• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: امین صفری مدیرعامل مجتمع مهدی آباد درباره واپسین وضعیت پروژه معدن مهدی آباد گفت: ظرفیت تولید در معدن مهدی آباد به گونه ای است که نیازهای صنایع پایین دستی را تامین خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، صفری با بیان اینکه بهره‌برداری از معدن مهدی آباد از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: برای تولید هر تن شمش روی تقریبا ۳ تن کنسانتره ۳۵ درصد مهدی آباد مورد نیاز است و می توان گفت ظرفیت تولید معدنی در مهدی آباد به گونه است که موارد اولیه مورد نیاز را تامین خواهد کرد.
صفری گفت: ظرفیت تولید شمش روی در کشور، ۴۵۰ هزار تن است اما شرکت‌ها به دلیل کمبود مواد اولیه با تمام ظرفیت خود تولید نمی‌کنند از همین رو در سال۹۶ کل تولید کشور به حدود ۱۹۰ هزار تن رسید.

وی ادامه داد: ظرفیت معدن انگوران، محدود بوده و پاسخگوی تمام نیاز صنایع داخلی نیست از سویی واردات خاک هم با توجه به حجم بالا و هزینه حمل و... مشکلات خاص خود را دارد.

مدیر عامل شرکت روی مهدی آباد یادآور شد: پروژه معدن مهدی آباد با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره ۳۵ درصدی روی، در ۳ فاز تعریف شده که فاز اول با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن تا پایان سال ۹۸ و دو فاز دیگر ظرف ۴ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

مسیر هموار فاز یک و دو

وی افزود: علت کندی روند اجرای عملیات بهره برداری در مجتمع مهدی آباد، محدودیت‌های ناشی از تحریم و مشکلات واردات ماشین‌آلات و تجهیزات بوده البته شرایط نسبتا به ثبات رسیده و به نظر می‌رسد برای بهره‌برداری از فاز اول و دوم معدن، با مشکل خاصی مواجه نخواهیم بود. وی ادامه داد: بهره‌برداری از فاز سوم معدن پیچیدگی بیشتری دارد و فعلا در مرحله مطالعاتی است.

وی تاکید کرد: نکته حایز اهمیت این است که نیمی از محصول مهدی آباد، خاک سولفوره و نیمی دیگر خاک اکسیده است. (فاز ۱ و ۲ خاک سولفوره و فاز ۳ خاک اکسیده). بنابراین خاک معدن مهدی آباد از نظر تکنولوژی فرآوری، دقیقا منطبق با نیاز صنایع نخواهد بود و احتمالا صنایع تولیدی باید به تدریج خطوط تولید خود را با بخش معدن هماهنگ کنند.

مدیرعامل مجتمع مهدی آباد در رابطه با پیش‌بینی روند عرضه و تقاضای جهانی «روی» اظهار داشت: شرکت گلنکور که بزرگ‌ترین تولیدکننده و توزیع کننده شمش روی دنیا است، با در اختیار داشتن معادن روی و مدیریت عرضه، قیمت‌ها را کنترل می‌کند اما به هر حال ذخایر معدنی دنیا، محدود و روند مصرف «روی» در جهان افزایشی است.

روند قیمتی کاهشی نیست

وی افزود: با توجه به افزایش تقاضای فولاد و گالوانیزاسیون به سبب رشد اقتصادی جهان، به نظر می‌رسد کفه تقاضای روی در سال‌های آتی سنگین تر از عرضه خواهد بود؛ بنابراین شاید قیمت‌های جهانی روی در کوتاه مدت نوسانات مقطعی داشته باشد؛ اما احتمالا قیمت‌های جهانی در ۵ سال آینده کاهشی نخواهد داشت.

صفری تصریح کرد: با توجه به ظرفیت صنایع فرآوری معدنی و قرار داشتن روی کمربند پلی متال و احتمال وجود ذخایر معدنی جدید در صورت اکتشاف، سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف و صنایع پایین دستی توجیه پذیر است.

وی یادآور شد: با توجه به خلا در بخش صنایع پایین دستی، سرانه مصرف روی در کشور ما کمتر از میانگین جهانی است و در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از شمش روی تولیدشده در داخل کشور باید صادر شود. توسعه صنایع پایین دستی علاوه بر ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، تولید ناخالص داخلی را هم افزایش خواهد داد.

مدیرعامل مجتمع مهدی آباد در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل های توسعه دو بخش اکتشاف و صنایع پایین دستی، ایمیدرو تلاش می کند بدون مداخله مستقیم، مشکلات صاحبان صنایع روی را برطرف کند. وی تاکید کرد: توسعه بخش اکتشاف و نیز صنایع پایین دستی در گرو حمایت بیشتر از این حوزه و تسهیل شرایط سرمایه گذاری خواهد بود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family