• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مس تنها فلزی است که به‌طور مرتب و با استفاده از دستورالعمل جدید در بورس کالای ایران عرضه می‌شود. پس از آزادسازی سقف رقابت فلزات اساسی و فولاد، مس هر هفته در بورس عرضه می‌شود و عرضه‌کنندگان جدید نیز به آن اضافه می‌شوند. آزادسازی سقف رقابت سبب افزایش قیمت در هر هفته و نزدیک شدن آن به قیمت واقعی بازار شده است.

به گزارش اخبار فلزات، برخلاف بازارهای جهانی مس که با کاهش نسبی قیمت همراه بود، در بازارهای داخلی مس با رشد قیمتی مواجه شده و دلیل آن نیز رشد نرخ دلار بوده است. با این حال نرخ دستوری برای فلزات اساسی و فولاد باعث شد تا فاصله قیمتی میان بازار آزاد و بورس کالا پدید آید و موقعیت رانت ایجاد شود. این رانت به‌وجود آمده باعث اعتراض بسیاری از تولیدکنندگان شد تا اینکه در نهایت دولت در دستورالعملی جدید سقف رقابت را برای فولاد و فلزات اساسی حذف کرد. بدین ترتیب راه برای نزدیک شدن قیمت معاملات بورس کالا به قیمت واقعی باز شد و هم تولیدکنندگان و هم مصرف‌کنندگان از این موضوع استقبال کردند. بدین ترتیب شاهد افزایش قیمت معاملات مس تا 40 درصد نسبت به قیمت عرضه بودیم. به همین ترتیب قیمت در بازار آزاد نیز کاهش یافت و از 65 هزار تومان تا 55 هزار تومان افت کرد.

                                            

نمودار 1 نشان می‌دهد که در هفته گذشته 3 هزار و 900 تن کاتد و مفتول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 4 هزار و 300 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز 3 هزار و 700 تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. در این میان 700 تن مفتول با قیمت پایه متوسط 286 هزار و 850 ریال برای هر کیلوگرم وارد رینگ بورس کالا شد که با تقاضای یک هزار و 200 تنی مواجه شد و در نهایت تمامی مفتول عرضه شده با رشد 41 درصدی قیمت معامله و با قیمت 490 هزار و 630 ریال برای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت. این قیمت نسبت به هفته گذشته رشد 6 درصدی را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که مس باز هم به قیمت واقعی خود در بازار آزاد نزدیک‌تر شده است.

پس از عرضه مفتول کاتد نیز با ضریب 95 درصد از قیمت مفتول در بورس کالا به میزان 3 هزار و 200 تن و با قیمت پایه 466 هزار و 242 ریال عرضه شد که در مقابل آن 3 هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت 3 هزار تن از این کاتد عرضه شده به فروش رفت. نکته جالب در مورد بازار کاتد آن است که شرکت فرآوری مس درخشان تخت گنبد برای نخستین بار به‌جز شرکت ملی صنایع مس ایران کاتد خود را در 2 نوبت هر بار به میزان 100 تن عرضه کرد که در نهایت بدون مشتری و معامله از رینگ بورس پایین آمد.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family