• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

تولید مس تصفیه شده در هند سهم 3 درصدی از مجموع تولید جهانی و سهم 7 درصدی از تولید آسیایی این فلز سرخ را دارد. امضای معاهدات تجارت آزاد دولت هند با کشورهای تولیدکننده مس در جهان، یکی از تهدیدات و چالش‌های بزرگ صنعت مس هند شده است. بر اساس این معاهدات، واردات مس تصفیه شده به هند نه‌تنها افزایش یافته بلکه با رشد مصرف طی سال‌های آتی احتمالا بیشتر هم خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد 6 تا 7 درصدی تقاضای مس تصفیه شده در هند تا سال 2022 است.

هند، یکی از تولیدکنندگان مطرح مس تصفیه شده در آسیا و جهان است. متوسط تولید 5 سال اخیر مس تصفیه شده در این کشور برابر با 700 هزار تن بود که سهم 3 درصدی از تولید جهان و سهم 7 و 18 درصدی به‌ترتیب از تولید آسیا و آسیا بدون چین را به‌خود اختصاص داد. تولید مس معدنی در هند، به دلیل نبود ذخایر کافی مس، بسیار محدود است. نمودار 1، تولید مس معدنی و تصفیه شده هند را برای سال‌های 2012 تا 2016 به تصویر می‌کشد ؤ همان‌طور که مشاهده می‌شود، تولید مس معدنی این کشور تنها 4 درصد از تولید مس تصفیه شده آن را تشکیل می‌دهد.

با توجه به این نمودار، تولید مس معدنی با رشد سالانه 1.1 درصدی طی 5 سال اخیر رشد کرد در حالی که تولید مس تصفیه شده رشد سالانه 2.7 درصدی را تجربه کرد. هند یکی از بزرگترین واردکنندگان کنسانتره مس به‌عنوان خوراک واحدهای ذوب و پالایش این فلز صنعتی است. در سال 2016، واردات کنسانتره مس به هند، بالغ بر یک میلیون و 400 هزار تن بود که بیش از نیمی از آن، از مبادی پرو، اندونزی، استرالیا و شیلی تأمین شد. این کشور همچنین واردات مس تصفیه شده دارد که نسبت به میزان تولید داخلی آن، رقم اندکی است به‌طوری که در سال 2016، واردات مس تصفیه شده هند حدود 28 هزار تن گزارش شد.

دولت هند، با کشورهای تولیدکننده مس معاهدات تجارت آزادی منعقد ساخته که از نگاه هندوستان کاپر، به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان مس این کشور، چنین معاهداتی تهدیدی برای تولیدات داخلی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش سال مالی 17- 2016 شرکت هندوستان کاپر، واردات مس تصفیه شده، طی سال‌های اخیر روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است. در نتیجه، امضای معاهدات تجارت آزاد هند با کشورهای تولیدکننده مس، چالش بزرگی را پیش روی صنعت مس این کشور قرار داده است. با توجه به گزارش مذکور، آینده بازار مس در هند روشن و پر رونق خواهد بود و یکی از مهمترین عوامل رشد بازار مصرف این فلز سرخ، رونق صنایع برق و ساختمان است.

در این راستا، با توجه به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در هند، پیش‌بینی می‌شود که تقاضای مس با رشد 6 تا 7 درصدی همراه باشد. بر اساس گزارش شرکت هندوستان کاپر، افزایش تقاضای مس به سبب عواملی نظیر رشد شهر‌سازی و شهرنشینی، توسعه کریدورهای صنعتی، احداث پروژه شهر پیشرفته (اسمارت)، بهبود اوضاع مسکن و رشد ساخت‌و‌ساز و افزایش پروژه‌های زیرساخت جاده‌ای و ریلی است. همچنین، سیاست‌های تولیدی وزارت دفاع این کشور، در جهت افزایش نیروگاه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر است که از جمله بازارهای بزرگ مصرف مس به‌شمار می‌روند.

با توجه به مطالعات صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود که سرانه مصرف مس در هند از حدود 500 گرم در سال جاری، به نزدیک یک کیلوگرم تا سال 2025 افزایش پیدا کند. گفتنی است بر اساس آمار گزارش شده، جمعیت هند در حال حاضر، حدودا برابر با یک میلیارد و 300 هزار نفر است. مهمترین فعالان صنعت مس هند، شرکت هندوستان کاپر از بخش دولتی و شرکت‌های هیندالکو و صنایع استرلایت از بخش خصوصی هستند. در حال حاضر، هند از ظرفیت تولید سالانه 990 هزار تن مس تصفیه شده برخوردار است. در حالی که شرکت هندوستان کاپر، درصدد پیاده‌سازی برنامه توسعه واحدهای معدنی خود به جهت افزایش تولید مس طی سال‌های 2018 و 2019 است، اما معاهدات تجارت آزاد، یکی از تهدیدات تولیدکنندگان داخلی هند محسوب می‌شود.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family