• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طی چند ماه اخیر کنسانتره مولیبدن یکی از محصولات داغ بورس کالا بود که در مورد آن تقاضای فراوانی وجود داشت. در عین حال تولید این ماده معدنی در کشور با محدودیت مواجه است و با وجود اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کنسانتره مولیبدن است، اما میزان تولید آن در حدی نیست که بتواند تمام صنایع پایین‌دست را پوشش دهد. با این وجود تقاضای مولیبدن در بورس کالا بسیار بالا بود، اما این تقاضا در مهر ماه فروکش کرد.

به گزارش «اخبار فلزات»، مولیبدن طی چند ماه گذشته داغ‌ترین روزهای معاملات را در بورس کالا رقم زد؛ به‌طوری که برای هر تن کنسانتره مولیبدن در برخی از موارد بیش از 10 تن تقاضا وجود داشت. میانگین معاملات 6 ماهه ابتدای سال 1396 نشان می‌دهد که میزان تقاضای هر تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا حدود 6 تا 7 تن بود و بدین ترتیب، کنسانتره مولیبدن پرمتقاضی‌ترین کالا در بورس لقب گرفت. اما نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از متقاضیان این ماده معدنی اغلب نیازهای خود از بورس کالا را طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تأمین کردند و به‌نظر می‌رسد که تا مدتی نیاز به خرید کنسانتره مولیبدن از بورس کالا را نداشته باشند. بنابراین تب تقاضای مولیبدن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. البته همچنان نباید از این نکته غافل شد که ظرفیت صنایع پایین‌دستی مولیبدن بسیار بیشتر از تولید کنسانتره مولیبدن در کشور است و این یک عدم توازن بزرگ در زنجیره محسوب می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که عرضه و تقاضای مولیبدن در مهر ماه سال جاری تا حد زیادی به توازن نزدیک شده است.

در این رابطه نمودار 1 حاکی از آن است که طی مهر ماه سال 1396، حدود 560 تن کنسانتره مولیبدن از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 690 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز همانند چند ماه گذشته تمامی کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. روند کاهش تقاضای مولیبدن در بورس کالا از اواسط شهریور ماه آغاز شد و در مهر ماه کمترین میزان تقاضای کنسانتره مولیبدن را در بورس کالا شاهد بودیم. در معاملات مهر ماه تقاضای کنسانتره مولیبدن به‌ازای هر تن عرضه به کمتر از 2 تن رسیده است و بنابراین به‌نظر می‌رسد که با ادامه این روند و کاهش تقاضا، به‌زودی شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا باشیم.

                                               

البته ناگفته نماند که در سال‌های گذشته تا قبل از سال 1396، وضعیت عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن متفاوت بود و در برخی از موارد، عرضه‌های این ماده معدنی بدون متقاضی رینگ بورس کالا را ترک می‌کرد. بنابراین با به‌وجود آمدن وضعیت کنونی در عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن در بورس کالا، به‌نظر می‌رسد که بازار این ماده معدنی در حال بازگشت به وضع سابق خود است و در این رابطه باید بازار ماه‌های آینده کنسانتره مولیبدن را مورد بررسی قرار داد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family