• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

 اخبار فلزات: فرآیند تولید مس با آلودگی‌های زیست‌محیطی بسیاری همراه است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تولید پساب و باطله واحدهای تغلیظ کنسانتره و همین‌طور گوگرد متصاعد شده از واحدهای ذوب مس اشاره کرد.

به گزارش اخبار فلزات، بررسی کارنامه صنعت مس کشور نیز نشان می‌دهد که گرچه آلایندگی واحدهای تغلیظ کنترل می‌شود، ولی هنوز وضعیت انتشار دی اکسید گوگرد از واحدهای ذوب، در شرایط متعارف و مطلوبی نیست. 

پس از آن‌که خسارات جبران ناپذير گازهای متصاعد شده از واحدهای ذوب مس آشکار شد، کشورهای دنیا اقداماتی را برای جلوگیری از تداوم خسارت به محیط زیست آغاز کردند. لازم به ذکر است که کنترل گوگرد واحدهای ذوب به شکل اسید سولفوریک، راه حلی تجربه شده و منطقی به نظر می‌رسد؛ ولی فرایند مذکور علی رغم مزایای مذکور، با موانع مهمی نیز مواجه است. اسید سولفوریک تولیدی به سادگی قابل نگهداری و حمل نبوده و به همین جهت تنها 7 درصد از بازار جهانی آن، به تجارت بین المللی این کالا مربوط می‌شود. به عبارتی دیگر، در صورت مازاد بودن اسید تولیدی، واحدهای ذوب باید چاره‌ای برای فروش بسیار ارزان و یا مصرف آن در صنایع جدید، بیابند.

سابقه ذوب مس در کشور، به راه اندازی یک واحد ذوب کوچک در نزدیکی تهران برمی‌گردد که به طور محدودی مس تصفیه شده برای مصارف نظامی کشور تولید می‌کرد. تولید محدود این واحد و فاصله زیاد آن از شهر تهران در آن دوره باعث شده بود مشکلات خاصی از بابت رهاسازی گوگرد در جو احساس نشود. با راه اندازی واحد ذوب سرچشمه در اوایل دهه 60، جوانب زیست محیطی این صنعت وارد دوره جدیدی شد. گرچه در آن دوران، جذب گوگرد واحدهای ذوب چندان مورد توجه صنعت نبود، ولی افزایش تولید در دهه‌های بعد و از طرف دیگر راه‌اندازی واحد ذوب دیگری در خاتون‌آباد باعث شد بحث رهاسازی گوگرد در جو، همواره به یکی از مباحث زیست محیطی این شرکت بدل شود. حتی راه‌اندازی یک واحد 100 هزار تنی اسید سولفوریک در سرچشمه نیز نتوانست گره از مشکلات این صنعت باز کند. تکنولوژی قدیمی ذوب در سرچشمه، مشکلات فنی واحد ذوب خاتون‌آباد و همین‌طور محدودیت بازار اسید سولفوریک، موانعی بودند که کنترل آلایندگی‌های این صنعت را با چالش های جدی مواجه می‌کردند.

در ایران ، شرکت ملی مس اقدامات زیادی را به منظور کنترل انتشار غبار و گوگرد متصاعد شده از واحدهای ذوب انجام داده است که مهم‌ترین آنها تعریف و اجرایی شدن پروژه‌هایی به منظور جایگزینی و ارتقای تکنولوژی واحدهای ذوب در منطقه کرمان و همین‌طور احداث واحدهای اسید سولفوریک در این منطقه بوده است. انتظار می‌رود واحد تولید اسید طی دو سال آینده به بهره‌برداری برسد و که بالغ بر یک میلیون تن به تولید اسید سولفوریک کشور اضافه خواهد کرد. بازاری که هم اکنون با بیش از یک میلیون تن ظرفیت مازاد تولید اسید سولفوریک مواجه است.

برای مطالع متن کامل گزارش " فشار به شرکت ملی مس برای احداث واحدهای جدید ذوب " می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 79 و بخش فلزات غیر آهنی مراجعه کنید.

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family