• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سود خالص بیش از 167 میلیون دلاری شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام لهستان، در فصل سوم از سال 2017، به دلیل جهش قیمت مس در این دوره، حاصل شد. این رقم سود برای این مجموعه در مقایسه با دوره مشابه از سال گذشته، رشد 84 درصدی داشت. این در حالی است که تولید مس تصفیه شده این مجموعه از محل کنسانتره‌های تولیدی خود، با افت 3 درصدی نسبت به 9 ماهه نخست سال 2016 همراه بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام، یکی از تولیدکنندگان بزرگ مس در جهان، بنابر گزارش روز سه‌شنبه از عملکرد 3 ماهه سوم سال 2017، حدود 604 میلیون زلوتی لهستان سود خالص داشت که معادل بیش از 167 میلیون دلار بود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه از سال 2016 رشد 84 درصدی داشت که علت اصلی آن صعود قیمت مس طی فصل تابستان سال جاری بود. این معدن‌کار دولتی اعلام کرد که از دیگر عوامل رشد سود خالص این مجموعه لهستانی، آن است که زیان‌های وارد شده به واحد معدنی سیرا گوردا واقع در شیلی، دیگر تأثیر منفی بر نتایج اقتصادی این گروه معدنی ندارد؛ چرا که ارزش دارایی‌های خارجی این مجموعه به صفر کاهش یافت.

معدن مس سیرا گوردا، یکی از پروژه‌های خارجی شرکت کی.جی.اچ.ام است که در سال 2011 به مبلغ 2 میلیارد و 870 میلیون دلار کانادا (معادل 2 میلیارد و 250 میلیون دلار آمریکا) به عنوان بزرگترین ادغام خارجی این شرکت لهستانی، خریداری شد. شایان ذکر است که این شرکت معدنی، از آن سال تا 2016، دست به گریبان استخراج کانسنگ‌های پیچیده و هزینه‌های تولید بالا همزمان با افت متوالی قیمت مس بود. در نتیجه این امر، این شرکت دچار مشکلات و اختلالات قابل توجهی در خصوص واحدهای خارجی خود در سال‌های 2015 و 2016 شد.

نمودار 1، حجم تولید مس 3 ماهه نخست سال 2017 شرکت کی.جی.اچ.ام لهستان را با دوره مشابه از سال 2016 مقایسه می‌کند. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین سهم تولید مس این شرکت، در دست واحدهای معدنی لهستانی است که سهمی برابر با 80 درصد کل تولید این شرکت را در اختیار دارد. در مقایسه تولید مس واحدهای داخلی و خارجی این مجموعه این نکته حایز اهمیت است که واحدهای داخلی در سال جاری، حجم تولید خود را ثابت نگه داشتند، در حالی که واحدهای بین‌المللی به استثنای سیرا گوردا، با کاهش حجم تولید روبه‌رو شدند. میزان کاهش تولید مس این واحدها، طی 9 ماهه نخست سال جاری، حدودا برابر با 12 درصد نسبت به دوره مشابه از سال 2016 بود. گفتنی است که تولید مس واحد سیرا گوردا، رشد 6 درصدی را در این دوره تجربه کرد.

                                                 

بر اساس گزارش این شرکت لهستانی، درآمد این مجموعه طی فصل تابستان، رشد 2 درصدی نسبت به فصل تابستان سال گذشته داشت که برابر با 4 میلیارد و 770 میلیون زلوتی بود. بخشی از افزایش 33 درصدی قیمت مس در این دوره که عامل رشد درآمدهای این شرکت معدنی بود، با افزایش موجودی انبارهای این شرکت در آغاز فصل چهارم، تعدیل شد. به طور کلی، تولید مس تصفیه شده شرکت کی.جی.اچ.ام از کنسانتره‌های تولیدی خود شرکت، طی 9 ماهه نخست سال جاری، برابر با 273 هزار تن بود که در مقایسه با سال 2016، افت 3 درصدی داشت. تولید مس تصفیه شده از محل کنسانتره‌های تولیدی داخل مجموعه، برابر با 401 هزار تن پیش‌بینی شده بود.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family