• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سود خالص بیش از 167 میلیون دلاری شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام لهستان، در فصل سوم از سال 2017، به دلیل جهش قیمت مس در این دوره، حاصل شد. این رقم سود برای این مجموعه در مقایسه با دوره مشابه از سال گذشته، رشد 84 درصدی داشت. این در حالی است که تولید مس تصفیه شده این مجموعه از محل کنسانتره‌های تولیدی خود، با افت 3 درصدی نسبت به 9 ماهه نخست سال 2016 همراه بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام، یکی از تولیدکنندگان بزرگ مس در جهان، بنابر گزارش روز سه‌شنبه از عملکرد 3 ماهه سوم سال 2017، حدود 604 میلیون زلوتی لهستان سود خالص داشت که معادل بیش از 167 میلیون دلار بود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه از سال 2016 رشد 84 درصدی داشت که علت اصلی آن صعود قیمت مس طی فصل تابستان سال جاری بود. این معدن‌کار دولتی اعلام کرد که از دیگر عوامل رشد سود خالص این مجموعه لهستانی، آن است که زیان‌های وارد شده به واحد معدنی سیرا گوردا واقع در شیلی، دیگر تأثیر منفی بر نتایج اقتصادی این گروه معدنی ندارد؛ چرا که ارزش دارایی‌های خارجی این مجموعه به صفر کاهش یافت.

معدن مس سیرا گوردا، یکی از پروژه‌های خارجی شرکت کی.جی.اچ.ام است که در سال 2011 به مبلغ 2 میلیارد و 870 میلیون دلار کانادا (معادل 2 میلیارد و 250 میلیون دلار آمریکا) به عنوان بزرگترین ادغام خارجی این شرکت لهستانی، خریداری شد. شایان ذکر است که این شرکت معدنی، از آن سال تا 2016، دست به گریبان استخراج کانسنگ‌های پیچیده و هزینه‌های تولید بالا همزمان با افت متوالی قیمت مس بود. در نتیجه این امر، این شرکت دچار مشکلات و اختلالات قابل توجهی در خصوص واحدهای خارجی خود در سال‌های 2015 و 2016 شد.

نمودار 1، حجم تولید مس 3 ماهه نخست سال 2017 شرکت کی.جی.اچ.ام لهستان را با دوره مشابه از سال 2016 مقایسه می‌کند. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین سهم تولید مس این شرکت، در دست واحدهای معدنی لهستانی است که سهمی برابر با 80 درصد کل تولید این شرکت را در اختیار دارد. در مقایسه تولید مس واحدهای داخلی و خارجی این مجموعه این نکته حایز اهمیت است که واحدهای داخلی در سال جاری، حجم تولید خود را ثابت نگه داشتند، در حالی که واحدهای بین‌المللی به استثنای سیرا گوردا، با کاهش حجم تولید روبه‌رو شدند. میزان کاهش تولید مس این واحدها، طی 9 ماهه نخست سال جاری، حدودا برابر با 12 درصد نسبت به دوره مشابه از سال 2016 بود. گفتنی است که تولید مس واحد سیرا گوردا، رشد 6 درصدی را در این دوره تجربه کرد.

                                                 

بر اساس گزارش این شرکت لهستانی، درآمد این مجموعه طی فصل تابستان، رشد 2 درصدی نسبت به فصل تابستان سال گذشته داشت که برابر با 4 میلیارد و 770 میلیون زلوتی بود. بخشی از افزایش 33 درصدی قیمت مس در این دوره که عامل رشد درآمدهای این شرکت معدنی بود، با افزایش موجودی انبارهای این شرکت در آغاز فصل چهارم، تعدیل شد. به طور کلی، تولید مس تصفیه شده شرکت کی.جی.اچ.ام از کنسانتره‌های تولیدی خود شرکت، طی 9 ماهه نخست سال جاری، برابر با 273 هزار تن بود که در مقایسه با سال 2016، افت 3 درصدی داشت. تولید مس تصفیه شده از محل کنسانتره‌های تولیدی داخل مجموعه، برابر با 401 هزار تن پیش‌بینی شده بود.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family