• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
 به گزارش اخبار فلزات، چندی پیش بهرام شکوری به عنوان رئیس انجمن تازه‌تاسیس مس، مطالبی درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرده بود که این موضوع موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها و در نهایت نارضایتی مشتریان این شرکت شده است. وی همچنین به شفاف نبودن ظرفیت‌های تولید و توان عرضه در بورس اشاره کرده و خاطر نشان ساخته بود که هنوز از پتانسیل‌های بورس برای موازنه بازار و تنظیم قیمت‌ها، استفاده کافی نشده است.

در همین خصوص شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران که بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده محصولات مسی در کشور محسوب می‌شود در گفت‌وگو با فلزات آنلاین اظهار کرد: با بخشی از نظرات آقای شکوری موافق هستم و برخی دیگر را رد می‌کنم.

سعید اینطور ادامه داد: بازار مس کشور طی سالیان گذشته به دلیل مازاد عرضه کاتد و مفتول مس، همواره در شرایط مازاد عرضه قرار داشته است. بررسی آمار عرضه محصولات در بورس، خریدهای انجام شده و حتی آمار واردات این محصولات، به خوبی گویای این مساله است. به‌همین دلیل عرضه قطره چکانی مس در بورس، تعبیر چندان درستی به حساب نمی‌آید. به‌عنوان مثال طی 10 ماه گذشته از سال جاری، 100,860 تن کاتد مسی و 31,460 تن مفتول مسی در بورس کالای کشور عرضه و به ترتیب 75,228 تن کاتد و 22,620 تن مفتول از سوی مشتریان خریداری شد. به عبارتی بیش از 25 درصد از کاتد عرضه شده و بیش از 28 درصد از محصول مفتول، مازاد بر نیاز بازار بوده است. البته طی نیمه اول سال، محدودیت‌هایی نیز در عرضه محصول به‌دلیل تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه وجود داشته است که باید خاطرنشان ساخت، این موضوع بارها اطلاع رسانی شده و حتی برنامه‌ای برای عرضه محصولات به بورس نیز ارایه شد تا مشتریان این شرکت، بتوانند متناسب با روند عرضه، فعالیت تولیدی خود را مدیریت کنند.

متاسفانه در چنین شرایطی، بعضا امکان سفته‌بازی و خرید با هدف تجارت و کسب منفعت در بازار به وجود می‌آید که گاهی باعث کمیاب شدن محصولات در کف بازار و احتکار آنها می‌شود که پیش بینی های موجود از روند صعودی قیمت های جهانی نیز، به این موضوع بیشتر دامن زد. شرکت ملی صنایع مس ایران، به منظور مدیریت و متعادل کردن بازار، اقدام به واردات 5,000 تن کاتد در ماه‌های تیر و مرداد سال جاری کرد و این اقدام (واردات کاتد) در ماه های بعد نیز ادامه یافت که در نهایت منجر به متعادل شدن وضعیت و رفع سفته بازی از بازار شد.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران افرود: اگر موشکافانه‌تر به این قضیه نگاه کنیم، خواهیم دید که عمده مشکل عرضه و رشد قیمت طی مدت یاد شده، مربوط به محصول مفتول مسی می‌شود که از قضا، چندین شرکت دیگر نیز در بورس کالا، محصول خود را البته در مقادیر بسیار کم عرضه می‌کنند. به عبارتی شرکت ملی مس ملزم به عرضه تمامی محصول خود در بورس کالا است؛ ولی سایر شرکت‌، چنین تعهدی را ندارند. این موضوع سبب می شود شفافیت عملکرد تولید، فروش و قیمت گذاری محصولات عرضه شده به بازار، در خصوص شرکت ملی مس و سایر شرکت ها قابل مقایسه نباشد. به بیانی دیگر، مشخص نیست مشتریان شرکت، با چه ظرفیت واقعی و فعال، در حال کار هستند و در این خصوص، الزام شرکت‌ها به شفافیت بیشتر و حتی عرضه بیشتر محصولات آنها در بورس کالا، می‌تواند راهگشا باشد.

شهرام سعید خاطرنشان ساخت: به طور کلی بررسی روند عرضه و تقاضای بورس در تابستان گذشته به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از تقاضای بازار ناشی از تقاضای غیر مصرفی بوده که در نهایت، مدیریت شده است. در نیمه دوم سال نیز همواره عرضه بیشتر از تقاضا بوده و عرضه داخلی نیز با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های منطقه‌ای و جهانی انجام شده است.

طبعا صنعت مس مشابه با سایر صنایع مس کشور با مشکلاتی مواجه است و انجمن مس نیز با هدف رفع این مشکلات و با پیگیری شرکت ملی صنایع مس ایران و سایر شرکت‌ها و همین‌طور فعالان صنعت نظیر انجمن سیم و کابل و سندیکای برق تشکیل شده است. همانطور که رئیس این انجمن اعلام کرد، بخش قابل توجهی از مشکلات این صنعت با به‌کارگیری پستانیل‌های مسکوت بورس کالا و همین‌طور شفافیت بیشتر شرکت‌های فعال در این حوزه از حیث ظرفیت تولید و شرایط فروش محصولات، برطرف خواهد شد.

شرکت ملی صنایع مس ایران، آمادگی دارد در راستای رفع مشکلات پیش روی این انجمن قدم بردارد که در نهایت، همه ذینفعان این صنعت از عملکرد مثبت انجمن مس، منتفع خواهند شد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family