• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: «احمد مرادعلیزاده»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در آیین گشایش پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی، گزارشی از وضعیت صنعت مس پیش و پس از برجام ارائه کرد و آن را شرح حال تمام صنایع بزرگ کشور دانست؛ صنایعی که تدبیر دولت نجات‌شان داد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مس پرس، مرادعلیزاده در این مراسم که در نمایشگاه بین‌المللی کرمان برگزار شد، گفت: «هدف از گزارش مختصری که امروز می‌خواهم ارائه دهم، نشان دادن موفقیت‌های شرکت مس نیست. شرکت مس را می‌توان پایلوتی دانست از آنچه در صنایع بزرگ کشور مثل آهن، نفت و پتروشیمی و... در جریان بود و تفکر، تعقل و تدبیر دولت یازدهم، آن‌ها را نجات داد.»

او ادامه داد: «در سال 1392 بدهی شرکت ملی صنایع مس ایران 900 میلیارد تومان بود. صندوق این صنعت خالی بود و آخرین دور تحریم‌ها که در جولای 2013 اعمال شد، هر نوع خریدوفروش مس با کشورمان را ممنوع کرده بود. در این شرایط، رکود جهانی نیز قیمت فلزات و سایر کامودیتی‌ها را به پایین‌ترین حد خود رساند.»

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به ناملایمات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که در کشور حاکم بود، گفت: «در چنین شرایطی نیاز بود که همه دست‌به‌دست هم دهند و با تدبیر، تغییر را ممکن کنند. این اتفاق با همکاری همه همکاران ما در مس اتفاق افتاد. اگر امروز شرکت مس در بالاترین سطح اعتبار و اعتماد است، نتیجه تلاش آن‌هاست.» او ادامه داد: «به‌دلیل مشکلات زیادی که پیش پای صنعت مس وجود داشت، ما برای این‌که تولید متوقف نشود، مجبور شدیم بدهی دیگری به بدهی‌های شرکت اضافه کنیم و مجدداً برای تامین مالی از بانک‌ها استقراض کنیم. بنابراین، مجموع بدهی‌های شرکت به 2200 میلیارد تومان رسید.»

مرادعلیزاده تاکید کرد: «با این پول توانستیم طی سال‌های 1393 و 1394 واحدهای تغلیظ جدید را راه‌اندازی کنیم و تولید را به 285هزار تن برسانیم که بالاترین میزان تولید تاکنون است.» او اضافه کرد: «از سوی دیگر، با پایین آمدن قیمت جهانی مس همه همکاران ما در مس با انسجامی مثال‌زدنی دست به کاهش قیمت تمام‌شده زدند. در سال 1392 قیمت تمام‌شده محصول شرکت مس 4900 دلار در هر تن بود اما اکنون این عدد 3800 دلار و برابر با قیمت تمام‌شده مس در شرکت‌های معتبر دنیاست.»

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به تصویب و اجرای برجام گفت: «پیچیدگی‌های تحریم در حوزه مس بسیار زیاد بود. اما خوش‌بختانه با تصویب و اجرای برجام، هم کالای ازپیش‌مانده فروخته شد و هم با اقبال بین‌المللی که به صنعت مس ایران شد و مذاکرات موفقی که در این زمینه انجام گرفت، توانستیم فروش آتی محصولات مس را به بالاترین قیمت در یک مزایده بین‌المللی به انجام برسانیم.»

او تاکید کرد: «شرکت مس اکنون یکی از پنج شرکت برتر بورس است؛ اعتبار بین‌المللی‌اش احیا شده و تمامی بدهی‌هایش را پرداخت کرده است.»

مرادعلیزاده در ادامه، به طرح‌های توسعه‌ای که در دولت‌های پیشین برای شرکت ملی صنایع مس ایران تعریف شده بود، اشاره کرد. طرح‌هایی که به گفته او با شتاب‌زدگی و بدون انجام مطالعات کارشناسی لازم تعریف و بعضاً اجرایی شده بود. او در این زمینه گفت: «پس از سال 1392 طرح‌های توسعه شرکت مس بازنگری و توسعه‌ای پایدار و متوازن جایگزین آن شد. امیدواریم با طرح‌های توسعه جدید شرکت مس بیش از گذشته بتواند مسیر توسعه را هموار و به هدف تولید 400هزار تن مس محتوا دست پیدا کند.»

مدیرعامل شرکت مس همچنین دستاوردهای این شرکت را در حوزه محیط‌زیست، دستاوردهایی خواند که می‌تواند برای سایر صنایع الگو باشد. به گفته او، در طول دوسال گذشته رفع آلودگی ذوب خاتون‌آباد انجام شده و وضعیت این کارخانه در حد استاندارد است. او ادامه داد: «ما به دولت تعهد داده‌ایم که تا سال 1398 کل آلودگی‌های ذوب خاتون‌آباد را پاک کنیم. در این راستا، راه‌اندازی کارخانجات اسید و صنایع پایین‌دستی آن بسیار اهمیت دارد؛ به‌طوری‌که با راه‌اندازی آن‌ها صنعت مس به صنعتی سبز تبدیل می‌شود.» مرادعلیزاده همچنین گفت: «براساس ارزیابی‌های شرکت بین‌المللی Allplan سایر اقدامات زیست‌محیطی شرکت مس، مثل بهینه‌سازی‌هایی که این شرکت در حوزه برق و آب انجام داده، آن را جزو 15 شرکت دنیا در این زمینه قرار می‌دهد.»

مرادعلیزاده همچنین با اشاره به هدف نمایشگاه معدن و صنایع معدنی که توسعه استان ازطریق توانمندی‌های داخلی است، گفت: «از 22 میلیون یورو خرید قطعات و تجهیزاتی که شرکت مس دارد، 85درصد داخلی است که در این میان 50درصد آن از کرمان تامین می‌شود و هم‌اکنون 45 میلیارد تومان قطعه مورد نیاز صنعت مس هم در کرمان ساخته می‌شود. این نشان می‌دهد که نمایشگاه‌هایی مانند این نمایشگاه چقدر می‌توانند در نمایش توانمندی‌ها و جذب آن‌ها برای صنایع، مهم باشند.»

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family