• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در هفته گذشته قیمت روی در بازار بورس فلزات لندن به روند صعودی خود ادامه داد. طی این هفته، موجودی انبارهای روی در این بورس نیز از 240 هزار تن کمتر شد.

به گزارش اخبار فلزات، هرچند افزایش قیمت نفت به‌طور مستقیم بر قیمت کامودیتی‌ها مؤثر نیست، اما به‌طور غیر مستقیم بر روی این بازار تأثیرگذار است. در سال‌های گذشته، عدم افزایش قیمت نفت سرعت‌گیر افزایش قیمت کامودیتی‌ها بود. قیمت نفت در روز دوشنبه 6 نوامبر از مرز 55 دلار در بورس نیویورک عبور کرد و به اوج خود در 2 سال و نیم گذشته رسید. همین امر موجب ترغیب سرمایه‌گذاری برای حضور در این حوزه شد. همچنین، دستگیری شاهزاده‌های عربستان به اتهام فساد مالی نیز عاملی برای تحریک بازار نفت خواهد بود. در روز 9 نوامبر عربستان دستور خروج اتباع خود را از لبنان داد، نگرانی بازار از جنگ میان عربستان و لبنان موجب ایجاد تنش و بالا رفتن قیمت نفت شد. قیمت نفت در 9 نوامبر به 57.3 دلار رسید. اما افزایش قیمت نفت در کوتاه مدت، موجب افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در این حوزه و کاهش سرمایه‌گذاری بر روی کامودیتی‌ها نیز خواهد بود.

شاخص ارزش دلار آمریکا، در روز 6 نوامبر با 0.19 درصد کاهش نسبت به روز 3 نوامبر که آخرین روز معاملات هفته قبل بود خود به 94.757 واحد رسید. ارزش دلار آمریکا در روز 7 نوامبر رشد داشته و به 94.913 واحد رسید. در ادامه از روز 7 نوامبر تا روز 10 نوامبر شاخص ارزش دلار آمریکا روند نزولی را طی کرد و با حدود 0.5 درصد کاهش به 94.31 واحد رسید. کاهش نرخ بهره در 3 روز پایانی هفته گذشته، عامل رشد قیمت روی را در بازارهای بورسی دنیا را مهیا کرد.

نمودار 1، تغییرات قیمت نقدی و موجودی روی را در انبارهای بورس فلزات لندن در یک ماه گذشته نشان می‌دهد. میزان موجودی روی در بورس فلزات لندن از روز 9 نوامبر از مرز 240 هزار تن از عبور کرد. کاهش سطح موجودی انبارهای بزرگ دنیا از فلز روی و افزایش تقاضا، زمینه را برای ادامه روند افزایشی قیمت این فلز همچنان مهیا کرده است.

                                          

در روز 10 نوامبر اداره بازرسی زیست‌محیطی چین، فعالیت برخی از معادن روی استان سیچوان را محدود کرد که موجب کاهش 70 درصدی تولید روی این منطقه شد. افزایش تقاضای چین موجب مثبت شدن آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای شده است.

بنابر تمامی تحولات هفته گذشته، با کاهش شاخص ارزش دلار آمریکا، افزایش قیمت نفت و رسیدن موجودی انبارهای بورس لندن به حداقل خود، زمینه برای رشد قیمت این فلز مهیا بود. قیمت هر تن روی که در ابتدای هفته یعنی 6 نوامبر به 3 هزار و 290 دلار رسیده بود، تا روز 9 نوامبر با کاهش 1.7 درصدی به 3 هزار و 232 دلار بر تن رسید اما در 10 نوامبر با افزایش حدود 1.7 درصدی نسبت به روز قبل خود به 3 هزار و 289 دلار بر تن رسید. این افزایش قیمت نتیجه کاهش ارزش دلار و نزدیک شدن موجودی انبارهای بورس لندن به میزان بحرانی بود.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family