• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: عدم نظارت و مدیریت صحیح وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اعطای پروانه‌های تأسیس و بهره‌برداری به ویژه در بخش‌های پایین‌دستی صنعت مس، سبب شده تا ایران با مازاد ظرفیت تولید مفتول مسی روبه‌رو شود. ظرفیت 700 هزار تنی مفتول مسی در حالی طی سال‌های اخیر در کشور پدیدار شده که هدف سند چشم‌انداز 1404 برای تولید کاتد مس کشور، برابر با 450 هزار تن رقم خورده است.

به گزارش اخبار فلزات، بر اساس گزارش بانک اطلاعاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت (به‌روزرسانی تاریخ 30 مهر 1396)، در حال حاضر 26 واحد تولیدکننده مفتول مسی در کشور وجود دارند که مجموع ظرفیت ثبت شده برای آن‌ها بالغ بر 700 هزار تن است. از این میان، 8 شرکت بزرگ بیش از 80 درصد ظرفیت تولید مفتول مسی ایران را در دست دارند. این در حالی است که در سال 2009، ظرفیت تولید مفتول مسی در کشور، بالغ بر 200 هزار تن بود و بیشترین میزان ظرفیت به شرکت ملی صنایع مس ایران تعلق گرفت که تولید مفتول خود را از اردیبهشت سال 1365 (ماه مِی سال 1986) آغاز کرد. نمودار 1، روند ظرفیت مفتول مسی ایران را برای سا‌ل‌های 2009 تا 2016 نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده می‌شود، افزایش ظرفیت مفتول ایران در سال 2010 نیز روند قابل قبولی داشت و با به بهره‌برداری رسیدن 2 واحد جدید، مجموع ظرفیت فعال به حدود 210 هزار تن رسید؛ اما در سال 2011 و با هجوم سرمایه‌گذاری به بخش مفتول (از صنعت مس)، تعداد کل واحدهای قابل بهره‌برداری به 20 واحد برسد و مجموع ظرفیت‌شان به طور قابل توجهی افزایش یابد. علاوه بر سطوح بالای قیمتی مس در بازارهای جهانی (متوسط قیمت در سال 2011، بیش از 8 هزار و 800 دلار بر تن بود)، ارزان‌فروشی کاتد در بورس کالای کشور نیز عامل رشد ظرفیت بود. بهره‌برداری از شرکت دنیای مس کاشان با ظرفیت 150 هزار تن، یکی از عوامل رشد قابل توجه ظرفیت تولید در این سال بود.

                                                     

چون تولید مفتول نسبت به تقاضای این نیمه‌ساخته در کشور مازاد ظرفیت دارد، طی سال‌های 2012 تا 2016، روند افزایش ظرفیت عملا متوقف شد و این روند به خوبی در نمودار 1 قابل مشاهده است. با این حال، در اواخر سال 2016، بخشی از پروژه مفتول مسی گیل‌راد شمال به بهره‌برداری رسید و بخش دیگری از این پروژه همچنان در دست اجرا است. مجموع ظرفیت پروژه گیل‌راد، چه بخش بهره‌برداری شده و چه بخش در دست اجرا، با توجه به جواز تأسیس وزارت صنعت، معدن و تجارت، برابر با 150 هزار تن است. گفتنی است که تقاضا و تولید مفتول مسی در ایران، رقمی بسیار کمتر از ظرفیت 700 هزار تنی است و به جرأت می‌توان گفت که ایران از مازاد 600 هزار تنی ظرفیت در بخش مفتول از نیمه‌ساخته‌های مسی رنج می‌برد.

اما با وجود این مازاد ظرفیت تولید مفتول در ایران، 4 پروژه دیگر نیز با مجموع ظرفیت 101 هزار و 500 تن در دست اجرا است. از این 4 پروژه، 2 پروژه آلومینیوم رادپرشیا و گیل‌راد شمال، پیش از سال 2009 جواز تأسیس خود را دریافت کردند که از جمله دلایل تأخیر در عدم بهره‌برداری از این پروژه‌ها، تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بود. شرکت دنیای مس کاشان نیز در سال 2011 جواز تأسیسی برای افزایش ظرفیت تولید مفتول مسی خود از وزارتخانه دریافت کرد که همچنان به بهره‌برداری نرسیده است. نهایتا در سال 2011، جواز تأسیس دیگری جهت احداث واحد تولید مفتول مسی به شرکت تعاونی صنایع مس عالم نگار گیتی زاینده‌رود اعطا شد که پیشرفت چندانی نداشت و عملا متوقف مانده است. عدم پیشرفت این پروژه، نه‌تنها به دلیل مازاد ظرفیت تولید مفتول مسی در ایران، بلکه به سبب افت متوالی قیمت مس از سال 2011 تا 2016 نیز بود.

یکی از امیدواری‌های تولیدکنندگان محصولات نیمه‌ساخته در صنعت مس (به ویژه مفتول مسی که از پریمیوم کمتری نسبت به سایر محصولات این دسته برخوردار است)، افزایش قیمت مس است. در نتیجه، سقوط متوالی قیمت در بازه 5 ساله از 2011 تا 2016، نه‌تنها از حاشیه سود تولیدکنندگان نیمه‌ساخته‌های مسی کاست، بلکه رغبت سرمایه‌گذاری در ظرفیت این دسته از محصولات را نیز کاهش داد. وجود مازاد 600 هزار تنی ظرفیت تولید مفتول مسی، به معنای هدررفت سرمایه‌های داخلی است؛ در حالی که  می‌شد از این سرمایه‌ها در صنایع دیگر  یا برای بهبود ساختار اقتصادی کشور استفاده کرد. اما با این حال، هنوز هم برای جلوگیری از رشد قارچ‌گونه ظرفیت‌های بلااستفاده در کشور دیر نیست.

در حال حاضر حلقه مفقوده نظام اقتصادی صنعت کشور، نظارت و مدیریت صحیح وزارت صنعت، معدن و تجارت است. هجوم سرمایه‌گذاری‌ها در بخش مفتول مسی ایران در حالی به وقوع پیوست که نه‌تنها آمار مصرف در گذشته، چنین نیازی را نشان نمی‌دهد، بلکه بر اساس سند چشم‌انداز 1404 دولت، تحقق هدف 450 هزار تنی تولید داخلی کاتد نیز قادر به تأمین نیاز ماده اولیه این بخش از صنعت پایین‌دستی نخواهد بود. درنتیجه می‌توان ادعا کرد که چنین روندی، غیرکارشناسانه و بدون بررسی وضعیت صنعت و بازار داخل صورت گرفته است. امید است که عنایت دولت به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت به مطالعات کارشناسانه صورت گرفته در خصوص بازار داخلی، سبب جلوگیری از روند نادرست افزایش ظرفیت شود.

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family