• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

تولید مس تصفیه شده در هند سهم 3 درصدی از مجموع تولید جهانی و سهم 7 درصدی از تولید آسیایی این فلز سرخ را دارد. امضای معاهدات تجارت آزاد دولت هند با کشورهای تولیدکننده مس در جهان، یکی از تهدیدات و چالش‌های بزرگ صنعت مس هند شده است. بر اساس این معاهدات، واردات مس تصفیه شده به هند نه‌تنها افزایش یافته بلکه با رشد مصرف طی سال‌های آتی احتمالا بیشتر هم خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد 6 تا 7 درصدی تقاضای مس تصفیه شده در هند تا سال 2022 است.

هند، یکی از تولیدکنندگان مطرح مس تصفیه شده در آسیا و جهان است. متوسط تولید 5 سال اخیر مس تصفیه شده در این کشور برابر با 700 هزار تن بود که سهم 3 درصدی از تولید جهان و سهم 7 و 18 درصدی به‌ترتیب از تولید آسیا و آسیا بدون چین را به‌خود اختصاص داد. تولید مس معدنی در هند، به دلیل نبود ذخایر کافی مس، بسیار محدود است. نمودار 1، تولید مس معدنی و تصفیه شده هند را برای سال‌های 2012 تا 2016 به تصویر می‌کشد ؤ همان‌طور که مشاهده می‌شود، تولید مس معدنی این کشور تنها 4 درصد از تولید مس تصفیه شده آن را تشکیل می‌دهد.

با توجه به این نمودار، تولید مس معدنی با رشد سالانه 1.1 درصدی طی 5 سال اخیر رشد کرد در حالی که تولید مس تصفیه شده رشد سالانه 2.7 درصدی را تجربه کرد. هند یکی از بزرگترین واردکنندگان کنسانتره مس به‌عنوان خوراک واحدهای ذوب و پالایش این فلز صنعتی است. در سال 2016، واردات کنسانتره مس به هند، بالغ بر یک میلیون و 400 هزار تن بود که بیش از نیمی از آن، از مبادی پرو، اندونزی، استرالیا و شیلی تأمین شد. این کشور همچنین واردات مس تصفیه شده دارد که نسبت به میزان تولید داخلی آن، رقم اندکی است به‌طوری که در سال 2016، واردات مس تصفیه شده هند حدود 28 هزار تن گزارش شد.

دولت هند، با کشورهای تولیدکننده مس معاهدات تجارت آزادی منعقد ساخته که از نگاه هندوستان کاپر، به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان مس این کشور، چنین معاهداتی تهدیدی برای تولیدات داخلی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش سال مالی 17- 2016 شرکت هندوستان کاپر، واردات مس تصفیه شده، طی سال‌های اخیر روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است. در نتیجه، امضای معاهدات تجارت آزاد هند با کشورهای تولیدکننده مس، چالش بزرگی را پیش روی صنعت مس این کشور قرار داده است. با توجه به گزارش مذکور، آینده بازار مس در هند روشن و پر رونق خواهد بود و یکی از مهمترین عوامل رشد بازار مصرف این فلز سرخ، رونق صنایع برق و ساختمان است.

در این راستا، با توجه به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در هند، پیش‌بینی می‌شود که تقاضای مس با رشد 6 تا 7 درصدی همراه باشد. بر اساس گزارش شرکت هندوستان کاپر، افزایش تقاضای مس به سبب عواملی نظیر رشد شهر‌سازی و شهرنشینی، توسعه کریدورهای صنعتی، احداث پروژه شهر پیشرفته (اسمارت)، بهبود اوضاع مسکن و رشد ساخت‌و‌ساز و افزایش پروژه‌های زیرساخت جاده‌ای و ریلی است. همچنین، سیاست‌های تولیدی وزارت دفاع این کشور، در جهت افزایش نیروگاه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر است که از جمله بازارهای بزرگ مصرف مس به‌شمار می‌روند.

با توجه به مطالعات صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود که سرانه مصرف مس در هند از حدود 500 گرم در سال جاری، به نزدیک یک کیلوگرم تا سال 2025 افزایش پیدا کند. گفتنی است بر اساس آمار گزارش شده، جمعیت هند در حال حاضر، حدودا برابر با یک میلیارد و 300 هزار نفر است. مهمترین فعالان صنعت مس هند، شرکت هندوستان کاپر از بخش دولتی و شرکت‌های هیندالکو و صنایع استرلایت از بخش خصوصی هستند. در حال حاضر، هند از ظرفیت تولید سالانه 990 هزار تن مس تصفیه شده برخوردار است. در حالی که شرکت هندوستان کاپر، درصدد پیاده‌سازی برنامه توسعه واحدهای معدنی خود به جهت افزایش تولید مس طی سال‌های 2018 و 2019 است، اما معاهدات تجارت آزاد، یکی از تهدیدات تولیدکنندگان داخلی هند محسوب می‌شود.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family