• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شیلی بزرگترین تولیدکننده فلز سرخ است. ارزش وجودی مس در این کشور آمریکای لاتین به اندازه‌ای بالاست که 20 درصد تولید ناخالص ملی و بیش از نیمی از صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد و همچنان در زمینه عرضه این فلز یکه‌تاز میدان است.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مس پرس، در ادامه گزارش رویترز را از تازه‌ترین اوضاع تولید مس در این کشور که هفته گذشته منتشر شد، می‌خوانید. البته بخش پایانی گزارش نیز به آمار صادرات این کشور در ماه آگوست اختصاص دارد که به نقل از تارنمای Mining.com آمده است.

شیلی انتظار دارد امسال به رکود 5 میلیون و 830 هزار تن در تولید مس برسد و حتی این میزان را تا سال آینده به 6 میلیون و 230 هزار تن افزایش بدهد. این ارقام در پیش‌بینی‌های کمیسیون مس شیلی (کوچیلکو) دیده می‌شود و بسیاری از فعالان صنعتی بر این باورند که معادن جدید قادر به تقویت موجودی فلز خواهند بود و تنها نگرانی آن‌ها افت تقاضای خریدار کلیدی جهان، یعنی چین است. البته خوشبینی به تولید بالاتر شاید کار درستی نباشد. اگر به کمی عقب‌تر بازگردیم، بعد از اینکه افت تولید در معادن قدیمی و همچنین مشکلاتی در اجرای سه پروژه جدید مشاهده شد، پیش‌بینی‌های رسمی دو بار از کاهش تولید در سال 2014 خبر دادند؛ رقمی که معادل تولید یک معدن با حجم متوسط می‌شد.

کارشناسان صنعت مس معتقدند که رشد تولیدی که در سال‌های اخیر مشاهده شد، به زودی متوقف می‌شود. کارلوس گواخاردو، رئیس بخش تحقیقات در شرکت توزیع برق CESCO معتقد است، اگرچه طی دو سال آینده به سمت اوج تولید در این دهه گام بر می‌داریم، اما تصور نمی‌کنم که شیلی تا یک دهه آینده افزایش خاصی در تولید مس داشته باشد.

وی افزود: شرکت ما بر این باور است که رشد تولیدات جدید به سرعت بعد از سال 2016 کاهش خواهد یافت و بازار مس تا پایان این دهه به سمت تعادل و حتی کسری پیش خواهد رفت.

شیلی دیگر گزینه‌های آسانی و قابل دسترسی ندارد. معدنکاران در مناطق دوردست به دلیل کمبود آب و گرانی انرژی دست از کار کشیده‌اند. فضای سرمایه‌گذاری مانند قبل خیلی مهیا نیست و بسیاری از مشوق‌های مالیاتی از سوی رئیس جمهور میشله باشله و دولت چپ میانه وی برداشته شده است. کارگران عایدی بیشتری می‌خواهند و بیشتر مردمان محلی که مورد حمایت دادگاه‌ها نیز هستند، مقابل پروژه‌ها کارشکنی می‌کنند. به‌عنوان نمونه فعالیت معدن مس و طلای «ال مورو» شرکت «گلدکورپ» که 3.9 میلیارد دلار ارزش دارد از ماه اکتبر با رای دادگاه متوقف شده است و شرکت برای بازگشایی باید با گروه‌های محلی رایزنی کند. سرجیو هرناندز، نایب رئیس کوچیلکو به رویترز گفت: این مساله یک عارضه اساسی محسوب می‌شود و ارتباط نزدیکی با چالش‌های فنی و قوانین دارد.

 افول معادن قدیمی شیلی

تولید مس شیلی متناسب بوده و از 5 میلیون و 410 هزار تن سال 2003 به 5 میلیون و 780 هزار تن در سال 2013 رسیده است. اگرچه بیش از 30 درصد تولید مس جهان به این کشور اختصاص دارد، اما سهم این کشور در حال افت است.

فروش فلز سرخ نقش حیاتی در اقتصاد این کشور «آندی» (مجاورت کوه‌های آند) دارد و نیمی از درآمد صادراتی این کشور را در بر می‌گیرد. بسیاری از معادن قدیمی این کشور در حال افول هستند. به‌عنوان نمونه معدن چوکی کاماتا از سال 2004 دچار افت تولید شده و براساس آمار کوچیلکو تولید آن از 983 هزارتن به 752 هزار تن کاهش یافته است. شاید معادن جدید به پرکردن این فاصله کمک کنند، چون سه پروژه جدید که تا سال 2004 خبری از آن‌ها نبود، پارسال به نیم میلیون تن تولید دست یافتند. در حالی که برخی معادن قدیمی مانند چوکی کاماتا با حرکت به سمت عمق به حفظ روند تولید امید دارند، اما تعدادی از آن‌ها مانند رادومیرو تومیک نیز می‌خواهند از فناوری بیولیچینگ برای افزایش تولید استفاده کنند.

بهبود کارآیی می‌تواند تولید مس در پروژه‌های گلنکور و کولاهاسی وابسته به شرکت آنگلوآمریکن را تقویت کند. با این وجود، کارشناسان معتقدند که افزایش تولید مس از مواد اولیه کم‌عیار بعید به نظر می‌رسد. حتی اوایل امسال شرکت دولتی کودلکو- بزرگترین تولیدکننده مس جهان- با یک قطعه کلیدی از تجهیزاتی که برای جداسازی آرسنیک از سنگ در معدن جدید مینسترو هالز طراحی شده است، مشکل پیدا کرد و این مساله به لغو برخی قراردادهای فروش در چین منجر شد.

در برخی نقاط نیز پیچیدگی‌های مربوط به امور کارگری، اجرای پروژه‌ها را دچار تاخیر می‌کند و حتی پروژه‌هایی که موفق به کسب مجوز می‌شوند، مشکلات زیادی پیدا می‌کنند. یک فعال بازار گفت: اگرچه قیمت اخیر مس فاجعه نیست، اما انگیزه‌ای برای حرکت به سمت فعالیت‌های معدنی محسوب نمی‌شود، بویژه برای آن‌ها که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند.

 افت صادرات مس شیلی در ماه آگوست

صادرات مس شیلی در ماه آگوست 21 درصد در مقایسه با پارسال افت داشت. این کاهش ناشی از افت ارسال محموله‌های کودلکو و کولاهاسی بود. محموله‌های این شرکت‌ها توسط کنسرسیومی حمل می‌شود که متشکل از آنگلوآمریکن و گلنکور (هر کدام با 44 درصد سهم) و همچنین چند شرکت دیگر است.

براساس آمارهای کوچیلکو ارسال محموله‌ها شامل سنگ، کنسانتره و مس ثانویه در مقایسه با آگوست 2013 حدود 206 هزار تن کاهش یافت. صادرات کودلکو با افت 54 درصدی و صادرات کولاهاسی با افت 57 درصدی در ماه آگوست مواجه شد.

با وجود آمار منفی صادرات در ماه آگوست، اما کارایی صادرات طی ماه‌های ژانویه تا آگوست مناسب بود و در این مدت 3 میلیون و 830 هزار تن مس از این کشور حمل شد که 4.5 درصد در مقایسه با دوره مشابه قبلی افزایش داشت. آنطور که کوچیلکو اعلام کرده طی سال‌های 2014 تا 2023 میلادی بیش از 105 میلیارد دلار در پروژه‌های معدنی شیلی سرمایه‌گذاری خواهد شد که 81 میلیارد دلار از این مبلغ در صنعت مس و بقیه برای طلا و نقره هزینه خواهد شد. قیمت مس از ابتدای امسال 10 درصد افت داشته است. 20 درصد تولید ناخالص و 60 درصد صادرات شیلی به مس اختصاص دارد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family