• آخرین های فلزات پایه
  • محبوبترین های فلزات پایه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: با توجه به ذخایر غنی معدنی سرب و روی کشور، صنعت تولید شمش و ورق از دو فلز یاد شده از دیرباز در کشور ما مورد توجه قرارگرفت. کالسیمین را باید نخستین واحد فعال در صنعت روی کشور دانست. این واحد براساس دخیره معدن انگوران و در نزدیکی آن احداث شد و اکنون یکی از واحدهای موفق این صنعت به‌شمار می‌رود. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت کالسیمین به گفت‌وگو نشسته است. دکتر رحیمی از برنامه‌های تولید این شرکت در سال جاری می‌گوید. با توجه به محدود شدن ذخیره انگوران، اجرای پروژه SO و تغییرات در یکی از خطوط تولید و نصب برخی تجهیزات که امکان فلوتاسیون خاک‌های معدنی اکسیدی- سولفیدی را فراهم می‌آورد را باید از بزرگ‌ترین برنامه‌های این شرکت دانست.

تولیدکنندگان سرب و روی کشور با چه چالش‌هایی مواجه هستند؟ کالسیمین چه راهکاری برای فائق آمدن بر این مشکلات، در دستور کار خود دارد؟

از عمده‌ترین چالش‌های کنونی صنعت سرب و روی کشور می‌توان به مواردی چون عدم وجود ثبات در بازار ارز، شفاف نبودن سیاست‌های ارزی کشور، شفاف‌ نکردن سیاست‌های صادرات شمش و واردات مواد معدنی، نبود سیاست مدون درباره تخصیص مواد معدنی از معادن در حال فعالیت به‌ویژه معدن انگوران با توجه به ظرفیت واقعی کارخانه‌های تولیدی و کمبود شدید مواد معدنی اشاره کرد.

جهت برون‌رفت از این مسائل، جلسات متعددی با شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی درخصوص تامین ماده معدنی مورد نیاز واحدهای تولیدی این صنعت و ایجاد راهکارهای صادراتی برگزار و بحمدالله نتایج قابل قبولی در این خصوص حاصل شد.

 جایگاه شرکت کالسیمین را به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده سرب و روی کشور و یک برند شناخته شده در این حوزه چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرکت کالسیمین بزرگترین تولیدکننده شمش روی کشور و یک برند شناخته شده ملی و بین‌المللی است؛ تا جائی‌که در میان کشورهای همسایه همانند ترکیه، هند و امارات از استقبال گسترده‌ای برخوردار است.

در سال 1375 با هدف تبدیل کنسانتره‌های خام و پخته روی و تبدیل آن به ورق این فلز، عملیات احداث پروژه کارخانه روی دندی کلید خورد. در سال 76 نیز کارخانه تولید شمش روی با تولید روزانه 20 تن و سرانه 7000 تن شمش به‌طور رسمی افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گفت. در حال حاضر تولید کارخانه یاد شده حدود 30 هزار تن در سال برآورد می‌شود.

 در بیستمین سال از رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران، این شرکت موفق به کسب رتبه 157 در بین 500 غول اقتصاد ایران شد. در این واحد تلاش می‌شود تا طی سال 97 علاوه بر حفظ جایگاه قبلی، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته رکورد شکنی برای تولید ورق و شمش انجام شود. همچنین به‌دنبال یافتن بازارهای جدید، نوآوری در تولید، فروش جهت توسعه، تقویت برند و سودآوری بیشتر هستیم.

 عملکرد کالسیمین از ابتدای سال جاری تا کنون نسب به مدت مشابه سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟ رشد و بهبود عملکرد این واحد را باید ناشی از چه عواملی دانست؟

در سال جاری، سهمیه ماده معدنی این شرکت از معدن انگوران حدود 14 درصد کاهش یافت؛ این اقدام اعتراضاتی را از سوی شرکت به‌دنبال داشت و در این خصوص مکاتبات متعددی با مسئولین محترم استان و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی صورت گرفت. با  وجود این مشکلات و با تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر پرسنل فداکار شرکت تا پایان تیرماه سال جاری، توانستیم به تولید 13 هزار و 546 تن ورق روی دست یابیم. باید خاطرنشان ساخت که این میزان تولید، نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/4 درصد افزایش داشت.

با توجه به استراتژی و سیاست‌های تدوین شده در ابتدای سال جاری نسبت به بازسازی و اورهال کردن الکترولیز واحد UM کارخانه در مرداد ماه سال جاری اقدام شد. بنابراین انتظار می‌رود که برنامه تولید سال 97 به‌طور کامل محقق شود.

رشد و بهبود عملکرد مجموعه را باید ناشی از برنامه‌ریزی و تغییر استراتژی شرکت دانست. این شرکت همواره در جهت رشد و تعالی سازمانی گام برداشته و با برگزاری مستمر جلسات فنی نسبت به حفظ تولید اقدام کرده است. یکی از عوامل بسیار حائز اهمیت در این زمینه، شناخت و مشخص کردن گلوگاه‌های تولید و توقفات آن است. درواقع با مرتفع کردن مشکلات، زمینه افزایش راندمان و بهره‌وری فراهم آمد.

خلاقیت و نوآوری را باید رمز اصلی در افزایش و بالابردن بهره‌وری این واحد دانست. نوع دیدگاه، طرز تفکر و مدیریت سیستمی نیز کمک شایانی به حل معضلات و مشکلات این مجموعه خواهد کرد.

 در مدت زمان مدیریت جنابعالی چه اقداماتی در این واحد اجرایی شد؟ چه اهدافی را برای بلندمدت در دستور کار دارید؟

مهمترین هدف و مسئله اصلی در تعریف و اجرای طرح‌ها، حفظ تولید مستمر است. با نظر بر حفظ تولید، طرح‌هایی تعریف و در حال اجرا هستند.

در حال حاضر با وجود دو خط موازی فلوتاسیون در کارخانه تغلیظ، امکان فلوتاسیون همزمان ماده معدنی سولفیدی و اکسیدی وجود ندارد. با اجرای پروژه SO و تغییرات در یکی از خطوط و نصب برخی تجهیزات، امکان همزمان فلوتاسیون خاک‌های معدنی اکسیدی- سولفیدی برای اولین بار در مجموعه کالسیمین فراهم خواهد شد.

افزایش راندمان تولید یکی دیگر از مواردی که در سال جدید در دستور کار قرار دارد و پیگیری‌های لازم برای آن در حال انجام است. بر همین اساس نیز نصب 8 دستگاه فیلترپرس 100 قابه برای بازسازی و اورهال تجهیزات در نظر گرفته شده است.

وجود سایر عناصر با ارزش فلزی و غیر فلزی در خاک و کنسانتره ورودی به این واحد تولیدی مورد توجه قرار دارد. گفتنی است، پسماند حاصل از خوراک اولیه تولید؛ شامل مقادیری فلزات قابل استحصال همچون نیکل، کبالت وکادمیوم است. بنابراین با توجه به این موضوع و با تغییرات داده شده، اقداماتی برای تولید ورق نیکل شده است. یکی دیگر از موارد مورد نیاز کارخانجات تولید روی، تامین اسیدسولفوریک به‌عنوان یک ماده افزودنی است. با توجه به هزینه‌های حمل‌ونقل اسید و مشکلات ترانسپورت در فصل سرما و سایر چالش‌های موجود در منطقه، احداث کارخانه اسید سولفوریک در حال بررسی است.

همچنین باید خاطرنشان ساخت با عنایت به قدیمی بودن تجهیزات فنی و فرآیندی کارخانه، برای رسیدن به حداکثر راندمان، افزایش تولید و کاهش قیمت تمام شده، اصلاح و به‌روزرسانی تجهیزات فنی و فرآیندی یکی از نیازهای اساسی این واحد تولیدی است که عملیات اجرایی آن آغاز شده و در حال انجام است.

با توجه به احتمال بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، آینده این صنعت را چه طور ارزیابی می‌کنید؟ چه اقداماتی برای ضربه‌پذیری هر چه کمتر این صنعت اجرا کرده‌اید؟

بحث تحریم، موضوع جدید و تازه‌ای نیست. با این وجود در این خصوص جلسات متعددی با همکاران و مدیران هلدینگ توسعه معادن روی ایران و شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی که گذرگاه اصلی فروش شمش‌های صادراتی کالسیمین و تهیه مواد معدنی خارجی را بر عهده دارد برگزار شد. با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص تکیه بر توان داخلی، این امر همواره در تصمیم‌گیری ها مدنظر بوده است. ظرفیت بالای کارخانه هیدرواکسیدروی شرکت کالسیمین و بسیاری از پتانسیل‌های موجود دیگر، به همرا همت و توان پرسنل پرتلاش کالسیمین راهگشای موانع موجود خواهد بود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family