• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی سال‌های آتی انتظار می‌رود که با رشد صنعت خودروسازی الکتریکی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع مصرف‌کننده محصولات تخت آلومینیومی در کنار کند شدن رشد اقتصادی، از رشد تراز تجاری آن کاسته شود که خود عاملی برای فعال شدن ظرفیت‌های خارج از چین خواهد بود.

به گزارش اخبار فلزات، در نمودار 1، تراز تجاری (بالانس عرضه و تقاضا) محصولات نورد آلومینیومی در مناطق مختلف جهان برای سال‌های گذشته نشان داده شده است. تراز تجاری چین از اوایل دهه دوم از دوره مورد بررسی به‌شدت رشد کرد و این کشور را به بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات نورد آلومینیومی در جهان بدل کرد. تراز تجاری این کشور در حال حاضر حدود 2.9 میلیون تن است و انتظار می‌رود که رشد صادرات این محصولات از چین ادامه‌دار باشد. با این حال، نه‌تنها از سرعت رشد اقتصادی چین در سال‌های اخیر کاسته شده که می‌تواند در میزان تولیدات محصولات نورد نیز تأثیرگذار باشد، بلکه اجرای قوانین سخت‌گیرانه‌ زیست‌محیطی در این کشور، می‌تواند دسترسی به شمش آلومینیومی را در این کشور کاهش دهد که خود عامل دیگری برای کند شدن رشد تولید و متعاقبا صادرات خواهد بود؛ چین در نظر دارد که در سال جاری نیز همچون سال گذشته، برنامه کاهش تولید را در واحدهای بالادستی آلومینیوم، به‌عنوان یکی از صنایع انرژی‌بر اجرا کند.

علاوه بر این موارد، در راستای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، چین برنامه توسعه صنعت خودروسازی الکتریکی را در دستور کار خود قرار داده است که محرک تقاضا برای محصولات نورد آلومینیومی خواهد بود. در این خودروها، کاهش وزن به‌منظور افزایش بهره‌وری باتری‌ها و کارایی موتور خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد؛ امری که با استفاده از فلز سبکی چون آلومینیوم قابل دست‌یابی است. بدین ترتیب، انتظار می‌رود که تراز تجاری محصولات نورد آلومینیومی در چین، طی سال‌های آتی با رشد بسیار محدودی همراه باشد. این امر می‌تواند فضای رقابت را در بازارهای خارج از چین تا حدی آزاد کند.

                                   

خاورمیانه یکی از مناطقی است که با وجود ظرفیت‌های نورد، طی سال‌های گذشته همچنان جزء یکی از مناطق واردکننده این محصولات باقی مانده است. هر چند در کشورهای خاورمیانه تراز تجاری منفی از محصولات نورد آلومینیومی وجود دارد، اما باید اذعان کرد که در این منطقه ظرفیت‌های قابل توجهی از نورد آلومینیوم وجود دارد که غیرفعال یا تنها بخشی از آن فعال است. از جمله این موارد می‌توان به ظرفیت شرکت نورد آلومینیوم عمان اشاره کرد که با بهره‌وری تقریبا 50 درصدی تولید می‌کند. علاوه بر آن در ایران نیز حدود 100 هزار تن ظرفیت تولید ورق آلومینیومی وجود دارد که نیمی از آن نیز غیر فعال است. این در حالی است که چین بیشترین سهم را در بازار وارداتی محصولات نورد خاورمیانه دارد، از این رو در صورت کمتر شدن سهم تولیدکنندگان چینی در این بازار شاید بتوان به فعال شدن بخشی از این ظرفیت‌ها امیدوار بود. البته ناگفته نماند که عمده ظرفیت‌های نورد موجود در ایران را واحدهای کوچکی تشکیل می‌دهند که قابلیت تولید محصول با کیفیت به‌صورت کویل را دارا نیستند، از این رو با کمرنگ‌تر شدن حضور تولیدکنندگان چینی در بازار خاورمیانه، انتظار می‌رود که ظرفیت‌های غیر فعال خارج از ایران، زودتر فعال شوند.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family