• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
 به گزارش اخبار فلزات، چندی پیش بهرام شکوری به عنوان رئیس انجمن تازه‌تاسیس مس، مطالبی درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرده بود که این موضوع موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها و در نهایت نارضایتی مشتریان این شرکت شده است. وی همچنین به شفاف نبودن ظرفیت‌های تولید و توان عرضه در بورس اشاره کرده و خاطر نشان ساخته بود که هنوز از پتانسیل‌های بورس برای موازنه بازار و تنظیم قیمت‌ها، استفاده کافی نشده است.

در همین خصوص شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران که بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده محصولات مسی در کشور محسوب می‌شود در گفت‌وگو با فلزات آنلاین اظهار کرد: با بخشی از نظرات آقای شکوری موافق هستم و برخی دیگر را رد می‌کنم.

سعید اینطور ادامه داد: بازار مس کشور طی سالیان گذشته به دلیل مازاد عرضه کاتد و مفتول مس، همواره در شرایط مازاد عرضه قرار داشته است. بررسی آمار عرضه محصولات در بورس، خریدهای انجام شده و حتی آمار واردات این محصولات، به خوبی گویای این مساله است. به‌همین دلیل عرضه قطره چکانی مس در بورس، تعبیر چندان درستی به حساب نمی‌آید. به‌عنوان مثال طی 10 ماه گذشته از سال جاری، 100,860 تن کاتد مسی و 31,460 تن مفتول مسی در بورس کالای کشور عرضه و به ترتیب 75,228 تن کاتد و 22,620 تن مفتول از سوی مشتریان خریداری شد. به عبارتی بیش از 25 درصد از کاتد عرضه شده و بیش از 28 درصد از محصول مفتول، مازاد بر نیاز بازار بوده است. البته طی نیمه اول سال، محدودیت‌هایی نیز در عرضه محصول به‌دلیل تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه وجود داشته است که باید خاطرنشان ساخت، این موضوع بارها اطلاع رسانی شده و حتی برنامه‌ای برای عرضه محصولات به بورس نیز ارایه شد تا مشتریان این شرکت، بتوانند متناسب با روند عرضه، فعالیت تولیدی خود را مدیریت کنند.

متاسفانه در چنین شرایطی، بعضا امکان سفته‌بازی و خرید با هدف تجارت و کسب منفعت در بازار به وجود می‌آید که گاهی باعث کمیاب شدن محصولات در کف بازار و احتکار آنها می‌شود که پیش بینی های موجود از روند صعودی قیمت های جهانی نیز، به این موضوع بیشتر دامن زد. شرکت ملی صنایع مس ایران، به منظور مدیریت و متعادل کردن بازار، اقدام به واردات 5,000 تن کاتد در ماه‌های تیر و مرداد سال جاری کرد و این اقدام (واردات کاتد) در ماه های بعد نیز ادامه یافت که در نهایت منجر به متعادل شدن وضعیت و رفع سفته بازی از بازار شد.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران افرود: اگر موشکافانه‌تر به این قضیه نگاه کنیم، خواهیم دید که عمده مشکل عرضه و رشد قیمت طی مدت یاد شده، مربوط به محصول مفتول مسی می‌شود که از قضا، چندین شرکت دیگر نیز در بورس کالا، محصول خود را البته در مقادیر بسیار کم عرضه می‌کنند. به عبارتی شرکت ملی مس ملزم به عرضه تمامی محصول خود در بورس کالا است؛ ولی سایر شرکت‌، چنین تعهدی را ندارند. این موضوع سبب می شود شفافیت عملکرد تولید، فروش و قیمت گذاری محصولات عرضه شده به بازار، در خصوص شرکت ملی مس و سایر شرکت ها قابل مقایسه نباشد. به بیانی دیگر، مشخص نیست مشتریان شرکت، با چه ظرفیت واقعی و فعال، در حال کار هستند و در این خصوص، الزام شرکت‌ها به شفافیت بیشتر و حتی عرضه بیشتر محصولات آنها در بورس کالا، می‌تواند راهگشا باشد.

شهرام سعید خاطرنشان ساخت: به طور کلی بررسی روند عرضه و تقاضای بورس در تابستان گذشته به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از تقاضای بازار ناشی از تقاضای غیر مصرفی بوده که در نهایت، مدیریت شده است. در نیمه دوم سال نیز همواره عرضه بیشتر از تقاضا بوده و عرضه داخلی نیز با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های منطقه‌ای و جهانی انجام شده است.

طبعا صنعت مس مشابه با سایر صنایع مس کشور با مشکلاتی مواجه است و انجمن مس نیز با هدف رفع این مشکلات و با پیگیری شرکت ملی صنایع مس ایران و سایر شرکت‌ها و همین‌طور فعالان صنعت نظیر انجمن سیم و کابل و سندیکای برق تشکیل شده است. همانطور که رئیس این انجمن اعلام کرد، بخش قابل توجهی از مشکلات این صنعت با به‌کارگیری پستانیل‌های مسکوت بورس کالا و همین‌طور شفافیت بیشتر شرکت‌های فعال در این حوزه از حیث ظرفیت تولید و شرایط فروش محصولات، برطرف خواهد شد.

شرکت ملی صنایع مس ایران، آمادگی دارد در راستای رفع مشکلات پیش روی این انجمن قدم بردارد که در نهایت، همه ذینفعان این صنعت از عملکرد مثبت انجمن مس، منتفع خواهند شد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family