• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: هزینه‌های بالای تولید که از نرخ بالای دستمزد، هزینه‌های زیست‌محیطی و شرایط نامناسب اقتصادی نشات می‌گیرد، سبب شده تا تولیدکنندگان کنسانتره مس در خاورمیانه، محصول تولیدی خود را در بازارهای صادراتی به فروش برسانند و واردات کاتد مسی را به تولید آن در بازار داخل ترجیح دهند. در ایران نیز، علاوه بر مسایل فوق، دخالت‌های دولت در روند تصمیم‌گیری مدیریتی، مزید بر علت شده تا حاشیه سود اندک کاتد عملا پوشیده و بعضا به زیان تبدیل شود.

به گزارش اخبار فلزات، بررسی وضعیت تجارت کنسانتره مس کشورهای منطقه نشان می‌دهد که صادرات این محصول با ارزش افزوده و حاشیه سود بالا، ترجیح کشورهای ترکیه و عربستان است. ترکیه که خود تولیدکننده مس تصفیه شده از منابع اولیه و ثانویه بود، طی سال‌های اخیر، به دلیل دردسرهای بسیار تولید مس تصفیه شده اعم از مسایل زیست‌محیطی و هزینه‌های بالای انرژی و دستمزد، تصمیم بر صادرات کلیه کنسانتره مس خود می‌گیرد و در مقابل، بیش از 80 درصد تقاضای مس تصفیه شده خود را از محل واردات تأمین می‌کند. عوامل فوق، مزید بر علت حاشیه سود ذانا اندک تولید کاتد مس شد و صنعت مس این کشور را به حفظ ارزش افزوده بالا سوق داد. در حال حاضر، تنها واحدهای تولید مس تصفیه شده از منابع ثانویه (قراضه و ضایعات مسی) در ترکیه فعالیت می‌کنند و مجموع کنسانتره تولیدی این کشور در بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رسد. نمودار 1، تجارت کنسانتره خاورمیانه را برای سال‌های 2001 تا 2016 به تصویر می‌کشد.

                                             

به گزارش «فلزات آنلاین» در خصوص عربستان نیز، حجم تولید پایین کنسانتره مس، سبب شده تا احداث واحد ذوب و پالایش در این کشور، با توجه به ضرورت تأمین خوراک از محل واردات و حاشیه سود پایین تولید کاتد، با صرفه اقتصادی چندانی همراه نباشد. کشورهای جهان سوم که از قوت اقتصادی چندان بالایی سود نمی‌برند، در خصوص تولید کاتد مس، عموما دچار مشکل می‌شوند. از میان کشورهای منطقه، تنها ایران، تولیدکننده حجم قابل توجهی از کاتد مس است. حجم تولید مس تصفیه شده در ایران که تقریبا تمام آن از منابع اولیه تولید می‌شود، به طور متوسط سالانه حدود 200 هزار تن است. بیش از 95 درصد تولید مس تصفیه شده در ایران، توسط شرکت ملی صنایع مس انجام می‌شود. گفتنی است که بررسی گزارش‌های این مجموعه یکپارچه از معدن تا پالایشگاه نشان می‌دهد که در برخی سال‌ها، فرآیند ذوب و پالایش این شرکت با حاشیه سود منفی همراه بوده است.

شرایط اقتصادی نظیر نرخ تورم بالا (عموما 2 رقمی)، دخالت‌های دولت در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی شرکت‌های صنعتی، تحمیل نیروی انسانی به صنایع بزرگ نظیر مس به منظور بهبود اشتغال‌زایی؛ نرخ بالای دستمزدها سبب می‌شود که حاشیه سود اندک فعالیت واحدهای ذوب و پالایش، به طور کامل پوشیده شده و تولید در این بخش وارد حاشیه ضرر شود. نبود بازار رقابتی کامل در ایران در پی بسته بودن مسیرهای تجاری، چه از سوی دولت (اعمال حقوق ورودی و عوارض دولتی جهت واردات) و چه از سوی سازمان‌های بین‌المللی (در دوره تشدید تحریم‌ها علیه ایران)، همواره سبب شده تا سودآوری صنعت بالادستی مس تحت تأثیر مسایل سیاسی، کاهش یابد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family