• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی هفته‌ای که گذشت قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن عموما روند نزولی را طی کرد. با وجود روند نزولی موجودی انبارها، آنچه مانع از رونق گرفتن بازار شد، 2 عامل کاهش تراز تجاری چین ناشی از جنگ تعرفه و افزایش شاخص دلار آمریکا بود.
به گزارش اخبار فلزات، روند قیمت و موجودی شمش روی در بورس فلزات لندن طی یک ماه اخیر، از 13 مارس تا 13 آوریل، در نمودار 1 آورده شده است و همان‌طور که مشاهده می‌شود موجودی انبارهای بورس لندن از شمش روی طی 2 هفته اخیر، از 29 ماه مارس، روند نزولی را طی کرده است به‌طوری که از 212 هزار و 825 تن در 29 مارس به 194 هزار و 675 تن در 13 آوریل رسید؛ این یعنی کاهش 8.5 در صدی در میزان موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از شمش که با  شروع فصل تقاضا اتفاق افتاده است.

همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن طی یک هفته اخیر روند نزولی را طی کرده است به‌طوری که  قیمت شمش روی در روز ابتدایی هفته گذشته یعنی 9 آوریل معادل 3 هزار و 216 دلار به‌ازای هر تن بود که با رشد حدود 0.75 درصدی به 3 هزار و 240 دلار به‌ازای هر تن در روز 10 آوریل رسید. اما این روند افزایشی در روزهای بعد ادامه نیافت و قیمت شمش با کاهش به 3 هزار و 236 دلار به‌ازای هر تن رسید.  این روند نزولی پس از آن نیز ادامه یافت و قیمت شمش روی در 12 آوریل با 0.37 درصد کاهش نسبت به یازدهم به 3 هزار و 115 دلار به ازای هر تن رسید. ولی در روز پایانی معاملات روند نزولی قیمت متوقف شد و شمش روی با حدود 0.2 درصد افزایش قیمت به 3 هزار و 121 دلار به‌ازای هر تن رسید. همان‌طور که گفته شد در هفته اخیر عموما علت این روند نزولی با وجود کاهش موجودی انبارها، متأثر از 2 عامل اصلی افزایش شاخص دلار آمریکا و تجارت خارجی چین بوده است.

شاخص دلار آمریکا که در روز ابتدایی هفته گذشته یعنی 9 مارس برابر 89.838 واحد بود، با 0.28 درصد کاهش به 89.587 واحد در روز 10 مارس رسید. این روند نزولی تا 11 مارس نیز ادامه پیدا کرد و  به 89.568 واحد رسید. ولی پس از آن، شاخص ارزش دلار آمریکا روندی افزایشی به خود گرفت به طوری که در روز 12 مارس، شاخص دلار آمریکا با 0.2 درصد رشد نسبت به روز قبل خود به 89.751 واحد و در روز 13 مارس به 89.8 واحد رسید.

طی هفته گذشته، آمار عملکرد تجارت خارجی چین در ماه مارس منتشر شد که این آمار نشان از منفی شدن تراز تجاری این کشور برای اولین بار طی 13 ماه گذشته دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش صادرات ناشی از اثرات جنگ تجاری باشد. چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد اولیه در دنیا است و هرگونه تغییر در وضعیت مصرف یا تجارت این کشور می‌تواند مصرف تمام محصولات را در دنیا متأثر کند. کاهش تراز تجاری چین یکی از علل کاهش قیمت کامودیتی‌ها طی یک ماه اخیر بوده است.

                                             

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family