• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

قیمت شمش آلومینیوم در ایران همواره مورد بحث و تبادل نظر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان قرار می‌گرفت و همواره اعتراضاتی از سوی دو طرف مطرح می‌شد.

هر چند قیمت آلومینیوم در ایران بیشترین تاثیر را از بورس‌های بزرگ بین‌المللی همچون لندن می‌گیرد اما در سال‌های گذشته میزان پریمیوم اعمال شده بر روی قیمت آلومینیوم تا 300 دلار نیز می‌رسید. با این حال آنچه که قیمت نهایی نه‌تنها آلومینیوم، بلکه تمامی محصولات فلزی و معدنی را تعیین می‌کند، بازار مصرف در هر کشور و میزان عرضه و تقاضا به‌ویژه در بورس‌های کالایی است و از این‌رو قیمت آلومینیوم متناسب با میزان عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. بحث تعیین قیمت نهایی شمش آلومینیوم در کشور باعث شده است تا برای اولین بار در ایران به پیشنهاد مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران، اوایل آبان ماه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان صنعت آلومینیوم در کشور، بدون دخالت دولت در تعیین فرمول قیمت‌گذاری، در دفتر این شرکت جلسه‌‌ای را با یکدیگر برگزار کنند تا در مورد مکانیزم نهایی تعیین قیمت آلومینیوم به یک توافق نهایی دست یابند. به عبارت بهتر، شرکت آلومینیوم ایران و مدیرعامل آن، جزو اولین صنایعی هستند که بدون دخالت دولت، قیمت نهایی یک محصول را تعیین می‌کنند. به‌نظر می‌رسد اگر چنین توافقی میان سایر صنایع فلزی و معدنی کشور نیز رخ دهد، می‌توان به آینده و رونق این محصولات در کشور امیدوار بود. ماهنامه «اخبار فلزات» در خصوص پیشنهاد شرکت آلومینیوم ایران برای تعیین فرمول جدید قیمت آلومینیوم و توافق نهایی شرکت‌های آلومینیومی با یکدیگر، با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مجید پورعطار در خصوص مکانیزم پیشنهادی قیمت‌گذاری آلومینیوم از سوی این شرکت معتقد است در فرمول جدید تعیین قیمت آلومینیوم از سوی این شرکت، منطق بازار حاکم شده است و این فرمول به‌عنوان پایه قیمت لحاظ شده است تا شرکت‌ها در مورد آن به چانه‌زنی بپردازند. ضمن اینکه شایسته‌تر آن است تا تولیدکنندگان و واردکنندگان، محصولات خود را در بورس کالای ایران عرضه کنند. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

محصولات مختلف زنجیره آلومینیوم اعم از بوکسیت، آلومینا و آلومینیوم اولیه، در ایران بر چه اساسی تعیین قیمت می‌شوند؟ این مکانیزم چه تفاوتی با دیگر کشورها دارد؟ پیش از هر سخن لازم است اشاره شود که باید میان محصولات آلومینیومی و زنجیره تولید آلومینیوم تفاوت قائل شد، چرا که به‌طور معمول زنجیره تولید آلومینیوم محصولاتی همچون بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و محصولات نیمه‌ساخته و تمام‌شده را دربرمی‌گیرد و شامل طیفی وسیعی از محصولات یادشده است که به آن زنجیره آلومینیوم از بالادست تا پایین‌دست گفته می‌شود. در همین حال منظور از تعیین قیمت آلومینیوم، مشخص کردن بهای پایه شمش آلومینیوم خالص است. ضمن اینکه بهای فلزات رنگین از جمله آلومینیوم در نقاط مختلف دنیا، بر پایه بهای روزانه آن‌ها در بورس فلزات لندن تعیین می‌شود و تفاوت بها در کانون مصرف با مبدا که بورس فلزات لندن به‌شمار می‌آید، در قالب عددی تحت عنوان پریمیوم لحاظ خواهد شد. گذشته از این، بهترین مکانیزم و یا شیوه برای کشف قیمت محصولات مختلف و از جمله آلومینیوم، تبعیت از مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس‌های کالایی موجود محسوب می‌شود. با این حال در صورت ورود به بحث تعیین قیمت، ضروری است تا برای فلزات مختلف، تفاوت‌های مشخصی را قائل شد. به این دلیل که در کشور ما همواره فلزی چون مس و محصولات آن، از مزیت ماده معدنی اولیه داخلی برخوردار می‌شود. این در حالی است که در مورد آلومینیوم این چنین مزیتی وجود ندارد. در همین حال، به‌طور کلی می‌توان بیان کرد که مکانیزم‌های معمول کشف قیمت فلزات مختلف و محصولات آن‌ها از دو متغیر درونی و بیرونی یعنی در واقع بهای آن فلز و محصولات آن در بازارهای جهانی و بهای شمش و محصولات آن در بازارهای داخلی تبعیت می‌کند. در بازارهای داخلی نیز قیمت‌ها متاثر از متغیرهای اقتصادی هر کشور است. ولی اینکه تاثیر بازار داخل و بازار بیرون به‌صورت یک‌جا در تعیین قیمت نهایی یک فلز و محصولات آن در نظر گرفته شوند، متداول‌ترین سیستم، مکانیزم عرضه و تقاضا و الزام عرضه تولیدکنندگان داخلی و همچنین واردکنندگان محصولات مختلف، در بورس کالا به‌شمار می‌رود. در صورتی که این امر در بازار تحقق یابد، عملاً تاثیر هر دو متغیر درونی و بیرونی بر قیمت آن محصول یا فلز مشاهده خواهد شد و به تبع آن بازار به تعادل خواهد رسید.

 

در ایران چه مکانیزم‌هایی برای قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ در ایران همچون سایر کشورهای دنیا، همواره ملاک برای قیمت‌گذاری آلومینیوم، بورس فلزات لندن یا LME به‌شمار می‌رود. در این راستا و به‌منظور دست‌یابی به قیمت منطقی آلومینیوم در کشور، در روز نخست آبان ماه سال جاری، نشستی با حضور تولیدکنندگان آلومینیوم در داخل کشور شامل شرکت‌های آلومینیوم المهدیـهرمزال، آلومینیای جاجرم و سندیکای صنایع آلومینیوم در محل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) برگزار شد که طی آن همه حالت‌هایی که در گذشته برای تعیین قیمت آلومینیوم در کشور تا پیش از این وجود داشت و نیز سایر حالت‌های پیشنهادی بررسی شدند تا در نهایت یک مکانیزم مشخص مورد توافق همه شرکت‌کنندگان در این جلسه قرار گرفت و سرانجام، فرمول جدید پیشنهادی از طرف معاون محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت، به بورس کالای ایران ابلاغ شد. در این توافق برای تعیین بهای پایه شمش خالص در داخل کشور، به قیمت شمش آلومینیوم در بورس فلزات لندن 50 دلار پریمیوم شناور اضافه می‌شود و این یعنی میزان پریمیوم قبل از مرزها ضرب در ضریب 05/1 پیشنهاد شد. بنابراین بهای محصولاتی که شرکت‌های آلومینیوم ایران و المهدیـهرمزال تولید می‌کنند و در داخل از طریق بورس کالای ایران عرضه خواهند کرد، 10 درصد کمتر از شمش آلومینیوم وارداتی به داخل کشور خواهد بود. لازم به ذکر است که این فرمول و بهای جدید آلومینیوم علاوه بر حمایت از تولید داخل، در راستای حمایت از مصرف‌کننده و صنایع پایین‌دستی نیز ارائه شده است.

 

دولت در تعیین قیمت آلومینیوم و محصولات آن در کشور چه نقشی را ایفا می‌کند؟ به نظر اینجانب و اغلب تولیدکنندگان آلومینیوم، دولت باید تنها نقش سیاست‌گذار و حامی داشته باشد‌. به همین دلیل، تدبیری که از طرف سازمان توسعه تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با حضور سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده و بورس کالای ایران اندیشیده شد، برگزاری نشست مشترک میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و ارائه فرمول پایه پیشنهادی از سوی آن‌ها بود. این اقدام به نوبه خود نشان می‌دهد که دولت تمایلی به دخالت مستقیم در مکانیزم قیمت‌گذاری فلزات اساسی از جمله آلومینیوم ندارد و در این رابطه تنها نقش سیاست‌گذاری و حمایتی خود را ایفا می‌کند.

 

آیا فرمول جدید قیمت‌گذاری آلومینیوم در بورس کالا که در شهریور ماه ابلاغ شد، مطابق با استانداردهای جهانی است؟ نظر شما در این خصوص چیست؟ در تابستانی که گذشت، فرمول جدید قیمت آلومینیوم به بورس کالا، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آلومینیوم در کشور ابلاغ شد اما نکته مهم در مورد فرمول یاد شده این بود که متاسفانه در آن نظرات شرکت‌های تولید آلومینیوم اولیه مورد توجه قرار نگرفته بود. بنابراین تولیدکنندگان آلومینیوم به نحوه قیمت‌گذاری اعتراض کردند. همچنین با توجه به نشست‌هایی که در دفتر معاون محترم وزیر صنعت برگزار شد قرار بر این شد تا تولیدکنندگان آلومینیوم و سندیکای صنایع آلومینیوم فرمول مورد توافق خود را پیشنهاد کنند. لازم به یادآوری است که در فرمول جدید، منطق بازار حاکم شده است و در آن تاثیر هم‌زمان مولفه‌های داخلی و خارجی دیده شده است. همچنین باید یادآور شد که همین پریمیوم 250 دلاری لحاظ شده در فرمول قبلی، یک سال و نیم پیش حدود 360 دلار بود. گذشته از این مسائل، نکته قابل توجه برای برای فرمول جدید این است که عملاً پریمیوم درون مرز حذف شده است و در حال حاضر میزان 50 دلار لحاظ شده در فرمول، پریمیومی است که تفاوت محصول در پشت مرز با بورس فلزات لندن در آن لحاظ می‌شود. ضمن اینکه در راستای حمایت از مصرف‌کننده داخلی، محصول نهایی 10 درصد از قیمت وارداتی ارزان‌تر تمام می‌شود.

از دیدگاه جنابعالی کدام مرجع می‌تواند به‌عنوان ملاک اصلی قیمت‌گذاری آلومینیوم، مورد استفاده مصرف‌کننده و تولیدکننده قرار گیرد؟ در حال حاضر و شرایط کنونی، توافق میان تولیدکنندگان آلومینیوم و سندیکای صنایع آلومینیوم که در اوایل آبان انجام شد، بهترین مکانیزم میان تولیدکننده و مصرف‌کننده به‌شمار می‌رود. چرا که متاسفانه تولیدکننده داخل برای رقابت با تولیدکننده خارجی، در شرایط برابری قرار ندارد! به‌عنوان مثال روش‌های معمول برای کاهش قیمت تمام‌شده از جمله تعدیل نیروی انسانی که در کشورهای دیگر و شرکت‌ها در شرایط کاهش قیمت اتفاق می‌افتد، در کشور ما حتی برای بخش خصوصی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. بنابراین هنگامی که مقایسه‌ای میان قیمت فلزات در ایران و دیگر کشورها صورت می‌گیرد، باید این مقایسه را در شرایط برابر انجام داد. در همین حال لازم به ذکر است که فرمول مورد توافق صنایع آلومینیوم، بهای پایه شمش آلومینیوم را در ایران برای عرضه در بورس کالا مشخص می‌کند. از این‌رو امکان رقابت فراوانی برای تولیدکنندگان به‌منظور عرضه کالای آن‌ها در بورس وجود دارد. ضمن اینکه بنا شده است تا در هر ماه حدود 16 هزار تن آلومینیوم برای تامین نیاز صنایع پایین‌دستی از سوی تولیدکنندگان در بورس کالا عرضه ‌شود و این میزان نیز عملاً بر اساس درخواست سندیکای صنایع آلومینیوم ایران و مصرف‌کنندگان آلومینیوم اولیه و یا شمش تعیین شده است. در همین حال تولیدکنندگان داخلی نیز پذیرفته‌اند که در بورس کالا برای عرضه محصولات خود به رقابت بپردازند تا مصرف‌کنندگان کشور بتوانند در یک بازار رقابتی، کالای مورد نیاز خود را به‌موقع تامین کنند.

 

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family