• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مراسم نهمین دوره جایزه ملی مدیریت پروژه ایران گفت:‌ پروژه احداث کارخانجات اسید که ازسوی انجمن مدیریت پروژه منتخب گواهی تعهد به تعالی شد، پروژه‌ای اقتصادی و زیست‌محیطی است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از  «مس‌پرس» جایزه ملی مدیریت پروژه ایران که براساس استاندارد بین‌المللی تعالی مدیریت پروژه PEB هر ساله ازسوی انجمن ملی مدیریت پروژه ایران به پروژه‌های برتر کشور تعلق می‌گیرد، امسال به پروژه احداث کارخانجات اسید شرکت ملی صنایع مس ایران رسید. 

دکتر سعدمحمدی با بیان این‌که برای پروژه کارخانجات اسید شرکت مس 1600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام گرفته است، ادامه داد:‌ پروژه احداث کارخانجات اسید با هدف تکمیل چرخه تولید مس در تکنولوژی ذوب فلش و تبدیل گازهای مضر به اسید سولفوریک انجام گرفت. با اجرای این پروژه تمامی گازهای مضر ناشی از فرآیند ذوب فلش کنترل و تبدیل به ماده‌ای با ارزش افزوده بالا شد. 

مدیرعامل شرکت مس با تاکید بر این‌که اجرای پروژه احداث کارخانجات اسید هم یک پروژه زیست‌محیطی است و هم یک پروژه اقتصادی، گفت: با اضافه شدن اسید سولفوریک تولیدی این کارخانجات به بازار طی چهار سال گذشته قیمت اسید سولفوریک از 1000 تومان در هر تن به 100 تومان در هر تن رسیده و فکر می‌کنم اسید سولفوریک تنها ماده‌ای است که در طول این مدت قیمتش کاهش داشته است. 

وی اضافه کرد: اسید سولفوریک کاربرد فراوانی در تولید مواد شیمیایی ارزشمند دیگر دارد. با تبدیل اسید سولفوریک به مواد شیمیایی دیگر، ارزش افزوده قابل توجهی برای کشور ایجاد خواهد شد.

نیروی انسانی شایسته، رمز موفقیت پروژه

دکتر سعدمحمدی با اشاره به هدف شرکت مس از شرکت در جایزه ملی مدیریت پروژه گفت:‌ شرکت ملی صنایع مس ایران سرمایه‌گذاری قابل توجهی به میزان 2480 میلیون یورو به‌علاوه 25 هزار میلیارد تومان در 29 طرح توسعه‌ای برای ارتقای سطح تولید به 550 هزار تن کاتد در افق 1410 انجام داده است. در مسیر اجرای این طرح‌های توسعه‌ای پایش از نظر فنی و اقتصادی اهمیت بسیار زیادی دارد که خوشبختانه ارزیابی‌های انجام‌گرفته منجر به دریافت گواهی تعهد به تعالی شد.

مدیرعامل شرکت مس نیروی انسانی شایسته که با انتخابی دقیق در جای درست قرار گرفته‌اند را از عوامل اصلی موفقیت پروژه‌ها خواند و ادامه داد: در شرکت ملی صنایع مس ایران و در طرح احداث کارخانجات اسید تمامی مدیران و پرسنل با یکدلی و هم‌رنگی و دانش و تجربه کار کردند و توانستند این موفقیت را رقم بزنند.

وی با اشاره به این‌که با تلفیق تجربه و علم می‌توان اهداف کمی و کیفی پروژه‌های توسعه کشور را با سرعت محقق کرد، اضافه کرد:‌ ما در کشور فرهیخته‌های زیادی داریم، آن‌چه مهم است برنامه‌ریزی برای استفاده از وجود آن‌هاست. با نیروی انسانی کارآمد و یک برنامه مدون و منضبط می‌توان به موفقیت رسید. 

شرکت مس در مسیر توسعه ملی و بین‌المللی

دکتر سعدمحمدی خاطرنشان کرد:‌ ما در شرکت ملی صنایع مس ایران در تلاش هستیم با ارتقای سطح دانش پرسنل شرکت به مرزهای روز دانش دنیا، افزایش تولید و ارتقای جایگاه صنعت مس کشور در صنعت مس دنیا را با استفاده از تکنولوژی‌های برتر جهانی و کاهش قیمت تمام‌شده رقم بزنیم. به‌علاوه از این رهگذر بتوانیم سهم تولیدمان را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم و اشتغال‌زایی و افزایش صادرات را برای کشور به ارمغان بیاوریم. 

گفتنی است جایزه ملی مدیریت پروژه هر سال با هدف تشویق و ترغیب تیم‌های پروژه برای انجام خودارزیابی و شناخت نقاط قوت و زمینه‌های بهبود، حمایت از مدیریت پروژه حرفه‌ای در راه رسیدن به عملکردی متعالی، ایجاد فضای رقابتی سالم میان تیم‌های پروژه، شناسایی نمونه‌های برتر مدیریت پروژه در کشور و معرفی آن‌ها و دریافت گزارش بازخورد جامع از پروژه، نحوه مدیریت و نتایج آن توسط متقاضی برگزار می‌شود که امسال از میان 10 منتخب شرکت ملی صنایع مس ایران برای پروژه احداث کارخانجات اسید خود موفق به کسب گواهی تعهد به تعالی شد. 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family