• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سود خالص بیش از 167 میلیون دلاری شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام لهستان، در فصل سوم از سال 2017، به دلیل جهش قیمت مس در این دوره، حاصل شد. این رقم سود برای این مجموعه در مقایسه با دوره مشابه از سال گذشته، رشد 84 درصدی داشت. این در حالی است که تولید مس تصفیه شده این مجموعه از محل کنسانتره‌های تولیدی خود، با افت 3 درصدی نسبت به 9 ماهه نخست سال 2016 همراه بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت معدنی کی.جی.اچ.ام، یکی از تولیدکنندگان بزرگ مس در جهان، بنابر گزارش روز سه‌شنبه از عملکرد 3 ماهه سوم سال 2017، حدود 604 میلیون زلوتی لهستان سود خالص داشت که معادل بیش از 167 میلیون دلار بود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه از سال 2016 رشد 84 درصدی داشت که علت اصلی آن صعود قیمت مس طی فصل تابستان سال جاری بود. این معدن‌کار دولتی اعلام کرد که از دیگر عوامل رشد سود خالص این مجموعه لهستانی، آن است که زیان‌های وارد شده به واحد معدنی سیرا گوردا واقع در شیلی، دیگر تأثیر منفی بر نتایج اقتصادی این گروه معدنی ندارد؛ چرا که ارزش دارایی‌های خارجی این مجموعه به صفر کاهش یافت.

معدن مس سیرا گوردا، یکی از پروژه‌های خارجی شرکت کی.جی.اچ.ام است که در سال 2011 به مبلغ 2 میلیارد و 870 میلیون دلار کانادا (معادل 2 میلیارد و 250 میلیون دلار آمریکا) به عنوان بزرگترین ادغام خارجی این شرکت لهستانی، خریداری شد. شایان ذکر است که این شرکت معدنی، از آن سال تا 2016، دست به گریبان استخراج کانسنگ‌های پیچیده و هزینه‌های تولید بالا همزمان با افت متوالی قیمت مس بود. در نتیجه این امر، این شرکت دچار مشکلات و اختلالات قابل توجهی در خصوص واحدهای خارجی خود در سال‌های 2015 و 2016 شد.

نمودار 1، حجم تولید مس 3 ماهه نخست سال 2017 شرکت کی.جی.اچ.ام لهستان را با دوره مشابه از سال 2016 مقایسه می‌کند. همانطور که مشاهده می‌شود، بیشترین سهم تولید مس این شرکت، در دست واحدهای معدنی لهستانی است که سهمی برابر با 80 درصد کل تولید این شرکت را در اختیار دارد. در مقایسه تولید مس واحدهای داخلی و خارجی این مجموعه این نکته حایز اهمیت است که واحدهای داخلی در سال جاری، حجم تولید خود را ثابت نگه داشتند، در حالی که واحدهای بین‌المللی به استثنای سیرا گوردا، با کاهش حجم تولید روبه‌رو شدند. میزان کاهش تولید مس این واحدها، طی 9 ماهه نخست سال جاری، حدودا برابر با 12 درصد نسبت به دوره مشابه از سال 2016 بود. گفتنی است که تولید مس واحد سیرا گوردا، رشد 6 درصدی را در این دوره تجربه کرد.

                                                 

بر اساس گزارش این شرکت لهستانی، درآمد این مجموعه طی فصل تابستان، رشد 2 درصدی نسبت به فصل تابستان سال گذشته داشت که برابر با 4 میلیارد و 770 میلیون زلوتی بود. بخشی از افزایش 33 درصدی قیمت مس در این دوره که عامل رشد درآمدهای این شرکت معدنی بود، با افزایش موجودی انبارهای این شرکت در آغاز فصل چهارم، تعدیل شد. به طور کلی، تولید مس تصفیه شده شرکت کی.جی.اچ.ام از کنسانتره‌های تولیدی خود شرکت، طی 9 ماهه نخست سال جاری، برابر با 273 هزار تن بود که در مقایسه با سال 2016، افت 3 درصدی داشت. تولید مس تصفیه شده از محل کنسانتره‌های تولیدی داخل مجموعه، برابر با 401 هزار تن پیش‌بینی شده بود.

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family