• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی هفته‌ای که گذشت قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن عموما روند نزولی را طی کرد. با وجود روند نزولی موجودی انبارها، آنچه مانع از رونق گرفتن بازار شد، 2 عامل کاهش تراز تجاری چین ناشی از جنگ تعرفه و افزایش شاخص دلار آمریکا بود.
به گزارش اخبار فلزات، روند قیمت و موجودی شمش روی در بورس فلزات لندن طی یک ماه اخیر، از 13 مارس تا 13 آوریل، در نمودار 1 آورده شده است و همان‌طور که مشاهده می‌شود موجودی انبارهای بورس لندن از شمش روی طی 2 هفته اخیر، از 29 ماه مارس، روند نزولی را طی کرده است به‌طوری که از 212 هزار و 825 تن در 29 مارس به 194 هزار و 675 تن در 13 آوریل رسید؛ این یعنی کاهش 8.5 در صدی در میزان موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از شمش که با  شروع فصل تقاضا اتفاق افتاده است.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن طی یک هفته اخیر روند نزولی را طی کرده است به‌طوری که  قیمت شمش روی در روز ابتدایی هفته گذشته یعنی 9 آوریل معادل 3 هزار و 216 دلار به‌ازای هر تن بود که با رشد حدود 0.75 درصدی به 3 هزار و 240 دلار به‌ازای هر تن در روز 10 آوریل رسید. اما این روند افزایشی در روزهای بعد ادامه نیافت و قیمت شمش با کاهش به 3 هزار و 236 دلار به‌ازای هر تن رسید.  این روند نزولی پس از آن نیز ادامه یافت و قیمت شمش روی در 12 آوریل با 0.37 درصد کاهش نسبت به یازدهم به 3 هزار و 115 دلار به ازای هر تن رسید. ولی در روز پایانی معاملات روند نزولی قیمت متوقف شد و شمش روی با حدود 0.2 درصد افزایش قیمت به 3 هزار و 121 دلار به‌ازای هر تن رسید. همان‌طور که گفته شد در هفته اخیر عموما علت این روند نزولی با وجود کاهش موجودی انبارها، متأثر از 2 عامل اصلی افزایش شاخص دلار آمریکا و تجارت خارجی چین بوده است.

شاخص دلار آمریکا که در روز ابتدایی هفته گذشته یعنی 9 مارس برابر 89.838 واحد بود، با 0.28 درصد کاهش به 89.587 واحد در روز 10 مارس رسید. این روند نزولی تا 11 مارس نیز ادامه پیدا کرد و  به 89.568 واحد رسید. ولی پس از آن، شاخص ارزش دلار آمریکا روندی افزایشی به خود گرفت به طوری که در روز 12 مارس، شاخص دلار آمریکا با 0.2 درصد رشد نسبت به روز قبل خود به 89.751 واحد و در روز 13 مارس به 89.8 واحد رسید.

طی هفته گذشته، آمار عملکرد تجارت خارجی چین در ماه مارس منتشر شد که این آمار نشان از منفی شدن تراز تجاری این کشور برای اولین بار طی 13 ماه گذشته دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش صادرات ناشی از اثرات جنگ تجاری باشد. چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد اولیه در دنیا است و هرگونه تغییر در وضعیت مصرف یا تجارت این کشور می‌تواند مصرف تمام محصولات را در دنیا متأثر کند. کاهش تراز تجاری چین یکی از علل کاهش قیمت کامودیتی‌ها طی یک ماه اخیر بوده است.

                                             

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family