• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سود خالص بیش از 167 میلیون دلاری شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام لهستان، در فصل سوم از سال 2017، به دلیل جهش قیمت مس در این دوره، حاصل شد. این رقم سود برای این مجموعه در مقایسه با دوره مشابه از سال گذشته، رشد 84 درصدی داشت. این در حالی است که تولید مس تصفیه شده این مجموعه از محل کنسانتره‌های تولیدی خود، با افت 3 درصدی نسبت به 9 ماهه نخست سال 2016 همراه بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام، یکی از تولیدکنندگان بزرگ مس در جهان، بنابر گزارش روز سه‌شنبه از عملکرد 3 ماهه سوم سال 2017، حدود 604 میلیون زلوتی لهستان سود خالص داشت که معادل بیش از 167 میلیون دلار بود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه از سال 2016 رشد 84 درصدی داشت که علت اصلی آن صعود قیمت مس طی فصل تابستان سال جاری بود. این معدن‌کار دولتی اعلام کرد که از دیگر عوامل رشد سود خالص این مجموعه لهستانی، آن است که زیان‌های وارد شده به واحد معدنی سیرا گوردا واقع در شیلی، دیگر تأثیر منفی بر نتایج اقتصادی این گروه معدنی ندارد؛ چرا که ارزش دارایی‌های خارجی این مجموعه به صفر کاهش یافت.

معدن مس سیرا گوردا، یکی از پروژه‌های خارجی شرکت کی.جی.اچ.ام است که در سال 2011 به مبلغ 2 میلیارد و 870 میلیون دلار کانادا (معادل 2 میلیارد و 250 میلیون دلار آمریکا) به عنوان بزرگترین ادغام خارجی این شرکت لهستانی، خریداری شد. شایان ذکر است که این شرکت معدنی، از آن سال تا 2016، دست به گریبان استخراج کانسنگ‌های پیچیده و هزینه‌های تولید بالا همزمان با افت متوالی قیمت مس بود. در نتیجه این امر، این شرکت دچار مشکلات و اختلالات قابل توجهی در خصوص واحدهای خارجی خود در سال‌های 2015 و 2016 شد.

نمودار 1، حجم تولید مس 3 ماهه نخست سال 2017 شرکت کی.جی.اچ.ام لهستان را با دوره مشابه از سال 2016 مقایسه می‌کند. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین سهم تولید مس این شرکت، در دست واحدهای معدنی لهستانی است که سهمی برابر با 80 درصد کل تولید این شرکت را در اختیار دارد. در مقایسه تولید مس واحدهای داخلی و خارجی این مجموعه این نکته حایز اهمیت است که واحدهای داخلی در سال جاری، حجم تولید خود را ثابت نگه داشتند، در حالی که واحدهای بین‌المللی به استثنای سیرا گوردا، با کاهش حجم تولید روبه‌رو شدند. میزان کاهش تولید مس این واحدها، طی 9 ماهه نخست سال جاری، حدودا برابر با 12 درصد نسبت به دوره مشابه از سال 2016 بود. گفتنی است که تولید مس واحد سیرا گوردا، رشد 6 درصدی را در این دوره تجربه کرد.

                                                 

بر اساس گزارش این شرکت لهستانی، درآمد این مجموعه طی فصل تابستان، رشد 2 درصدی نسبت به فصل تابستان سال گذشته داشت که برابر با 4 میلیارد و 770 میلیون زلوتی بود. بخشی از افزایش 33 درصدی قیمت مس در این دوره که عامل رشد درآمدهای این شرکت معدنی بود، با افزایش موجودی انبارهای این شرکت در آغاز فصل چهارم، تعدیل شد. به طور کلی، تولید مس تصفیه شده شرکت کی.جی.اچ.ام از کنسانتره‌های تولیدی خود شرکت، طی 9 ماهه نخست سال جاری، برابر با 273 هزار تن بود که در مقایسه با سال 2016، افت 3 درصدی داشت. تولید مس تصفیه شده از محل کنسانتره‌های تولیدی داخل مجموعه، برابر با 401 هزار تن پیش‌بینی شده بود.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family