• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: کنسانتره مس یکی از پرطرفدارترین محصولات تجاری در مقیاس جهانی است که طی 2 دهه اخیر، بیش از پیش مورد تجارت قرار گرفته است. این محصول معدنی با ارزش افزوده بالا در اوایل دهه 2000 میلادی، در سطح 10 تا 15 میلیون تن در سال میان کشورهای صادر و واردکننده جابه‌جا می‌شد؛ در حالی که حجم تجارت آن در اوایل دهه 2010 به سطح 25 تا 30 میلیون تن در سال رسید و نهایتاً در سال 2016 از مرز 32 میلیون تن نیز گذر کرد.

به گزارش اخبار فلزات، با توجه به ضرورت مصرف مس در بسیاری صنایع و رشد روزافزون تقاضای جهانی آن، کشورهای بهره‌مند از منابع طبیعی مس دست به کار توسعه صنایع معدنی شدند تا به تولید هر چه بیشتر مس معدنی به ویژه کنسانتره مس بپردازند؛ آن دسته از کشورهایی هم که از این دفینه‌های سرخ زمین بی‌نصیب ماندند، در صورت سلامت و رشد اقتصادی مطلوب، به واردات کنسانتره این فلز جهت فرآوری و تولید مس تصفیه شده اقدام کردند. از این رو، کنسانتره مس، با رشد تقاضای جهانی، بیش از پیش مورد داد و ستد قرار گرفت. نمودار 1، آمار تجارت جهانی کانسنگ و کنسانتره مس را برای سال‌های 2001 تا 2016 به تصویر می‌کشد.

                                           

با توجه به نمودار 1، تجارت جهانی کنسانتره طی سالیان اخیر به طور کلی، با سیر صعودی همراه بود. طی 16 سال اخیر، تجارت کنسانتره در سال‌های ابتدایی دهه 2000 میلادی در سطح ثابتی حدود 13 میلیون تن قرار داشت که از اواسط دهه تا اواخر آن با سیر صعودی به حدود 20 میلیون تن تجارت جهانی رسید. این روند به گزارش «فلزات آنلاین»، در سال 2011 با کاهش همراه بود و سپس از سال 2012 تا 2016، با رشد قابل توجهی، افزایش یافت و از مرز تجارت 30 میلیون تنی در سال 2016 گذشت. متوسط حجم تجارت کنسانتره مس طی سال‌های 2001 تا 2016، بالغ بر 20.5 میلیون تن بود که با رشد سالانه 6.3 درصدی در این دوره همراه بود.

در دنیای امروز، به دلیل گستردگی کاربرد مس در صنایع مختلف که نشئت گرفته از ویژگی‌های منحصر به فرد این فلز صنعتی است، از حجم بازار این فلز سرخ به منظور ارزیابی رشد و پویایی یک اقتصاد استفاده می‌کنند. اگرچه حجم بازار مس، تنها سنجه برآورد رشد اقتصادی یک کشور یا منطقه نیست، یکی از عوامل مهم بررسی میزان توسعه صنایع مختلف اعم از ساختمان، حمل‌ونقل (به ویژه خودروسازی) و زیرساخت به شمار می‌رود. با توجه به رشد مثبت اقتصاد کلان در مقیاس جهانی طی 2 دهه اخیر، رشد تجارت مس معدنی و تصفیه شده نیز، چندان دور از ذهن نیست. از این رو، می‌توان روند مثبت رو به رشد تجارت جهانی این ماده معدنی را به توسعه اقتصادی جهان مرتبط دانست.

علاوه بر این عامل مهم دیگری نیز تجارت جهانی کنسانتره مس را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن تمرکز واحدهای ذوب و پالایش مس در مناطقی است که از منابع طبیعی کافی برای تأمین خوراک صنعت خود برخوردار نیستند. مطالعات «فلزات آنلاین» نشان می‌دهد که بیشترین میزان سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ذوب و پالایش مس، طی 2 دهه اخیر، در کشور چین متمرکز شده است. تقاضای مس تصفیه شده چین، با تکیه بر توسعه اقتصادی این کشور در مدت اخیر، روند افزایشی را پیش گرفته بود و سبب شد تا این کشور به یکی از بزرگترین واردکنندگان کاتد مسی تبدیل شود.

با توجه به برنامه‌های دولتی این کشور، چین در مرحله گزار از مصرف به تولید است. در این خصوص نیز همچون بسیاری از صنایع دیگر، حمایت‌های دولتی برای احداث واحدهای تولیدکننده مس تصفیه شده در این کشور صورت گرفته است. در نتیجه این مطالب، این کشور آسیایی میزبان بیشترین سرمایه‌گذاری‌های اخیر جهت احداث واحدهای جدید ذوب و پالایش مس در مقیاس جهانی بوده است.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family