• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.

امین صفری در مورد توجه به مساله محیط زیست در مجتمع مهدی‌آباد بیان کرد: توجه به محیط زیست می‌تواند با یک نگاه کلی و تنها برای رفع مسئولیت انجام شود. در حالی که در مجتمع مهدی‌آباد این موضوع به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی مجتمع در نظر گرفته می‌شود و تلاش‌ها در این جهت قرار دارند. باید توجه داشت که با توجه به پوشش گیاهی و شرایط زیستی موجود در منطقه محدوده معدن مهدی‌آباد یکی از زیستگاه‌های اصلی حیات وحش است. در این منطقه هم منابع معدنی خدادادی وجود دارند و هم منابع محیط زیستی. در مجتمع تلاش‌ها بر این است که هر دو مقوله به‌گونه شایسته مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: اقدامات بسیاری در این رابطه انجام شده است؛ به‌طور مثال تلاش شده است که با کمترین تخریب، بیشترین بهره‌برداری انجام شود. البته معدنکاری با تخریب همراه است. اما می‌توان علاوه بر کاهش تخریب، شرایط محیط زیستی را در مناطق مختلف بهبود بخشید. این موضوع در مجتمع مهدی‌آباد طی سال‌های اخیر انجام شده است. ضمن اینکه نوع تکنولوژی که در احداث کارخانه‌ها به‌کار خواهد رفت، به مقوله حفظ محیط زیست توجه ویژه شده است.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد به مشکل کمبود آب در این منطقه اشاره و تصریح کرد: استان یزد طی یک دهه گذشته با خشکسالی مواجه شده است و بنابراین اقداماتی نظیر تامین مواد غذایی برای جانداران منطقه مهدی‌آباد، کاشت پوشش گیاهی و نصب آبشخور و تامین آب آشامیدنی برای حیوانات در مناطق مختلف انجام شده است. البته این اقدامات چندان ساده نیستند و این مجتمع در عین انجام کار صنعتی و معدنی، برای کارهای محیط زیستی نیز برنامه‌ریزی می‌کند و مطالعاتی نیز در این خصوص در دست اقدام دارد. به‌طور مثال مانیتورینگ منطقه حفاظت شده، شمارش جانداران، ایجاد شرایط برای زاد و ولد آن‌ها و افزایش جمعیت آن‌ها، ایجاد محیط امن حتی با انجام انفجار در معدن به‌گونه‌ای انجام می‌شود که کمترین استرس برای جانوران حیات وحش ایجاد شود. در عین حال برای تکنولوژی کارخانه‌ها، سرمایه‌گذار با شرکت‌های بزرگ دنیا در این زمینه در حال مذاکره و آوردن تکنولوژی‌های جدید تولید سرب و روی با کمترین اثرات جانبی برای محیط زیست است.

امین صفری در مورد آغاز کار و تولید از این مجتمع گفت: عملیات باطله‌برداری در حال انجام است و تا یک یا یک و نیم سال آینده استخراج ماده معدنی سولفور آغاز می‌شود. در کنار آن موضوع مطالعات احداث کارخانه‌های فرآوری تقریبا نهایی شده است؛ مجوزهای لازم مانند آب، برق، محیط زیست و ... اخذ شده‌اند. از ابتدای سال 1397 نیز احداث فاز اول پروژه آغاز می‌شود و تا اواسط سال 1398 با ظرفیت 200 هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد. در عین حال هر سال یک کارخانه 200 هزار تنی دیگر احداث می‌شود تا اینکه پس از 4 سال ظرفیت نهایی به 800 هزار تن کنسانتره روی 35 درصد معادل 280 هزار تن شمش روی برسد.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family