• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
 به گزارش اخبار فلزات، چندی پیش بهرام شکوری به عنوان رئیس انجمن تازه‌تاسیس مس، مطالبی درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرده بود که این موضوع موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها و در نهایت نارضایتی مشتریان این شرکت شده است. وی همچنین به شفاف نبودن ظرفیت‌های تولید و توان عرضه در بورس اشاره کرده و خاطر نشان ساخته بود که هنوز از پتانسیل‌های بورس برای موازنه بازار و تنظیم قیمت‌ها، استفاده کافی نشده است.

در همین خصوص شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران که بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده محصولات مسی در کشور محسوب می‌شود در گفت‌وگو با فلزات آنلاین اظهار کرد: با بخشی از نظرات آقای شکوری موافق هستم و برخی دیگر را رد می‌کنم.

سعید اینطور ادامه داد: بازار مس کشور طی سالیان گذشته به دلیل مازاد عرضه کاتد و مفتول مس، همواره در شرایط مازاد عرضه قرار داشته است. بررسی آمار عرضه محصولات در بورس، خریدهای انجام شده و حتی آمار واردات این محصولات، به خوبی گویای این مساله است. به‌همین دلیل عرضه قطره چکانی مس در بورس، تعبیر چندان درستی به حساب نمی‌آید. به‌عنوان مثال طی 10 ماه گذشته از سال جاری، 100,860 تن کاتد مسی و 31,460 تن مفتول مسی در بورس کالای کشور عرضه و به ترتیب 75,228 تن کاتد و 22,620 تن مفتول از سوی مشتریان خریداری شد. به عبارتی بیش از 25 درصد از کاتد عرضه شده و بیش از 28 درصد از محصول مفتول، مازاد بر نیاز بازار بوده است. البته طی نیمه اول سال، محدودیت‌هایی نیز در عرضه محصول به‌دلیل تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه وجود داشته است که باید خاطرنشان ساخت، این موضوع بارها اطلاع رسانی شده و حتی برنامه‌ای برای عرضه محصولات به بورس نیز ارایه شد تا مشتریان این شرکت، بتوانند متناسب با روند عرضه، فعالیت تولیدی خود را مدیریت کنند.

متاسفانه در چنین شرایطی، بعضا امکان سفته‌بازی و خرید با هدف تجارت و کسب منفعت در بازار به وجود می‌آید که گاهی باعث کمیاب شدن محصولات در کف بازار و احتکار آنها می‌شود که پیش بینی های موجود از روند صعودی قیمت های جهانی نیز، به این موضوع بیشتر دامن زد. شرکت ملی صنایع مس ایران، به منظور مدیریت و متعادل کردن بازار، اقدام به واردات 5,000 تن کاتد در ماه‌های تیر و مرداد سال جاری کرد و این اقدام (واردات کاتد) در ماه های بعد نیز ادامه یافت که در نهایت منجر به متعادل شدن وضعیت و رفع سفته بازی از بازار شد.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران افرود: اگر موشکافانه‌تر به این قضیه نگاه کنیم، خواهیم دید که عمده مشکل عرضه و رشد قیمت طی مدت یاد شده، مربوط به محصول مفتول مسی می‌شود که از قضا، چندین شرکت دیگر نیز در بورس کالا، محصول خود را البته در مقادیر بسیار کم عرضه می‌کنند. به عبارتی شرکت ملی مس ملزم به عرضه تمامی محصول خود در بورس کالا است؛ ولی سایر شرکت‌، چنین تعهدی را ندارند. این موضوع سبب می شود شفافیت عملکرد تولید، فروش و قیمت گذاری محصولات عرضه شده به بازار، در خصوص شرکت ملی مس و سایر شرکت ها قابل مقایسه نباشد. به بیانی دیگر، مشخص نیست مشتریان شرکت، با چه ظرفیت واقعی و فعال، در حال کار هستند و در این خصوص، الزام شرکت‌ها به شفافیت بیشتر و حتی عرضه بیشتر محصولات آنها در بورس کالا، می‌تواند راهگشا باشد.

شهرام سعید خاطرنشان ساخت: به طور کلی بررسی روند عرضه و تقاضای بورس در تابستان گذشته به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از تقاضای بازار ناشی از تقاضای غیر مصرفی بوده که در نهایت، مدیریت شده است. در نیمه دوم سال نیز همواره عرضه بیشتر از تقاضا بوده و عرضه داخلی نیز با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های منطقه‌ای و جهانی انجام شده است.

طبعا صنعت مس مشابه با سایر صنایع مس کشور با مشکلاتی مواجه است و انجمن مس نیز با هدف رفع این مشکلات و با پیگیری شرکت ملی صنایع مس ایران و سایر شرکت‌ها و همین‌طور فعالان صنعت نظیر انجمن سیم و کابل و سندیکای برق تشکیل شده است. همانطور که رئیس این انجمن اعلام کرد، بخش قابل توجهی از مشکلات این صنعت با به‌کارگیری پستانیل‌های مسکوت بورس کالا و همین‌طور شفافیت بیشتر شرکت‌های فعال در این حوزه از حیث ظرفیت تولید و شرایط فروش محصولات، برطرف خواهد شد.

شرکت ملی صنایع مس ایران، آمادگی دارد در راستای رفع مشکلات پیش روی این انجمن قدم بردارد که در نهایت، همه ذینفعان این صنعت از عملکرد مثبت انجمن مس، منتفع خواهند شد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family