• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طی چند ماه اخیر کنسانتره مولیبدن یکی از محصولات داغ بورس کالا بود که در مورد آن تقاضای فراوانی وجود داشت. در عین حال تولید این ماده معدنی در کشور با محدودیت مواجه است و با وجود اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کنسانتره مولیبدن است، اما میزان تولید آن در حدی نیست که بتواند تمام صنایع پایین‌دست را پوشش دهد. با این وجود تقاضای مولیبدن در بورس کالا بسیار بالا بود، اما این تقاضا در مهر ماه فروکش کرد.

به گزارش «اخبار فلزات»، مولیبدن طی چند ماه گذشته داغ‌ترین روزهای معاملات را در بورس کالا رقم زد؛ به‌طوری که برای هر تن کنسانتره مولیبدن در برخی از موارد بیش از 10 تن تقاضا وجود داشت. میانگین معاملات 6 ماهه ابتدای سال 1396 نشان می‌دهد که میزان تقاضای هر تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا حدود 6 تا 7 تن بود و بدین ترتیب، کنسانتره مولیبدن پرمتقاضی‌ترین کالا در بورس لقب گرفت. اما نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از متقاضیان این ماده معدنی اغلب نیازهای خود از بورس کالا را طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تأمین کردند و به‌نظر می‌رسد که تا مدتی نیاز به خرید کنسانتره مولیبدن از بورس کالا را نداشته باشند. بنابراین تب تقاضای مولیبدن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. البته همچنان نباید از این نکته غافل شد که ظرفیت صنایع پایین‌دستی مولیبدن بسیار بیشتر از تولید کنسانتره مولیبدن در کشور است و این یک عدم توازن بزرگ در زنجیره محسوب می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که عرضه و تقاضای مولیبدن در مهر ماه سال جاری تا حد زیادی به توازن نزدیک شده است.

در این رابطه نمودار 1 حاکی از آن است که طی مهر ماه سال 1396، حدود 560 تن کنسانتره مولیبدن از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 690 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز همانند چند ماه گذشته تمامی کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. روند کاهش تقاضای مولیبدن در بورس کالا از اواسط شهریور ماه آغاز شد و در مهر ماه کمترین میزان تقاضای کنسانتره مولیبدن را در بورس کالا شاهد بودیم. در معاملات مهر ماه تقاضای کنسانتره مولیبدن به‌ازای هر تن عرضه به کمتر از 2 تن رسیده است و بنابراین به‌نظر می‌رسد که با ادامه این روند و کاهش تقاضا، به‌زودی شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا باشیم.

                                               

البته ناگفته نماند که در سال‌های گذشته تا قبل از سال 1396، وضعیت عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن متفاوت بود و در برخی از موارد، عرضه‌های این ماده معدنی بدون متقاضی رینگ بورس کالا را ترک می‌کرد. بنابراین با به‌وجود آمدن وضعیت کنونی در عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن در بورس کالا، به‌نظر می‌رسد که بازار این ماده معدنی در حال بازگشت به وضع سابق خود است و در این رابطه باید بازار ماه‌های آینده کنسانتره مولیبدن را مورد بررسی قرار داد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family