• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی هفته‌ای که گذشت قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن عموما روند نزولی را طی کرد. با وجود روند نزولی موجودی انبارها، آنچه مانع از رونق گرفتن بازار شد، 2 عامل کاهش تراز تجاری چین ناشی از جنگ تعرفه و افزایش شاخص دلار آمریکا بود.
به گزارش اخبار فلزات، روند قیمت و موجودی شمش روی در بورس فلزات لندن طی یک ماه اخیر، از 13 مارس تا 13 آوریل، در نمودار 1 آورده شده است و همان‌طور که مشاهده می‌شود موجودی انبارهای بورس لندن از شمش روی طی 2 هفته اخیر، از 29 ماه مارس، روند نزولی را طی کرده است به‌طوری که از 212 هزار و 825 تن در 29 مارس به 194 هزار و 675 تن در 13 آوریل رسید؛ این یعنی کاهش 8.5 در صدی در میزان موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از شمش که با  شروع فصل تقاضا اتفاق افتاده است.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن طی یک هفته اخیر روند نزولی را طی کرده است به‌طوری که  قیمت شمش روی در روز ابتدایی هفته گذشته یعنی 9 آوریل معادل 3 هزار و 216 دلار به‌ازای هر تن بود که با رشد حدود 0.75 درصدی به 3 هزار و 240 دلار به‌ازای هر تن در روز 10 آوریل رسید. اما این روند افزایشی در روزهای بعد ادامه نیافت و قیمت شمش با کاهش به 3 هزار و 236 دلار به‌ازای هر تن رسید.  این روند نزولی پس از آن نیز ادامه یافت و قیمت شمش روی در 12 آوریل با 0.37 درصد کاهش نسبت به یازدهم به 3 هزار و 115 دلار به ازای هر تن رسید. ولی در روز پایانی معاملات روند نزولی قیمت متوقف شد و شمش روی با حدود 0.2 درصد افزایش قیمت به 3 هزار و 121 دلار به‌ازای هر تن رسید. همان‌طور که گفته شد در هفته اخیر عموما علت این روند نزولی با وجود کاهش موجودی انبارها، متأثر از 2 عامل اصلی افزایش شاخص دلار آمریکا و تجارت خارجی چین بوده است.

شاخص دلار آمریکا که در روز ابتدایی هفته گذشته یعنی 9 مارس برابر 89.838 واحد بود، با 0.28 درصد کاهش به 89.587 واحد در روز 10 مارس رسید. این روند نزولی تا 11 مارس نیز ادامه پیدا کرد و  به 89.568 واحد رسید. ولی پس از آن، شاخص ارزش دلار آمریکا روندی افزایشی به خود گرفت به طوری که در روز 12 مارس، شاخص دلار آمریکا با 0.2 درصد رشد نسبت به روز قبل خود به 89.751 واحد و در روز 13 مارس به 89.8 واحد رسید.

طی هفته گذشته، آمار عملکرد تجارت خارجی چین در ماه مارس منتشر شد که این آمار نشان از منفی شدن تراز تجاری این کشور برای اولین بار طی 13 ماه گذشته دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش صادرات ناشی از اثرات جنگ تجاری باشد. چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد اولیه در دنیا است و هرگونه تغییر در وضعیت مصرف یا تجارت این کشور می‌تواند مصرف تمام محصولات را در دنیا متأثر کند. کاهش تراز تجاری چین یکی از علل کاهش قیمت کامودیتی‌ها طی یک ماه اخیر بوده است.

                                             

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family