• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شرکت پان پاسیفیک کاپر، بزرگترین تولیدکننده مس تصفیه شده در ژاپن است که سالانه حدود 630 هزار تن کاتد تولید می‌کند. این رقم سهم 40 درصدی از کل تولید ژاپن را تشکیل می‌دهد. با توجه به آن که ژاپن فاقد منابع معدنی مس است، شرکت پان پاسیفیک کاپر، با تدوین استراتژی‌هایی تلاش کرده تا اقتصاد ضعیف ذاتی صنعت ذوب و پالایش مس را پوشش دهد. اگرچه ارزیابی مالی این شرکت نشان می‌دهد که این مجموعه طی سال‌های 2013 تا 2015، چندان موفق عمل نکرده اما در سال‌های 2016 و 2017، در مسیر بهبود قرار گرفته است. با این وجود، شرکت پان پاسیفیک کاپر، سال مالی 2017 را با زیان 9 میلیون دلاری به پایان برد.

به گزارش اخبار فلزات، سرمایه پرداخت شده پان پاسیفیک کاپر برابر با 105.68 میلیارد ین معادل حدود 951 میلیون دلار آمریکا است و میزان خالص درآمد حاصل از فروش این مجموعه که تنها در حوزه مس و محصولات جانبی آن فعالیت دارد در سال مالی 2017 (منتهی به 31 مارس 2018) برابر با 690.3 میلیارد ین معادل 6.21 میلیارد دلار آمریکا بود. با احتساب هزینه‌های عملیاتی 673.6 میلیارد ینی (6.06 میلیارد دلاری)، سود ناخالص این مجموعه برابر با 150 میلیون دلار و حاشیه سود آن 2.4 درصد محاسبه می‌شود. نمودار 1، صورت سود و زیان شرکت پان پاسیفیک کاپر ژاپنی را برای سال مالی 2017 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، حاشیه سود ناخالص اندک (2.4 درصدی) این مجموعه با سایر هزینه‌های این مجموعه اعم از فروش، اداری و زیان‌های ناشی از دورریز دارایی‌های ثابت، ارزیابی مجدد سهام شرکت و زیرمجموعه‌هایش و از این قبیل، پوشش داده شد و نهایتا در سال مالی 2017، این شرکت با زیان خالص حدود 9 میلیون دلاری مواجه شد که تعداد سال‌های زیان این شرکت طی 5 سال اخیر را به 4 سال افزایش داد.

                                       

مطالعه استراتژی‌ها و ارزیابی مالی شرکت پان پاسیفیک کاپر به خوبی نشان می‌دهد که مدیریت این مجموعه، در تلاش برای کاهش هزینه‌های عملیاتی و غیرعملیاتی و افزایش درآمدهای حاصل از محصولات جانبی است. به‌طور کلی، استراتژی‌های شرکت پی.پی.سی را می‌توان به 4 گروه کلی تقسیم‌بندی کرد. نخست، استراتژی‌های بخش معدن، دوم، استراتژی‌های بخش محصولات جانبی، سوم، استراتژی‌های بازاریابی و چهارم، استراتژی‌های لجستیک و حمل‌و‌نقل.

با توجه به این که جغرافیای کشور ژاپن بی‌نصیب از منابع طبیعی مس مانده و تمرکز عمده سود زنجیره مس به بخش معدن تعلق دارد، استراتژی‌های بخش معدن از اهمیت ویژه‌ای برای این شرکت برخوردار است. شرکت پان پاسیفیک کاپر در تلاش بوده تا عدم وجود حلقه معدنی از زنجیره تولید خود را با سرمایه‌گذاری در واحدهای برون‌مرزی جبران کند. گفتنی است که این شرکت تمرکز خود را بر آن دسته از مجتمع‌های معدنی داشته که علاوه بر تولید کنسانتره تمیز با کیفیت بالا، حاوی فلزات گرانبها نیز باشند. اگرچه درصد سهم این شرکت از این معادن نظیر اسکوندیدا، کولاهاوسی و لس‌پلامبرز چندان قابل توجه نیست، این شرکت  برای توسعه فعالیت‌های اکتشافی تلاش می‌کند.

در نتیجه شرکت پان پاسیفیک کاپر، دستی نیز بر آتش اکتشافات دارد. در سال 2012، این مجموعه در بخشی از سهام اکتشافات منابع مس و طلا در منطقه فرانترا اسپانیا سرمایه‌گذاری کرد و اکنون به‌صورت فعال، به اکتشاف ذخایر مس در استرالیا و کشورهای آمریکای جنوبی می‌پردازد. اهمیت تامین پایدار ماده اولیه به‌گونه‌ای است که این شرکت را بر آن داشته تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در واحدهای فعال معدنی، به اکتشاف در این حوزه نیز بپردازد. علاوه بر این، کلیه تولیدات و سهمیه مس شرکت‌های جی.ایکس نیپون و میتسوبیشی از سال 2006 به شرکت پان پاسیفیک منتقل شده، تا نه‌تنها از تامین بلندمدت ماده اولیه بخش ذوب و پالایش این شرکت اطمینان حاصل شود، بلکه ماده اولیه با قیمت کمتری جهت کاهش هزینه‌های تولید در اختیار پی.پی.سی قرار گیرد.

دسته دوم استراتژی‌های پی.پی.سی به بخش محصولات جانبی اختصاص پیدا می‌کند که این شرکت حلقه‌های پسین زنجیره تولید محصولات جانبی نظیر فلزات گرانبها، فلزات همراه و سایر محصولات جانبی اعم از سولفات مس و نیکل را تکمیل کرده تا با فروش آن‌ها و کسب درآمد بیشتر، هزینه‌های تولید مس خود را کاهش دهد. شایان ذکر است که پان پاسیفیک کاپر در فهرست تولیدکنندگان معتبر بازار فلزات گران‌بهای لندن (LBMA) قرار دارد.

پان پاسیفیک کاپر همچنین با تأسیس برندی با نام پی.پی.سی شانگهای (PCC Shanghai) و احداث نمایندگی (دفتر بانگوک در تایلند) در تلاش بوده تا سهم بیشتری از بازارهای مصرف چین و کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا را به دست آورد.

در نهایت، استراتژی‌های لجستیک شرکت پی.پی.سی قرار دارد که خرید 2 فروند کشتی کمبو به نام‌های مار کامینو (Mar Camino) و کوریو (Koryu) به‌ترتیب در سال‌های 2010 و 2013 جهت حمل بارهای فله، نیمه فله (مثلا بشکه‌ای) و کانتینتری با هدف فروش اسید سولفوریک به شیلی و واردات کنسانتره از آن کشور مهمترین این استراتژی‌ها هستند. گفتنی است که مجموع ظرفیت حمل این 2 کشتی سالانه برابر با 400 هزار تن کنسانتره مس و 240 هزار تن اسید سولفوریک است. ناگفته نماند که شرکت پان پاسیفیک کاپر، سالانه حدود 2 میلیون تن اسید سولفوریک در بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رساند که بخشی از آن، محصول جانبی واحد ذوب روی شرکت میتسوبیشی است.

با توجه به مدیریت برنامه‌ریزی‌های استراتژی این مجموعه، انتظار می‌رود که با بهبود عملکرد تولید واحد معدنی کاسرونز، تولید مس در این واحد به سودآوری برسد و در سال مالی 2018 با سود خالص همراه باشد. ناگفته نماند که بر اساس اطلاعات موجود از واحد معدنی کاسرونز، به احتمال بالا این مجتمع در صدک‌های بعد از 75ام منحنی هزینه صنعت مس معدنی می‌نشیند که هزینه تولید بالایی دارند و با نوسانات قیمت مس در بازارهای جهانی، به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

گفتنی است که مدیریت منابع انسانی و بهره‌وری بالای تولید در شرکت‌های ژاپنی تحسین‌برانگیز است. بر اساس آمار، تعداد کارکنان شرکت پی.سی.سی برابر با 776 نفر است که با احتساب حجم تولید کاتد سال 2017، شاخص بهره‌وری نیروی انسانی این مجموعه تولید بالغ بر 800 تن کاتد به ازای هر نفر است که رقمی به مراتب بالاتر از نرخ مشابه آن در ایران و حتی بسیاری کشورهای دیگر است.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family