• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طی چند ماه اخیر کنسانتره مولیبدن یکی از محصولات داغ بورس کالا بود که در مورد آن تقاضای فراوانی وجود داشت. در عین حال تولید این ماده معدنی در کشور با محدودیت مواجه است و با وجود اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کنسانتره مولیبدن است، اما میزان تولید آن در حدی نیست که بتواند تمام صنایع پایین‌دست را پوشش دهد. با این وجود تقاضای مولیبدن در بورس کالا بسیار بالا بود، اما این تقاضا در مهر ماه فروکش کرد.

به گزارش «اخبار فلزات»، مولیبدن طی چند ماه گذشته داغ‌ترین روزهای معاملات را در بورس کالا رقم زد؛ به‌طوری که برای هر تن کنسانتره مولیبدن در برخی از موارد بیش از 10 تن تقاضا وجود داشت. میانگین معاملات 6 ماهه ابتدای سال 1396 نشان می‌دهد که میزان تقاضای هر تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا حدود 6 تا 7 تن بود و بدین ترتیب، کنسانتره مولیبدن پرمتقاضی‌ترین کالا در بورس لقب گرفت. اما نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از متقاضیان این ماده معدنی اغلب نیازهای خود از بورس کالا را طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تأمین کردند و به‌نظر می‌رسد که تا مدتی نیاز به خرید کنسانتره مولیبدن از بورس کالا را نداشته باشند. بنابراین تب تقاضای مولیبدن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. البته همچنان نباید از این نکته غافل شد که ظرفیت صنایع پایین‌دستی مولیبدن بسیار بیشتر از تولید کنسانتره مولیبدن در کشور است و این یک عدم توازن بزرگ در زنجیره محسوب می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که عرضه و تقاضای مولیبدن در مهر ماه سال جاری تا حد زیادی به توازن نزدیک شده است.

در این رابطه نمودار 1 حاکی از آن است که طی مهر ماه سال 1396، حدود 560 تن کنسانتره مولیبدن از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 690 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز همانند چند ماه گذشته تمامی کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. روند کاهش تقاضای مولیبدن در بورس کالا از اواسط شهریور ماه آغاز شد و در مهر ماه کمترین میزان تقاضای کنسانتره مولیبدن را در بورس کالا شاهد بودیم. در معاملات مهر ماه تقاضای کنسانتره مولیبدن به‌ازای هر تن عرضه به کمتر از 2 تن رسیده است و بنابراین به‌نظر می‌رسد که با ادامه این روند و کاهش تقاضا، به‌زودی شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا باشیم.

                                               

البته ناگفته نماند که در سال‌های گذشته تا قبل از سال 1396، وضعیت عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن متفاوت بود و در برخی از موارد، عرضه‌های این ماده معدنی بدون متقاضی رینگ بورس کالا را ترک می‌کرد. بنابراین با به‌وجود آمدن وضعیت کنونی در عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن در بورس کالا، به‌نظر می‌رسد که بازار این ماده معدنی در حال بازگشت به وضع سابق خود است و در این رابطه باید بازار ماه‌های آینده کنسانتره مولیبدن را مورد بررسی قرار داد.

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family