• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: افزایش بهره‌وری در صنعت مربوطه، یکی از مسائل مهم صنایع کشور است. افزایش بهره‌وری می‌تواند در زمینه جانمایی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی، سرمایه مورد استفاده، تکنولوژی بکاررفته، بکارگیری ماشین‌آلات و نیروهای انسانی مورد توجه قرار گیرد. در ادامه هرکدام از این موارد بصورت اجمالی از زاویه خود بررسی می‌شوند.

یکی از مشکلاتی که امروز صنعت روی با آن دست به گریبان است، استقرار تعداد زیادی از کارخانجات تولید روی در یک محدوده خاص (استان زنجان) و این در حالی است که سایر استان‌ها مانند سمنان و کرمان آنقدر که باید برای احداث کارخانه‌ها و واحدهای فرآوری صنایع روی مورد توجه قرار نگرفته‌اند. این عدم تناسب باعث شده است که در زنجان که کارخانه‌های فراوانی وجود دارد  به‌دلیل کمبود میزان خاک معدنی، همه کارخانجات با ظرفیت پایین کار کنند. اما در دو استان دیگری که ذکر آن رفت علی‌رغم وجود معادن مناسب، تعداد کارخانه‌های اندکی وجود دارد و این امر منجر به کاهش بهره‌وری کل سیستم تولید روی در ایران شده است. از دیگر سوی نیز ارسال مواد خام کم عیار از استان‌های یزد، کرمان و سمنان به مقصد واحدهای فرآوری در زنجان با هزینه‌های بسیار بالای حمل‌ونقل، مصرف انرژی، استهلاک ماشین‌‌‌آلات و حتی آلودگی‌های زیست‌محیطی همراه است. آلودگی زیست‌محیطی نیز از این نظر بیشتر مورد توجه است که باطله‌ها و ضایعات از کنار معدن به حاشیه‌های مناطق شهری و روستایی برده می‌شود. بهتر آن است که در مناطق مناسب اقدام به احداث کارخانه‌ها و واحدهای تغلیظ و تولید شمش روی شود تا از هدررفت سرمایه‌ها و مسائلی که ذکر شد جلوگیری شود.

جانمایی واحدهای تولیدی

از مهم‌ترین نکات قابل توجه در بهینه‌سازی تولید، دسترسی به مواد خام و مقرون به‌صرفه‌بودن هزینه جابجایی مواد است، لذا با توجه به آنکه حجم مواد معدنی مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار عظیم است این واحدها باید در جوار معدن و در بهترین موقعیت جغرافیایی نسبت به معدن قرار داشته باشند. اما چیزی که امروز در صنایع کشور مشاهده می‌شود عکس این است. چرا که اکثر کارخانه‌ها به داخل شهرک‌های صنعتی و نزدیک شهر‌ها برده شده‌اند و معادن دور و بعضا متروک مانده‌اند. این روند نیاز به اصلاحات اساسی دارد. لازم است تا وزارت صنعت، معدن و تجارت  به‌نحوی سرمایه‌گذاران را راهنمایی کند تا بهینه‌ترین محل برای احداث کارخانه‌ها تعیین شود.

سرمایه و بهره‌وری

توجه به استفاده بهینه از سرمایه‌ها را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد: اول نحوه تامین سرمایه و دوم عملکرد سرمایه. در اینجا در مورد نحوه‌ سرمایه‌گذاری اشاره‌ای مختصر لازم است. متاسفانه در حال حاضر اکثر صنایع در زمان احداث و راه‌اندازی به تسهیلات بانکی متوسل می‌شوند و اغلب این تصور وجود دارد که استفاده از سرمایه‌های بانکی بهترین روش تامین مالی پروژه‌هاست، درصورتی‌که با نرخ‌های بهره بانکی موجود و وضعیت اسفناک قراردادهای بانکی این روش باید منسوخ شمرده شود و روش‌های دیگر تامین سرمایه مانند «فروش آتی»، «فروش سلف»، «بازارهای موازی»، «فروش برگه‌‎های قرضه و سهام» و دیگر روش‌های تامین مالی، بجای تسهیلات بانکی مورد استفاده قرار گیرد. در ضمن باید توجه داشت که سرمایه‌گذارها باید همواره با استفاده از بهترین مشاوران مخصوص تامین سرمایه، پربازده‌ترین روش تامین مالی را برای طرح‌های خود بیابند. البته این بحث نیازمند بررسی‌های بسیار دقیق‌تر و مفصل‌ است و تخصص جداگانه‌ای را می‌طلبد.

از نگاه دیگر، باید موضوع بهره‌وری پس از تامین مالی نیز مورد بررسی قرار گیرد. باید توجه داشت که پس از تامین سرمایه از مراحل ابتدایی اکتشاف تا آخرین مرحله در تولید و صادرات، ایجاد فضایی برای بیشترین راندمان در سرمایه‌گذاری از پیش‌نیازهای هر مرحله خواهد بود. متاسفانه دیده شده است که در برخی موارد اتلاف و استهلاک سرمایه اتفاق افتاده یا بخشی از سرمایه از بین رفته است.  به‌عنوان مثال در بخش معادن برخی مخفی‌کاری‌ها در ارائه گزارش برای جلوگیری از ایجاد فضا برای رقیب و از دست دادن فرصت، در نهایت منجر به نتایجی می‌شود که به هیچ وجه مورد انتظار سرمایه‌گذار نیست. اکتفا کردن به گزارشات معدنی سازمان نظام مهندسی یا صنایع و معادن در این مورد اصلا توصیه نمی‌شود. در ضمن بهتر است که ادامه عملیات اکتشاف و پی‌جویی برای فرآیندهای معدن‌کاری با استفاده از مشاوران مختلف صورت گیرد تا تمام وجوه آن قبل از شروع عملیات مورد بررسی قرار گرفته باشد. بدیهی است که سرمایه‌بر بودن فرآیندهای معدن‌کاری، حساسیت‌های بسیار بالای خود را می‌طلبد. شایان ذکر است که این حساسیت در مورد راه‌اندازی کارخانه‌ها نیز مورد توجه است و در جهت تعیین ظرفیت واحدهای تولید، جانمایی صحیح کارخانه، انتخاب صحیح تکنولوژی مورد بهره‌برداری و مواردی نظیر آن استفاده از چندین مشاور را برای سرمایه‌گذار الزامی می‌کند.

توجه به تکنولوژی‌های مورد نیاز برای هر ماده اولیه

با توجه به این که خاک‌های معدنی (در صنعت روی) پهنه‌های اکتشافی کشور دارای ترکیبات گوناگونی است و هر منطقه (Zone) ترکبیات خاص خود را دارد، توجه به رفتارشناسی خاک از دیگر عوامل مهم و موثر در بهره‌وری است. کبالت، نیکل، کادمیم، آهن، منیزیوم، سرب، نقره، اسید سولفوریک و دیگر محصولات جانبی (By-Product) نظیر عناصر نادر خاکی (Rare Earth Elements) و فلزات گرانبها در مواد اولیه هر پهنه اکتشافی مورد انتظار خواهد بود و فرآوری آن‌ها سطح بهره‌وری را افزایش می‌دهد. آنچه منجر به کاهش قیمت تمام شده و افزایش سودآوری مجموعه می‌شود، استفاده از تکنولوژی‌های مدرن برای فرآوری این محصولات است.

 نکته‌ای که در این زمینه بسیار مهم است، آن‌که از چه تکنولوژی برای چه نوع خاکی استفاده شود. انتخاب هر یک از روش‌های هیدرومتالورژی، پیرومتالورژی برای فرآوری یا فلوتاسیون، هوی مدیا (Heavy Media)، اسپیرال (Spiral) و یا کلاسیفایر (Classifier)، ولز (Wales)، فیومینگ (Fuming) برای تغلیظ، نیازمند داشتن درک و دانش درست از آن‌ها است. دیده شده که چون برخی روش‌ها برای تولیدکنندگان ناشناخته است یا امکانات مناسبی در اختیار آن‌ها نیست، در نهایت روش بهینه‌ای برای انجام فرآیندها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد که این امر در پایان با کاهش بهره‌وری همراه خواهد بود. یکی از ساده‌ترین اشتباهاتی که بهره‌وری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، لیچینگ (Leaching) مستقیم خاک‌های کم‌عیار است. در برخی موارد این موضوع باعث می شود هزینه استحصال سایر عناصر بسیار افزایش یابد.

من کامل این یادداشت را در ماهنامه شماره 95 اخبار فلزات بخوانید.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family