• آخرین های فلزات پایه
 • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: با توجه به ذخایر غنی معدنی سرب و روی کشور، صنعت تولید شمش و ورق از دو فلز یاد شده از دیرباز در کشور ما مورد توجه قرارگرفت. کالسیمین را باید نخستین واحد فعال در صنعت روی کشور دانست. این واحد براساس دخیره معدن انگوران و در نزدیکی آن احداث شد و اکنون یکی از واحدهای موفق این صنعت به‌شمار می‌رود. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت کالسیمین به گفت‌وگو نشسته است. دکتر رحیمی از برنامه‌های تولید این شرکت در سال جاری می‌گوید. با توجه به محدود شدن ذخیره انگوران، اجرای پروژه SO و تغییرات در یکی از خطوط تولید و نصب برخی تجهیزات که امکان فلوتاسیون خاک‌های معدنی اکسیدی- سولفیدی را فراهم می‌آورد را باید از بزرگ‌ترین برنامه‌های این شرکت دانست.

تولیدکنندگان سرب و روی کشور با چه چالش‌هایی مواجه هستند؟ کالسیمین چه راهکاری برای فائق آمدن بر این مشکلات، در دستور کار خود دارد؟

از عمده‌ترین چالش‌های کنونی صنعت سرب و روی کشور می‌توان به مواردی چون عدم وجود ثبات در بازار ارز، شفاف نبودن سیاست‌های ارزی کشور، شفاف‌ نکردن سیاست‌های صادرات شمش و واردات مواد معدنی، نبود سیاست مدون درباره تخصیص مواد معدنی از معادن در حال فعالیت به‌ویژه معدن انگوران با توجه به ظرفیت واقعی کارخانه‌های تولیدی و کمبود شدید مواد معدنی اشاره کرد.

جهت برون‌رفت از این مسائل، جلسات متعددی با شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی درخصوص تامین ماده معدنی مورد نیاز واحدهای تولیدی این صنعت و ایجاد راهکارهای صادراتی برگزار و بحمدالله نتایج قابل قبولی در این خصوص حاصل شد.

 جایگاه شرکت کالسیمین را به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده سرب و روی کشور و یک برند شناخته شده در این حوزه چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرکت کالسیمین بزرگترین تولیدکننده شمش روی کشور و یک برند شناخته شده ملی و بین‌المللی است؛ تا جائی‌که در میان کشورهای همسایه همانند ترکیه، هند و امارات از استقبال گسترده‌ای برخوردار است.

در سال 1375 با هدف تبدیل کنسانتره‌های خام و پخته روی و تبدیل آن به ورق این فلز، عملیات احداث پروژه کارخانه روی دندی کلید خورد. در سال 76 نیز کارخانه تولید شمش روی با تولید روزانه 20 تن و سرانه 7000 تن شمش به‌طور رسمی افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گفت. در حال حاضر تولید کارخانه یاد شده حدود 30 هزار تن در سال برآورد می‌شود.

 در بیستمین سال از رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران، این شرکت موفق به کسب رتبه 157 در بین 500 غول اقتصاد ایران شد. در این واحد تلاش می‌شود تا طی سال 97 علاوه بر حفظ جایگاه قبلی، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته رکورد شکنی برای تولید ورق و شمش انجام شود. همچنین به‌دنبال یافتن بازارهای جدید، نوآوری در تولید، فروش جهت توسعه، تقویت برند و سودآوری بیشتر هستیم.

 عملکرد کالسیمین از ابتدای سال جاری تا کنون نسب به مدت مشابه سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟ رشد و بهبود عملکرد این واحد را باید ناشی از چه عواملی دانست؟

در سال جاری، سهمیه ماده معدنی این شرکت از معدن انگوران حدود 14 درصد کاهش یافت؛ این اقدام اعتراضاتی را از سوی شرکت به‌دنبال داشت و در این خصوص مکاتبات متعددی با مسئولین محترم استان و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی صورت گرفت. با  وجود این مشکلات و با تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر پرسنل فداکار شرکت تا پایان تیرماه سال جاری، توانستیم به تولید 13 هزار و 546 تن ورق روی دست یابیم. باید خاطرنشان ساخت که این میزان تولید، نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/4 درصد افزایش داشت.

با توجه به استراتژی و سیاست‌های تدوین شده در ابتدای سال جاری نسبت به بازسازی و اورهال کردن الکترولیز واحد UM کارخانه در مرداد ماه سال جاری اقدام شد. بنابراین انتظار می‌رود که برنامه تولید سال 97 به‌طور کامل محقق شود.

رشد و بهبود عملکرد مجموعه را باید ناشی از برنامه‌ریزی و تغییر استراتژی شرکت دانست. این شرکت همواره در جهت رشد و تعالی سازمانی گام برداشته و با برگزاری مستمر جلسات فنی نسبت به حفظ تولید اقدام کرده است. یکی از عوامل بسیار حائز اهمیت در این زمینه، شناخت و مشخص کردن گلوگاه‌های تولید و توقفات آن است. درواقع با مرتفع کردن مشکلات، زمینه افزایش راندمان و بهره‌وری فراهم آمد.

خلاقیت و نوآوری را باید رمز اصلی در افزایش و بالابردن بهره‌وری این واحد دانست. نوع دیدگاه، طرز تفکر و مدیریت سیستمی نیز کمک شایانی به حل معضلات و مشکلات این مجموعه خواهد کرد.

 در مدت زمان مدیریت جنابعالی چه اقداماتی در این واحد اجرایی شد؟ چه اهدافی را برای بلندمدت در دستور کار دارید؟

مهمترین هدف و مسئله اصلی در تعریف و اجرای طرح‌ها، حفظ تولید مستمر است. با نظر بر حفظ تولید، طرح‌هایی تعریف و در حال اجرا هستند.

در حال حاضر با وجود دو خط موازی فلوتاسیون در کارخانه تغلیظ، امکان فلوتاسیون همزمان ماده معدنی سولفیدی و اکسیدی وجود ندارد. با اجرای پروژه SO و تغییرات در یکی از خطوط و نصب برخی تجهیزات، امکان همزمان فلوتاسیون خاک‌های معدنی اکسیدی- سولفیدی برای اولین بار در مجموعه کالسیمین فراهم خواهد شد.

افزایش راندمان تولید یکی دیگر از مواردی که در سال جدید در دستور کار قرار دارد و پیگیری‌های لازم برای آن در حال انجام است. بر همین اساس نیز نصب 8 دستگاه فیلترپرس 100 قابه برای بازسازی و اورهال تجهیزات در نظر گرفته شده است.

وجود سایر عناصر با ارزش فلزی و غیر فلزی در خاک و کنسانتره ورودی به این واحد تولیدی مورد توجه قرار دارد. گفتنی است، پسماند حاصل از خوراک اولیه تولید؛ شامل مقادیری فلزات قابل استحصال همچون نیکل، کبالت وکادمیوم است. بنابراین با توجه به این موضوع و با تغییرات داده شده، اقداماتی برای تولید ورق نیکل شده است. یکی دیگر از موارد مورد نیاز کارخانجات تولید روی، تامین اسیدسولفوریک به‌عنوان یک ماده افزودنی است. با توجه به هزینه‌های حمل‌ونقل اسید و مشکلات ترانسپورت در فصل سرما و سایر چالش‌های موجود در منطقه، احداث کارخانه اسید سولفوریک در حال بررسی است.

همچنین باید خاطرنشان ساخت با عنایت به قدیمی بودن تجهیزات فنی و فرآیندی کارخانه، برای رسیدن به حداکثر راندمان، افزایش تولید و کاهش قیمت تمام شده، اصلاح و به‌روزرسانی تجهیزات فنی و فرآیندی یکی از نیازهای اساسی این واحد تولیدی است که عملیات اجرایی آن آغاز شده و در حال انجام است.

با توجه به احتمال بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، آینده این صنعت را چه طور ارزیابی می‌کنید؟ چه اقداماتی برای ضربه‌پذیری هر چه کمتر این صنعت اجرا کرده‌اید؟

بحث تحریم، موضوع جدید و تازه‌ای نیست. با این وجود در این خصوص جلسات متعددی با همکاران و مدیران هلدینگ توسعه معادن روی ایران و شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی که گذرگاه اصلی فروش شمش‌های صادراتی کالسیمین و تهیه مواد معدنی خارجی را بر عهده دارد برگزار شد. با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص تکیه بر توان داخلی، این امر همواره در تصمیم‌گیری ها مدنظر بوده است. ظرفیت بالای کارخانه هیدرواکسیدروی شرکت کالسیمین و بسیاری از پتانسیل‌های موجود دیگر، به همرا همت و توان پرسنل پرتلاش کالسیمین راهگشای موانع موجود خواهد بود.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family