• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرکت معدنی «آنتوفاگاستا»، سهام خود از پروژه نیروگاه «فوتوولتاییک» کشور شیلی را فروخت. این شرکت، فروش سهام خود را براساس استراتژی تمرکز بیشتر بر سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار معدن‌کاری مس خود انجام داد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مس پرس، در این معامله، میزان 40درصد سهام شرکت آنتوفاگاستا از نیروگاه خورشیدی «جاویرا» به شرکت انرژی‌های تجدیدپذیر اطلس با مالکیت صندوق سهام یک شرکت خصوصی انگلیسی به نام «آکتیس»، فروخته شد. ارزش این معامله، اعلام نشده است.

براساس این گزارش، تصمیم فروش سهام شرکت «آنتوفاگاستا» از این پروژه نیروگاهی، با هدف کاهش هزینه‌های شرکت و تمرکز بیشتر بر صنعتی است که این شرکت در آن مهارت بیشتری دارد. به نقل از «ایوان آریاگادا»، مدیرعامل شرکت «آنتوفاگاستا» در اطلاعیه‌ای، مهارت «آنتوفاگاستا» در تولید مس است. این سرمایه‌گذاری با هدف دریافت انرژی از این نیروگاه صورت گرفته بود؛ درنتیجه، یکی از دلایل اجرای استراتژی فروش سهام این پروژه نیروگاهی، کاهش تعرفه حامل‌های انرژی بعد از انعقاد این قرارداد سرمایه‌گذاری (در سال 2014) بود. پروژه نیروگاهی «جاویرا» که در منطقه شمالی کشور شیلی قرار گرفته، از سال 2015 آغاز به فعالیت کرده و حدود 14درصد از انرژی مصرفی واحد معدنی «لس‌پلامبرس» این شرکت را تأمین کرده است. این پروژه نیروگاهی با ظرفیت 69/5 مگاواتی احداث شده است.

شرکت «آنتوفاگاستا»، همچنین اعلام کرده که در چند روز آتی مناقصه‌ای برای تأمین انرژی معدن «زالدیوار» خود برگزار خواهد کرد. هدف از برگزاری این مناقصه، تأمین انرژی مورد نیاز این واحد معدنی از سال 2020 است. «آریاگادا» همچنین اعلام کرد که «کاهش هزینه‌های انرژی یکی از ارکان مهم برنامه‌های رقابت‌پذیری و هزینه‌ای این شرکت است که از سال 2015 به مرحله اجرا درآمده است. وی افزود: «با عقد قرارداد جدید به جهت تأمین انرژی واحد معدنی «زالدیوار»، شرکت «آنتوفاگاستا» به‌دنبال استفاده بهینه از شرایط حاضر بازار انرژی (افت قیمت‌ها و تعرفه‌ها) است.

گفتنی است؛ شرکت «آنتوفاگاستا» همچنین برنامه‌ای برای ارتقای منابع انرژی پاک دارد تا با این کار، در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای سهمی از خود برجای گذاشته باشد. بااین‌حال، این برنامه در صورتی به بار خواهد نشست که شرکت به قیمت‌های رقابت‌پذیر و پروژه‌های پایداری تولید دسترسی داشته باشد. در سال 2016، حدود 42درصد از انرژی مصرفی معدن «لس‌پلامبرس» از منابع انرژی تجدیدپذیر شامل انرژی خورشیدی از نیروگاه‌های «جاویرا» و «کنجو» و انرژی بادی از نیروگاه بادی «ال‌آرایان»، تأمین شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family