• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.

امین صفری در مورد توجه به مساله محیط زیست در مجتمع مهدی‌آباد بیان کرد: توجه به محیط زیست می‌تواند با یک نگاه کلی و تنها برای رفع مسئولیت انجام شود. در حالی که در مجتمع مهدی‌آباد این موضوع به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی مجتمع در نظر گرفته می‌شود و تلاش‌ها در این جهت قرار دارند. باید توجه داشت که با توجه به پوشش گیاهی و شرایط زیستی موجود در منطقه محدوده معدن مهدی‌آباد یکی از زیستگاه‌های اصلی حیات وحش است. در این منطقه هم منابع معدنی خدادادی وجود دارند و هم منابع محیط زیستی. در مجتمع تلاش‌ها بر این است که هر دو مقوله به‌گونه شایسته مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: اقدامات بسیاری در این رابطه انجام شده است؛ به‌طور مثال تلاش شده است که با کمترین تخریب، بیشترین بهره‌برداری انجام شود. البته معدنکاری با تخریب همراه است. اما می‌توان علاوه بر کاهش تخریب، شرایط محیط زیستی را در مناطق مختلف بهبود بخشید. این موضوع در مجتمع مهدی‌آباد طی سال‌های اخیر انجام شده است. ضمن اینکه نوع تکنولوژی که در احداث کارخانه‌ها به‌کار خواهد رفت، به مقوله حفظ محیط زیست توجه ویژه شده است.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد به مشکل کمبود آب در این منطقه اشاره و تصریح کرد: استان یزد طی یک دهه گذشته با خشکسالی مواجه شده است و بنابراین اقداماتی نظیر تامین مواد غذایی برای جانداران منطقه مهدی‌آباد، کاشت پوشش گیاهی و نصب آبشخور و تامین آب آشامیدنی برای حیوانات در مناطق مختلف انجام شده است. البته این اقدامات چندان ساده نیستند و این مجتمع در عین انجام کار صنعتی و معدنی، برای کارهای محیط زیستی نیز برنامه‌ریزی می‌کند و مطالعاتی نیز در این خصوص در دست اقدام دارد. به‌طور مثال مانیتورینگ منطقه حفاظت شده، شمارش جانداران، ایجاد شرایط برای زاد و ولد آن‌ها و افزایش جمعیت آن‌ها، ایجاد محیط امن حتی با انجام انفجار در معدن به‌گونه‌ای انجام می‌شود که کمترین استرس برای جانوران حیات وحش ایجاد شود. در عین حال برای تکنولوژی کارخانه‌ها، سرمایه‌گذار با شرکت‌های بزرگ دنیا در این زمینه در حال مذاکره و آوردن تکنولوژی‌های جدید تولید سرب و روی با کمترین اثرات جانبی برای محیط زیست است.

امین صفری در مورد آغاز کار و تولید از این مجتمع گفت: عملیات باطله‌برداری در حال انجام است و تا یک یا یک و نیم سال آینده استخراج ماده معدنی سولفور آغاز می‌شود. در کنار آن موضوع مطالعات احداث کارخانه‌های فرآوری تقریبا نهایی شده است؛ مجوزهای لازم مانند آب، برق، محیط زیست و ... اخذ شده‌اند. از ابتدای سال 1397 نیز احداث فاز اول پروژه آغاز می‌شود و تا اواسط سال 1398 با ظرفیت 200 هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد. در عین حال هر سال یک کارخانه 200 هزار تنی دیگر احداث می‌شود تا اینکه پس از 4 سال ظرفیت نهایی به 800 هزار تن کنسانتره روی 35 درصد معادل 280 هزار تن شمش روی برسد.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family