• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سود خالص بیش از 167 میلیون دلاری شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام لهستان، در فصل سوم از سال 2017، به دلیل جهش قیمت مس در این دوره، حاصل شد. این رقم سود برای این مجموعه در مقایسه با دوره مشابه از سال گذشته، رشد 84 درصدی داشت. این در حالی است که تولید مس تصفیه شده این مجموعه از محل کنسانتره‌های تولیدی خود، با افت 3 درصدی نسبت به 9 ماهه نخست سال 2016 همراه بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام، یکی از تولیدکنندگان بزرگ مس در جهان، بنابر گزارش روز سه‌شنبه از عملکرد 3 ماهه سوم سال 2017، حدود 604 میلیون زلوتی لهستان سود خالص داشت که معادل بیش از 167 میلیون دلار بود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه از سال 2016 رشد 84 درصدی داشت که علت اصلی آن صعود قیمت مس طی فصل تابستان سال جاری بود. این معدن‌کار دولتی اعلام کرد که از دیگر عوامل رشد سود خالص این مجموعه لهستانی، آن است که زیان‌های وارد شده به واحد معدنی سیرا گوردا واقع در شیلی، دیگر تأثیر منفی بر نتایج اقتصادی این گروه معدنی ندارد؛ چرا که ارزش دارایی‌های خارجی این مجموعه به صفر کاهش یافت.

معدن مس سیرا گوردا، یکی از پروژه‌های خارجی شرکت کی.جی.اچ.ام است که در سال 2011 به مبلغ 2 میلیارد و 870 میلیون دلار کانادا (معادل 2 میلیارد و 250 میلیون دلار آمریکا) به عنوان بزرگترین ادغام خارجی این شرکت لهستانی، خریداری شد. شایان ذکر است که این شرکت معدنی، از آن سال تا 2016، دست به گریبان استخراج کانسنگ‌های پیچیده و هزینه‌های تولید بالا همزمان با افت متوالی قیمت مس بود. در نتیجه این امر، این شرکت دچار مشکلات و اختلالات قابل توجهی در خصوص واحدهای خارجی خود در سال‌های 2015 و 2016 شد.

نمودار 1، حجم تولید مس 3 ماهه نخست سال 2017 شرکت کی.جی.اچ.ام لهستان را با دوره مشابه از سال 2016 مقایسه می‌کند. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین سهم تولید مس این شرکت، در دست واحدهای معدنی لهستانی است که سهمی برابر با 80 درصد کل تولید این شرکت را در اختیار دارد. در مقایسه تولید مس واحدهای داخلی و خارجی این مجموعه این نکته حایز اهمیت است که واحدهای داخلی در سال جاری، حجم تولید خود را ثابت نگه داشتند، در حالی که واحدهای بین‌المللی به استثنای سیرا گوردا، با کاهش حجم تولید روبه‌رو شدند. میزان کاهش تولید مس این واحدها، طی 9 ماهه نخست سال جاری، حدودا برابر با 12 درصد نسبت به دوره مشابه از سال 2016 بود. گفتنی است که تولید مس واحد سیرا گوردا، رشد 6 درصدی را در این دوره تجربه کرد.

                                                 

بر اساس گزارش این شرکت لهستانی، درآمد این مجموعه طی فصل تابستان، رشد 2 درصدی نسبت به فصل تابستان سال گذشته داشت که برابر با 4 میلیارد و 770 میلیون زلوتی بود. بخشی از افزایش 33 درصدی قیمت مس در این دوره که عامل رشد درآمدهای این شرکت معدنی بود، با افزایش موجودی انبارهای این شرکت در آغاز فصل چهارم، تعدیل شد. به طور کلی، تولید مس تصفیه شده شرکت کی.جی.اچ.ام از کنسانتره‌های تولیدی خود شرکت، طی 9 ماهه نخست سال جاری، برابر با 273 هزار تن بود که در مقایسه با سال 2016، افت 3 درصدی داشت. تولید مس تصفیه شده از محل کنسانتره‌های تولیدی داخل مجموعه، برابر با 401 هزار تن پیش‌بینی شده بود.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family