• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در هفته گذشته قیمت روی در بازار بورس فلزات لندن به روند صعودی خود ادامه داد. طی این هفته، موجودی انبارهای روی در این بورس نیز از 240 هزار تن کمتر شد.

به گزارش اخبار فلزات، هرچند افزایش قیمت نفت به‌طور مستقیم بر قیمت کامودیتی‌ها مؤثر نیست، اما به‌طور غیر مستقیم بر روی این بازار تأثیرگذار است. در سال‌های گذشته، عدم افزایش قیمت نفت سرعت‌گیر افزایش قیمت کامودیتی‌ها بود. قیمت نفت در روز دوشنبه 6 نوامبر از مرز 55 دلار در بورس نیویورک عبور کرد و به اوج خود در 2 سال و نیم گذشته رسید. همین امر موجب ترغیب سرمایه‌گذاری برای حضور در این حوزه شد. همچنین، دستگیری شاهزاده‌های عربستان به اتهام فساد مالی نیز عاملی برای تحریک بازار نفت خواهد بود. در روز 9 نوامبر عربستان دستور خروج اتباع خود را از لبنان داد، نگرانی بازار از جنگ میان عربستان و لبنان موجب ایجاد تنش و بالا رفتن قیمت نفت شد. قیمت نفت در 9 نوامبر به 57.3 دلار رسید. اما افزایش قیمت نفت در کوتاه مدت، موجب افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در این حوزه و کاهش سرمایه‌گذاری بر روی کامودیتی‌ها نیز خواهد بود.

شاخص ارزش دلار آمریکا، در روز 6 نوامبر با 0.19 درصد کاهش نسبت به روز 3 نوامبر که آخرین روز معاملات هفته قبل بود خود به 94.757 واحد رسید. ارزش دلار آمریکا در روز 7 نوامبر رشد داشته و به 94.913 واحد رسید. در ادامه از روز 7 نوامبر تا روز 10 نوامبر شاخص ارزش دلار آمریکا روند نزولی را طی کرد و با حدود 0.5 درصد کاهش به 94.31 واحد رسید. کاهش نرخ بهره در 3 روز پایانی هفته گذشته، عامل رشد قیمت روی را در بازارهای بورسی دنیا را مهیا کرد.

نمودار 1، تغییرات قیمت نقدی و موجودی روی را در انبارهای بورس فلزات لندن در یک ماه گذشته نشان می‌دهد. میزان موجودی روی در بورس فلزات لندن از روز 9 نوامبر از مرز 240 هزار تن از عبور کرد. کاهش سطح موجودی انبارهای بزرگ دنیا از فلز روی و افزایش تقاضا، زمینه را برای ادامه روند افزایشی قیمت این فلز همچنان مهیا کرده است.

                                          

در روز 10 نوامبر اداره بازرسی زیست‌محیطی چین، فعالیت برخی از معادن روی استان سیچوان را محدود کرد که موجب کاهش 70 درصدی تولید روی این منطقه شد. افزایش تقاضای چین موجب مثبت شدن آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای شده است.

بنابر تمامی تحولات هفته گذشته، با کاهش شاخص ارزش دلار آمریکا، افزایش قیمت نفت و رسیدن موجودی انبارهای بورس لندن به حداقل خود، زمینه برای رشد قیمت این فلز مهیا بود. قیمت هر تن روی که در ابتدای هفته یعنی 6 نوامبر به 3 هزار و 290 دلار رسیده بود، تا روز 9 نوامبر با کاهش 1.7 درصدی به 3 هزار و 232 دلار بر تن رسید اما در 10 نوامبر با افزایش حدود 1.7 درصدی نسبت به روز قبل خود به 3 هزار و 289 دلار بر تن رسید. این افزایش قیمت نتیجه کاهش ارزش دلار و نزدیک شدن موجودی انبارهای بورس لندن به میزان بحرانی بود.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family