• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

مدیر سرمایه گذاری و سهام شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه گفت: اخیرا ۳۰ میلیارد تومان در اختیار بازارگردان قرار گرفته تا بازارگردانی سهم فعال‌تر شده و قوی‌تر عمل کند.

 

به گزارش اخبارفلزات به نقل از بورس نیوز، در چند هفته اخیر تقریبا تمام سهم‌های بازار ریزش قیمت داشتند. "سرچشمه" هم در ۵ هفته اخیر افت قیمت بیش از ۳۰ درصدی داشته است. حال آنکه با توجه به وضعیت سرمایه گذاری‌های این شرکت و سود حاصل از واگذاری سهام در سال جاری، رشد قیمت جهانی مس و طرح های توسعه ای در دست انجام، افت قیمت این سهم به لحاظ تحلیلی منطقی به نظر نمی‌رسد.
"سرچشمه" در ۶ ماهه حدود ۱۶۰ میلیارد تومان سود محقق کرده و با توجه به ارزش NAV سهم، برای سرمایه گذاری جذاب به نظر می رسد.

علیرضا اسدی کرم مدیر امور سرمایه گذاری، مجامع و سهام شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در پاسخ به این سوال که "آیا حمایتی از سهم انجام خواهد شد یا نه" بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت "سرچشمه" در حال حاضر خیلی کمتر از ارزش ذاتی سهم می باشد و با عنایت و حمایت دکتر سعد محمدی مدیر عامل محترم شرکت ملی صنایع مس ایران مقرر شده برخی شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی صنایع مس، در سهام شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه سرمایه گذاری کنند. با ورود شرکت‌های زیرمجموعه "فملی" به سهم "سرچشمه"، تقاضای این سهم افزایش داشته و احتمالا قیمت سهم در روز های آینده روند بهتری داشته و به ارزش واقعی خودنزدیک خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این، "سرچشمه" بازارگردان داشته و این بازارگردان به علت محدودیت منابع پولی، فعالیت کم حجمی داشت. ولی اخیرا ۳۰ میلیارد تومان در اختیار بازارگردان قرار گرفته تا بازارگردانی سهم فعال تر شده و قوی تر عمل کند.

اسدی کرم در ادامه گفتگو در رابطه با تاثیر افزایش نرخ ارز و قیمت جهانی مس بر سودآوری این شرکت گفت: افزایش قیمت جهانی مس روی شرکت‌های تولیدکننده مس، اثر مثبت دارد و از آنجا که این شرکت، بیشتر پیمانکار پروژه های مربوط به شرکت های تولیدکننده مس است، بنابراین می توان انتظار داشت با افزایش درآمد این شرکت‌ها، مبلغ قرارداد های سرچشمه هم افزایش یابد.

مدیر امور سرمایه گذاری های "سرچشمه" با اشاره به اوضاع مساعد سرمایه گذاری های این شرکت، اظهار کرد: در سال جاری از محل سرمایه گذاری‌ها در بازار سرمایه، سود ۱۶۰ میلیارد تومانی شناسایی کرده ایم و ضمنا سبد سرمایه گذاری‌های بورسی "سرچشمه" هم متنوع تر شده است. حجم سرمایه گذاری‌های بورسی هم افزایش داشته و حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کرده ایم. با این شرایط اگر بازار سرمایه وضعیت خوبی داشته باشد، قطعا سود خوبی هم شناسایی خواهد شد.

وی در خاتمه در مورد برنامه های آتی این شرکت گفت: "سرچشمه" چند طرح توسعه ای مشترک با "فملی" در دست انجام دارد و سود انباشته شرکت، صرف اجرای این پروژه‌ها خواهد شد. این پروژه‌ها، پروژه‌های سنگینی است که در ۲ تا ۳ سال آینده به بهره برداری خواهند رسید و بعد از بهره برداری، تاثیر قابل ملاحظه ای هم بر رشد سودآوری "سرچشمه" خواهد داشت. همچنین در آینده نزدیک عرضه اولیه صنایع مس افق را در بازار سرمایه داریم که آن هم برای سرچشمه سود خوبی به همراه خواهد داشت. بعلاوه با یکی از تامین سرمایه های بزرگ کشور نیز برای پذیرش و عرضه شرکت سرمایه گذاری راهیان سهام نیز در حال مذاکره هستیم. ضمن اینکه سرچشمه مالک ۱۰ درصد آرین ماهتاب گستر نیز هست و با سایر سهامداران شرکت آرین ماهتاب گستر جهت عرضه اولیه این شرکت درحال رایزنی هستیم و به نتایج خوبی هم رسیده ایم. ورود آرین ماهتاب گستر به بازار سرمایه، اثر بسیارمثبتی بر NAV "سرچشمه" خواهد داشت.

     

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family