• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بررسی کارنامه تولید و فروش شرکت صنایع مس شهید باهنر طی 6 ماهه نخست سال 1396، نشان می‌دهد که مجموع تولیدات رشد 2.3 درصدی داشت، در حالی که حجم فروش نزدیک به یک درصد افت کرد. عامل کاهش حجم فروش شرکت در این دوره، افت تولید و فروش محصولات تخت مسی و آلیاژی بود. اگرچه فروش نیمه‌ساخته‌های شهید باهنر در نیمه نخست سال بیش از 100 تن کاهش یافت، درآمد حاصل از فروش این محصولات، به لطف جهش قیمت مس، رشد بالغ بر 66.5 میلیارد تومانی را تجربه کرد.

مجموع تولید نیمه‌ساخته‌های شرکت مس شهید باهنر در 6 ماهه نخست سال 1396 نسبت به دوره مشابه از سال 1395، رشد 2.3 درصدی داشت. از میان محصولات این شرکت، مطلس‌ها و محصولات تخت مسی و آلیاژی با کاهش حجم تولید نسبت به نیمه نخست سال گذشته مواجه شد، در حالی که لوله و مقاطع رشد تولید را تجربه کردند. در بررسی نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی صنایع مس شهید باهنر، محصولات مسی با رشد همراه شدند و در مقابل، محصولات آلیاژی شاهد کاهش حجم تولید بودند. نمودار 1، آمار تولید محصولات شرکت را برای 6 ماهه نخست سال جاری با سال گذشته مقایسه می‌کند.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، مجموع تولید نیمه‌ساخته‌های مسی شرکت باهنر طی 6 ماه نخست سال جاری در حالی حدود 22 درصد افزایش یافت که حجم تولید نیمه‌ساخته‌های آلیاژی این مجموعه کاهش 5.9 درصدی را تجربه کرد. به‌طور کلی در دوره مورد بررسی، نیمه‌ساخته‌های آلیاژی، حدود 65 درصد از کل حجم محصولات شرکت را تشکیل دادند. این رقم در بررسی حجم تولید نیمه نخست سال 1395 این شرکت، بیش از 70 درصد بود. علاوه بر این، بررسی تفکیکی محصولات در نمودار 1 نیز، گویای کاهش حجم تولید مطلس و محصولات تخت، به ترتیب به میزان 11 و 2 درصد است. در مقابل، تولید لوله بیش از 32 درصد و تولید مقاطع نزدیک به 4 درصد رشد داشت.

شرکت صنایع مس شهید باهنر، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در کشور است ؤ به جرأت می‌توان ادعا کرد که بیش از 90 درصد حجم بازار تولید محصولات تخت در دست این شرکت قرار دارد. شایان ذکر است که محصولات تخت، بیش از 50 درصد از حجم تولید این مجموعه را تشکیل می‌دهند. نمودار 2، میزان فروش نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی صنایع مس شهید باهنر را برای 6 ماهه نخست سال 1396 به تصویر می‌کشد. گفتنی است که میزان فروش این شرکت طی نیمه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه از سال 1395، افت یک درصدی را تجربه کرد. کاهش حدودا 100 تنی حجم فروش محصولات شرکت باهنر در دوره مورد بررسی، در حالی اتفاق افتاد که ارزش فروش این مجموعه در این دوره، بالغ بر 36 درصد افزایش داشت. مجموع ارزش فروش نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی شهید باهنر طی 6 ماهه نخست سال 1396، به بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال رسید. افزایش ارزش فروش محصولات شرکت، به‌رغم افت حجم فروش، مرهون جهش قیمت مس تا حداکثر 3 سال اخیر خود طی 6 ماهه نخست سال 1396 بود.

با توجه به نمودار 2، حجم فروش نیمه‌ساخته‌های مسی شرکت هم‌راستا با تولید، افزایش 13.7 درصدی را طی 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه از سال گذشته تجربه کرد؛ در حالی که حجم فروش نیمه‌ساخته‌های آلیاژی، بیش از 7 درصد کاهش یافت. بررسی تفکیکی محصولات این شرکت در دوره مورد نظر نشان می‌دهد که حجم فروش لوله، مقاطع و مطلس، به ترتیب به میزان 21، 10 و 3 درصد افزایش داشتند و کاهش حجم کل فروش محصولات این شرکت، تنها به‌دلیل کاهش حدودا 11 درصدی میزان فروش محصولات تخت بود. همان‌طور که بیان شد، این محصولات سهم بیش از 50 درصد از تولیدات شرکت را به‌خود اختصاص می‌دهند و از این رو، کاهش تولید و فروش آن‌ها، تأثیر به‌سزایی بر کل عملکرد شرکت خواهد داشت.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family