• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: کنسانتره مس یکی از پرطرفدارترین محصولات تجاری در مقیاس جهانی است که طی 2 دهه اخیر، بیش از پیش مورد تجارت قرار گرفته است. این محصول معدنی با ارزش افزوده بالا در اوایل دهه 2000 میلادی، در سطح 10 تا 15 میلیون تن در سال میان کشورهای صادر و واردکننده جابه‌جا می‌شد؛ در حالی که حجم تجارت آن در اوایل دهه 2010 به سطح 25 تا 30 میلیون تن در سال رسید و نهایتاً در سال 2016 از مرز 32 میلیون تن نیز گذر کرد.

به گزارش اخبار فلزات، با توجه به ضرورت مصرف مس در بسیاری صنایع و رشد روزافزون تقاضای جهانی آن، کشورهای بهره‌مند از منابع طبیعی مس دست به کار توسعه صنایع معدنی شدند تا به تولید هر چه بیشتر مس معدنی به ویژه کنسانتره مس بپردازند؛ آن دسته از کشورهایی هم که از این دفینه‌های سرخ زمین بی‌نصیب ماندند، در صورت سلامت و رشد اقتصادی مطلوب، به واردات کنسانتره این فلز جهت فرآوری و تولید مس تصفیه شده اقدام کردند. از این رو، کنسانتره مس، با رشد تقاضای جهانی، بیش از پیش مورد داد و ستد قرار گرفت. نمودار 1، آمار تجارت جهانی کانسنگ و کنسانتره مس را برای سال‌های 2001 تا 2016 به تصویر می‌کشد.

                                           

با توجه به نمودار 1، تجارت جهانی کنسانتره طی سالیان اخیر به طور کلی، با سیر صعودی همراه بود. طی 16 سال اخیر، تجارت کنسانتره در سال‌های ابتدایی دهه 2000 میلادی در سطح ثابتی حدود 13 میلیون تن قرار داشت که از اواسط دهه تا اواخر آن با سیر صعودی به حدود 20 میلیون تن تجارت جهانی رسید. این روند به گزارش «فلزات آنلاین»، در سال 2011 با کاهش همراه بود و سپس از سال 2012 تا 2016، با رشد قابل توجهی، افزایش یافت و از مرز تجارت 30 میلیون تنی در سال 2016 گذشت. متوسط حجم تجارت کنسانتره مس طی سال‌های 2001 تا 2016، بالغ بر 20.5 میلیون تن بود که با رشد سالانه 6.3 درصدی در این دوره همراه بود.

در دنیای امروز، به دلیل گستردگی کاربرد مس در صنایع مختلف که نشئت گرفته از ویژگی‌های منحصر به فرد این فلز صنعتی است، از حجم بازار این فلز سرخ به منظور ارزیابی رشد و پویایی یک اقتصاد استفاده می‌کنند. اگرچه حجم بازار مس، تنها سنجه برآورد رشد اقتصادی یک کشور یا منطقه نیست، یکی از عوامل مهم بررسی میزان توسعه صنایع مختلف اعم از ساختمان، حمل‌ونقل (به ویژه خودروسازی) و زیرساخت به شمار می‌رود. با توجه به رشد مثبت اقتصاد کلان در مقیاس جهانی طی 2 دهه اخیر، رشد تجارت مس معدنی و تصفیه شده نیز، چندان دور از ذهن نیست. از این رو، می‌توان روند مثبت رو به رشد تجارت جهانی این ماده معدنی را به توسعه اقتصادی جهان مرتبط دانست.

علاوه بر این عامل مهم دیگری نیز تجارت جهانی کنسانتره مس را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن تمرکز واحدهای ذوب و پالایش مس در مناطقی است که از منابع طبیعی کافی برای تأمین خوراک صنعت خود برخوردار نیستند. مطالعات «فلزات آنلاین» نشان می‌دهد که بیشترین میزان سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ذوب و پالایش مس، طی 2 دهه اخیر، در کشور چین متمرکز شده است. تقاضای مس تصفیه شده چین، با تکیه بر توسعه اقتصادی این کشور در مدت اخیر، روند افزایشی را پیش گرفته بود و سبب شد تا این کشور به یکی از بزرگترین واردکنندگان کاتد مسی تبدیل شود.

با توجه به برنامه‌های دولتی این کشور، چین در مرحله گزار از مصرف به تولید است. در این خصوص نیز همچون بسیاری از صنایع دیگر، حمایت‌های دولتی برای احداث واحدهای تولیدکننده مس تصفیه شده در این کشور صورت گرفته است. در نتیجه این مطالب، این کشور آسیایی میزبان بیشترین سرمایه‌گذاری‌های اخیر جهت احداث واحدهای جدید ذوب و پالایش مس در مقیاس جهانی بوده است.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family