• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: هزینه‌های بالای تولید که از نرخ بالای دستمزد، هزینه‌های زیست‌محیطی و شرایط نامناسب اقتصادی نشات می‌گیرد، سبب شده تا تولیدکنندگان کنسانتره مس در خاورمیانه، محصول تولیدی خود را در بازارهای صادراتی به فروش برسانند و واردات کاتد مسی را به تولید آن در بازار داخل ترجیح دهند. در ایران نیز، علاوه بر مسایل فوق، دخالت‌های دولت در روند تصمیم‌گیری مدیریتی، مزید بر علت شده تا حاشیه سود اندک کاتد عملا پوشیده و بعضا به زیان تبدیل شود.

به گزارش اخبار فلزات، بررسی وضعیت تجارت کنسانتره مس کشورهای منطقه نشان می‌دهد که صادرات این محصول با ارزش افزوده و حاشیه سود بالا، ترجیح کشورهای ترکیه و عربستان است. ترکیه که خود تولیدکننده مس تصفیه شده از منابع اولیه و ثانویه بود، طی سال‌های اخیر، به دلیل دردسرهای بسیار تولید مس تصفیه شده اعم از مسایل زیست‌محیطی و هزینه‌های بالای انرژی و دستمزد، تصمیم بر صادرات کلیه کنسانتره مس خود می‌گیرد و در مقابل، بیش از 80 درصد تقاضای مس تصفیه شده خود را از محل واردات تأمین می‌کند. عوامل فوق، مزید بر علت حاشیه سود ذانا اندک تولید کاتد مس شد و صنعت مس این کشور را به حفظ ارزش افزوده بالا سوق داد. در حال حاضر، تنها واحدهای تولید مس تصفیه شده از منابع ثانویه (قراضه و ضایعات مسی) در ترکیه فعالیت می‌کنند و مجموع کنسانتره تولیدی این کشور در بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رسد. نمودار 1، تجارت کنسانتره خاورمیانه را برای سال‌های 2001 تا 2016 به تصویر می‌کشد.

                                             

به گزارش «فلزات آنلاین» در خصوص عربستان نیز، حجم تولید پایین کنسانتره مس، سبب شده تا احداث واحد ذوب و پالایش در این کشور، با توجه به ضرورت تأمین خوراک از محل واردات و حاشیه سود پایین تولید کاتد، با صرفه اقتصادی چندانی همراه نباشد. کشورهای جهان سوم که از قوت اقتصادی چندان بالایی سود نمی‌برند، در خصوص تولید کاتد مس، عموما دچار مشکل می‌شوند. از میان کشورهای منطقه، تنها ایران، تولیدکننده حجم قابل توجهی از کاتد مس است. حجم تولید مس تصفیه شده در ایران که تقریبا تمام آن از منابع اولیه تولید می‌شود، به طور متوسط سالانه حدود 200 هزار تن است. بیش از 95 درصد تولید مس تصفیه شده در ایران، توسط شرکت ملی صنایع مس انجام می‌شود. گفتنی است که بررسی گزارش‌های این مجموعه یکپارچه از معدن تا پالایشگاه نشان می‌دهد که در برخی سال‌ها، فرآیند ذوب و پالایش این شرکت با حاشیه سود منفی همراه بوده است.

شرایط اقتصادی نظیر نرخ تورم بالا (عموما 2 رقمی)، دخالت‌های دولت در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی شرکت‌های صنعتی، تحمیل نیروی انسانی به صنایع بزرگ نظیر مس به منظور بهبود اشتغال‌زایی؛ نرخ بالای دستمزدها سبب می‌شود که حاشیه سود اندک فعالیت واحدهای ذوب و پالایش، به طور کامل پوشیده شده و تولید در این بخش وارد حاشیه ضرر شود. نبود بازار رقابتی کامل در ایران در پی بسته بودن مسیرهای تجاری، چه از سوی دولت (اعمال حقوق ورودی و عوارض دولتی جهت واردات) و چه از سوی سازمان‌های بین‌المللی (در دوره تشدید تحریم‌ها علیه ایران)، همواره سبب شده تا سودآوری صنعت بالادستی مس تحت تأثیر مسایل سیاسی، کاهش یابد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family