• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: این روزها تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم از احتکار و افزایش 150 برابری قیمت شمش‌های آلومینیومی اعتراض دارند، مشکلی که دبیر سندیکای آلومینیوم راه حل آن را در توزیع مستمر و مشخص شمش‌ها بین تولیدکنندگان می‌داند.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، ظروف آلومینیومی در گذشته جزو ظروف اصلی در آشپزخانه و یا سرو غذا بود و با گذشت زمان و ظهور ظروف دیگر از رونق افتاد اما هنوز هم تولید می‌شود و علاوه بر استفاده در آشپزخانه‌های خانگی در صنعت نیز کاربرد دارند و هزاران نفر در سراسر کشور در این بخش اشتغال دارند.

این روزها که بنگاه‌های تولیدی با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه هستند بسیاری از فعالان در این عرصه نیز از نبود مواد اولیه و حضور دلالان در این بخش خبر می‌دهند.

مجید هنرکار یکی از فعالان اقتصادی در حوزه تولید ظروف آلومینیومی گفت: بیش از پنج هزار کارگاه تولید ظروف آلومینیوم در تهران، شیراز، اصفهان، همدان، مشهد، شهرری و دیگر شهرهای کشور فعالیت می‌کنند.

وی افزود: به‌طور میانگین در کارگاه‌های بزرگ 50 نفر و در کارگاه‌های کوچک 5 نفر مشغول به کار هستند.

این فعال اقتصادی توضیح داد: در گذشته ورق آلومینیوم به‌صورت ورق وارد کشور می‌شد و تعاونی‌ها سهمیه کارخانه‌ها را بین آن‌ها توزیع می‌کردند اما با گذشت چند سال توزیع از طریق اتحادیه برچیده و پس از این بود که شاهد حضور دلالان و رانت در بازار بودیم.

وی اظهارداشت: در ماه‌های اخیر نه تنها قیمت مواد اولیه 150 درصد افزایش داشت، بلکه عرضه مواد اولیه در بازار نیز کاهش یافت و دلالان حاضر نیستند حتی شمش‌های آلومینیومی که در گذشته سه تا چهار هزار تومان بود رابه قیمت 10 تا 15 هزار تومان بفروشند و آن‌ها را در انبارهای خود مخفی کرده‌اند.

این تولیدکننده افزود: پیگیری‌های تولیدکنندگان درباره کمبود این مواد در بازار حکایت از این دارد که برخی از این تولیدکنندگان با ادعای ارتباط با نهادها و افراد خاص انبار کرده و به دنبال ایجاد حاشیه امن برای خود هستند.

وی تاکید کرد: کمبود مواد اولیه مشکل اصلی ماست و با احتکار شمش‌های آلومینیوم در انبارها روز به روز مشکلات ما بیشتر می‌شود.

  ورق‌های آلومینیوم به حد کافی و مستمر توزیع نمی‌شود

ابوالفضل رضایی دبیرسندیکای آلومینیوم درخصوص مشکلات تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم، گفت: از سه سال گذشته تا کنون مصوبات ستاد تنظیم بازار در رابطه با روش و میزان عرضه مواد اولیه توسط شرکت‌های عرضه کننده رعایت نشده و این مساله موجب افزایش قیمت مواد اولیه در بازار شده است.

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی از گردونه تولید خارج شدند و در سراشیبی تعطیلی قرار گرفتند و با ادامه این روند شاهد بحران کارگری عظیم در صنعت آلومینیوم خواهیم بود.

رضایی بیان کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام قابل توجهی در این خصوص انجام نداده است.

به گفته وی، اکنون شرکت‌های المهدی، هرمزان و ایرالکو توزیع مواد اولیه را برعهده دارند.

دبیر سندیکای آلومینیوم افزود: شرکت المهدی و هرمزان از 2 سال پیش هیچ گونه عرضه‌ای در بورس کالا نداشته و این شرکت که از امکانات دولت استفاده می‌کند چه دلیلی وجود دارد مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی را صادر می‌کند و چرا اجازه می‌دهند مواد اولیه که مورد نیاز کشور است باید صادر شود.

وی ادامه داد: پس از خصوصی‌سازی سهام شرکت‌ها 45 روز هیچ مواد اولیه‌ای عرضه نشد و سپس 6 هزار تن توزیع شد که چهار هزار تن آن توسط شرکت ایرالکو، یک هزار تن توسط ایمدرو بابت مطالبات سال‌های 93 شرکت المهدی و یک هزار نیز توسط آلومینای جاجرم عرضه شد و دوباره عرضه قطع شد.

رضایی درخصوص عرضه نشدن مواد اولیه دلایل مختلفی را بیان کرد و گفت: این شرکت‌ها اعلام می‌کنند که قیمت تمام شده بالاست در حالی که این موضوع سندیت ندارد و شرکت‌ها امکانات و تجهیزات دولتی استفاده می‌کنند و برای تامین مواد اولیه 40 درصد ارز دولتی در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که شرکت‌ها برای توقف توزیع اعلام می‌کنند سهمیه بندی خریداران است، بدین ترتیب که با خروج افرادی که سهمیه خود را دریافت کرده اند تقاضا کاهش می‌یابد و به تبع آن رقابت نیز کم می‌شود و این به سود توزیع کنندگان نیست و نمی‌توانند کالا را با قیمت بالا عرضه کنند، بنابراین تعهد خودساخته‌ای برای خود ایجاد می‌کنند.

دبیر سندیکای آلومینیوم گفت: صادرات مواداولیه برای تامین مواد بهانه دیگر شرکت‌های توزیع کننده است. در حالی که براساس محاسبات برای تحقق این موضوع باید یکصد هزار تن شمش آلومینیوم صادر می‌شد، آمار دو ماهه نخست بیانگر این است که 126 هزار تن شمش صادر کرده‌اند.

وی تاکید کرد: در شرایطی که در تحریم اقتصادی قرار داریم بنابراین عرضه شرکت‌ها باید به‌صورت مستمر، مداوم و مشخص انجام شود و دولت نیز بر این موضوع نظارت کند اگر قرار است شرکت‌ها به تعهدات خود عمل نکنند امکانات آن‌ها حذف شود.

به گفته دبیر سندیکای آلومینیوم ادامه این روند بیشترین ضربه را به طبقه پایین دستی می‌زند و صنعتی که 250 هزار اشتغال مستقیم دارد را در معرض تهدید واقعی قرار می‌دهد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family