• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: محمد آقاجانلو، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو در خصوص دلایل تاخیر در افتتاح کارخانه تولید آلومینا در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: دلایل بسیار متعددی برای طولانی شدن طرح استحصال آلومینا در لامرد وجود دارد و این طرح باید بسیار زودتر از این آغاز به‌کار می‌کرد. با این حال جای بسی خوشحالی دارد که کشور ما گام‌‌های اساسی برای تامین مواد اولیه زنجیره آلومینیوم برداشته است.

آقاجانلو با بیان اینکه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، بروکراسی‌ و محدودیت‌های خاص خود را دارد، تصریح کرد: طولانی شدن روند اداری نیز مزید بر علت تاخیر طرح استحصال آلومینا شده است. بر این عوامل می‌توان دریافت تضامین لازم از دولت را نیز اضافه کرد.

وی حضور بخش خصوصی در اجرای این طرح‌ها را لازم دانست و افزود: حضور بخش خصوصی می‌تواند کمک حال این طرح باشد؛ به‌ویژه آنکه نقدینگی لازم را نیز در اختیار دارد و به اجرای این پروژه علاقه‌مند است. البته انتخاب بخش خصوصی مناسب برای اجرای این طرح نیز یک فرآیند طولانی بود.

مدیر صنایع معدنی ایمیدرو در خصوص اقدامات بعدی گفت: شرکت جدید با حضور بخش خصوصی تاسیس شد و در حال حاضر به‌دنبال برگزاری سریع مناقصه هستند و ایمیدرو  اسناد مناقصه را آماده کرده بود. این اسناد در اختیار شرکت تازه تاسیس قرار گرفته و این شرکت می‌تواند بلافاصله عملیات برگزاری مناقصه را در هیات مدیره به تصویب برساند و سریع‌تر اقدامات را آغاز کند.

آقاجانلو ظرفیت اولیه کارخانه استحصال آلومینا در فاز اول 800 هزار تن اعلام کرد و افزود: این کارخانه حدود نیمی از نیاز صنایع آلومینیوم کشور را تامین می‌کند. بنابراین حتی در فاز اول بهره‌برداری از این طرح، باز هم به واردات آلومینا برای پرکردن ظرفیت‌های خالی نیاز است.

وی با ابیان اینکه کارخانه آلومینیوم جنوب پس از یک سال به ظرفیت کامل تولید خواهد رسید، خاطرنشان کرد: کارخانه آلومینیوم جنوب پس از تکمیل ظرفیت به 1.6 میلیون تن آلومینا نیاز خواهد داشت و بنابراین با تولید آلومینا از جاجرم و پروژه آلومینای لامرد، نهایتا 60 تا 70 درصد از نیاز کارخانه‌های آلومینیوم را پوشش دهند و باز هم کمبود آلومینا وجود خواهد داشت. حتی ممکن است طرح‌های جدید تولید شمش آلومینیوم نیز به بهره‌برداری برسند و نیاز کشور افزایش پیدا کند.

مدیر صنایع معدنی ایمیدرو تصریح کرد: لازم است روی پروژه‌های آلومینا بیش از این تمرکز شود. در این رابطه باید طرح‌هایی مانند نفلین سینیت فعال‌تر باشند تا بتوان آلومینای کشور را تامین کرد.

آقاجانلو در پایان ابراز امیدواری کرد پس از رسیدن به تولید 800 هزار تن شمش در کشور به‌طور حتم رتبه ایران در تولید آلومینیوم اولیه در دنیا افزایش خواهد یافت و ایران به رتبه‌های 11 تا 13 می‌رسد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family