• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

شرکت پان پاسیفیک کاپر، به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده کاتد مس در ژاپن، 4 سال از 5 سال اخیر را با زیان به پایان برده است. عوامل متفاوتی طی سال‌های گذشته سبب شده تا این مجموعه زیان‌ده محسوب شود، اما هزینه‌های بالا و چالش‌های تولید در بهره‌برداری از معدن کاسرونز را می‌توان به‌عنوان مهمترین عامل زیان‌دهی این مجموعه بیان کرد. استراتژی شرکت برای رهایی از ضرر، توسعه فعالیت‌های معدنی مس است.

بررسی سود و زیان ناخالص و خالص شرکت پان پاسیفیک کاپر طی سال‌های 2013 تا 2017 نشان می‌دهد که این شرکت، با زیان‌های قابل توجهی به ویژه در سال‌های 2013 تا 2015 مواجه بود. با توجه به آغاز بهره‌برداری از واحد معدنی کاسرونز، تخمین زده می‌شود بخشی از این زیان به عدم دستیابی این معدن به اهداف تعیین شده و همین‌طور افت قیمت مس (کاهش درآمدهای معدنی) این مجموعه مرتبط باشد. هزینه سرمایه‌گذاری این واحد معدنی حدود 4.2 میلیارد دلار بود که با توجه به حجم تولید کمتر از ظرفیت (و حتی کمتر از نقطه سربه‌سر)، عملا کمکی به بهبود سود اندک واحدهای ذوب و پالایش این شرکت نکرده است.

هدف‌گذاری این معدن برای تولید مس در 10 سال نخست، حجمی برابر با سالانه 150 هزار تن است که در سال مالی 2017، موفق به تولید 91 هزار تن شد. از جمله علل عدم تحقق هدف سالانه تولید، طی 5 سال نخست بهره‌برداری از این مجتمع، می‌توان به ارتفاع 4،200 تا 4،600 متری این معدن و عمق زیاد استخراج جهت دستیابی به کانسنگ مس، جغرافیای دور افتاده معدن و نبود زیرساخت مناسب اشاره کرد. همچنین این واحد معدنی به دلیل تخلفاتی نظیر عدم اجرای موفق برنامه جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی و ساخت خطوط انتقال برق غیرقانونی، محکوم به پرداخت 11.9 میلیون دلار جریمه در سال 2015 شد.

به‌طور خلاصه مجموعه عوامل فوق در کنار افت قیمت مس در سال‌های 2011 تا 2016، سبب شد تا واحد معدنی کاسرونز سودآور نباشد. با این وجود، مدیرعامل شرکت پان پاسیفیک کاپر بر این باور است که طی نیمه دوم سال مالی 2018، حجم تولید این واحد معدنی افزایش خواهد یافت و در سال جاری، حدود 110 هزار تن مس تولید خواهد کرد. با توجه به این حجم تولید، انتظار می‌رود که مجتمع کاسرونز در نیمه دوم 2018، وارد حاشیه سود شود. نمودار 1، سود/زیان ناخالص و خالص شرکت پان پاسیفیک کاپر ژاپن را برای سال‌های 2013 تا 2017 نشان می‌دهد.

                                           

اگرچه سود و زیان شرکت‌های ذوب و پالایش، چندان متأثر از قیمت مس نیست و بیش از همه به تعرفه‌های ذوب و پالایش بستگی دارد، شرکت پان پاسیفیک کاپر به دلیل عملکرد ضعیف واحد معدنی در کنار اقتصاد ضعیف ذاتی صنعت ذوب و پالایش مس، با زیان متوالی در سال‌های 2013 تا 2015 مواجه بوده است. باید خاطرنشان ساخت، نه‌تنها صنعت ذوب و پالایش مس، از اقتصاد ضعیفی برخوردار است، بلکه تغییر عوامل بنیادی بازار و اقتصاد کلان، به شدت حاشیه سود اندک این صنعت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. با توجه به نمودار 1، شرکت پان پاسیفیک سود ناخالص عملیاتی مثبتی در چند سال گذشته داشته؛ ولیکن تأثیر عوامل غیرعملیاتی بر حاشیه سود ناخالص اندک این مجموعه، منجر به زیان‌دهی آن در سال‌های گذشته شده است.

سود ناخالص شرکت پان پاسیفیک کاپر ژاپن طی سال‌های 2013 تا 2017 اگرچه با افت و خیز همراه بود، در بازه 150 تا 250 میلیون دلار قرار داشت؛ در حالی که در نتیجه تأثیر هزینه‌ها و زیان‌های غیر عملیانی، سود/زیان خالص این شرکت در این مدت به شدت تغییر کرده است؛ به‌گونه‌ای که پی.پی.سی در سال 2015 برای سومین سال متوالی با زیان خالص مواجه شد و به حداکثر زیان 778 میلیون دلاری رسید. طی سال 2016، این رقم به سود خالص 53 میلیون دلاری بدل شد؛ اما در سال 2017، مجددا شرکت با زیان 9 میلیون دلاری مواجه شد. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در بخش معدن که شامل خرید سهام از معادن بزرگ مس و همین‌طور سهام مدیریتی معادن کوچک است، از استراتژی‌های اصلی مدیران پان پاسیفیک کاپر برای سودآور کردن این شرکت باشد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family