• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
 به گزارش اخبار فلزات، چندی پیش بهرام شکوری به عنوان رئیس انجمن تازه‌تاسیس مس، مطالبی درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرده بود که این موضوع موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها و در نهایت نارضایتی مشتریان این شرکت شده است. وی همچنین به شفاف نبودن ظرفیت‌های تولید و توان عرضه در بورس اشاره کرده و خاطر نشان ساخته بود که هنوز از پتانسیل‌های بورس برای موازنه بازار و تنظیم قیمت‌ها، استفاده کافی نشده است.

در همین خصوص شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران که بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده محصولات مسی در کشور محسوب می‌شود در گفت‌وگو با فلزات آنلاین اظهار کرد: با بخشی از نظرات آقای شکوری موافق هستم و برخی دیگر را رد می‌کنم.

سعید اینطور ادامه داد: بازار مس کشور طی سالیان گذشته به دلیل مازاد عرضه کاتد و مفتول مس، همواره در شرایط مازاد عرضه قرار داشته است. بررسی آمار عرضه محصولات در بورس، خریدهای انجام شده و حتی آمار واردات این محصولات، به خوبی گویای این مساله است. به‌همین دلیل عرضه قطره چکانی مس در بورس، تعبیر چندان درستی به حساب نمی‌آید. به‌عنوان مثال طی 10 ماه گذشته از سال جاری، 100,860 تن کاتد مسی و 31,460 تن مفتول مسی در بورس کالای کشور عرضه و به ترتیب 75,228 تن کاتد و 22,620 تن مفتول از سوی مشتریان خریداری شد. به عبارتی بیش از 25 درصد از کاتد عرضه شده و بیش از 28 درصد از محصول مفتول، مازاد بر نیاز بازار بوده است. البته طی نیمه اول سال، محدودیت‌هایی نیز در عرضه محصول به‌دلیل تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه وجود داشته است که باید خاطرنشان ساخت، این موضوع بارها اطلاع رسانی شده و حتی برنامه‌ای برای عرضه محصولات به بورس نیز ارایه شد تا مشتریان این شرکت، بتوانند متناسب با روند عرضه، فعالیت تولیدی خود را مدیریت کنند.

متاسفانه در چنین شرایطی، بعضا امکان سفته‌بازی و خرید با هدف تجارت و کسب منفعت در بازار به وجود می‌آید که گاهی باعث کمیاب شدن محصولات در کف بازار و احتکار آنها می‌شود که پیش بینی های موجود از روند صعودی قیمت های جهانی نیز، به این موضوع بیشتر دامن زد. شرکت ملی صنایع مس ایران، به منظور مدیریت و متعادل کردن بازار، اقدام به واردات 5,000 تن کاتد در ماه‌های تیر و مرداد سال جاری کرد و این اقدام (واردات کاتد) در ماه های بعد نیز ادامه یافت که در نهایت منجر به متعادل شدن وضعیت و رفع سفته بازی از بازار شد.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران افرود: اگر موشکافانه‌تر به این قضیه نگاه کنیم، خواهیم دید که عمده مشکل عرضه و رشد قیمت طی مدت یاد شده، مربوط به محصول مفتول مسی می‌شود که از قضا، چندین شرکت دیگر نیز در بورس کالا، محصول خود را البته در مقادیر بسیار کم عرضه می‌کنند. به عبارتی شرکت ملی مس ملزم به عرضه تمامی محصول خود در بورس کالا است؛ ولی سایر شرکت‌، چنین تعهدی را ندارند. این موضوع سبب می شود شفافیت عملکرد تولید، فروش و قیمت گذاری محصولات عرضه شده به بازار، در خصوص شرکت ملی مس و سایر شرکت ها قابل مقایسه نباشد. به بیانی دیگر، مشخص نیست مشتریان شرکت، با چه ظرفیت واقعی و فعال، در حال کار هستند و در این خصوص، الزام شرکت‌ها به شفافیت بیشتر و حتی عرضه بیشتر محصولات آنها در بورس کالا، می‌تواند راهگشا باشد.

شهرام سعید خاطرنشان ساخت: به طور کلی بررسی روند عرضه و تقاضای بورس در تابستان گذشته به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از تقاضای بازار ناشی از تقاضای غیر مصرفی بوده که در نهایت، مدیریت شده است. در نیمه دوم سال نیز همواره عرضه بیشتر از تقاضا بوده و عرضه داخلی نیز با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های منطقه‌ای و جهانی انجام شده است.

طبعا صنعت مس مشابه با سایر صنایع مس کشور با مشکلاتی مواجه است و انجمن مس نیز با هدف رفع این مشکلات و با پیگیری شرکت ملی صنایع مس ایران و سایر شرکت‌ها و همین‌طور فعالان صنعت نظیر انجمن سیم و کابل و سندیکای برق تشکیل شده است. همانطور که رئیس این انجمن اعلام کرد، بخش قابل توجهی از مشکلات این صنعت با به‌کارگیری پستانیل‌های مسکوت بورس کالا و همین‌طور شفافیت بیشتر شرکت‌های فعال در این حوزه از حیث ظرفیت تولید و شرایط فروش محصولات، برطرف خواهد شد.

شرکت ملی صنایع مس ایران، آمادگی دارد در راستای رفع مشکلات پیش روی این انجمن قدم بردارد که در نهایت، همه ذینفعان این صنعت از عملکرد مثبت انجمن مس، منتفع خواهند شد.

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family