• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس گفت: «با راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد تا پایان سال جاری و با خاموشی دودکش‌های ذوب سرچشمه بعد از 36 سال صنعت مس به صنعتی سبز تبدیل خواهد شد.»

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مس پرس، جلسه بررسی آخرین پیشرفت طرح‌های توسعه‌ای مجتمع مس سرچشمه با حضور «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس مهندس «علی محمدی» عضو هیأت‌مدیره و مجریان طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس با هدف رفع مشکلات طرح‌های توسعه‌ای صبح امروز در مجتمع مس سرچشمه برگزار شد. در این جلسه وضعیت طرح احداث کارخانجات اسید در سرچشمه و خاتون‌آباد، پروژه معدن و تغلیظ دره زار، پروژه‌های توسعه ذوب و پروژه‌های توسعه و نوسازی معدن و لیچینگ مجتمع مس سرچشمه مورد بررسی قرار گرفت.

تولید 143 هزار تن کنسانتره از معدن مس دره‌زار
بر اساس این گزارش، طرح احداث کارخانه تغلیظ مس دره‌زار جهت تولید 143 هزار تن کنسانتره مس با عیار متوسط 26 درصد در سال از مهم‌ترین پروژه‌های توسعه‌ای شرکت مس در مجتمع مس سرچشمه است. در حال حاضر، این پروژه پیشرفتی 24 درصد دارد و به گفته «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس، تغلیظ دره‌زار و درآلو تا سال 99 باید کنسانتره کارخانه ذوب سرچشمه را تأمین کنند؛ چراکه با راه‌اندازی کارخانه ذوب سونگون در سال 1399 مجتمع مس سرچشمه دیگر نمی‌تواند روی کنسانتره مجتمع مس سونگون حساب کند. وی افزود: «بنابراین، در گام نخست پروژه معدن و کارخانه تغلیظ درآلو و سپس کارخانه تغلیظ دره‌زار باید تا سال 99 راه‌اندازی شود تا جایگزین کنسانتره مجتمع مس سونگون شود.»

بهره‌وری آب در سرچشمه بازهم افزایش می یابد
همچنین در این جلسه آخرین وضعیت پیشرفت پروژه افزایش ظرفیت تیکنر‌های باطله مجتمع مس سرچشمه مورد بررسی قرار گرفت. افزایش ظرفیت تیکنر‌های باطله مجتمع مس که با هدف کاهش برداشت آب از منابع آب زیرزمینی و مصرف کمتر آهک، مواد شیمیایی و انرژی در فرایند تغلیظ و به‌تبع آن کاهش آلایندگی در مجتمع مس سرچشمه به کار گرفته‌شده‌اند تاکنون پیشرفت واقعی 86 درصدی داشته است. مهندس «علی محمدی» عضو هیأت‌مدیره شرکت مس درباره اهمیت این پروژه گفت: «این پروژه با توجه به رویکرد شرکت مس در خصوص افزایش ظرفیت تولید کنسانتره در حال پیگیری است.» وی تصریح کرد: «آب در کارخانجات تغلیظ از اهمیتی حیاتی برخوردار است و همچنین با توجه به کم‌آبی استان کرمان پروژه افزایش ظرفیت تیکنرهای باطله به‌منظور بازیابی بیشتر آب در مجتمع مس سرچشمه در حال انجام است.»
مهندس «حسن محمودآبادی» مجری پروژه افزایش ظرفیت تیکنر‌های باطله مجتمع سرچشمه گفت: «نکته مهم در این پروژه تغییر فرایند بازیابی آب در این پروژه است به‌طوری‌که در تیکنرهای قبلی ظرفیت این تیکنرها 550 تن بر ساعت است ولی با انجام اصلاحات در این تکنولوژی ظرفیت اسمی آن به 1460 تن و واقعی 1060 تن افزایش یافته است؛ بنابراین با اجرای کامل این پروژه می‌توان انتظار داشت که بازیابی آب در تیکنرهای مجتمع سرچشمه به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت.»

صنعت مس تا پایان 97 سبز می‌شود
بر اساس این گزارش، تا پایان خردادماه 1397 کارخانه اسید سرچشمه با ظرفیت 610 هزار تن اسید در سال پیشرفتی 74 درصدی و احداث کارخانه تولید اسیدسولفوریک خاتون‌آباد با ظرفیت تولید 600 هزار تن اسید در سال پیشرفتی 57 درصدی داشته است. «محمدرضا سرحدی» مجری احداث کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد در این جلسه درباره وضعیت این پروژه گفت: «به‌دلیل راه‌اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه و ضرورت پالایش گازهای خروجی از ذوب سرچشمه احداث کارخانه اسیدسولفوریک در مجتمع مس سرچشمه با سرعت بیشتری در حال پیگیری است. وی افزود: «این پروژه هم‌اکنون پیشرفتی 74 درصدی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آذرماه 1397 راه‌اندازی شود.»
مدیرعامل شرکت مس هم با تأکید بر فرایند سبز شدن صنعت مس گفت: «با راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد تا پایان سال جاری و با خاموشی دودکش‌های ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد بعد از 36 سال صنعت مس به صنعتی سبز تبدیل خواهد شد.»

بهینه‌سازی مصرف ذوب با اصلاح‌ کنورتورها
در ادامه این جلسه، گزارش پروژه‌های توسعه ذوب مجتمع مس سرچشمه شامل پروژه کوره‌های آندی و چرخ‌های ریخته‌گری، انتقال گازهای خروجی کنورترهای ذوب، غنی‌سازی اکسیژن برای کوره‌های کنورتر، پمپ‌های اضطراری بویلر، سرد کردن سرباره، پمپ‌های آب برگشتی از چرخ ریخته‌گری و آخرین وضعیت طرح تغییر تکنولوژی ذوب سرچشمه از ریورب به فلش که در سال گذشته به بهره‌برداری رسید مورد بررسی قرار گرفت.
مهندس «حسین آخوندی» مجری طرح توسعه ذوب سرچشمه در این جلسه درباره آخرین وضعیت پیشرفت طرح انتقال گازهای خروجی کنورترهای ذوب گفت: «کاهش انتشار گاز SO2 و غبار از مهم‌ترین اهداف این طرح و با اجرای این طرح، کاهش توقفات و خرابی تجهیزات، افزایش راندمان و بهینه‌سازی مصرف کمک ذوب را نیز به‌دنبال خواهیم داشت.» وی افزود: «تاکنون این پروژه بیش از 98 درصد پیشرفت داشته است و هم‌اکنون با رفع 95 درصدی پانچ‌های پروژه، تست عملکردی غبار الکتروفیلتر سمت فلش به‌صورت هفتگی در حال انجام است که آخرین، نتایج آخرین تست نیز مطلوب بوده است.»
گفتنی است در پایان این جلسه، پروژه‌های توسعه و نوسازی معدن و لیچینگ و همچنین پروژه‌های طرح جامع برق نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family