• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طی چند ماه اخیر کنسانتره مولیبدن یکی از محصولات داغ بورس کالا بود که در مورد آن تقاضای فراوانی وجود داشت. در عین حال تولید این ماده معدنی در کشور با محدودیت مواجه است و با وجود اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کنسانتره مولیبدن است، اما میزان تولید آن در حدی نیست که بتواند تمام صنایع پایین‌دست را پوشش دهد. با این وجود تقاضای مولیبدن در بورس کالا بسیار بالا بود، اما این تقاضا در مهر ماه فروکش کرد.

به گزارش «اخبار فلزات»، مولیبدن طی چند ماه گذشته داغ‌ترین روزهای معاملات را در بورس کالا رقم زد؛ به‌طوری که برای هر تن کنسانتره مولیبدن در برخی از موارد بیش از 10 تن تقاضا وجود داشت. میانگین معاملات 6 ماهه ابتدای سال 1396 نشان می‌دهد که میزان تقاضای هر تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا حدود 6 تا 7 تن بود و بدین ترتیب، کنسانتره مولیبدن پرمتقاضی‌ترین کالا در بورس لقب گرفت. اما نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از متقاضیان این ماده معدنی اغلب نیازهای خود از بورس کالا را طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تأمین کردند و به‌نظر می‌رسد که تا مدتی نیاز به خرید کنسانتره مولیبدن از بورس کالا را نداشته باشند. بنابراین تب تقاضای مولیبدن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. البته همچنان نباید از این نکته غافل شد که ظرفیت صنایع پایین‌دستی مولیبدن بسیار بیشتر از تولید کنسانتره مولیبدن در کشور است و این یک عدم توازن بزرگ در زنجیره محسوب می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که عرضه و تقاضای مولیبدن در مهر ماه سال جاری تا حد زیادی به توازن نزدیک شده است.

در این رابطه نمودار 1 حاکی از آن است که طی مهر ماه سال 1396، حدود 560 تن کنسانتره مولیبدن از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 690 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز همانند چند ماه گذشته تمامی کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. روند کاهش تقاضای مولیبدن در بورس کالا از اواسط شهریور ماه آغاز شد و در مهر ماه کمترین میزان تقاضای کنسانتره مولیبدن را در بورس کالا شاهد بودیم. در معاملات مهر ماه تقاضای کنسانتره مولیبدن به‌ازای هر تن عرضه به کمتر از 2 تن رسیده است و بنابراین به‌نظر می‌رسد که با ادامه این روند و کاهش تقاضا، به‌زودی شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا باشیم.

                                               

البته ناگفته نماند که در سال‌های گذشته تا قبل از سال 1396، وضعیت عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن متفاوت بود و در برخی از موارد، عرضه‌های این ماده معدنی بدون متقاضی رینگ بورس کالا را ترک می‌کرد. بنابراین با به‌وجود آمدن وضعیت کنونی در عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن در بورس کالا، به‌نظر می‌رسد که بازار این ماده معدنی در حال بازگشت به وضع سابق خود است و در این رابطه باید بازار ماه‌های آینده کنسانتره مولیبدن را مورد بررسی قرار داد.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family