• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس گفت: «با راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد تا پایان سال جاری و با خاموشی دودکش‌های ذوب سرچشمه بعد از 36 سال صنعت مس به صنعتی سبز تبدیل خواهد شد.»

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مس پرس، جلسه بررسی آخرین پیشرفت طرح‌های توسعه‌ای مجتمع مس سرچشمه با حضور «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس مهندس «علی محمدی» عضو هیأت‌مدیره و مجریان طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس با هدف رفع مشکلات طرح‌های توسعه‌ای صبح امروز در مجتمع مس سرچشمه برگزار شد. در این جلسه وضعیت طرح احداث کارخانجات اسید در سرچشمه و خاتون‌آباد، پروژه معدن و تغلیظ دره زار، پروژه‌های توسعه ذوب و پروژه‌های توسعه و نوسازی معدن و لیچینگ مجتمع مس سرچشمه مورد بررسی قرار گرفت.

تولید 143 هزار تن کنسانتره از معدن مس دره‌زار
بر اساس این گزارش، طرح احداث کارخانه تغلیظ مس دره‌زار جهت تولید 143 هزار تن کنسانتره مس با عیار متوسط 26 درصد در سال از مهم‌ترین پروژه‌های توسعه‌ای شرکت مس در مجتمع مس سرچشمه است. در حال حاضر، این پروژه پیشرفتی 24 درصد دارد و به گفته «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس، تغلیظ دره‌زار و درآلو تا سال 99 باید کنسانتره کارخانه ذوب سرچشمه را تأمین کنند؛ چراکه با راه‌اندازی کارخانه ذوب سونگون در سال 1399 مجتمع مس سرچشمه دیگر نمی‌تواند روی کنسانتره مجتمع مس سونگون حساب کند. وی افزود: «بنابراین، در گام نخست پروژه معدن و کارخانه تغلیظ درآلو و سپس کارخانه تغلیظ دره‌زار باید تا سال 99 راه‌اندازی شود تا جایگزین کنسانتره مجتمع مس سونگون شود.»

بهره‌وری آب در سرچشمه بازهم افزایش می یابد
همچنین در این جلسه آخرین وضعیت پیشرفت پروژه افزایش ظرفیت تیکنر‌های باطله مجتمع مس سرچشمه مورد بررسی قرار گرفت. افزایش ظرفیت تیکنر‌های باطله مجتمع مس که با هدف کاهش برداشت آب از منابع آب زیرزمینی و مصرف کمتر آهک، مواد شیمیایی و انرژی در فرایند تغلیظ و به‌تبع آن کاهش آلایندگی در مجتمع مس سرچشمه به کار گرفته‌شده‌اند تاکنون پیشرفت واقعی 86 درصدی داشته است. مهندس «علی محمدی» عضو هیأت‌مدیره شرکت مس درباره اهمیت این پروژه گفت: «این پروژه با توجه به رویکرد شرکت مس در خصوص افزایش ظرفیت تولید کنسانتره در حال پیگیری است.» وی تصریح کرد: «آب در کارخانجات تغلیظ از اهمیتی حیاتی برخوردار است و همچنین با توجه به کم‌آبی استان کرمان پروژه افزایش ظرفیت تیکنرهای باطله به‌منظور بازیابی بیشتر آب در مجتمع مس سرچشمه در حال انجام است.»
مهندس «حسن محمودآبادی» مجری پروژه افزایش ظرفیت تیکنر‌های باطله مجتمع سرچشمه گفت: «نکته مهم در این پروژه تغییر فرایند بازیابی آب در این پروژه است به‌طوری‌که در تیکنرهای قبلی ظرفیت این تیکنرها 550 تن بر ساعت است ولی با انجام اصلاحات در این تکنولوژی ظرفیت اسمی آن به 1460 تن و واقعی 1060 تن افزایش یافته است؛ بنابراین با اجرای کامل این پروژه می‌توان انتظار داشت که بازیابی آب در تیکنرهای مجتمع سرچشمه به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت.»

صنعت مس تا پایان 97 سبز می‌شود
بر اساس این گزارش، تا پایان خردادماه 1397 کارخانه اسید سرچشمه با ظرفیت 610 هزار تن اسید در سال پیشرفتی 74 درصدی و احداث کارخانه تولید اسیدسولفوریک خاتون‌آباد با ظرفیت تولید 600 هزار تن اسید در سال پیشرفتی 57 درصدی داشته است. «محمدرضا سرحدی» مجری احداث کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد در این جلسه درباره وضعیت این پروژه گفت: «به‌دلیل راه‌اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه و ضرورت پالایش گازهای خروجی از ذوب سرچشمه احداث کارخانه اسیدسولفوریک در مجتمع مس سرچشمه با سرعت بیشتری در حال پیگیری است. وی افزود: «این پروژه هم‌اکنون پیشرفتی 74 درصدی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آذرماه 1397 راه‌اندازی شود.»
مدیرعامل شرکت مس هم با تأکید بر فرایند سبز شدن صنعت مس گفت: «با راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد تا پایان سال جاری و با خاموشی دودکش‌های ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد بعد از 36 سال صنعت مس به صنعتی سبز تبدیل خواهد شد.»

بهینه‌سازی مصرف ذوب با اصلاح‌ کنورتورها
در ادامه این جلسه، گزارش پروژه‌های توسعه ذوب مجتمع مس سرچشمه شامل پروژه کوره‌های آندی و چرخ‌های ریخته‌گری، انتقال گازهای خروجی کنورترهای ذوب، غنی‌سازی اکسیژن برای کوره‌های کنورتر، پمپ‌های اضطراری بویلر، سرد کردن سرباره، پمپ‌های آب برگشتی از چرخ ریخته‌گری و آخرین وضعیت طرح تغییر تکنولوژی ذوب سرچشمه از ریورب به فلش که در سال گذشته به بهره‌برداری رسید مورد بررسی قرار گرفت.
مهندس «حسین آخوندی» مجری طرح توسعه ذوب سرچشمه در این جلسه درباره آخرین وضعیت پیشرفت طرح انتقال گازهای خروجی کنورترهای ذوب گفت: «کاهش انتشار گاز SO2 و غبار از مهم‌ترین اهداف این طرح و با اجرای این طرح، کاهش توقفات و خرابی تجهیزات، افزایش راندمان و بهینه‌سازی مصرف کمک ذوب را نیز به‌دنبال خواهیم داشت.» وی افزود: «تاکنون این پروژه بیش از 98 درصد پیشرفت داشته است و هم‌اکنون با رفع 95 درصدی پانچ‌های پروژه، تست عملکردی غبار الکتروفیلتر سمت فلش به‌صورت هفتگی در حال انجام است که آخرین، نتایج آخرین تست نیز مطلوب بوده است.»
گفتنی است در پایان این جلسه، پروژه‌های توسعه و نوسازی معدن و لیچینگ و همچنین پروژه‌های طرح جامع برق نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family