• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در هفته گذشته قیمت روی در بازار بورس فلزات لندن به روند صعودی خود ادامه داد. طی این هفته، موجودی انبارهای روی در این بورس نیز از 240 هزار تن کمتر شد.

به گزارش اخبار فلزات، هرچند افزایش قیمت نفت به‌طور مستقیم بر قیمت کامودیتی‌ها مؤثر نیست، اما به‌طور غیر مستقیم بر روی این بازار تأثیرگذار است. در سال‌های گذشته، عدم افزایش قیمت نفت سرعت‌گیر افزایش قیمت کامودیتی‌ها بود. قیمت نفت در روز دوشنبه 6 نوامبر از مرز 55 دلار در بورس نیویورک عبور کرد و به اوج خود در 2 سال و نیم گذشته رسید. همین امر موجب ترغیب سرمایه‌گذاری برای حضور در این حوزه شد. همچنین، دستگیری شاهزاده‌های عربستان به اتهام فساد مالی نیز عاملی برای تحریک بازار نفت خواهد بود. در روز 9 نوامبر عربستان دستور خروج اتباع خود را از لبنان داد، نگرانی بازار از جنگ میان عربستان و لبنان موجب ایجاد تنش و بالا رفتن قیمت نفت شد. قیمت نفت در 9 نوامبر به 57.3 دلار رسید. اما افزایش قیمت نفت در کوتاه مدت، موجب افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در این حوزه و کاهش سرمایه‌گذاری بر روی کامودیتی‌ها نیز خواهد بود.

شاخص ارزش دلار آمریکا، در روز 6 نوامبر با 0.19 درصد کاهش نسبت به روز 3 نوامبر که آخرین روز معاملات هفته قبل بود خود به 94.757 واحد رسید. ارزش دلار آمریکا در روز 7 نوامبر رشد داشته و به 94.913 واحد رسید. در ادامه از روز 7 نوامبر تا روز 10 نوامبر شاخص ارزش دلار آمریکا روند نزولی را طی کرد و با حدود 0.5 درصد کاهش به 94.31 واحد رسید. کاهش نرخ بهره در 3 روز پایانی هفته گذشته، عامل رشد قیمت روی را در بازارهای بورسی دنیا را مهیا کرد.

نمودار 1، تغییرات قیمت نقدی و موجودی روی را در انبارهای بورس فلزات لندن در یک ماه گذشته نشان می‌دهد. میزان موجودی روی در بورس فلزات لندن از روز 9 نوامبر از مرز 240 هزار تن از عبور کرد. کاهش سطح موجودی انبارهای بزرگ دنیا از فلز روی و افزایش تقاضا، زمینه را برای ادامه روند افزایشی قیمت این فلز همچنان مهیا کرده است.

                                          

در روز 10 نوامبر اداره بازرسی زیست‌محیطی چین، فعالیت برخی از معادن روی استان سیچوان را محدود کرد که موجب کاهش 70 درصدی تولید روی این منطقه شد. افزایش تقاضای چین موجب مثبت شدن آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای شده است.

بنابر تمامی تحولات هفته گذشته، با کاهش شاخص ارزش دلار آمریکا، افزایش قیمت نفت و رسیدن موجودی انبارهای بورس لندن به حداقل خود، زمینه برای رشد قیمت این فلز مهیا بود. قیمت هر تن روی که در ابتدای هفته یعنی 6 نوامبر به 3 هزار و 290 دلار رسیده بود، تا روز 9 نوامبر با کاهش 1.7 درصدی به 3 هزار و 232 دلار بر تن رسید اما در 10 نوامبر با افزایش حدود 1.7 درصدی نسبت به روز قبل خود به 3 هزار و 289 دلار بر تن رسید. این افزایش قیمت نتیجه کاهش ارزش دلار و نزدیک شدن موجودی انبارهای بورس لندن به میزان بحرانی بود.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family