• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طی چند ماه اخیر کنسانتره مولیبدن یکی از محصولات داغ بورس کالا بود که در مورد آن تقاضای فراوانی وجود داشت. در عین حال تولید این ماده معدنی در کشور با محدودیت مواجه است و با وجود اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کنسانتره مولیبدن است، اما میزان تولید آن در حدی نیست که بتواند تمام صنایع پایین‌دست را پوشش دهد. با این وجود تقاضای مولیبدن در بورس کالا بسیار بالا بود، اما این تقاضا در مهر ماه فروکش کرد.

به گزارش «اخبار فلزات»، مولیبدن طی چند ماه گذشته داغ‌ترین روزهای معاملات را در بورس کالا رقم زد؛ به‌طوری که برای هر تن کنسانتره مولیبدن در برخی از موارد بیش از 10 تن تقاضا وجود داشت. میانگین معاملات 6 ماهه ابتدای سال 1396 نشان می‌دهد که میزان تقاضای هر تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا حدود 6 تا 7 تن بود و بدین ترتیب، کنسانتره مولیبدن پرمتقاضی‌ترین کالا در بورس لقب گرفت. اما نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از متقاضیان این ماده معدنی اغلب نیازهای خود از بورس کالا را طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تأمین کردند و به‌نظر می‌رسد که تا مدتی نیاز به خرید کنسانتره مولیبدن از بورس کالا را نداشته باشند. بنابراین تب تقاضای مولیبدن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. البته همچنان نباید از این نکته غافل شد که ظرفیت صنایع پایین‌دستی مولیبدن بسیار بیشتر از تولید کنسانتره مولیبدن در کشور است و این یک عدم توازن بزرگ در زنجیره محسوب می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که عرضه و تقاضای مولیبدن در مهر ماه سال جاری تا حد زیادی به توازن نزدیک شده است.

در این رابطه نمودار 1 حاکی از آن است که طی مهر ماه سال 1396، حدود 560 تن کنسانتره مولیبدن از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 690 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز همانند چند ماه گذشته تمامی کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. روند کاهش تقاضای مولیبدن در بورس کالا از اواسط شهریور ماه آغاز شد و در مهر ماه کمترین میزان تقاضای کنسانتره مولیبدن را در بورس کالا شاهد بودیم. در معاملات مهر ماه تقاضای کنسانتره مولیبدن به‌ازای هر تن عرضه به کمتر از 2 تن رسیده است و بنابراین به‌نظر می‌رسد که با ادامه این روند و کاهش تقاضا، به‌زودی شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا باشیم.

                                               

البته ناگفته نماند که در سال‌های گذشته تا قبل از سال 1396، وضعیت عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن متفاوت بود و در برخی از موارد، عرضه‌های این ماده معدنی بدون متقاضی رینگ بورس کالا را ترک می‌کرد. بنابراین با به‌وجود آمدن وضعیت کنونی در عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن در بورس کالا، به‌نظر می‌رسد که بازار این ماده معدنی در حال بازگشت به وضع سابق خود است و در این رابطه باید بازار ماه‌های آینده کنسانتره مولیبدن را مورد بررسی قرار داد.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family