش یافت. علاوه بر آن سایر مواد اولیه در تولید آلومینیوم نیز روند تقریبا مشابهی را طی کردند؛ به‌این صورت که از مقدار بیشینه 374 دلار بر تن در سال 2011، روندی نسبتا نزولی را طی کرد و در سال 2016 به کمینه مقدار خود طی دوره مورد بررسی رسید. از مهم‌ترین دلایل این امر، می‌توان به افزایش تولید آلومینا در چین، به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این محصول و کاهش تقاضای وارداتی آن اشاره کرد که در گزارش مربوط به قیمت جهانی آلومینا مورد بررسی قرار گرفت.

 در نمودار 1، روند تغییرات قیمت مهم‌ترین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آلومینیوم طی سال‌های گذشته نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، پترولیوم کک، ماده خام برای تولید آندهای کربنی نیز مشابه با آلومینا تا سال 2016 به‌دلیل افزایش تولید، خصوصا در چین، روند کاهش قیمت را طی کرد. با این وجود این محصول نیز، همچون آلومینا در سال 2017، به‌دلیل بازرسی‌های زیست‌محیطی با وقفه تولید در چین، به‌عنوان اصلی‌ترین کشور عرضه‌کننده پترولیوم کک، مواجه شد که سبب شد تا قیمت آن در بازارهای جهانی افزایش یابد. با این حال، افزایش قیمت پترولیوم کک در سال 2017، تا حدی نبود که بتواند قیمت سال 2011 خود را بازیابی کند؛ قیمت متوسط این محصول در سال 2017 حدود 336 دلار به‌ازای هر تن بود که نسبت به قیمت سال 2011 بالغ بر 38 درصد کمتر بود.

                                               

انرژی به‌عنوان دیگر مؤلفه مهم در هزینه‌های تولید آلومینیوم طی سال‌های گذشته روندی نزولی را طی کرده است. انرژی الکتریکی مورد نیاز واحدهای ذوب، عمدتا توسط نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود و بخش کمتری از ظرفیت‌ها از منابعی غیر از سوخت‌های فسیلی در تولید برق مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. سهم سوخت‌های فسیلی در تأمین انرژی مورد نیاز واحدهای ذوب در سال 2011 بیش از 60 درصد بود که این میزان در سال 2016 تا 70 درصد افزایش یافت. به گزارش فلزات آنلاین، مهم‌ترین سوخت‌های مورد استفاده در نیروگاه‌های حرارتی برای تأمین برق مورد نیاز واحدهای ذوب، زغال‌سنگ و گاز طبیعی هستند و در بخشی جزئی نیز برخی از نیروگاه‌های کوچک از نفت کوره به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند. روند تغییرات قیمت تأمین گاز طبیعی و زغال‌سنگ در سال‌های گذشته، قیمتی کمتر را در سال 2017 نسبت به سال 2011 نشان می‌دهد؛ متوسط قیمت تأمین زغال‌سنگ در سال 2017 حدود 76 دلار به‌ازای هر تن بود که نسبت به قیمت آن در سال 2011، حدود 29 درصد کمتر بود. همچنین این میزان برای گاز طبیعی حدود 22 درصد کمتر بود.

افت ارزش قیمت سوخت‌های اصلی نیروگاه‌های برق واحدهای ذوب، سبب شد تا سهم انرژی در هزینه‌های تولید آلومینیوم طی سال‌های گذشته کاهش یابد. البته علاوه بر این امر، پیشرفت‌های تکنولوژیک طی سال‌های گذشته که کاهش شدت مصرف انرژی را برای تولید هر تن آلومینیوم به‌دنبال داشته است را نیز باید به این موضوع اضافه کرد؛ بنا به اطلاعات انجمن جهانی آلومینیوم، برای تولید هر تن آلومینیوم در سال 2011، به‌طور متوسط در سطح جهان 14،711 کیلووات ساعت انرژی الکتریکی مصرف شد که این میزان در سال 2016 به 14،318 کیلووات ساعت کاهش یافت.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family