• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: معدن سنتچری استرالیا که تحت بهره‌برداری شرکت MMG بود در پایان سال 2015 تعطیل شد. همین امر موجب کاهش تولید این شرکت و کاهش عرضه تولید روی استرالیا شد. از آنجایی که استرالیا سهم عمده‌ای در تولید روی دنیا داشت و افزایش جهانی تقاضای روی، در سال 2016 و در ادامه 2017 باعث کمبود عرضه این فلز شد.

به گزارش اخبار فلزات، معدن سنتچری (Century)، سومین معدن بزرگ روی دنیا تا قبل از سال 2016 بود، این معدن به‌علت اینکه حجم زیادی از ذخایر قطعی قابل بهره‌برداری آن تا قبل از سال 2016 به بهره‌برداری رسیده بود تعطیل شد. اما در حال حاضر گفته می‌شود که این معدن همچنان دارای 2 میلیون و 600 هزار تن ذخیره روی، 700 هزار تن ذخیره سرب و 42 میلیون و 500 اونس نقره است. با توجه به افزایش قیمت روی در سال 2017، بهره‌برداری از مابقی ذخایر این معدن اقتصادی به‌نظر می‌رسد، در نتیجه مطالعات امکان‌سنجی در زمینه راه‌اندازی و تولید مجدد از این معدن در حال انجام است. انتظار می‌رود که امکان‌سنجی این معدن در ماه جاری تکمیل شود.

در 5 نوامبر اعلام شد که راه‌اندازی مجدد این معدن، توسط سرمایه‌گذاران بسیاری مورد حمایت قرار گرفته و تا به‌حال بیش از 44 میلیون و 100 هزار سهم، شرکت بهره‌بردار جدید معدن فروخته شده است. مدیرعامل شرکت پارتیک والتا (Patrick Walta) که بهره‌برداری این معدن را برعهده دارد از استقبال خوب سرمایه‌داران برای خرید سهام راه‌اندازی مجدد این معدن ابراز خرسندی و بیان کرد این امر شرکت را در موقعیت مالی بسیار قوی قرار می‌دهد و امکان راه‌اندازی مجدد و سریع معدن را فراهم کرده و موجب می‌شود که محصول این معدن در سال 2018 وارد بازار شود.

این معدن از سال 1999 فعالیت خود را آغاز کرد و در طول 16 سال فعالیت به‌طور متوسط 475 هزار تن کنسانتره روی و 50 هزار تن کنسانتره سرب تولید کرد. محصول تولیدی این معدن از طریق خط لوله به بندر کرامبا و به واحدهای ذوب در استرالیا، اروپا و آسیا فرستاده می‌شد. احیای مجدد معدن سنتچری به‌علت افزایش قیمت روی پس از سال 2015 بوده است، باوجود این، بازگشایی مجدد این معدن نیازمند صرف حدود 53 میلیون دلار است.

معدن سنتچری در استرالیا واقع شده و بهره‌برداری از آن در سال‌های گذشته بر عهده شرکت MMG بود، در سال 2015، حدود 85 درصد تولید روی شرکت MMG متعلق به این معدن بود، در نتیجه تعطیلی این معدن باعث کاهش تولید شرکت MMG و در ادامه کاهش تولید استرالیا در سال 2016 و 2017 شد.

در حالی که میزان ذخایر قابل بهره‌برداری روی دنیا 200 میلیون تن اعلام شده است، میزان منابع موجود از این فلز در سرتاسر جهان (بنا به آخرین آمار در دسترس) حدود 1.9 میلیارد تن اعلام شده است. بیشترین میزان ذخایر روی دنیا متعلق به استرالیا است که 31 درصد این ذخایر را به خود اختصاص داده است. چین، پرو، مکزیک و هند نیز در رتبه‌های بعدی این ذخایر قرار دارند. سهم کشورهای مختلف از ذخایر روی دنیا در نمودار 1 مشاهده می‌شود.

                                            

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family