• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شیلی بزرگترین تولیدکننده فلز سرخ است. ارزش وجودی مس در این کشور آمریکای لاتین به اندازه‌ای بالاست که 20 درصد تولید ناخالص ملی و بیش از نیمی از صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد و همچنان در زمینه عرضه این فلز یکه‌تاز میدان است.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مس پرس، در ادامه گزارش رویترز را از تازه‌ترین اوضاع تولید مس در این کشور که هفته گذشته منتشر شد، می‌خوانید. البته بخش پایانی گزارش نیز به آمار صادرات این کشور در ماه آگوست اختصاص دارد که به نقل از تارنمای Mining.com آمده است.

شیلی انتظار دارد امسال به رکود 5 میلیون و 830 هزار تن در تولید مس برسد و حتی این میزان را تا سال آینده به 6 میلیون و 230 هزار تن افزایش بدهد. این ارقام در پیش‌بینی‌های کمیسیون مس شیلی (کوچیلکو) دیده می‌شود و بسیاری از فعالان صنعتی بر این باورند که معادن جدید قادر به تقویت موجودی فلز خواهند بود و تنها نگرانی آن‌ها افت تقاضای خریدار کلیدی جهان، یعنی چین است. البته خوشبینی به تولید بالاتر شاید کار درستی نباشد. اگر به کمی عقب‌تر بازگردیم، بعد از اینکه افت تولید در معادن قدیمی و همچنین مشکلاتی در اجرای سه پروژه جدید مشاهده شد، پیش‌بینی‌های رسمی دو بار از کاهش تولید در سال 2014 خبر دادند؛ رقمی که معادل تولید یک معدن با حجم متوسط می‌شد.

کارشناسان صنعت مس معتقدند که رشد تولیدی که در سال‌های اخیر مشاهده شد، به زودی متوقف می‌شود. کارلوس گواخاردو، رئیس بخش تحقیقات در شرکت توزیع برق CESCO معتقد است، اگرچه طی دو سال آینده به سمت اوج تولید در این دهه گام بر می‌داریم، اما تصور نمی‌کنم که شیلی تا یک دهه آینده افزایش خاصی در تولید مس داشته باشد.

وی افزود: شرکت ما بر این باور است که رشد تولیدات جدید به سرعت بعد از سال 2016 کاهش خواهد یافت و بازار مس تا پایان این دهه به سمت تعادل و حتی کسری پیش خواهد رفت.

شیلی دیگر گزینه‌های آسانی و قابل دسترسی ندارد. معدنکاران در مناطق دوردست به دلیل کمبود آب و گرانی انرژی دست از کار کشیده‌اند. فضای سرمایه‌گذاری مانند قبل خیلی مهیا نیست و بسیاری از مشوق‌های مالیاتی از سوی رئیس جمهور میشله باشله و دولت چپ میانه وی برداشته شده است. کارگران عایدی بیشتری می‌خواهند و بیشتر مردمان محلی که مورد حمایت دادگاه‌ها نیز هستند، مقابل پروژه‌ها کارشکنی می‌کنند. به‌عنوان نمونه فعالیت معدن مس و طلای «ال مورو» شرکت «گلدکورپ» که 3.9 میلیارد دلار ارزش دارد از ماه اکتبر با رای دادگاه متوقف شده است و شرکت برای بازگشایی باید با گروه‌های محلی رایزنی کند. سرجیو هرناندز، نایب رئیس کوچیلکو به رویترز گفت: این مساله یک عارضه اساسی محسوب می‌شود و ارتباط نزدیکی با چالش‌های فنی و قوانین دارد.

 افول معادن قدیمی شیلی

تولید مس شیلی متناسب بوده و از 5 میلیون و 410 هزار تن سال 2003 به 5 میلیون و 780 هزار تن در سال 2013 رسیده است. اگرچه بیش از 30 درصد تولید مس جهان به این کشور اختصاص دارد، اما سهم این کشور در حال افت است.

فروش فلز سرخ نقش حیاتی در اقتصاد این کشور «آندی» (مجاورت کوه‌های آند) دارد و نیمی از درآمد صادراتی این کشور را در بر می‌گیرد. بسیاری از معادن قدیمی این کشور در حال افول هستند. به‌عنوان نمونه معدن چوکی کاماتا از سال 2004 دچار افت تولید شده و براساس آمار کوچیلکو تولید آن از 983 هزارتن به 752 هزار تن کاهش یافته است. شاید معادن جدید به پرکردن این فاصله کمک کنند، چون سه پروژه جدید که تا سال 2004 خبری از آن‌ها نبود، پارسال به نیم میلیون تن تولید دست یافتند. در حالی که برخی معادن قدیمی مانند چوکی کاماتا با حرکت به سمت عمق به حفظ روند تولید امید دارند، اما تعدادی از آن‌ها مانند رادومیرو تومیک نیز می‌خواهند از فناوری بیولیچینگ برای افزایش تولید استفاده کنند.

بهبود کارآیی می‌تواند تولید مس در پروژه‌های گلنکور و کولاهاسی وابسته به شرکت آنگلوآمریکن را تقویت کند. با این وجود، کارشناسان معتقدند که افزایش تولید مس از مواد اولیه کم‌عیار بعید به نظر می‌رسد. حتی اوایل امسال شرکت دولتی کودلکو- بزرگترین تولیدکننده مس جهان- با یک قطعه کلیدی از تجهیزاتی که برای جداسازی آرسنیک از سنگ در معدن جدید مینسترو هالز طراحی شده است، مشکل پیدا کرد و این مساله به لغو برخی قراردادهای فروش در چین منجر شد.

در برخی نقاط نیز پیچیدگی‌های مربوط به امور کارگری، اجرای پروژه‌ها را دچار تاخیر می‌کند و حتی پروژه‌هایی که موفق به کسب مجوز می‌شوند، مشکلات زیادی پیدا می‌کنند. یک فعال بازار گفت: اگرچه قیمت اخیر مس فاجعه نیست، اما انگیزه‌ای برای حرکت به سمت فعالیت‌های معدنی محسوب نمی‌شود، بویژه برای آن‌ها که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند.

 افت صادرات مس شیلی در ماه آگوست

صادرات مس شیلی در ماه آگوست 21 درصد در مقایسه با پارسال افت داشت. این کاهش ناشی از افت ارسال محموله‌های کودلکو و کولاهاسی بود. محموله‌های این شرکت‌ها توسط کنسرسیومی حمل می‌شود که متشکل از آنگلوآمریکن و گلنکور (هر کدام با 44 درصد سهم) و همچنین چند شرکت دیگر است.

براساس آمارهای کوچیلکو ارسال محموله‌ها شامل سنگ، کنسانتره و مس ثانویه در مقایسه با آگوست 2013 حدود 206 هزار تن کاهش یافت. صادرات کودلکو با افت 54 درصدی و صادرات کولاهاسی با افت 57 درصدی در ماه آگوست مواجه شد.

با وجود آمار منفی صادرات در ماه آگوست، اما کارایی صادرات طی ماه‌های ژانویه تا آگوست مناسب بود و در این مدت 3 میلیون و 830 هزار تن مس از این کشور حمل شد که 4.5 درصد در مقایسه با دوره مشابه قبلی افزایش داشت. آنطور که کوچیلکو اعلام کرده طی سال‌های 2014 تا 2023 میلادی بیش از 105 میلیارد دلار در پروژه‌های معدنی شیلی سرمایه‌گذاری خواهد شد که 81 میلیارد دلار از این مبلغ در صنعت مس و بقیه برای طلا و نقره هزینه خواهد شد. قیمت مس از ابتدای امسال 10 درصد افت داشته است. 20 درصد تولید ناخالص و 60 درصد صادرات شیلی به مس اختصاص دارد.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family