• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: رئیس یک شرکت متعلق به علیشیر عثمانوف، بیلیونر روسی، گفت این شرکت در حال مذاکره برای فراهم کردن 1.25 بیلیون دلار از سوی بانکهای روسی تا شروع سال 2019 است تا یک مجتمع بزرگ معدنکاری و ذوب را در بزرگترین معدن مس توسعه نیافته این کشور احداث کند.

پروژه های بزرگ دست نخورده در بخش انرژی و معدنکاری روسیه پس از مواجه شدن این کشور با تحریم های غربی در چهار سال پیش که دسترسی اقتصاد روسیه به منابع مالی خارجی را محدود کردند رو به کندی نهادند، اما هم اکنون بعضی از پروژه های بزرگتر با تأمین مالی داخلی در حال احیاء شدن هستند. شرکت معدنکاری بیکل عثمانوف، اپراتور معدن مس اودوکان، در حال سرمایه گذاری بر اشتهای قوی جهانی برای مس، که بسیاری انتظار دارند تقاضای آن برای استفاده در اتومبیل های برقی افزایش یابد، است. والری کازیکایِف، رئیس شرکت معدنکاری بیکل، به رویترز گفت،"بزرگترین بانکهای روسیه علاقه شان را به پروژه ما ابراز کرده اند." او افزود که پیشرفت در مذاکرات با یکی از این بانکها بسیار خوب بوده است. اودوکان، با مجموع ذخائری بالغ بر 26.7 میلیون تن مس، یکی از بزرگترین معادن توسعه نیافته جهان است. با وجود این، این معدن از زمان کشف آن در 1949 به خاطر فقدان فناوری لازم برای استخراج دشوار سنگ معدن منحصر به فردش دست نخورده باقی مانده است. زمانی که کازیکایف در حال دریافت مدرک دکترای اقتصاد خود از انستیتو معدنکاری مسکو در 1976 بود، یکی از ایده های مورد تحقیق توسط همدوره ای هایش انفجار هسته ای "بدون زیان" برای استخراج سنگ معدن در اودوکان بود، اما این ایده در حد همان تحقیق بر روی کاغذ باقی ماند.

عثمانوف حقوق توسعه اودوکان را در ازای 500 میلیون دلار از دولت روسیه درست پیش از بحران مالی 2008 خریداری کرد. حل چالشهای فنی این پروژه 10 سال از وقت شرکت معدنکاری بیکل را گرفته است. کازیکایف در مصاحبه ای نادر گفت علاوه بر مبلغ فوق الذکر، 330 میلیون دلار دیگر برای ایجاد یک الگوی زمین شناختی جدید برای این معدن هزینه شد چون شرکت به این نتیجه رسید که برآوردهای انجام شده در زمان اتحاد جماهیر شوروی مطابقتی با محتوای واقعی مس در سنگ معدن اودوکان ندارند. هم اکنون، این شرکت به مرحله ای رسیده که برای شروع آماده سازی محل معدن برای ساخت مجتمع معدنکاری و ذوب در ماه جاری، که ترکیبی از روشهای فلوتاسیون و هیدرومتالورژی را به عنوان فناوری تولید مورد استفاده قرار خواهد داد، مهیاست. تأمین مالی پروژه قرار است از سوی بانکها انجام گیرد چون شرکت معدنکاری بیکل برای ساخت مجتمعی که قادر به استخراج 12 میلیون تن سنگ معدن در سال و تولید 130 هزار تن مس از این حجم سنگ معدن باشد نیاز به 1.35 بیلیون دلار وجه نقد دارد. کازیکایف نامی از بانکهای تحت مذاکره برای فراهم نمودن این مبلغ نبرد. بانکهای بزرگ روسیه- اسبر بانک، وی تی بی و گازپروم بانک—به درخواستهای رویترز برای اظهار نظر در این مورد پاسخ ندادند.

منبع:Mining.com

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family