• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بررسی کارنامه تولید و فروش شرکت صنایع مس شهید باهنر طی 6 ماهه نخست سال 1396، نشان می‌دهد که مجموع تولیدات رشد 2.3 درصدی داشت، در حالی که حجم فروش نزدیک به یک درصد افت کرد. عامل کاهش حجم فروش شرکت در این دوره، افت تولید و فروش محصولات تخت مسی و آلیاژی بود. اگرچه فروش نیمه‌ساخته‌های شهید باهنر در نیمه نخست سال بیش از 100 تن کاهش یافت، درآمد حاصل از فروش این محصولات، به لطف جهش قیمت مس، رشد بالغ بر 66.5 میلیارد تومانی را تجربه کرد.

مجموع تولید نیمه‌ساخته‌های شرکت مس شهید باهنر در 6 ماهه نخست سال 1396 نسبت به دوره مشابه از سال 1395، رشد 2.3 درصدی داشت. از میان محصولات این شرکت، مطلس‌ها و محصولات تخت مسی و آلیاژی با کاهش حجم تولید نسبت به نیمه نخست سال گذشته مواجه شد، در حالی که لوله و مقاطع رشد تولید را تجربه کردند. در بررسی نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی صنایع مس شهید باهنر، محصولات مسی با رشد همراه شدند و در مقابل، محصولات آلیاژی شاهد کاهش حجم تولید بودند. نمودار 1، آمار تولید محصولات شرکت را برای 6 ماهه نخست سال جاری با سال گذشته مقایسه می‌کند.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، مجموع تولید نیمه‌ساخته‌های مسی شرکت باهنر طی 6 ماه نخست سال جاری در حالی حدود 22 درصد افزایش یافت که حجم تولید نیمه‌ساخته‌های آلیاژی این مجموعه کاهش 5.9 درصدی را تجربه کرد. به‌طور کلی در دوره مورد بررسی، نیمه‌ساخته‌های آلیاژی، حدود 65 درصد از کل حجم محصولات شرکت را تشکیل دادند. این رقم در بررسی حجم تولید نیمه نخست سال 1395 این شرکت، بیش از 70 درصد بود. علاوه بر این، بررسی تفکیکی محصولات در نمودار 1 نیز، گویای کاهش حجم تولید مطلس و محصولات تخت، به ترتیب به میزان 11 و 2 درصد است. در مقابل، تولید لوله بیش از 32 درصد و تولید مقاطع نزدیک به 4 درصد رشد داشت.

شرکت صنایع مس شهید باهنر، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در کشور است ؤ به جرأت می‌توان ادعا کرد که بیش از 90 درصد حجم بازار تولید محصولات تخت در دست این شرکت قرار دارد. شایان ذکر است که محصولات تخت، بیش از 50 درصد از حجم تولید این مجموعه را تشکیل می‌دهند. نمودار 2، میزان فروش نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی صنایع مس شهید باهنر را برای 6 ماهه نخست سال 1396 به تصویر می‌کشد. گفتنی است که میزان فروش این شرکت طی نیمه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه از سال 1395، افت یک درصدی را تجربه کرد. کاهش حدودا 100 تنی حجم فروش محصولات شرکت باهنر در دوره مورد بررسی، در حالی اتفاق افتاد که ارزش فروش این مجموعه در این دوره، بالغ بر 36 درصد افزایش داشت. مجموع ارزش فروش نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی شهید باهنر طی 6 ماهه نخست سال 1396، به بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال رسید. افزایش ارزش فروش محصولات شرکت، به‌رغم افت حجم فروش، مرهون جهش قیمت مس تا حداکثر 3 سال اخیر خود طی 6 ماهه نخست سال 1396 بود.

با توجه به نمودار 2، حجم فروش نیمه‌ساخته‌های مسی شرکت هم‌راستا با تولید، افزایش 13.7 درصدی را طی 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه از سال گذشته تجربه کرد؛ در حالی که حجم فروش نیمه‌ساخته‌های آلیاژی، بیش از 7 درصد کاهش یافت. بررسی تفکیکی محصولات این شرکت در دوره مورد نظر نشان می‌دهد که حجم فروش لوله، مقاطع و مطلس، به ترتیب به میزان 21، 10 و 3 درصد افزایش داشتند و کاهش حجم کل فروش محصولات این شرکت، تنها به‌دلیل کاهش حدودا 11 درصدی میزان فروش محصولات تخت بود. همان‌طور که بیان شد، این محصولات سهم بیش از 50 درصد از تولیدات شرکت را به‌خود اختصاص می‌دهند و از این رو، کاهش تولید و فروش آن‌ها، تأثیر به‌سزایی بر کل عملکرد شرکت خواهد داشت.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family