• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: معدن سنتچری استرالیا که تحت بهره‌برداری شرکت MMG بود در پایان سال 2015 تعطیل شد. همین امر موجب کاهش تولید این شرکت و کاهش عرضه تولید روی استرالیا شد. از آنجایی که استرالیا سهم عمده‌ای در تولید روی دنیا داشت و افزایش جهانی تقاضای روی، در سال 2016 و در ادامه 2017 باعث کمبود عرضه این فلز شد.

به گزارش اخبار فلزات، معدن سنتچری (Century)، سومین معدن بزرگ روی دنیا تا قبل از سال 2016 بود، این معدن به‌علت اینکه حجم زیادی از ذخایر قطعی قابل بهره‌برداری آن تا قبل از سال 2016 به بهره‌برداری رسیده بود تعطیل شد. اما در حال حاضر گفته می‌شود که این معدن همچنان دارای 2 میلیون و 600 هزار تن ذخیره روی، 700 هزار تن ذخیره سرب و 42 میلیون و 500 اونس نقره است. با توجه به افزایش قیمت روی در سال 2017، بهره‌برداری از مابقی ذخایر این معدن اقتصادی به‌نظر می‌رسد، در نتیجه مطالعات امکان‌سنجی در زمینه راه‌اندازی و تولید مجدد از این معدن در حال انجام است. انتظار می‌رود که امکان‌سنجی این معدن در ماه جاری تکمیل شود.

در 5 نوامبر اعلام شد که راه‌اندازی مجدد این معدن، توسط سرمایه‌گذاران بسیاری مورد حمایت قرار گرفته و تا به‌حال بیش از 44 میلیون و 100 هزار سهم، شرکت بهره‌بردار جدید معدن فروخته شده است. مدیرعامل شرکت پارتیک والتا (Patrick Walta) که بهره‌برداری این معدن را برعهده دارد از استقبال خوب سرمایه‌داران برای خرید سهام راه‌اندازی مجدد این معدن ابراز خرسندی و بیان کرد این امر شرکت را در موقعیت مالی بسیار قوی قرار می‌دهد و امکان راه‌اندازی مجدد و سریع معدن را فراهم کرده و موجب می‌شود که محصول این معدن در سال 2018 وارد بازار شود.

این معدن از سال 1999 فعالیت خود را آغاز کرد و در طول 16 سال فعالیت به‌طور متوسط 475 هزار تن کنسانتره روی و 50 هزار تن کنسانتره سرب تولید کرد. محصول تولیدی این معدن از طریق خط لوله به بندر کرامبا و به واحدهای ذوب در استرالیا، اروپا و آسیا فرستاده می‌شد. احیای مجدد معدن سنتچری به‌علت افزایش قیمت روی پس از سال 2015 بوده است، باوجود این، بازگشایی مجدد این معدن نیازمند صرف حدود 53 میلیون دلار است.

معدن سنتچری در استرالیا واقع شده و بهره‌برداری از آن در سال‌های گذشته بر عهده شرکت MMG بود، در سال 2015، حدود 85 درصد تولید روی شرکت MMG متعلق به این معدن بود، در نتیجه تعطیلی این معدن باعث کاهش تولید شرکت MMG و در ادامه کاهش تولید استرالیا در سال 2016 و 2017 شد.

در حالی که میزان ذخایر قابل بهره‌برداری روی دنیا 200 میلیون تن اعلام شده است، میزان منابع موجود از این فلز در سرتاسر جهان (بنا به آخرین آمار در دسترس) حدود 1.9 میلیارد تن اعلام شده است. بیشترین میزان ذخایر روی دنیا متعلق به استرالیا است که 31 درصد این ذخایر را به خود اختصاص داده است. چین، پرو، مکزیک و هند نیز در رتبه‌های بعدی این ذخایر قرار دارند. سهم کشورهای مختلف از ذخایر روی دنیا در نمودار 1 مشاهده می‌شود.

                                            

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family