• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مس تنها فلزی است که به‌طور مرتب و با استفاده از دستورالعمل جدید در بورس کالای ایران عرضه می‌شود. پس از آزادسازی سقف رقابت فلزات اساسی و فولاد، مس هر هفته در بورس عرضه می‌شود و عرضه‌کنندگان جدید نیز به آن اضافه می‌شوند. آزادسازی سقف رقابت سبب افزایش قیمت در هر هفته و نزدیک شدن آن به قیمت واقعی بازار شده است.

به گزارش اخبار فلزات، برخلاف بازارهای جهانی مس که با کاهش نسبی قیمت همراه بود، در بازارهای داخلی مس با رشد قیمتی مواجه شده و دلیل آن نیز رشد نرخ دلار بوده است. با این حال نرخ دستوری برای فلزات اساسی و فولاد باعث شد تا فاصله قیمتی میان بازار آزاد و بورس کالا پدید آید و موقعیت رانت ایجاد شود. این رانت به‌وجود آمده باعث اعتراض بسیاری از تولیدکنندگان شد تا اینکه در نهایت دولت در دستورالعملی جدید سقف رقابت را برای فولاد و فلزات اساسی حذف کرد. بدین ترتیب راه برای نزدیک شدن قیمت معاملات بورس کالا به قیمت واقعی باز شد و هم تولیدکنندگان و هم مصرف‌کنندگان از این موضوع استقبال کردند. بدین ترتیب شاهد افزایش قیمت معاملات مس تا 40 درصد نسبت به قیمت عرضه بودیم. به همین ترتیب قیمت در بازار آزاد نیز کاهش یافت و از 65 هزار تومان تا 55 هزار تومان افت کرد.

                                            

نمودار 1 نشان می‌دهد که در هفته گذشته 3 هزار و 900 تن کاتد و مفتول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 4 هزار و 300 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز 3 هزار و 700 تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. در این میان 700 تن مفتول با قیمت پایه متوسط 286 هزار و 850 ریال برای هر کیلوگرم وارد رینگ بورس کالا شد که با تقاضای یک هزار و 200 تنی مواجه شد و در نهایت تمامی مفتول عرضه شده با رشد 41 درصدی قیمت معامله و با قیمت 490 هزار و 630 ریال برای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت. این قیمت نسبت به هفته گذشته رشد 6 درصدی را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که مس باز هم به قیمت واقعی خود در بازار آزاد نزدیک‌تر شده است.

پس از عرضه مفتول کاتد نیز با ضریب 95 درصد از قیمت مفتول در بورس کالا به میزان 3 هزار و 200 تن و با قیمت پایه 466 هزار و 242 ریال عرضه شد که در مقابل آن 3 هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت 3 هزار تن از این کاتد عرضه شده به فروش رفت. نکته جالب در مورد بازار کاتد آن است که شرکت فرآوری مس درخشان تخت گنبد برای نخستین بار به‌جز شرکت ملی صنایع مس ایران کاتد خود را در 2 نوبت هر بار به میزان 100 تن عرضه کرد که در نهایت بدون مشتری و معامله از رینگ بورس پایین آمد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family