• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

رییس هیات عامل ایمیدرو با تقدیر از مجموعه مدیریتی، اعضای هیات مدیره و مجموعه پرسنل شرکت به دلیل اقدامات تحسین برانگیز و عملکرد درخشان سال گذشته از مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران خواست برنامه ریزی های خود را برای سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی در چشم انداز سال 1405 متمرکز کنند.
غریب پور تاکید کرد که امسال شرکت مس 44 طرح برای راه اندازی پیش رو دارد که نیاز است تقویم و زمان بندی مناسب برای آن ارایه شود.

 

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور امروز در نشست کارگروه کنترل مدیریت شرکت ملی صنایع مس ، تاکید کرد: این شرکت چشم انداز خود را برای دهه های بعدی رصد کند و استراتژی های بلندمدت داشته باشد.

وی تصریح کرد: برنامه شرکت مس به سمت ایجاد ظرفیت 2 میلیون تن کنسانتره و 500 هزار تن کاتد باشد. به گفته ریاست هیات عامل ایمیدرو ، برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی، تا سال 1405 از اولویت های اصلی شرکت مس است.

وی با بیان اینکه ایمیدرو از افزایش سرمایه شرکت مس حمایت می کند، ادامه داد: وظیفه ما به عنوان سازمان توسعه ای، تامین مالی است که افزایش سرمایه تا 10 هزار میلیارد تومان را در مجمع سالانه شرکت تصویب خواهیم کرد.

افتتاح 44 طرح مسی

غریب پور با اشاره به برنامه افتتاح 44 طرح در شرکت مس طی امسال گفت: برای این منظور یک تقویم زمانی تهیه شود تا این میزان طرح به ارزش حدود 5200 میلیارد تومان در زمان مشخص به بهره برداری برسد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: عملکرد شرکت ملی صنایع مس طی سال گذشته در همه جنبه ها اعم از تولید، فروش صادرات و توسعه قابل توجه بوده است.

رشد آمارها و عملکرد مدیریت

وی ادامه داد: این در حالی است که برای سنجش مدیریت شرکت باید موضوعاتی همچون تولید، فروش، بهره وری عوامل تولید، کاهش قیمت تمام شده، سود عملیاتی حاکی از عوامل تولید، نگاه مدیریت به توسعه، فناور و صنعتی شدن و نیز میزان ماشین آلات مورد نیاز و بومی سازی بررسی شود.

افزایش تولید و صادرات مس در برنامه امسال

غریب پور درباره برنامه امسال شرکت مس بیان داشت: تولید 265 هزار تن کنسانتره مس در سال جاری، هدف حداقلی است که انشالله این شرکت آن را عملی خواهد کرد. وی ادامه داد:. میزان تولید کاتد این شرکت نیز امسال 20 درصد افزایش می یابد. همچنین تناژ صادرات کنسانتره مس نیز از 140 هزار تن عبور می کند.

عملکرد شرکت مس در حوزه مسئولیت اجتماعی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به عملکرد مناسب شرکت مس در حوزه مسئولیت اجتماعی تصریح کرد: این شرکت در برابر کرونا، در کرمان بسیار مطلوب عمل کرد که رضایت مسئولان استان را به دنبال داشت. وی افزود: احداث 2 بیمارستان مجهز و ساخت زمین های چمن، از جمله اقدامات ارزنده این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی است. امیدواریم این شرکت برنامه احداث تصفیه خانه فاضلاب رفسنجان نیز را اجرا کند. غریب پور به توسعه معادن کوچک مقیاس مس به عنوان یکی از برنامه های مهم وزارت صمت و ایمیدرو اشاره کرد و گفت: با احیای بخشی از معادن مس و تولید کنسانتره از این معادن، به اقتصاد و اشتغال کشور کمک خواهد شد.

ضرورت بازبینی حقوق دولتی برای جذب سرمایه گذار

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه نرخ حقوق دولتی با هدف تشویق سرمایه گذاران نیاز به بازبینی و اصلاح دارد، گفت: معدنداری با حقوق دولتی کنونی و افزایش 23 درصدی دستمزد نیروی انسانی، جذابیتی ندارد. وی ادامه داد: در سال جهش تولید باید انگیزه سهام دار و سرمایه گذار برای افزایش تولید افزایش یابد که از جمله این ابزارها، بازبینی و تعدیل حقوق دولتی است.

 

افزایش قیمت مس جهانی به 7066 دلار تا 2025

 

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با بیان اینکه پیش بینی 10 موسسه بزرگ جهانی تعیین قیمت، مبنی بر افزایش قیمت مس تا 2025 به 7066 دلار در تن است، گفت: از دلایل این افزایش قیمت، افزایش تقاضا در صنایع به ویژه خودروهای برقی، سرمایه گذاری سالانه 4 تریلیون دلاری و غیره است. وی ادامه داد: پیش بینی قیمت در سال 99 نیز به طور متوسط 5565 دلار در تن است.

 

راه اندازی 4 معدن جدید مس طی امسال

 

سعدمحمدی با اشاره به اینکه امسال 4 معدن مس در کشور راه اندازی می شود، گفت: با احداث کارخانه فرآوری در این معادن با همکاری بخش خصوصی، 148 هزار تن کنسانتره تولید خواهد شد. وی ادامه داد: ظرفیت معادن فعلی برای یک میلیون 100 هزار تن فعال است و تا 1403، حدود 590 هزار تن کنسانتره دیگر به تدریج آماده سازی می شود. همچنین یک کارخانه فلوتاسیون از سرباره با ظرفیت 67 هزار تن، از سال 1401 وارد مدار خواهد شد که به دلیل نداشتن هزینه استخراج، بسیار سودده خواهد بود.

 

خبری از اکتشافات در راه است

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با اشاره به نتایج بسیار مطلوب اکتشافات صورت گرفته در این حوزه گفت: این اکتشافات در معادن سرچشمه، میدوک و سونگون است که جزئیات آن در آینده اعلام خواهد شد. وی افزود: برنامه تولید کاتد کشور تا سال 1410، به میزان 700 هزار تن خواهد بود که از این میزان، 610 هزار تن مربوط به شرکت مس است. این شرکت همچنین تا مدت مذکور، 720 هزار تن آند تولید خواهد کرد.

 

برنامه سال 99

 

سعدمحمدی با اشاره به برنامه سال 99 این شرکت، گفت: میزان استخراج نسبت به برنامه یک درصد، تولید سنگ سولفوری 2 درصد، تولید کنسانتره 3 درصد، تولید آند 14 درصد و تولید کاتد 20 درصد خواهد بود. وی افزود: با توجه به صیانت از ماده معدنی، افزایش تولید به رغم کاهش عیار است. به طوری که میزان عیار متوسط ماده معدنی در سال گذشته 623/0 بوده و برنامه امسال 61/0 است.

 

رشد ارزش بازار شرکت مس

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس گفت: ارزش کل بازار شرکت مس در سال 97 حدود 30 هزار میلیارد تومان بود. این رقم در سال 98 به 72 هزار میلیارد تومان رسید و اکنون به 205 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

وی ادامه داد: تا پایان امسال نیز از شرکت فولاد مبارکه عبور می کنیم و رتبه شرکت نخست کشور را در ارزش بازار را به خود اختصاص خواهد داد.

 

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family