• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: ایالت متحده آمریکا سومین تولیدکننده سرب معدنی دنیا است که حجم بالایی از تولید خود را صادر می‌کند. بخش عمده‌ای از تولید سرب پالایش شده این کشور از منابع بازیافتی است.

به گزارش اخبار فلزات، ایالات متحده آمریکا با تولید 385 هزار تن سرب معدنی در سال 2015، سومین تولیدکننده سرب معدنی در دنیا پس از چین و استرالیا است. میزان ذخایر سرب این کشور معادل 5 میلیون تن بیان شده است که 5.6 درصد از ذخایر جهانی را شامل می‌شود و در رتبه ششم بزرگترین دارندگان ذخایر سرب دنیا قرار دارد.
حجم صادرات سنگ معدن و کنسانتره سرب این کشور در سال 2015 معادل 354 هزار تن بوده است که حدود 10 درصد صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است و پس از پرو و استرالیا در مقام سوم صادرات قرار دارد. کشورهای واردکننده سرب و سهم هریک در نمودار 1 مشاهده می‌شود. چین بزرگترین وارد کننده سنگ معدن و کنسانتره سرب از آمریکا است، کانادا، جمهوری کره و بلژیک در رده‌های بعدی قرار دارند.
 
میزان مصرف سرب تصفیه شده در ایالات متحده آمریکا سال 2015 نسب به سال قبل خود حدود 9 درصد افزایش داشته است. که این افزایش مصرف سرب اولیه به علت افزایش مصرف در تولید آلیاژهای برنج و برنز، ورق‌های سربی و بلتری‌های ذخیره سازی بوده است. 88 درصد مصرف کل سرب برای تولید باتری‌های سربی گزارش شده است. تقاضا برای سرب به طور مستفیم وابسته به صنعت باتری‌های سربی و در واقع وابسته به خودروسازی است.
کاربردهای فلز سرب عبارتند از اسلحه سازی، در تولید تجهیزات مکانیکی خودرو، تولید آلیاژهای برنج و برنز، تجهیزات ریخته‌گری شده، محصولات اکسترود شده از جمله لوله و تسمه، ورق‌های سربی، لحیم، قوطی‌های فلزی و باتری است. کاربرد سرب به صورت اکسیدی نیز در تولید محصولات شیشه و سرامیک، رنگ و مواد شیمیایی و صنایع رنگ است.  میزان مصرف سرب در تولید باتری در ایالت متحده آمریکا یک میلیون و 350 هزار تن بوده است و همانطور که بیان شد حدود 88 درصد کل مصرف این فلز را تشکیل داده است. میزان مصرف سرب در سایر صنایع در سال 2014 در ایالت متحده آمریکا در نمودار 2 مشاهده می‌شود.
میزان صادرات جهانی باتری‌های سربی استارتی در دنیا در سال 2015 بیش از 30 میلیون تن بوده است و چین در رتبه اول صادرات این باتری‌ها قرار دارد، تایلند و جمهوری کره در رتبه‌های بعدی هستند. ایالت متحده آمریکا با صادرات 86 هزار تن باتری در رتبه دوازدهم صادرات قرار دارد.
میزان تولید فلز سرب در ایالت متحده آمریکا در سال 2015 برابر یک میلیون و صد و بیست هزار تن بوده است که نسبت به سال 2014، صد هزار تن افزایش داشته است. میزان تولید معدنی سرب آمریکا در سال 2015 برابر 385 هزار تن بوده که این تفاوت با تولید فلز سرب ناشی از سهم بالای تولید سرب از بازیافت (تولید ثانویه) است.
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family